Clock Tower – hororová adventura

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Mám rád horory a zvláště ty, co se odehrávají ve velkém strašidelném domě. Také mám rád point and click adventury. Clock Tower je horor a point'n'click adventura, která se odehrává ve velkém strašidelném domě. V tomhle případě jsem tedy neodolal a dal se do hraní.

Clock Tower vytvořilo japonské studio Human Entertainment. V roce 1995 vyšlo původně na SNES, později také pro PC a Playstation 1. SNES je v tomhle případě trochu zvláštní volba pro adventuru, neboť adventury vždycky byly spíše doménou PCček, ale co už.

Celá hra se odehrává v Norsku v září roku 1995 a hlavní hrdinkou je Jennifer Simpson. Jennifer jakožto sirotek vyrůstala v dětském domově společně se svými kamarády Laurou, Anne a Lotte. Jednoho dne se dozví, že je někdo všechny adoptoval a čeká je život s novou rodinou. Přijede si pro ně tajemná žena jménem Mary a vezme je do velkého domu (téměř zámku), jménem Clock Tower. (Domu totiž dominuje hodinová věž.) Mary řekne dětem, aby počkali v hale, zatímco ona skočí pro pana Burrowse - majitele celého domu. A tak čekají, čekají, až to začne trvat podivně dlouho.

Jennifer se tedy rozhodne Mary a pana Burrowse najít. Řekne ostatním, aby zůstali na místě a sama se vydá do hlubin strašidelného domu. Sotva odejde z hlavní haly, ozve se výkřik. Jennifer se vrátí a v hale nikdo není. Laura, Anne a Lotte... všichni pryč. Jennifer nezbývá nic jiného, než se pokusit vypátrat, kam všichni zmizeli. Jak se brzy ukáže, v domě řádí šílený sériový vrah.

Clock Tower – hororová adventura

Vrah vypadá jako podivné znetvořené cosi a jeho vražedná zbraň jsou... obrovské nůžky. Ano, čtete dobře - nůžky. Není divu, že se mu přezdívá Scissorman. Možná si říkáte... chlápek s nůžkama? To není zase tak strašidelně, ne? Inu, Scissorman je ve skutečnosti celkem děsivý, zvláště v kombinaci s faktem, že se při hraní může objevit KDYKOLIV a KDEKOLIV, ideálně ve chvíli, kdy to čekáte nejméně. Ten pocit nejistoty dělá z Clock Tower docela strašidelnou záležitost. To celé ještě podtrhuje povedený creepy soundtrack. Když už na vás Scissorman někde vyskočí, vy mu musíte utéct. Je jen několik málo míst, kde se před ním můžete ukrýt a ta také nefungují pokaždé.

Kromě toho, že se musíte vyhnout Scissormanovi, je to prostě normální adventura, kde prohledáváte dům, prozkoumáváte různé věci, sbíráte předměty, používáte je na správných místech a tak dále. S trochou snahy je také možné odhalit více z pozadí příběhu. V jedné tajné místnosti se dají najít deníkové zápisky, kde je vysvětlen původ Scissormana a také něco málo o samotné Jennifer.

Clock Tower – hororová adventura

Zajímavé také je, že Clock Tower má docela dost různých konců, kdy se příběh pokaždé vyvíjí trochu jinak a také tak trochu jinak skončí. Některé věci generuje hra náhodně (např. kde se nachází jaký předmět a někdy dokonce i prohodí některé místnosti v domě), u jiných záleží na hráči a jeho rozhodnutích. Všechny konce jsou vypsané v hlavním menu a ty, které se vám podařilo odhalit máte zvýrazněné. Tvůrci zřejmě chtěli, aby Clock Tower mělo vysokou míru replayability. Koneckonců dohrání celé hry zabere pouze něco kolem jedné hodiny, takže proč všechny možné konce neodhalit, že jo?

Ještě bych se rád vrátil k tomu, jak Clock Tower funguje jakožto horor. Nejde jen o to, že se může kdykoliv objevit Scissorman a šmiknout vás vejpůl svýma obříma nůžkama, ale strašidelný dům, kde se hra odehrává, je plný různých podivuhodných věcí a bizarností. Některé nápady jsou vskutku zajímavé. Dětský pokojíček, kde mohou oživnout hračky. Podivná galerie plná figurín. Místnost, ve které jsou lovecké trofeje... Skoro všude se vás bude něco nebo někdo snažit zabít. A to nemluvím o tom, že pod domem je podzemí, které ukrývá (ne)malé tajemství.

Na spoustu místech nehraje žádná hudba na pozadí a my jsme nuceni poslouchat jen tiché kroky hlavní hrdinky. Jednoduché, ale efektivní. Když se ale hudba objeví, opravdu stojí za to.

Clock Tower – hororová adventura

Někteří zastávají názor, že Clock Tower je možná vůbec první survival horror, který je založený na tom, že se protagonista příběhu nemůže bránit a jeho jediná taktika je utéct a schovat se do bezpečí. Inu, je to klidně možné.

Bohužel, ve výsledku si nejsem jistý, jestli bych mohl Clock Tower doporučit. Ač je to skvělý horror a adventura, nehraje se úplně příjemně.

Za prvé, dům, kde se hra odehrává, je naprostý chaos. Všechny chodby vypadají stejně a nikde se nedá sehnat žádná mapa. Za druhé, ovládání je těžce krkolomné, podivné a konzoloidní. Hlavní hrdinka sice chodí za kurzorem, ale je nalepená ve spodní části lokace a je ochotná chodit jen k některým objektům. Občas nereaguje, nebo začne provádět nějakou akci a ignoruje, že ji chcete zrušit. Jennifer také chodí strašně pomalu a trvá dlouho, než se někam dostane. Dvojklikem je možné běhat, ale to zase vybíjí energii a občas si musíte na chvíli odpočinout. Já vím, já vím, možná jsem to měl zmínit dřív a je zvláštní to vytáhnout takhle až na konec celého textu...

Clock Tower – hororová adventura

Teď mě napadá, že je to možná schválně, protože to, že hlavní hrdinka nereaguje úplně promptně a konzistentně na stisk klávesy/tlačítka vytváří pocit jisté bezmocnosti, což posiluje jistou survival horror atmosféru.

Za zmínku ještě stojí, že SNES verze je malinko zabugovaná. Důvod je ten, že Clock Tower původně vyšlo pouze v Japonsku a celá hra byla japonsky. Pokud se vám podaří sehnat anglickou verzi, jedná se ve skutečnosti o romhack. A tenhle romhack je však neoficiální a způsobuje pár podivných technických potíží, jakože některé sprites mají rozbitou barvu nebo chybí úplně.

Co říct na závěr? Clock Tower je povedená hororová adventura s hromadou zajímavých nápadů. Líbí se mi, že je velice minimalistická, kdy vypráví jistý příběh a využívá k tomu minimum dialogů, postav a lokací. Bohužel se nehraje moc příjemně, čili je to možná jedna z těch her, kterou člověk může respektovat a obdivovat, ale do samotného hraní se nebude úplně hrnout. Pokud se ale rozhodnete, že tomu dáte šanci, připravte si nervy ze železa, protože budete dost bloudit a nějakou dobu si zvykat na ovládání. Když se do toho dostanete, tak vás to možná bude bavit. A pokud vás to bude bavit, můžete klidně rovnou zkusit odhalit všechny konce.

Clock Tower – hororová adventura

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Clock Tower – hororová adventura"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek porcelán LANPARTY'94Hrnek porcelán LANPARTY'94 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle