Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit sesp_Registration Registrovat
No permission to create posts
RSS sp_TopicIcon
IBM Personal Computer 5160 (XT)
02/08/2018 - 16:56
tind

MilasPce napsal(a)
Nejdřív bych zkoušel vyměňovat. Co když je vadná PCB deska.

Vyndej jednu řadu, vyzkoušej. Když to bude pořád zlobit (ve vyndaných to nebylo), vyndej další řadu a dej tam místo ní ty prvně vyndané.

Jen musíš vyndat tu horní řadu spodních 64k tam musí být vždy, spodních 64k můžeš jen vyměňovat nesmějí zůstat prázdné.  

Rozumím tomu tak, že Bank 0 musí být vždy obsazená.

02/08/2018 - 17:00
tind

MilasPce napsal(a)
Důležité je se taky zamyslet zda přídavná deska nekoliduje se základní RAM, jestli se prostory nepřekrývají. Možná na to, od jaké adresy začíná RAM na přídavné kartě je ten malej modrej DIP switch. Ale to by přestalo zlobit když kartu vyndáš.

Nikde jsem nenašel její konfiguraci. Není zezadu nějaký náznak výrobce?  

Není tam právě vůbec nic, jen 512K RAM CARD zřejmě nějaké sériové cislo Y/L: 000461.

02/08/2018 - 17:02
tind

MilasPce napsal(a)
Našel jsem teď toto výrobce MCA. Zřejmě konfigurace těmi DIPy bude složitější. Jestli se to nechová jako EMS, to bych musel mít na stole.

MCA 512K RAM CARDImage Enlarger  

Jo, to je asi ona. Nebo je to její klon od jiného výrobce.

23/08/2018 - 08:59
tind

Zdravím po delší době. Před pár dny konečně z Číny dorazily nové paměti zn. SAMSUNG. Dnes jsem také našel chvíli času je zkusit. Vzhledem ke hláškám Parity Check 20000 příp 28000 a studiu dokumentace, jsem odhadoval, že chybná parita nastává u pamětí na základní desce v paměťové bance BANK 2. Vzhledem k velkému množství nakoupených pamětí a lenosti zkoušet jednu po druhé (už kvůli nutnosti vyndavání přídavných karet) jsem vyměnil všech 9 čipů v bance 2 a hle, chyba byla odstraněna. Vadné paměti byly značky Texas Instruments TMS4164-12NLJ. Poté jsem ještě doplnil paměti na přídavné kartě, kde se ani nemuselo šachovat s DIPy a systém má tak nyní stabilních a nepadajících 640 kB. Oceňuji tímto spolehlivost a blbuvzdornost počítače IBM i vzhledem k tomu, že nyní jsou v PC instalovány 4 druhy pamětí od 3 různých výrobců s různými rychlostmi. A samozřejmě děkuji za všechny informace především MilasPce.

Co bych ještě potřeboval vyřešit je disketová mechanika, příp. diskety. Nedaří se mi je zformátovat, ani jednu. Píše to invalid media or track 0 bad - disk unusable. Diskety jdou sice DS,HD, ale to by snad nemělo vadit. Jsou to sice staré, ale skoro nepoužívané znčkové diskety 3M. Byl bych nerad, kdyby to bylo mechanikou.

23/08/2018 - 14:51
MilasPce
Pardubice

U IBM XT je samozřejmě disketa 720kB tedy DS DD.

HD jsou trochu jiné, proto, že se zaznamenává hustěji používá se vyšší záznamový proud do záznamové hlavy, proto to médium je trochu jiné a v 720 mechanikách to nemusí fungovat. Obráceně ano, mechanika pozná podle okénka o co se jedná.

Jinak 720 se dají hodně sehnat od příznivců počítače AMIGA a celkem levně.

Pokus číslo 1: Nevím jestli je to tento případ, ale když na disketě zalepíš to okénko co je na druhé straně než okénko pro blokování zápisu, mechanika si pak myslí že má 720 a někdy to funguje.

Pokus číslo 2: FORMAT A: /F:720    v jinem PC s 1.44 mechanikou

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

23/08/2018 - 21:29
tind

Já tě jen opravím, XT má diskety velikosti 5,25´´, tudíž DS DD má kapacitu 360kB. Že má HD hustší zápis než DD z minulosti vím. Jen jsem si myslel, že když formátuju disketu "kvalitnější" tedy 1.2MB na nižší hustotu 360kB , že to jde i ve staré mechanice. Takže se to musí naformátovat v HD mechanice na 360kB. OK, díky za radu. Jinak kolega (schraňovatel) mi půjčil nějaké diskety 360kB a mechanika je v pohodě čte. Takže PC jede na 100%, což je skvělé. Vrtat se v něm už nebudu a nechám ho takto zachovalé příštím generacím :-)

K dokonalosti však ještě chybí originální softwarová výbava IBM XT, čímž s prosíkem mířím např. k uživateli RomanOn nebo komukoliv jinému, kdo má doma dodávaný orig. software. Určitě bychom se domluvili ať už na zkopírování nebo elektronické poslání přes nějaké úložiště třeba i za nějakou kačku. Nebo alespoň odkaz, kde by se dalo něco takového stáhnout. Předem moc díky.

24/08/2018 - 14:44
MilasPce
Pardubice

Díky za opravu. Já mám u všech 8088 PC 3.5" diskety tak jsem si to neuvědomil, že tento model je starší a má v originále jen 5.25. Tak jak jsem to zkoušel a pořád přehazoval 3,5 diskety, ani mi to nenapadlo.

PS: Z pěti 5.25 360kB mechanik mi funguje jen jedna a tu mám v PC16NB.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

01/02/2019 - 20:25
abeljozef

Len pre informáciu, existujú aj 5,25" mechaniky DS DD s kapacitou 720 kB. Oproti 360 kB ktoré majú 40 stôp 720 kB ich má 80. Dávali sa napr. do Robotronov 1715. Ak je v PC namontovaná takáto mechanika (a dá sa to a mám to odskúšané) záznam nie je z logických dôvodov (polovičná šírka stopy) kompatibilný s 360 kB. Čiže 360ka nevie prečítať 720kový záznam lebo širšia hlava číta dve stopy naraz a skape hneď na stope 0. Naopak 720ka prečíta po 360ke nultú stopu bez problémov ale po nakrokovaní na stopu 1 prečíta zas to isté lebo je v skutočnosti stále na stope 0 a skape na tom. Robotronacke 720 kB mechaniky sa dajú odstránením jedného rezistora prepnúť do "dual step" režimu čím sa degradujú na 40 stôp a vtedy sú kompatibilné s 360 kami. Čítajú bez problémov ale pri zápise je problém v tom že napriek dual stepu šírka stopy zostáva len polovičná a čím majú napr. staré tandon mechaniky ktoré sa montovali do 5150 a 5160 trocha problém.  

02/02/2019 - 09:25
Olomouc

MilasPce napsal(a) 

V Tesle jsme měli speciální chladící sprej s trubičkou. Zmrazil jsi určité místo a ono to naskočilo, tak se postupně také hledalo kde to je.

Takové spreje lze koupit (Conrad, GES). Někde jsem viděl i nástavce, které nasměrovaly chladící medium na určité místo na desce.

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 67

Právě online:
20 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2061

Sany: 1486

Neny: 1133

MilasPce: 835

Logout: 688

Clous: 638

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 405

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1037

Nejnovější uživatelé:

OnlySoft, tommel, JIVA, Rocys, zetora, wylda, BobocoCZ, okband, Popy, pov, verticalbytes, Mircea Ion, Jpx72, OlegBoums, Brettnok

Administrátoři: Sledge: 4078