Retropolis!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

No vidíte to. Člověk se s něčím patlá, pak to dopatlá, rozhodí to po všech těch sociálních sítích, ale na místě nejdůležitějším, tedy zde, to úplně opomene. O co jde? O spuštění webu Retropolis, který by se mohl stát vaším oblíbeným čtením k první ranní kávě.

Myšlenka je prostá - na českém a slovenském internetu je celá řada blogů, webů, portálů a magazínů, které se více či méně zaobírají starými počítači, starými hrami, starými konzolemi a retrem obecně. Nejjednodušším způsobem, jak se dostat k zajímavému obsahu, je nacpat si všechny možné zdroje do RSS čtečky a vyzobávat to podstatné.

Retropolis ono vyzobávání přebírá za vás. V pravidelných intervalech kontroluje všechny možné zdroje a najde-li relevantní článek, zveřejní ho formou krátkého náhledu, popř. zařadí do fronty ke schválení - to platí především pro weby, kde je obsah smíšený a špatně kategorizovaný.

Na základě klíčových slov a pokročilých mnou zbastlených filtrů Retropolis kontroluje i "velké" herní magazíny - to proto, aby vám neuniklo skutečně nic zajímavého. Dále jsou přebírány tweety z vybraných twitter účtů označené hastagem #retro.

V kostce je tedy Retropolis automatický agregátor počítačového retra napříč českým a slovenským internetem.

Ideálními zdroji obsahu jsou blogy běžící na WordPressu / Blogspotu - není problém si z RSS feedů vyfiltrovat konkrétní kategorie a štítky. V případě zájmu by asi nebyl problém rozšířit Retropolis o další funkce, jako je přebírání Youtube kanálů, Google+ účtů, příspěvků z Facebook stránek...

Retropolis!

Jak to celé vlastně vzniklo?

Na fóru se FTL vyjevil s žádostí o nějaký specializovaný retro portál. Rozproudila se poměrně živá debata, kudy by se takový projekt mohl ubírat a jak by mohl vypadat. Megalomanské plány na poskládání redakce a spuštění profesionálního portálu byly zadušeny už v zárodku - na něco podobného tu podle mého názoru nejsou lidi. Ani čtenáři, ani tvůrci. Pro tu hrstku zapálených to nikdo dlouhodobě zadarmo dělat nebude.

Další možností byl fanouškovský portál, kteří by autoři dělali tak nějak z lásky pro věc. Problém je, že tahle sorta autorů už své weby má a těžko by se na ně vykašlala ve prospěch webu nového. Navíc si nedokážu dost dobře představit, jak tu sbírku pošuků a individualit (nic ve zlém, sám patřím mezi ty horší! ;)) k něčemu podobnému lámu.

Proto mi nakonec přišlo nejlepší nikoho nenutit a k ničemu nepřemlouvat a jednoduše pracovat s tím, co už existuje. Je to takový pokus. Pokud se sazenička ujme, můžeme s ní pracovat dál.

Co dál?

V první řadě stále hledám další zajímavé zdroje. Pokud vás něco napadne, určitě mi dejte vědět. Je ale důležité uvědomit si, že ne každý web k tématu je možné nějakým způsobem zpracovat. Web musí mít minimálně nějakou obsáhlejší novinkovou sekci a k ní náležící RSS feed. Například z webů, které slouží především k archivaci souborů / návodů / schémat atd., si Retropolis moc nevezme :) Ideální jsou tedy blogy.

Pokud používáte twitter a chcete se na Retropolis podílet formou krátkých zpráv k tématu, dejte vědět.

Další informace k projektu naleznete zde.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Retropolis!"

 • Harry napsal:

  Hezký nápad, pouze mi to přijde dost nepřehledné. Textové dlaždice různých velikostí a stylů je bleee.
  Doporučoval bych dát třeba vlevo články (weby) a vpravo tweety a každý příspěvek se stejnou velikostí. Také by šlo sloupce různě lehounce podbarvit.
  Jako draft dobrý ;)

  • Sledge (admin) napsal:

   Blee to neni, to je schválně :) Nahoře v menu je základní dělení na články / twitter, tim se to dá trochu zpřehlednit.

  • Pro mě to je taky nepřehledné. Po těch pár týdnech jsem si pořád nezvykl, zásadní problém pro mě jsou ty dva sloupce s různě vysokými dlaždicemi.
   Nejnovější příspěvek je vždy vlevo? A když přibude další, přesune se doprava? Pak jsou ale 2 osy, které určují pořadí příspěvků. Nebo je to jinak?

   • Sledge (admin) napsal:

    Já bych čekal, že na tohle už si lidi zvykli, dlaždicový zobrazení používá třeba Google+, Pinterest nebo dokonce Sbazar :)

    Nové příspěvky jsou jednoduše nahoře a poskládá se to automaticky tak, aby si to „sedlo“ :)

    Ano, nemá to přesný řád a jasně dané rozměry, ale překvapuje mě, že je to pro vás problém, zvlášť při současné nízké frekvenci příspěvků…

    • Harry napsal:

     Já třeba nepoužívám Google+, Pinterest a dokonce ani Sbazar..

     • Sledge (admin) napsal:

      Na tom jsem jen chtěl ilustrovat, že jde o běžný a používaný řešení :)

      Zkusim teda zadumat nad nějakym přepínačem mezi jedno- a dvousloupcovym zobrazenim. Mě se to takhle líbí, ale když to půjde snadno ohnout, proč ne :)

      • Ftl napsal:

       Ono ty novinky jsou jedna horsi nez druha :) Jen cekam co za prisernost zas Google,potazmo jejich Youtube provede….a nasledne se toho chytej ostatni :D

       • Sledge (admin) napsal:

        Náhodou, tohle dlaždicový skládání je pro různorodej obsah ideální. Ano, Facebook to má v jedný nudli, ale to jen proto, že má vlevo i vpravo tunu blbostí. Na G+ to funguje výtečně – vyplní se celá šíře stránky, a i když to ždibec ztratí na přehlednosti, „proskenovat“ pohledem to jde rychle.

        • Souhlasím, že vzhledem k charakteru obsahu Retropolis dávají ty dlaždice smysl. Nesouhlasím však s tím „ždibcem“ – pro mě to přehlednost zhoršuje dost. Ale to je asi dost subjektivní. Nezvětšil jsi nedávno vzdálenosti mezi dlaždicemi? Zdá se mi to nějaké lepší :-)
         Každopádně vzhled je podružný, jako celek se mi to líbí. A jen pro zajímavost – kolik času ti zabere to schvalování obsahu ze špatně kategorizovaných zdrojů?

         • Sledge (admin) napsal:

          Nic jsem neměnil, ale zkusím trochu zvýraznit nadpisy a udělám přepínač vzhledů a lá Logout :)

          Schvalování je sranda, dřepim u kompa furt, takže jednou za hoďku mrknu, jestli je něco novýho (většinou ne), projedu to (pár sekund) a když se to hodí, zveřejním :)

      • Logout napsal:

       Viz již zmiňovaní http://spectristi.i-logout.cz – mám tam tři vzhledy, protože člověk se nikdy nezavděčí. Je to jen o css stylu a teď jsou všichni spokojení a beztak používají dál ten defaultní :-)

 • Ftl napsal:

  Ha byl jsem zminen!! Jsem potesen :DD Mimochodem, prvni kdo tam zacal operovat se sberacem byl Logout :)

  Jinak co jsem sem tam narazil na vzkazky o RP tak jsou jen a jen pochvalne :)

 • Neny napsal:

  Už to sleduji, mám v oblíbených webech, perfektní práce Sledge ! :-) Díky.

 • DJ OldGames napsal:

  U mna dobre, sledujem kazdy den. GJ sledge!
  A co mate furt s tou neprehladnostou? myslim ze sa na to da rychlo zvyknut, nemam s tym najmensi problem…

 • LubikCZ napsal:

  Je to naprosto dostačující a přehledné. Lidi jsou prostě idividualisti, někomu se líbí to, jinému zase ono a je pak dost složité zavděčit se široké veřejnosti. Pro mě určitě palec nahoře ;)

 • Liso napsal:

  nikde tam nevidím meno toho, ktorý vymyslel názov :D

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle