Cesta ke hvězdám se konečně otevřela (Civilization III)

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jen jsem se chtěl pochlubit, že jsem konečně dosáhl vytýčeného cíle, tzn. vítězství vědy v Civilization III. Jak jsem psal před lety, jak mám CIVky rád, tak je hraju blbě, viz Civilizace odsouzená k zániku! V novějších dílech se to většinou nějak upatlat dá, obtížnost je při správném nastavení vyloženě casual, ale trojka vám ani na základního warlorda nedá nic zadarmo, a já se jí teď pokoušel dohrát aspoň na regenta, abych si nepřipadal jak šampión z kroužku fandů lobotomie.

Cesta ke hvězdám se konečně otevřela (Civilization III)

No a sláva, asi po týdnu hraní mi generátor světa přihrál natolik optimální startovní podmínky, že se mi přes počáteční přešlapování podařilo výzkum řádně nakopnout, a já se konečně vydal ke hvězdám. A dokonce s pohodlnou rezervou celých dvaceti tahů! ;) V té samé seanci bych zvládl zvítězit i diplomaticky přes United Nations, ale záměrně jsem hlasování sabotoval. Plus v jednom z předchozích sezení jsem úspěšně převálcoval konkurenty po stránce kulturní, ale to prostě není ono, jedině vyslání hvězdné lodi USS Uchošťour k soustavě Alpha Centauri považuji za důstojný a "kanonický" výsledek, vše ostatní je... nízké.

No, a já abych se konečně pustil i do onoho spin-offu, zvlášť, když ho mám na placce :) Ano, vím, že Alpha Centauri vyšla ještě před CIV3, tzn. navazuje na CIV2, ale v CIV2 toho mám taky odehráno mraky, takže vím, do čeho jdu. Ježiš to je skvělá herní série!

Cesta ke hvězdám se konečně otevřela (Civilization III)

Mimochodem - experimentoval jsem teď i s Civilization IV, a ač po stránce herních mechanik na ní neshledávám nic závadného, po stránce grafiky je to, vyjma jedničky, jednoznačně nejslabší díl. Bez žertů! U většiny žánrů byl přechod do 3D logickým krokem až nezbytnou nutností, ale strategie třetí rozměr nepotřebovaly, v roce 2005 rozhodně ne. Jednoduše ještě nebyl k ruce dostatečný výkon, aby si grafické zpracování zachovalo přehlednost 2D dílů. Pětka už to zvládla, ale čtyřka je takový barevný chaos, ve kterém vám mrknutí oka na získání základního přehledu o bojišti nestačí. Na druhou stranu hru namluvil Spock, tedy Leonard Nimoy, takže si k ní cestu nakonec stejně najdu :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Cesta ke hvězdám se konečně otevřela (Civilization III)"

 • Ringo napsal:

  Sakra, jsi mě předběhl s článkem na Civ 3, po adventurní smršti na blogu jsem to chtěl proložit Civkou a po Civ 1 a 2 se jasně nabízela Civ 3, kterou jsem si před 14 dny nainsataloval, abych z ní pořídil screeny, a nachystal, co k tomu napsat :-) Tak nic, tak to odložím třeba o půl roku a půjdu na ten chystaný Moo2 a Alpha Centauri :-) Ale to není podstatné, co mě přimělo napsat do diskuse. Překvapil mě tvůj pohled na grafiku Civ 4, protože byť mám raději 2D, tak Civ 4 oceňuji jako jednu z graficky nejlepších Civ her a rovněž i systémových. Překvapivě to v tom 3D strašně ožilo a krajina s objekty, coby výsledky lidské činnosti, tady strašně ožila a působí přirozeně provázaně. Třeba se tvůj pohled ještě změní po té, co tam toho postavíš více a budeš koukat, jak se města po mapě krásně rozlézají. Mě strašně dostala možnost odzoomovat mapu až na planetární elipsoid.

  • Sledge (admin) napsal:

   Já tu 4ku samozřejmě zevrubně prozkoumám, ze série 1 až 5 je to můj největší dluh :) A je mi jasné, že jak si na tu grafiku zvyknu, začnu v tom ten kontrast taky vnímat, ale jak jsem tak přepínal mezi trojkou a čtyřkou, vážně mi čtyřka přišla strašně nepřehledná.

   Jinak s článkem zbytečně nemeškej, já si o té CIV3 přečtu moc rád, dokud to mám v hlavě čerstvé :)

 • Rapier napsal:

  Souhlasím s Ringem, ze všech Civilizací mám naopak nejraději grafiku Civ IV a pak hned Civ VI. Mimochodem téhle hře taková tak trochu kreslená grafika velmi prospívá.
  Třeba na databazi-her.cz (herně) vyzdvihovaná Civ V mě graficky naopak vůbec nezaujala. Civ III mám někde mezi, když jsem to relativně nedávno nainstaloval, zděsil jsem se jak „hrozně“ to vypadá, a že není možno ve hře zvolit vyšší rozlišení, což je samozřejmě pochopitelné vzhledem k tehdejšímu HW.

  Vlastně když nad tím přemýšlím ona i Civ III vypadá proti Alfa Centaurie z hlediska grafiky dobře. :) Respektive kvůli použitému enginu to nejde úplně srovnávat.

  BTW hráli jste někdo Civilization: Call to Power 1/2? Sledoval jsem to kdysi dávno u kamaráda (AMD K5 166), přišlo mi to slušné ale v čem jsou rozdíly mezi Sid Meier’s Civilizations si už vůbec nepamatuji. :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle