Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit sesp_Registration Registrovat
No permission to create posts
RSS sp_TopicIcon
čistění základních desek, graf.karet, atd...
26/07/2014 - 14:37
Avatar
Sany

Jinak je taky celkem zajímavé, že na PC deskách ty soudkové NiCd akumulátorky žraly všechny celkem dost podobně - z aku se uvolňovala taková ta bílá a zelená rezidua, která pokryla menší či větší oblast základovek a tam pak působila.

Kdežto u jednoho VAXu byl uvnitř case osazen spojený blok malých tužkových akumulátorů (Panasonic AAA NiCad), které samotné vypadaly celkem nepoškozeně (žádná viditelná rezidua ani výtok chemikálií) a základovka spolu s RAM kartou těsně okolo byly naprosto netknuté a čisté. Ale plech samotné skříně kolem té baterie už vypadal úplně jinak - v soustředných kružnicích od středu s baterkou se počáteční rez postupně měnila v různé odstíny bílé, hnědé a žluté až po zcela netknutý plech skříně až asi po 5 cm od baterky (ale i na tomto ok plechu je mnoho takových bílých, jakoby vyleptaných teček).

Takže pokud v jakémkoliv počítači, který vlastníte, prokazatelně není osazena obyčejná lithiovka, všechno ostatní je lepší vyházet ven i když to třeba teďka vypadá ok a bez problémů... ale snadno se tam po čase nepozorovaně rozjede něco nekalého :)

01/03/2015 - 19:03
Avatar
hasat

Tak jsem se nedávno rozhodl znovu nastartovat po několikaletém odpočinku svůj HP Vectra 386/25N a jaké to bylo nemilé zjištění, že se jí nějak nechce. Rozsvítili se všechny LED na panelu a dál nic. Po bližším ohledání jsem zřejmě našel příčinu - napadnul jí jakýsi zelený fujtajbl a za tu dobu nečinnosti na tom místě úplně přehlodal několik spojů! Otázka tedy zní: je šance to nějak opravit? Ty spoje mezi odpory R79 a R80 jsou velmi tenké. Je to naštěstí jenom na tomto místě, nikde jinde jsem žádné poškození neviděl.

DSC_1009.jpgImage Enlarger

 DSC_1011.jpgImage Enlarger

 DSC_1012.jpgImage Enlarger

 DSC_1013.jpgImage Enlarger

sp_PlupAttachments Attachments
02/03/2015 - 15:52
Avatar
Sany

Zajímavé, vypadá to barvou přesně jako reziduum z NiCd akumulátoru, ale nikde poblíž není na fotkách vidět ? Pokud tedy není někdy poblíž zašitej, je otázka co to vlastně je - ale dle účinku se zdá, že klasika ocet + následně izopropyl by na to měly zabrat a zneutralizovat to.

Jinak pokud po umytí ty konce lehce ojedeš nějakým velmi jemným smirkem, měla by se obnažit čistá měď a na ty konečky jde s trochou šikovnosti mikropájkou připájet velmi tenký drát a oba konce tím zkusit propojit. Dělal jsem jednou něco podobného na zakoupené MCA kartě, kde 2 velmi tenké podobné spoje nějakých rarach čímsi škrábl a prosekl. Byla to sice práce trochu pro vraha a oči jsem měl po akci málem dvakrát takové, ale zadařilo se. A po proměření vodivosti jsem to pro jistotu zalil vteřinovým lepidlem, jako mechanickou izolaci, a bylo :)

02/03/2015 - 17:19
Avatar
hasat

Z akumulátoru to nebude protože:

  1.  ho tam nemám a ani tam nebyl když jsem počítač získal a to už je pěkných pár let zpět
  2. akumulátor má být umístěný na tom černém "suchém zipu" co je vedle ventilátoru na zdroji

Taky mě nenapadá z čeho by  to tam vzniklo, jedině že by tam bylo nějaké porušené místo a zoxidovalo to přirozenou vlhkostí ze vzduchu.

K tomu akumulátoru: máte někdo stejný počítač doma s akumulátorem? Potřeboval bych zjistit jeho parametry a zapojení konektoru (4 pinový s jedním pinem neosazeným, je mezi ISA sloty a IDE konektorem)

Dále nemám držáky na floppy mechaniku a pevný disk, jejich foto by se mi také hodilo.

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 67

Právě online:
14 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2061

Sany: 1486

Neny: 1133

MilasPce: 835

Logout: 688

Clous: 638

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 405

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1037

Příspěvky: 16510

Nejnovější uživatelé:

OnlySoft, tommel, JIVA, Rocys, zetora, wylda, BobocoCZ, okband, Popy, pov, verticalbytes, Mircea Ion, Jpx72, OlegBoums, Brettnok

Administrátoři: Sledge: 4078