Kniha Mikropočítačová revoluce: kdo nekoupí, prohloupí!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

V listopadu 2014 vyšla Mikropočítačová revoluce, na české poměry poměrně unikátní publikace - o historii počítačů jsem byl zvyklý číst především v angličtině, aspoň co se papíru týče, a najednou je tu solidně se tvářící knížka, dokonce v pevné vazbě. Nákup byl nevyhnutelný.

Autorem je Pavel Tronner, kterého můžete znát ze skvělých článků na blogu switch2mac, popř. přímo na Živě. Jeho články mám vyloženě rád, o kvalitě textu jsem tedy ani v nejmenším nepochyboval. Možná autorovi sem tam nějaký detail trochu ujede, ale pokud je to cena za čtivý a poutavý text, jsem ochoten jí akceptovat.

Mikropočítačová revoluce není přetiskem článků z blogu. Jde o text přepracovaný do příběhu, který se táhne od počátků mikropočítačů, kdy ještě nikdo netušil, k čemu by něco takového mohlo být dobré, až po jejich definitivní proměnu ve stroje, které máme na stole dnes.

Jen si to vemte: ještě před čtyřiceti lety si málokdo dokázal představit, proč by někdo chtěl mít doma počítač, a dnes si většina z nás naopak nedokáže představit, že by počítače v této podobě neexistovaly.

Nečekejte encyklopedický výčet faktů, dat či parametrů jednotlivých strojů (to vše najdete v technických dodatcích stažitelných z webu nakladatelství Dokořán). Připravte se na vyprávění v souvislostech. Vyprávění o technologickém vývoji, konkurenčním boji, reakcích jednotlivých výrobců na nejnovější modely soupeřů, zákulisních pletkách, tvrdohlavosti, náhodě, hloupých rozhodnutích a často také výjimečném štěstí.

mikropocitacova-revoluce

V kostce: knížka se čte znamenitě. S nákupem jsem sice otálel, ale četbě jsem obětoval každou volnou chvilku. Kapitoly, které logicky oddělují jednotlivé etapy probíhajícího vývoje na poli počítačů, jsou dávkované s ideální délkou. A na konci každé z nich budete mít chuť pustit se do další. Proč? Protože je to napínavé drama! Text je navíc psán s lehkostí a vtipem, autor navíc nemá tendenci dělat z některých osobností polobohy (ano, dokonce ani z "velkého" Jobse).

Čtení budete mít bohužel poměrně rychle za sebou. Kniha má cca 250 stránek textu a vyloženě mě mrzí, že rozsah není podstatně větší. Příběhů k vyprávění by bylo zjevně dost. Stejně jako doprovodných fotografií, po kterých stránky vyloženě volají, a kterými se vyloženě šetří. Přesto je do šibeničního rozsahu vtěsnáno vše podstatné a těžko vyčítat nakladateli, že se do neobvyklého tématu pustil s opatrností.

Potěší krátký dodatek věnující se mikropočítačům československým.

Mikropočítačová revoluce stojí lehce přes dvě stě korun, dostupná je i elektronická verze. Kdo nekoupí, prohloupí. Ano, na wikipedii vstřebáte podstatně víc informací, ale jaksi vám unikne ten fascinující příběh. Je to výborná knížka a za těch pár korun jednoznačně stojí. Prostě must have!

P.S. Kdo si knihu někde pokoutně upirátí, je vůl.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Kniha Mikropočítačová revoluce: kdo nekoupí, prohloupí!"

 • cyberreality napsal:

  ono neni treba jakkoliv piratit, primo na onom blogu je ke stazeni epub kniha a jak sam autor priznava, tak epub je mnohem rozshalejsi, ctivejsi atd http://switch2mac.blog.zive.cz/2014/09/mikropocitacova-revoluce ale je zase pochopytelne, ze nakladatel chce, aby kniha mela nejaky format a da k dispozici urcity pocet stran …
  kazdopadne na ceske pomery to je naprosto luxusni dilo!

  • Sledge napsal:

   Ten odkazovaný epub ale není kompletní a dodělaný, aspoň tak to autor uvádí.

   • cyberreality napsal:

    no, mam ho precteny nekolikrat, behem dlouhych cest vlankem smerem do pryc …
    a je tam vicemene skoro vse co bylo na jeho blogu v te historii pocitacu, ten jeho blog uz ctu hodne let a jak poprve prisel s onim epubem, ktery prubezne byl aktualizovany kazdym novym clankem, tak sem zaplesal, ze vse mam na jednom miste a nemusim projizdet cely blog hledanim jednoho konkretniho clanku …

    • cyberreality napsal:

     ale timto samozrejme nijak nesnizuju vyznam tohoto dila v knizni podobe! to ani nahodou, doufam, ze si ju koupi hodne lidi, co o blogu nikdy neslyseli, a ze to presvedci vydavatelstvi, aby v podobnych experimentech pokracovali dale …

 • LubikCZ napsal:

  Hele chlapci, tak se dohodněte :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš VLAK - 228x189x2mmRetro podložka pod myš VLAK - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle