UFO Enemy Unknown

UFO Enemy UnknownRok 1999. Celá západní civilizace blbne kvůli Y2K, kdekdo straší totální apokalypsou, ale nikdo z nich doopravdy netuší, jak blízko je pravdě. Zatímco programátoři řeší záplaty na 20 let staré účetní programy a investigativní žurnalisté se dramaticky opájejí představami o vynulovaných bankovních kontech, nefungujících navigačních systémech a útočících mikrovlnkách, šmejd z vesmíru si brousí zuby na planetu Zemi. A zatímco svět vzrušeně diskutuje o nejdůležitějších událostech roku 1999, jako jsou přijetí eura západoevropskými státy, situace v Čečensku, jaderná havárie v Tokaimuře a vstup Česka do NATO, mají polotajné jednotky X-COM plné ruce práce.

X-COM byl založen na na základě tajného setkání zástupců nejmocnějších států planety. Bylo rozhodnuto zřídit vojenskou organizaci, která by za pomoci nejmodernějších pozemských technologií a velkorysého financování byla schopna odvrátit emzáckou hrozbu. V lednu roku 1999 je postavena první základna a byl započat výzkum nalezených mimozemských artefaktů. Ač na začátku vypadaly vyhlídky na úspěch zoufale, první sestřely nepřátelských plavidel nás utvrdily v tom, že tu šance je. Byl to důkaz, že i přes obrovskou technologickou vyspělost emzáků pořád hrajeme stejnou hru na stejném hřišti, rozdíl je jen v lize. Brzy jsme byli schopni některé jednodušší technologie kopírovat a vylepšovat tak naše vlastní vybavení.

I přes obrovskou snahu situaci pokud možno utajit se nedalo zabránit šíření paniky. Samotné akce emzáků tento stav podporovaly – byly hlášeny četné únosy obyvatel, pokusy na zemědělských zvířatech a dokonce nájezdy na hlavní města. Svým dílem přispěla i organizace X-COM – ve chvílích finanční nouze si vypomáhala prodejem mimozemských artefaktů na černém trhu. Na konci roku 1999 téměř každý obyvatel planety věděl, že jsme ve válce. Ve válce, kterou prohráváme. A šance na obrat jsou pramalé.

Ovšem štěstí nám přálo. Naši vědci dokázali kopírovat mimozemské technologie s čím dál větší úspěšností a inženýři  jejich poznatky aplikovali velmi efektivně. Brzy jsme vybavili vojáky výzbrojí, díky které byli schopni i v početně malé jednotce bleskurychle obsazovat mimozemské základny a velká plavidla. Naše základny zvládaly odrážet bitevní lodě pomocí automatické plazmové a fůzní obrany. A nakonec – naše původní stíhací letadla byla nahrazena stroji s neuvěřitelnými možnostmi. Stihače třídy Avenger se staly naší hlavní zbraní v boji s mimozemským terorem.

Takto vyzbrojeni, pustili jsme se do zajímání živých emzáků. Od řadových vojáků jsme se nedozvěděli nic než detaily o jejich anatomii, ale vyšší hodnosti nám postupně vyzradili hlavní body mimozemských plánů*. Nebyli jsme pro ně víc, než farma plná potravy. Byli jsme plodina, kterou tu kdysi zasadili a teď přiletěli sklízet. Co nepředpokládali je, že se jim plevel pokusí nakopat prdel.

(*bylo rozhodnuto, že v tomto případě je mučení adekvátním prostředkem k získání informací)

Postupem času jsme se od velitelů bitevních lodí dozvěděli o základně na Marsu, ze které emzáci koordinují své útoky. Situace tedy byla jasná – základnu v Cydonii musíme zničit. Jediná naděje byla v rychlém a překvapivém úderu. Pokud by se útok nepovedl, naše znalosti o Cydonii by byly vyzrazeny a naděje na opakování akce nulové. Byla sestavena elitní jednotka vojáků podpořená těžkou technikou, která se vydala na sebevražednou misi do nitra emzácké základny. Po těžkém boji a velkých ztrátách se vojáci probojovali až hlavnímu řídícímu centru. Zde byl umístěn "mozek", centrální počítač řídící funkce veškeré základny a z velké části ovládající i samotné emzácké společenství. Po jeho zničení došlo k selhání základních provozních funkcí základny a k jejímu výbuchu. Hrstka vojáků se stihla vrátit do transportéru a opustit planetu těsně před explozí. Emzáci byli po několika letech těžkých bojů zastaveni, nepřítel byl definitivně poražen.

Toto období bylo později označeno jako "První cizácká válka".

První proto, že slova o definitivní porážce se ukázala jako tragicky nepravdivá....

CML

Komentáře k:
"UFO Enemy Unknown"

 • sledgehewer napsal:

  1.

 • sledgehewer napsal:

  1

 • test napsal:

  2.

 • JARLA napsal:

  MOJE SRDCOVKA :-)

 • Neny napsal:

  to je snad srdcovka všech DOS pařanů :-)

 • nut napsal:

  Schválně jsem se kouknul, co byl tvůj první článek na high-voltage.cz a je to UFO, ale dohrál si ho až nedávno :-) hehe …

  http://www.high-voltage.cz/2012/zeme-zachranena-cydonie-dobyta-ufo-dohrano/

  • Sledge napsal:

   To zase ne, já to před lety dohrál x-krát. Pak jsem to taky x-krát rozehrál a po pár misích nechal ležet. To poslední dohrání je první za cca 8 let. Možná i víc :)

 • nut napsal:

  Aha, já myslel, že napoprvé. Já to taky dycky rozehraju a pak to nedojedu. Nejvíce mě štve, že jsem ještě nedohrál Ufo 2, tu podvodní … Trojku už jsem vůbec nepochopil a ty nové díly ani nespustil …

 • Neny napsal:

  nut: tak to jsme na tom stejně, třetí díl byl nějakej divnej a ostatní novější jakbysmet, hratelnost nějak opadla směrem k Marsu :-))

  • nut napsal:

   Snad nové Ufo bude stejné jako staré, akorát bude nové :-)

   • simon napsal:

    Vto sa modlí snad každý, UFO je snad moja najocakavanejšia PC hra roku.

    • nut napsal:

     Pro mě zatím tak nějak jediná očekávaná na PC. Jsem teď plně ve víru WiiU :-)

 • Neny napsal:

  a četli jste „preview“ články v posledních Score a Levelu ? Píšou tam právě o této očekávané hře… každopádně to bude zajímavé :-)

 • Neny napsal:

  Ty pojedeš na E3 ??? Tak to klobouk dolů …

  • simon napsal:

   Skvôr by som povedal, že hovoril o Online prenose, ktorý beží každý rok a človek sa nanom dozvie skvôr to čo potrebuje ako ked tam je naživo.

 • Neny napsal:

  aha, tak to neznám, a kde na jakých stránkách to běží E3 online ? Já si o tom jen vždy přečtu ve Score nebo Levelu, ale to už čtu od roku 1993… :-)))))))

  • simon napsal:

   Presne neviem (zrejme na http://www.e3expo.com/), ale viem že redaktori roznych herných serverov vždy spomínajú historky ako sa aj ked boli na E3 vyprdli na prezentácie a račej to sledovali niekde na hotely cez net.

 • Neny napsal:

  díky, on nám to napíše NUT, až sem přijde kde na to kouká :-)

Článek je staršího data, možnost vložení komentáře byla automaticky vypnuta.