Retroherní potenciál starých Pocket PC / PDAček

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Už jsme tu dumali nad retroherním potenciálem tenkých klientů, dnes si na paškál vezmeme další specifickou kategorii zařízení, a to stará PDA s Windows Mobile / CE, neboli Pocket PC. A bude to velmi stručné, protože krom několika zajímavých přímých portů desktopových her, jako např. Age of Empires či Warcraft 2, je tu jen jediná herní kategorie, ve které tyto pozapomenuté placky excelují, a tou jsou adventury.

Retroherní potenciál starých Pocket PC / PDAček

Článek tedy berte především jako připomenutí, že pokud se vám staré PDA s WM / WinCE válí v šuplíku, je stále ještě možné jej rozumně využít. A jak na to? Odpovědí je samozřejmě ScummVM, soubor univerzálních interpreterů pro desítky klasických adventur.

Než mě někdo chytne za slovo - terminologie je v tomhle zaprášeném zákoutí kapesní chytráků poněkud rozmělněná, všemi možnými pojmy, které použiji, chápejme dotyková zařízení s Windows Mobile, popř. CE. Jestli je to PDA, MDA, Pocket PC, handheld PC... Je mi jasné, že i PalmOS a Symbian mají co nabídnou, ale o tom třeba někdy jindy.

Tihle staří chytří pomocníci mají z hlediska klasických point'n'click her dvě ohromné výhody. V první řadě je to rozlišení, velmi často se setkáte s naprosto standardními hodnotami 320x240 či 640x480. V druhé řadě je to stylus, s jehož přesností se váš zjizvený mozolnatý palec nemůže měřit. A jako bonus můžeme připočítat "režim nulového rozptýlení", tzn. žádné notifikace ze sociálních služeb, mail schránek, "stále online" aplikací atd. Jen vy a vaše oblíbená klasická adventura.

Retroherní potenciál starých Pocket PC / PDAček

Jaké vás čekají zrady? V první řadě baterie, pokud vám PDAčko 10 let leželo netknuté, bude dost možná nafouknutá jak balón, a kupování náhrad, které se kupodivu stále dají sehnat, také není bez rizika, protože stejně jako se vám roky válí PDA v šuplíku, tak se na skladech bez užitku válí akumulátory, navíc často nevalné čínské druhovýroby. To už je snad lepší poohlédnout se po celém zařízení, které má baterku jakž takž OK.

Úplně největší pozor dejte na žerty, které převádí např. mé nedávno nabyté T-Mobile MDA Vario aka HTC Wizard 200. To se úplně odmítne nabíjet v případě, že je baterka sice funkční, ale dokonale prázdná. Jediné řešení je oholit USB kabel, přiložit správné drátky na správná místa a nabít to takto "na prasáka". Takže - před nákupem googlit! :)

V řadě druhé je to rozlišení, opravdu si pohlídejte obvyklé rozměry, např. se vyhněte zařízením s čtvercovým displejem, za všechny zmíním HP iPAQ hw6915 s rozlišením 240x240, to je opravdu nevhodné. Stejně tak je nevhodné 320x240 v případě, že chcete hrát adventury typu Curse of Monkey Island, které běží v 640x480. PDAčko s 640x480 a větší úhlopříčkou je ideál. Mimochodem - nečekejte kontrast a sytost moderních displejů, přeci jen máme v ruce zařízení stará deset a víc let.

No a z technických parametrů zbývá už jen RAM, kde platí, jako ostatně většinou, že čím více, tím lépe.

Retroherní potenciál starých Pocket PC / PDAček

Finální zrada je, že poslední oficiálně dostupnou verzí pro systémy založené na Windows CE je ScummVM 1.5. z roku 2012. Poté pramen vývojářů bohužel vyschl a další verze už kompilovány nebyly (což neznamená, že se o to někdo nemůže pokusit, směle do toho ;) Ale nevěšme hlavu, i 8 let stará verze ScummVM podporuje přibližně dvě stovky her a klasiky z nejklasičtějších obzvláště.

No a to je asi vše. Stáhněte ScummVM 1.5.0 Windows CE ARM package i příslušné adventury, uložte vše na SD či CompactFlash kartu, podle toho, s čím vaše PDAčko umí pracovat, a oddejte se ukazování a klikání :) Opravdu vám to díky stylusu půjde mnohem pohodlněji, než na moderním chytrém telefonu.

Technická: ve výše linkovaném archivu naleznete celkem čtyři spustitelné soubory. Ten největší, scummvm.exe, by měl podporovat všechny hry, které ve verzi 1.5 podporovat lze, trojice menších binárek vždy obsahuje podporu jen pro část her. Je to kvůli paměťovým omezením, největší binárka je pro některá zařízení prostě příliš masivní.

Enginy zahrnuté v jednotlivých binárkách:

 • scummvm1.exe
  scumm, agi, cruise, draci, lure, queen, sky, sword1, tinsel, touche
 • scummvm2.exe
  agos, cine, drascula, gob, groovie, kyra, lol, made, parallaction, saga, teenagent, tucker
 • scummvm3.exe
  hugo, mohawk, sci, sword2, toon, tsage, cge, composer, dreamweb

Doplnění: Jak mi v komentářích připomněl Falcon, můžete narazit na zařízení s procesory MIPS / SH3. Ty nejsou ve verzi 1.5 podporovány. Úplně beznadějné to ale není, i pro tyto CPU architektury ScummVM existuje, jen "trochu" starší - jde o verzi 0.7.1. Seznam podporovaných her je podstatně chudší, ale několik desítek adventur si přesto zahrajete.

Ještě se zkusím podívat na výše zmíněné přímé porty, zajímají mě např. Warlords 2, Age of Empires, Warcraft 2 a Starcraft (engine Stratagus), SimCity 2000 a další strategické pecky. Samozřejmě existují i emulátory klasických konzolí, ale nevidím mnoho výhod oproti jejich provozování na moderních smartphonech. Vzhledem k absenci rozumně umístěných fyzických tlačítek je to blbé v obou případech.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Retroherní potenciál starých Pocket PC / PDAček"

 • Kessara napsal:

  S hrami na Windows Mobile jsem se něco vyblbnul a zrovna AoE sedne ovládání stylusem takříkajíc jak prdel na hrnec. Ze strategického žánru doporučuju mrknout na Warfare Incorporated , Pocket UFO nebo Palm Heroes. Poslední dvě nejsou klasické porty ale velmi silně inspirované nativní záležitosti.

  Jinak pozor na menší HW špek který se týká některých zařízení s WM 2003 a staršími – některé stroje neměli klasickou ROMku pro data nebo jen zcela minimální a RAM se dělila mezi storage a operační část. S tím že ve storage byla veškerá systémová nastavení, registry, doinstalované appky atd. a pokud došla baterie, RAMka ztratila veškéré info i z téhle storage části a prakticky nastal reset zařízení do továrního nastavení. Tyhle mašinky pak měly ještě maličkou interní baterii sloužící jako backup RAM pro případ že hlavní baterie došla a i ta bývá po těch letech ve věčných lovištích. Snadno se pak stane že v záchvatu nostalgického paření vymlátíte hlavní baterii do nuly a můžete vše znova instalovat :)

  • Sledge (admin) napsal:

   Dík za doplnění :) Na Pocket UFO si matně vzpomínám, myslím, že mi to tehdy zlobilo právě kvůli čtvercovému displeji – měl jsem ipaq 6515. Samozřejmě zkusím, UFO je moje oblíbená hra.

   A s AoE souhlasim, už jsem to chvíli zkoušel, a ovládání funguje skvěle. Jen jsem měl problém zorientovat se ve hře samotné, hraju hodně dvojku, a jak to mám vypálené v mozku, je jednička trochu nezvyk :)

 • Ronoath napsal:

  Já pařil OpenTTD na Palm Treo 680… Krásné časy!

 • Falcon napsal:

  K článku bych ještě dodal, až budete shánět PDA, dejte si pozor na použitý procesor – vedle StrongARMů, které přežily dodnes, existovaly PDA s MIPS a nebo Hitachi SH3, který mám v HP Jornada 548 já.

  Do konce PDA přežily jen StrongARMy/ARMy; na SH3 se sháněl software blbě už v roce 2003, kdy jsem si ho ojetý koupil.

 • RetroPhill napsal:

  Není to trošku jako metadon místo poctivé dávky stoprocentního heráku? V nouzi a jako využití hw dědoušků fajn, ale přece jen kvalitní monitor a tower/desktop s reprobedničkami poskytnou fajnovější požitek – chápu ale, že nacpat to ve škole pod lavici je krapet problém, na rozdíl od pédéčka.

  • Sledge (admin) napsal:

   Tak jasně, ale třeba do dopravních prostředků desktop tahat nebudeš, i notebook je trochu nepohodlný, tohle hodíš do batohu a vytáhneš kdy potřebuješ. Stejně jako DSko nebo GameBoy :)

 • Logout napsal:

  Stálo by asi za to zmínit, že co se dotykových PDA týká, podporován je skutečně jen standard PocketPC a to od verze 2002 a výše. To znamená procesory ARM. Tj. ani s Palm-sized PC (Windows CE starší než 3, často MIPS místo ARM) ani s handheld PC (QWERTY otvírací zařízení, Windows CE starší než 3, bez PocketPC rozhraní) nebudou fungovat.

  Naopak jsou podporovány i nedotekové zařízení Smartphone, což by mě fakt zajímalo, jak :-)

  • Logout napsal:

   Koukám že než jsem se rozkoukal a komentář napsal, už tu varování před jinými procesory bylo (to jsou ty přes noc otevřené taby v browseru) – pokud skutečně budete mít PocketPC 2002 a novější, tak se není čeho bát, tam už byl jen ARM.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle