A už je to tu zase! Pomalu si začínám připadat jako hlásná trouba Kickstarteru. Na druhou stranu buďme rádi, že se kolem našich oblíbených starých her něco děje.

Vzpomínáte na nechvalně proslulé interaktivní filmy? Šlo o krátkodobý hit let devadesátých, kdy se zdálo, že hranice mezi filmem a hrou se postupně stírá.  Že se to většinou nedalo moc hrát? To zprvu nikdo příliš neřešil, bylo to prostě nové a jedinečné a jako technologická předváděčka počítače se zvukovou kartou a CD-ROM mechanikou to fungovalo skvěle. Sračkovost v žánru FMV adventur byla ovšem tak strašlivá, že tato kategorie her odkopala samu sebe a poměrně brzo si hráči uvědomili, že tudy cesta nevede.

To ovšem neznamená, že neexistují dobré interaktivní filmy. Naopak, urodila se jich celá řádka. Patrně nejlepší, co může tento zapomenutý žánr nabídnout, jsou adventury s Texem Murphym v hlavní roli. Celá série do dnešního dne obsahuje pět her. První dva díly, Mean Streets a Martian Memorandum, jsou klasické point’n’click adventury, které ale místo tradiční kreslené grafiky často spoléhají na digitalizované fotografie a skutečné herce.

Trilogie Under a Killing MoonThe Pandora Directive a Overseer se od klasického konceptu 2D adventur odvrátila zásadněji a přenesla Texe Murphyho do 3D prostředí zhusta prokládaného FMV (full motion video) scénami.

A právě na tuto trilogii chtějí nyní navázat Chris Jones a Aaron Conners se svým novým projektem Tex Murphy – Project Fedora. Pokud vám ta jména nic neříkají, tak vězte, že jde nejen o vývojáře původních her, ale v případě Chrise Jonese také o Texe Murphyho osobně. Cílem Kickstarter kampaně je neskromných 450.000$, zatím se ale vše vyvíjí slibně, 140.000$ se vybralo za první den, dalších třicet dnů zbývá.

Dle promo videa Tex Murphy: Project Fedora vypadá, jako by se k nám propadl přímo z pekelných let devadesátých. Stejný film-noir styl, stejně naklíčovaní herci na vyrenderovaných pozadích, prostě interaktivní film jako vyšitý. Upřímně řečeno si nedokážu představit žánr mrtvější a držím v jeho oživení oběma pánům palce.

Je to stejně paradox, viďte? Nejprohnilejší a nejzatuchlejší z žánrů nyní působí jako svěží vítr v nudném světě „velkých her“ :) V každém případě se aspoň koukněte na video, a to i v případě, že podporu projektu nemáte v plánu. Retro je to parádní.