Počítač tvůj kamarád – časopis ABC

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Být osamocen s nepříliš známým osmibitem v době, kdy šťastnější spolužáci proháněli DOOMa na svých 486kách a Pentiích, to nebyl jednoduchý úděl. Software jsem pro svůj CPC464 tehdy sehnat neuměl, takže zbyla jediná možnost - napsat si ho sám.

Neocenitelným zdrojem vědění se stala rubrika Počítač tvůj kamarád, která vycházela v časopise ABC. Ábíčkem byla naštěstí místní knihovna zásobena více než dostatečně a rubrika až na výjimky obsahovala výpisy programů v některé z verzí jazyka BASIC. Opisoval jsem tedy po nocích programy určené pro Commodore 64, ZX Spectrum (Didaktik) či Atari a snažil se je přiohnout k běhu na mém CPC. Někdy se zadařilo, někdy ne.

EPSON scanner image

Nedávno jsem si na programy z Počítač tvůj kamarád vzpomněl díky článku Taky jste měli obskurní počítač? a jal jsem se googlit, zda někde neexistuje jejich archiv. Jen tak, pro zajímavost. A protože jsem našel kulový, začal jsem lovit v místních vodách. Ozval se LubikCZ, nadšený sběratel strojů od IBM, že si tehdy programy z ábíčka vystřihoval a že je ve volné chvíli oskenuje. Stalo se! Archiv je umístěn na uloz.to.

Můj osobní archiv z ábíček zapůjčených v knihovně buď zmizel, nebo se nachází kdesi v bytě u rodičů. Zkusím to dohledat a naskenovat.

Netušíte, v jakém období výpisy programů v ABC vycházely? Tipuji to na 1990 až 1995. Neví to někdo přesněji? Popř. není tu nějaký sběratel ABC, který by to mohl naskenovat komplet?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Počítač tvůj kamarád – časopis ABC"

 • LubikCZ napsal:

  Nojo, konverze různých BASICů na ten v Didaktiku M byla někdy zábava. Nejhorší bylo, když jsem tam nadatloval nějaký ten prográmek nebo hru a nakonec z toho nic nebylo. To bylo ale jen v málo případech, většinou se zadařilo :)

 • LubikCZ napsal:

  Další programy byly v časopisech Elektronika, Amatérské rádio (červené), BIT a polský Bajtek a určitě v dalších, ale v tomhle případě šlo jen o „Ábíčko“ :)

 • Neny napsal:

  Nevychází ABC ještě dnes ? Kontaktoval bych redakci, třeba mají archiv, nebo někoho kdo ví kdy vycházeli tyto články co sháníš :-)

  • Sledge (admin) napsal:

   Pochybuju, že současná redakce bude mít byť jen tušení, že někdy nějaký výpisy programů v ABC vycházely :)

   Ale vzpomněl jsem si, že bejvalej šéf abíčka sbírá, zkusím se mu asi ozvat.

 • LubikCZ napsal:

  Tady je archiv, ale je až od roku 1999 :/

  http://www.abicko.cz/archiv-vydani

 • Falcon napsal:

  Ty jo, zdá se, že jsme měli obdobný osud!
  Já v roce 1996 dostal Schneider CPC6128, ale nějak extrémně jsem s ním netrpěl – dostal jsem k němu 12 disket (3″ oboustranné) s hrama a CP/M vč. celého jeho balíku software, textový editor téměř identický s T602, který ve spojení s jehličkovou tiskárnou (součástí dodávky) uměl tisknout referáty, bohužel bez diakritiky :-)

 • davesade napsal:

  Já a moji bráchové jsme odebírali ABC už od sedmdesátých let. Byl to vynikající magazín pro mladé techniky a přírodovědce, takže počítače tam celkem probírali, i když na můj vkus nedostatečně. Tak jako tak – rubrika se objevovala řekl bych velice brzy po té, co se do Svazarmu dostaly první počítače – jsem si téměř jist, že první rubrika Počítač tvůj kamarád se objevila kolem roku 1985.

  Mám doma několik ročníků (odhadem deset, možná víc) schovaných, občas si jimi listuji. Sám jsem asi před rokem dostal nápad je projít detailně a podívat se, jak se tehdejší propaganda dívala na počítačové hry – jelikož zveřejňované programy nebyly jen praktického rázu. Takže pár stránek jsem si nafotil na pozdější zpracování, ale bylo toho tak málo a taková slabota, že článek zatím nevznikl ;).

  • Sledge (admin) napsal:

   To by byl docela dobrej seriál na pokračování – co díl, to skeny z ABC za ročník (popř. kratší časový úsek, dle objemu). Napiš si to do to-do hned za „dodělat Chaos Guns“ ;)

   A mě to připomnělo, že jsem chtěl sehnat další čísla Video Plusu…

   • Dave de Sade napsal:

    Tak jsem byl o víkendu u našich a celkem pečlivě jsem prolistoval pár ročníků… O počítačích se v ABC píše docela hodně, v rámci propagandy jde ale o jejich zapojení do průmyslu v nejrůznějších podobách. Články, které se věnují pouze počitačům, se v časopise začínají objevovat v roce 1986. Rubrika „Počítač tvůj kamarád“ se oficiálně objevuje pravidelně od roku 1989, ale už v roce 1987 jsou v déčku první samostatné články o programování a současné nabídce počítačů na tehdejším trhu. Tím jsem se ale dostal k jadérku věci – tato rubrika byla výhradně tištěna v „déčku“, což jsou všité listy tvrdšího papíru, na kterém byly převážně vystřihovánky. No a protože jsme s bratry slepili skutečně enormní množství modelů, prakticky se zachoval jen zlomeček déček :(. Čili mé pátrání v tomto směru skončilo – jak jsem napsal výše – materiálu je prostě málo, chtělo by to kompletní archiv i s déčky.

    Nafotil jsem ale pár stránek článků o počítačách a jejich použití obecně (tj. články, které byly na normálních stránkách časopisu, ty mám komplet), asi to nějak shrnu a hodím na blog. Někdy během týdne.

    • Sledge (admin) napsal:

     No jo, to mě vlastně nenapadlo, že bude třeba nejen sehnat ABC, ale navíc sehnat ťipťop ABC ideálně od sběratele, protože všichni ostatní budou mít vytrhané vytřihovánky. Já se snad za dva týdny dostanu k rodičům a zkusim něco najít, ale mám nepříjemný tušení, že je archiv dávno ztracen.

 • LubikCZ napsal:

  Kdo už si ten prográmek naťukal do počítače (emulátoru)? Já ho kdysi ťukal do QBasicu (samozřejmě s úpravami) a běžel bezvadně a měl jsem ho na disketě ještě s dalšími programy, kterou jsem kdysi zformátoval a teď mě to štve :(

 • LubikCZ napsal:

  Docela bych se k tomuto tématu vrátil a zajímalo by mě, jestli se našel někdo s kompletním archivem ABC s rubrikou Počítač tvůj kamarád. Docela bych si zase zadatloval :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle