Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit sesp_Registration Registrovat
No permission to create posts
RSS sp_TopicIcon
IBM PS/2 Model 55SX (typy 8555-081 a 8555-X61 )
27/08/2014 - 20:44
Dolní Dunajovice

a predtim byl mrtvej?

27/08/2014 - 21:28
BRBlosh

Clous napsal(a)
a predtim byl mrtvej?

Neviem, jednoducho sa prestal pouzivat v roku 2001 a odvtedy sluzil ako podstavec na TV. Ked som cital rozne fora, ze po takom case je baterka mrtva a podobne veci, srdce mi zaplesalo ked sa rozbehol ako mal a nacitaval MS-DOS :)

27/08/2014 - 21:59
Sany

Každá funkční PS/2 co bootuje, se počítá - super ! Jak koukám na linku níže, v modelu 30 286 máš také na základní desce všemi zde oblíbený Dallas (grrrr :), a je tedy velmi s podivem, že na ještě starším stroji, než jsou dvě Lubikova a jedno moje 55SX (s 386SX) je baterka v tvém Dallasu stále funkční. Že-by ji pomáhal pobyt pod televizí nebo dobíjel statický náboj obrazovky při každém zapnutí obrazovky ? :D

http://www.classic-computers.org.nz/blog/2009-09-19-ps-2-30-286-adventure.htm

Druhá malá výhra pak je, pokud je harddisk stále OK a bez vadných sektorů - jsou tam podobně jako v 55SX použity proprietární mrchy, co se dnes skoro nedají sehnat a díky MCA architektuře je rozšíření např. na klasické SCSI sice možné, ale dnes poněkud finančně problematické.

Tak přeji, ať Dallas nadále hezky drží a pokud jsi fajnšmekr, časem si můžeš např. pořídit 16bit síťovou MCA kartu a zapojit si tuto hezkou PS/2 do domácí sítě. Anebo pokud jsi lucker, tak někde za velmi pětimístnou částku sehnat MCA Soundblaster, a zapařit si pak staré klasiky i se zvukem :)

27/08/2014 - 22:19
Sany

Jinak koukám, že máš i origoš IBM klávesku Model M, tož vítej i do klubu příznivců těchto věčných a skoro nezničitelných klávesnic :)  A ta tvoje (jelikož je dost stará a dodávaná s 286) by jako bonus mohla umět i automatickou detekci XT režimu, pokud bys k nějakému případnému XT ve sbírce potřeboval dobovou klávesnici ^^

28/08/2014 - 08:03
LubikCZ

BRBlosh: Další PS/2kař, to je super :) Jinak dost velké překvapení s funkčním Dallasem. Já s nima měl neskutečný peripetie, ale nakonec s pomocí zdejších šílenců a dalších z OldComp.cz, jsem je dal do provozuschopného stavu a nasadil jsem je tedy do aktivní služby.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

28/08/2014 - 12:02
BRBlosh

Sany : Aj ja sa cudujem, ze sa nic neukazalo, proste nacital pamat, nabrucel disk, mechanika a zacal bootovat. (Neskutocny hluk vydava ten HDD.) Urcite je tam ten MCA disk, ked som ho naposledy rozobral, ten disk bol na celu vysku bedne :)

Momentalne mam chut to IBM rozobrat a vycistit, toho bordelu tam bude neurokom.

Add. klavesnica, je to presne model M 1391412 co podla Wiki je : Swiss French/German QWERTZ layout, 102-key. Asi ju budem pouzivat ako zbran na sebeobranu :)

PC ma rok vyroby 1987 ako aj klavesnica, monitor bohuzial zhorel a vyhodili sme ho do zberu.

Poslem potom foto s rozoberani a cistenia.

28/08/2014 - 16:16
Sany

Nj, paradoxně dnes není až takový problém sehnat samotnou PS/2-ku, ale ten její orig. monitor, a to přesně z důvodu který uvádíš - odešlo to a nikomu se takový "starý krám" nechtělo opravovat :/

Jinak kláveska je to fakt bytelná, i když ještě těžší a "železnější" byla původní IBM klávesnice 1501105 83-key keyboard, dodávaná s XT :)  http://www.seasip.info/VintagePC/ibm_1501105.html

21/09/2014 - 12:44
Sany

Díky nově zprovozněnému čipu Dallas jsem poprvé slavnostně nabootoval moje 55SX, a co myslíte ? Mám je tam !

IBM PS/2 Model 55SX (typy 8555-081 a 8555-X61 ) | Strana 8 | PC: Hardware obecně | ForumImage Enlarger

Disk už evidentně zažil podstatně lepší časy, ale díky tomu že je proprietární jsou možnosti jeho náhrady značně limitovány. Resp. jediná možnost je použít SCSI MCA řadič s nějakým klasickým SCSI diskem, kterýžto (řadič) ale bohužel nevlastním :/

Nezbylo tedy nic jiného, než disk i v tomto stavu zkusit zprovoznit. Po zralé úvaze při pohledu na obrázek výše jsem disk rozdělil na dva stejné oddíly, kde C bude ten špatný a D ten dobrý. Docela se to nakonec zadařilo, byť jsem scandisk před instalací systému musel projet asi 6x, než přestal při dalším průběhu nacházet další a další špatné sektory. Finálně jsem ho projel asi 4x po sobě bez dalších výskytů, tak jsem zvědavý jak bude situace vyhlížet třeba tak za rok :)

V počáteční celkem zachovalé oblasti C se pak hned usídlil systém a adresář DOS a M602, tam by to chvilku mohlo vydržet. A ten zbytek z C s hromadou bad blocků si nechám na hry, diagnostiku a další postradatelné věci. No a na celkem slušném D-čku už bydlí Windows 3.11 for Workgroups, vešly se tam tak akorát i se swapákem.

Takže finálně jsem ještě nakonec do prázdné FPU patice našel jeden zánovní kousek i387SX, a po dalším rebootu s ref. disketou lze moje 55SX považovat za nyní kompletně funkční :)

21/09/2014 - 13:17
LubikCZ

Sany a nepomohl by format na nízké urovni? Jako lowlevel format, či jak to je. Jinak já mám obrovské štestí u obou disků, žádné ani jediné "béčko" tam nemám, ani když jsem ten jeden disk otevřela a hýbal jsem s hlavami, tak se tam nebjevily. Za to jsem fakt rád :)

22/09/2014 - 00:02
Sany

Jj, dobrý nápad - přistoupím k tomu, pokud se ty bad blocky budou stále rozšiřovat. Což doufám že už nebudou :)

29/09/2014 - 19:06
LubikCZ

Tak bych si ten titulek mohl rozšířit o další tři typy (modely), konkrétně jde o IBM PS/2 typ 8530-H21, IBM Personal Computer 750 P133 model 6887-YAE a IBM Personal Computer 300GL model 6288-11G, v budoucnu nafotím :)

30/09/2014 - 08:20
Sany

Stádečko se ti hezky rozrůstá :)

Zvláštností je že modely 30 a 30 286, ačkoliv z řady PS/2, nejsou dle informací na netu postaveny na architektuře MCA. Je tam pod krytem skutečně klasická ISA ? To by bylo fajn pro případné upgrady jistě zase zcela proprietárního disku se svým řadičem (jak alespoň tipuji :)

01/10/2014 - 16:45
LubikCZ

Sany napsal(a)
Jj, dobrý nápad - přistoupím k tomu, pokud se ty bad blocky budou stále rozšiřovat. Což doufám že už nebudou :)

No vzhledem ke stáří disku a počtu bad sektorů se to bude jen zhoršovat, ale třeba ne. Já jsem ale takhle o jeden disk přišel, nepomohlo už nic. Tak jsem ho rozebral a pár částí a součástek ještě mám, co kdyby, že? :D

01/10/2014 - 16:49
LubikCZ

Sany napsal(a)
Stádečko se ti hezky rozrůstá :)

Zvláštností je že modely 30 a 30 286, ačkoliv z řady PS/2, nejsou dle informací na netu postaveny na architektuře MCA. Je tam pod krytem skutečně klasická ISA ? To by bylo fajn pro případné upgrady jistě zase zcela proprietárního disku se svým řadičem (jak alespoň tipuji :)

Jojo, je tam tříslotový 16ti bitový stromeček. Co se ale týče disku, tak to je ještě jiné připojení než u 55SX. Ten konektor je ještě o něco užší. Pak tam je 15ti pinový nejspíš VGA grafický výstup, který je vyveden z desky kabelem na zadní panel. No prostě o víkendu udělám autetické fotky ať se kochají ještě další retromaniaci :D

01/10/2014 - 21:54
Sany

No jasan, už se těšíme,  a také gratz k novým hezkým úlovkům !  Jinak je to fajn s tou ISA sběrnicí, měl by tam pak jít rozjet i klasický ISA SCSI řadič - kdyby se tomu proprietárnímu IBM zázraku nějak nechtělo. A pořád ti zbyde místo i na zvukovku a síťovku :)

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 67

Právě online:
18 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2061

Sany: 1486

Neny: 1133

MilasPce: 835

Logout: 688

Clous: 638

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 405

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1037

Nejnovější uživatelé:

OnlySoft, tommel, JIVA, Rocys, zetora, wylda, BobocoCZ, okband, Popy, pov, verticalbytes, Mircea Ion, Jpx72, OlegBoums, Brettnok

Administrátoři: Sledge: 4078