Commander Keen remake – Commander Genius

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

"Why bother, Duke? Not even Commander Keen could survive the perils of my mercury mines!" - Dr. Proton, Duke Nukem 1

Neptejte se mě, jaké nelegální látky provázely cestu od kreslené hopsačky Commander Keen po brutální horor Doom. Každopádně někde id software začít musel a právě Billy Blaze aka Commander Keen byl jejich prvním velkým příspěvkem do světa počítačových, resp. DOSových her. John D. Carmack už v tomto případě projevil svého programátorského génia, díky technice zvané "adaptive tile refresh" (ať to znamená, co chce) dosáhl i na podřadné platformě, jako je PC, plynulého scrollingu okusitelného do té doby jen na herních konzolích a opravdových počítačích.

Commander Genius aka CloneKeenPlusje engine, který umí interpretovat první tři díly Commander Keena. Ke hraní tedy potřebujete původní datové soubory. Soubory s Keenem jedničkou jsou přibaleny v základním balíku, dvojku a trojku si musíte sehnat jinde. Vedle snadného spuštění na Windows nabízí Commander Keen Genius další vychytávky, jako např. hru dvou hráčů (žádné střídání u klávesnice, oba najednou!), volbu obtížnosti, nějaké ty grafické finesy, podporu hudby atd.

Commander Keen remake – Commander Genius

Zajímavá je také podpora platforem. Kromě klasických Windows od verze 98 až po W7, nějakých těch Linuxů a MacOS X lze hru spustit i na iPhone a GP2X Wiz.  Pochybuju, že některý ze šampónků a metrosexuálů iPhone používajících bude mít zájem o něco, jako je Commander keen, ale podpora GP2X Wiz je určitě zajímavá, rozhodně z pohledu člověka, který o tomto stroječku vážně uvažuje!

Commander Keen remake – Commander Genius

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Commander Keen remake – Commander Genius"

 • Zababa napsal:

  Ještě víc se mi pak líbí mod Keena 4, nazvaný Keys of Krodacia, který je myšlen jako pokračování Keena 6 a začátek třetí trilogie. Doporučuju.

 • Virus_3000 napsal:

  masakr… Commander Keen je klasika od ajdýsoft… Díky za tip, asi se na to půjdu podívat a zavzpomínat si, kterak jsem to jako prcek hrával… :D

 • davesade napsal:

  V posledním Retrogameru je masivní rozhovor s Johnem Romerem a ten celkem hezky popisuje posun od Keena k Doomovi ;). Je to logické, milý Watsone. Budu dávat na svůj blog výtah z rozhovoru, můžu pak někam upnout scan kompletu.

 • Sledge napsal:

  @dave: Rozhodně jsem pro výtah i sken, to bych si rád přečetl! To pomalu vypadá, že bych si ten retrogamer taky mohl předplatit… :)

 • nut napsal:

  Keena jsem hrál, ale nijak moc mě nechytl. Stejně jako v případě Prehistorik to sice na PC bylo ok, ale proti Amize furt slabý odvárek …

  • simon napsal:

   Ono všeobecne hopsačky neboli pre PC nikdy dominujúci žáner.
   Napr. Ja osbne si ani neviem predstaviť žeby som mal hrať plošinovku na klávesnici, to je ako dungeon s gamepadom…brrr

 • Neny napsal:

  taky mě moc plošinovky nenadchnuly, ale takový SONIC, to byla jiná pařba ! :-)

 • Neny napsal:

  safra to jsou příspěvky ! ! ! Je mi z toho na blití, jen aby byly VOLTY … končím, jdu si raději něco zapařit :-)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek plecháč Hrnek plecháč "Svatý grál" IDDQD 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle