Sinclair ZX Spectrum Vega: nová retro herní konzole

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na crowdfundingovém portále Indegogo se objevila nová kampaň - Sinclair ZX Spectrum Vega. Má jít o novou herní konzoli, která umožní spouštět hry určené pro ZX Spectrum. Konzole je navržená jako gamepad v retro stylu, inspirace původním "gumákem" je myslím zjevná. Za Vegou stojí společnost Retro Computers, ve které má podíl společnost Sinclair Research, a celý projekt je posvěcen sirem Clivem Sinclairem osobně.

zx-spectrum-vega

Řeknu vám, je to podle mě takové... celé zlé.

V první řadě není jasné, co se uvnitř krabičky vlastně skrývá. A garantuju vám, že to je první, co hračičky odkojené Spectrem a jeho klony napadne. Jediné, co víme, je možnost připojení k televizi (doufejme, že skrz HDMI) a slot na SD karty, pomocí kterých je možné do Vegy dostat hry. Víc ani ťuk. Ostře to kontrastuje se vzletnými frázemi a velkými jmény, kterými je kampaň protkaná. Spousta marketingové omáčky a žádná reálná čísla.

V řadě druhé se mi moc nezdá, že je ZX Spectrum degradováno na prostou herní konzoli. Jistě, většina současných uživatelů ZX kompatibilních strojů jde především po hrách (a demech), ale i tak - není to fér a originální ZX Spectrum nebylo míněno jako herní počítač.

Za třetí - design je sice parádní retro, ale dokážete si představit, že na něčem podobném opravdu hrajete? Ostré hrany, žádný ohled na ergonomii, nevhodně tvarovaná tlačítka... a ten d-pad? Jsem zvědav, jak na něm bude hráč kouzlit osm směrů. Navíc - spousta her se s podobně omezeným počtem tlačítek nespokojí. Na Elite zapomeňte.

Připadá mi to takové amatérské a rychlokvašené.

Co bych si představoval já? Úplně by stačilo, kdyby Vega disponovala USB portem pro připojení klávesnice, díky čemuž by se proměnila ve skutečný ZX Spectrum kompatibilní počítač. Samozřejmě za předpokladu, že její "vnitřnosti" jsou se Spectrem skutečně kompatibilní.

Pokud je uvnitř nějaký laciný ARMový strojek a lá Raspberry Pi s dolepeným emulátorem (jako že nejspíš ano), přestávám mít zájem úplně, to si doma můžu postavit sám, levněji, lépe a bez omezení.

Úplně nejradši bych ovšem moderní repliku se vším všudy - se zachováním vzhledu i funkcí (včetně možnosti připojení existujících periferií) a s nějakým tím vylepšením, jako jsou HDMI a joystick porty, navíc... to se ovšem pohybuji v říši bájí a pohádek, uznávám.

Inu, uvidíme, co se z toho nakonec vyloupne. Projekt se zafinancoval naprosto bez problémů, požadovaných 100 000 liber vybral za necelé 2 dny.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Sinclair ZX Spectrum Vega: nová retro herní konzole"

 • LubikCZ napsal:

  100 000 liber na vývoj ehmmm čehosi? Tahle krabička bude dobrá akorát tak pro velmi mladé ročníky – děti. Už samotný vzhled je ala Čína. Odkojený Spectrista si toto zcela jistě nekoupí!!! Leda, že by z toho nakonec bylo opravdové ZX Spectrum z nových moderních součástek s nějakým tím bonusem navíc. Pak by to šlo na dračku a i ta výše vývojové ceny by byla adekvátní :)

 • Neny napsal:

  Já v tom nevidím nic špatného, jsem rád za každé retro o které se nějaká firma pokusí, je to zase něco nového :-)

 • Sledge (admin) napsal:

  Drobná novinka: TV výstup nebude HDMI, ale kompozitní video. A půjde vyvolat on-screen klávesnice. Čím dál víc mě zajímá, co je vevnitř a je mi podezřelý, že to neřeknou rovnou.

 • LubikCZ napsal:

  Pokud to bude jen hardwarový emulátor, tak nezájem, byť by to vypadalo z vnějšku úplně stejně jako originál :)

 • Vike napsal:

  Těžko se dohadovat o tom, co je uvnitř. V každém případě jít na trh se strojem, posvěceným samotným sirem Sinclairem a ověnčený jmény superexpertů přes technologie původního Spectra a vrazit tam ARM s emulátorem by bylo až na hranici podvodu. Navíc by se to velmi rychle provalilo a od té firmy by lidi už nekoupili ani tlačítko. Tak zatím zkusme věřit tomu, že je to skutečně „nové-staré“ Spectrum :-) Akorát ty ovládací tlačítka jsem nějak nepobral, když jsem to viděl prvně, tak ze mě vyhrklo „co to kurva, je?!“ :-D

 • LubikCZ napsal:

  Tak RUN a SAVE mají opodstatnění, ale ty ostatní? Fakt nechápu :/

  No tak nic pro mě, bohužel!!! :(
  http://www.cnews.cz/sinclair-zx-spectrum-vega-s-1000-hrami-uvnitr-fanousci-si-vymodlili-retro-konzoli

 • Doomtrooper napsal:

  Napad dobrej, provedeni bude zrejme pekna bida. Nekdo se rozhodl vydelat na dobrem jmenu a dle me nevymyslel nic co uz si muzeme zrobit sami doma. No uvidime…
  A to nechci byt negativista, ale uz ted dle fotek mi to prijde neprakticke a hlavne by se to dalo udelat o tolik lip… Presne joystick porty, HDMI a plna klavesnice + podpora retro modu klidne s vstupem na kazetak atd…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle