World of Warcraft zdarma a neomezeně

Zase to na mě přišlo. Jako ostatně vždy, když na to vyloženě nemám čas. Chuť probudit bojovníka Sledge z dlouhé hibernace a proběhnout se s ním po mystickém světě Azerothu. Což by znamenalo zaplatit si celý měsíc hraní a v ideálním případě též zakoupit aktuální DLC. Tedy docela drahý špás. Co to tentokrát zkusit jinak?

World of Warcraft zdarma a neomezeně

World of Warcraft už dlouhá léta nabízí bezplatnou startovní edici. Ta má kopu omezení: je limitována dvacátou úrovní postavy, nelze používat některé herní funkce, v měšci může cinkat pouhých deset zlaťáků atd. Nicméně i tak je ve hře spousta obsahu, na který bez utracení jediné koruny dosáhnete. Bude to stačit na uhašení mé žízně?

World of Warcraft zdarma a neomezeně

Bude. A nečekal jsem, jak moc. A rovnou prozradím, že svým způsobem je WoW ve startovní edici zajímavější zážitek, než plná hra. Vysvětlím.

Kdo kdy hrál nějakou MMORPG hru, moc dobře ví, jak to funguje. Neustálá honba za lepším. Lepší výbavou, vyšší úrovní, větším majetkem, elitními výkony v PVP. Name your poison. Jako oslík se neúnavně ženete za mrkví na klacku. A ta mrkev je pořád stejně daleko. Navíc je čím dál nahnilejší. Ve snaze udržet si hráče provedl Blizzard s původně relativně příčetným světem podivuhodné kusy a v aktuálním příběhovém amarounu se v tuto chvíli vyzná jen hráč skutečně pozorný a zapálený. Takový, který si nedopřává několikaleté pauzy.

World of Warcraft zdarma a neomezeně

Naproti tomu já naposledy, kdy jsem hrál aktuální obsah, běhal světem, který mi dávno přestal dávat smysl, a plnil čím dál šílenější questy, které jsem neměl velký důvod vnímat. Prostě to byl jen prostředek k zisku zlata a zkušeností. V porovnání s tím je pohyb v počátečních lokacích s postavou zamknutou na dvacáté úrovni dokonale zenovým zážitkem. Protože hra vám sebrala mrkev. Není důvod spěchat. Nečeká vás bohatství, sláva a chrabré skutky, ani místo v legendách.

World of Warcraft zdarma a neomezeně

Velké věci, všechny ty epické konflikty vyšších sfér, se odehrávají kolem vás, zatímco vy si v klidu rybaříte. Hráči na maximálních úrovních se pachtí po lepší výbavě v několikahodinových raidech, ovšem vy v klidu projíždíte krajinou a hledáte úkoly, na které vaše nevelké schopnosti stačí. A celý ten ohromný virtuální svět vám připadá ještě mnohem větší. A nebezpečnější. Protože dostat se s postavou nízké úrovně na druhý konec kontinentu přes lokace pro zkušenější hráče není legrace.

Do jisté míry mi to připomnělo první týden s WOWkem na již zaniklém českém free serveru. Opatrné oťukávání nepřátel, nesmělé krůčky v neznámém světě a fascinace jeho rozlehlostí.

World of Warcraft zdarma a neomezeně

Úkoly, které vám hra do dvacáté úrovně předhodí, jsou sympaticky přízemní. Nikdo po vás nechce záchranu vesmíru či eliminaci všemocného supermága. Ne, místo toho budete ze dna jezera lovit ztracený náhrdelník, shánět jídlo pro vojáky, zabíjet prase, co ničí úrodu, zabíjet krysy, protože to je základní stavební kámen každého RPGčka, hledat byliny pro dokonalý stout, hledat ptačí pera pro bláznivého gnoma, který si chce postavit létající stroj, předávat milostné dopisy atd.

Celé je to skvělá konstelace pro takový "common folk" roleplay. Málokdo si dokáže představit, že bojuje s drakem, ale sbírat v lese dříví na podpal, s tím se ztotožní každý.

World of Warcraft zdarma a neomezeně

A pokud by snad někomu ona pohupující se mrkev chyběla, vždy je tu výbava, na které se dá pracovat, nebo základní PVP zóny, do kterých vás hra pustí. Pro všechny ostatní je tu rozlehlý svět k prozkoumání a stovky úkolů ke splnění. Jen ta konečná zastávka chybí. Jste-li vyléčený závislák se slabší vůlí hledající občasnou lehčí dávku, zkuste to.

Opravdu je uvolňující projet si staré zóny v klidu a bez "expící křeče", podívat se na oblíbená místa, poslechnout si famózní soundtrack a všeobecně se chvilku topit v nostalgii. A na druhou stranu jde o dokonalou příležitost uvědomit si, jak strašlivě World of Warcraft umí zaháčkovat a nepustit, a připomenout si, že přesně to je důvod, proč jste tu hru v zájmu vlastního duševního zdraví přestali hrát.

World of Warcraft zdarma a neomezeně

Nyní mě prosím omluvte, komusi v Kharanosu jsem slíbil nalovit pár divokých prasat a v Duskwoodu hvězdář stále čeká na díly pro svůj dalekohled. Vyloženě hrdinské úkoly to sice nejsou, ale nenechám si přeci ujít šanci projet se nočním zasněženým Dun Moroghem.

Mimochodem, po všech těch omlazujících kůrách vypadá WOWko, alespoň pro můj nostalgií zastřený a moderními hrami nepoznamenaný zrak, pořád špičkově.

World of Warcraft zdarma a neomezeně

Komentáře k:
"World of Warcraft zdarma a neomezeně"

 • Pentium napsal:

  Dobrý, tohle mi připomnělo moji vlastní malou zkušenost s WoW Starter. To bylo už to Kataklyzma. Dohrál jsem to na 20. úroveň za člověka a pak jsem to ještě nějak zkusil za orka a nemrtvýho a vlkodlaka. Hrozně se mi líbilo toulat se tím rozsáhlým světem a prostě si ho prohlížet a zkoumat (a fakt jsem měl akorát srandu z těch idlujících high-levelů exhibujících se v über výbavě uprostřed měst). Jako nemrtvý jsem se chtěl dostat do Elwyn Forestu, abych tam přepadal nic netušící pocestné (PvP server), jenomže jsem nemohl najít cestu přes Dun Morogh, a tak jsem vyrazil z tý země mokřadů a asi 20 minut jsem na koni plaval podél pobřeží na sever a vynořil se přímo u Stormwindu. Tak jsem to vzal ještě do Westfallu, ale stejně jsem si moc neškrtnul. Je to opravdu hra návyková, ALE…nemám ji v zásadě rád! Nemám rád DnD pravidla, nemám rád ovládání, nemám rád bojový systém, nemám rád pitoreskně pohádkovou grafiku. Prostě NE! Zkusil jsem pak i neoficiální vanilla server, ale ten byl nějak upravený, že se tam strašně rychle leveluje, tak jsem se na to vybodnul. Od té doby jsem se k tomu nevrátil a pochybuju, že se ještě vrátím. Kdyby to byla čerstvá záležitost, tak možná. Zkusil jsem ještě z podobného soudku SWTOR, fakticky jenom klon s genetickou poruchou, ale aspoň se dá hrát na (skoro) max. level, a Guild Wars 2, což jsem smazal ještě předtím, než jsem se vyhrabal z první vesnice. (Uf to bylo dlouhý.)

  • Sledge napsal:

   Mě na WOW trochu vadí snad jen ten soubojovej systém, jinak je to srdcovka. Holt nostalgie, nechal jsem v tom tehdy strašnou spoustu času :)

   Ad „idlující high-levely“ – co říct na pitomce, co se motaj v Elwynn Forest a zabíjej quest givery pro low-level hráče. Platí za to 350 / měsíčně kvůli TOMUHLE? Omg! :)

 • RetroSova napsal:

  Pekny clanok az ma to takmer nasmerovalo k WOW.
  Odolal som….
  WoW obdobie jeho first releasu ach jaj to boli veru dobre casi

 • Krtek napsal:

  Mně to nasměrovalo k prvnímu Warcraftu, kterej jsem doteď ještě nikdy nedohrál. Pak prubnu dvojku. Nemam rád hry pro více hráčů a internet ke hraní beru jako zlo. Takže online nikdy nic !

 • Kubiz napsal:

  Wowko je opravdu pořád krásné. Taky jsem to dříve hrával a loni v létě jsem si po 3 minutých (od slova minul) datadiscích nejen zaplatil paušál na měsíc, ale i si to aktuální solidně hodnocené DLC koupil. Přesto, že jsem současně rozehrál hru na wow-like free vanilla serveru, koupě jsem nelitoval (a na free server se vykašlal). Ano, stálo mě to celkem nějakých 57 éček, ale královsky jsem se u toho celý měsíc bavil. Utopil jsem v tom něco okolo 150 – 200 hodin, což už mi za ty peníze přijde velmi solidní. Pro srovnání např. nový Doom (2016), kterého jsem koupil z nostalgie ke staré klasice tuším za 30euro mě bavil přesně 25 hodin. I přesto na něj nedám dopustit. Je dobrý, ale pro mě krátký. Znovuhratelnost, jako u bratříčka z roku 94, kterého jsem hrál furt dokola tam pro mě prostě není. Takže, abych to shrnul – díky za pěkné počtení. Teď už nemám čas se zase do nějaké hry, jako teď v létě do wow ponořit na mnoho hodin, ale zkusím ten tvůj přístup a zapařím to i se starterem :-) Low levelům zdar!

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)