ZX81

Radost!

Dlouho předlouho tomu je, co mi bývalý spolužák daroval osmibitový počítač Sinclair ZX81. Stroj ke mě dorazil nezkoušený, holý a bez příslušenství, a já za všechny ty roky nenašel energii k otestování, přesněji k zakoupení vhodného napaječe. Když tu náhle objevil se na Facebooku ve skupině Old Computers inzerát, který nabízel směnu originálního zdroje za jakoukoli dokumentaci a příslušenství k 3dfx kartám. Vyštrachal jsem tedy krabici od 3dfx karty výrobce Yakumo a nejsa si jist její hodnotou, pln pochybností jsem na nabídku odpověděl.

Světe div se, vyšlo to, a ke mě tak pár dnů po transakci přicestovala testovaná a plně funkční černá briketa. Jenže nebylo vyhráno. Má stará CRT televize nezvučné značky Thompson odešla do křemíkových věčných lovišť a moderní LCD televize se k analogovým signálům z takto starých zařízení chovají vyloženě macešsky. Ale zkusit se to muselo.

Světe div se podruhé, televize zvládla počítač naladit! Jistě, obraz je téměř nepoužitelný, ale bílá plocha a kurzor s označením K, neklamné znaky funkčnosti, se v tom zrnění po chvíli snažení identifikovat dají. Membrána klávesnice je samozřejmě dokonale v háji, drolí se jak perník, takže víc nevyzkouším, ale už tohle mi ke spokojenosti bohatě stačí :)

ZX81 ZX81 ZX81 ZX81 ZX81

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"ZX81"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2812 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek porcelán LANPARTY'94Hrnek porcelán LANPARTY'94 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle