RSS

IBM PC 5170 pliesky na uchyt mechanik/dsiku

10/05/2015 - 14:08
Avatar
RomanOn

 Nazdar, cisto nahodou nema niekto tieto predne pliesky na uchyt mechanik a disku? Tiez by som potreboval plech na uchyt disku a zaslepku na druhu floppy mechaniku

 

IBM_AT-5170_cover-removed.jpg

sp_PlupAttachments Attachments
18/05/2015 - 17:45
Avatar
Sany

Bohužel nemám, ale aspoň se zvědavě zeptám - to jsou klasické kolejničky s úchyty na šrouby vpředu, v 5170 ? V 5160ce jsou jak disk, tak mechanika přidělány pořádnými šrouby pěkně zespodu - ale tady jsou jak koukám 2 patra mechanik, tak to už musí být udělaný nějak jinak :)

19/05/2015 - 17:33
Avatar
RomanOn

Sany napsal(a)
 V 5160ce jsou jak disk, tak mechanika přidělány pořádnými šrouby pěkně zespodu 

Nie nahodou z boku? :)

5170 ma uplne odlisny system uchytu mechanik, ci disku, osobne som sa nikdy pred ani potom s tym nestretol.. Kazda mechanika ci disk musi mat na sebe namontovane plastove pruzky, ktore potom zapadnu do kolaji v bedni. To vsetko sa potom upevni v pripade mechanik malymi plieskami v tvare "L" kde je jedna strana pripevnena o bednu a druha tlaci na plastovu kolaj cim drzi disk/mechaniku na mieste. Na hlavny velky disk byva pouzia este specialna prepazka ktora ho drzi z oboch stran. Vidno tu.

ibmpcatint.jpg

Takisto zaslepka na druhu floppy mechaniku je specificka, takze ked si niekto mysli ze tam da hocijaku plastovu z ineho kompu tak bude prudko sklamany ;)

sp_PlupAttachments Attachments
19/05/2015 - 19:18
Avatar
Sany

Hmm, tak to je vskutku zajímavě pořešeno - ty L-ka se nicméně dnes budou asi fakt dost blbě shánět... 
Ohledně 5160 máš pravdu - vzpomněl jsem si, že z jednoho vždy krajního boku je mechanika i disk přišroubován k bočnici té diskové kolébky - ale ty dvě prostřední strany (co koukají k sobě) mám přišroubovány zespodu... si pamatuji jak jsem lezl pod stůl, 5160 pomalu přetáhl přes hranu stolu, šrouboval a zároveň se modlil, aby mi to celé nespadlo na bednu :)

20/05/2015 - 08:25
Avatar
RomanOn

Sany napsal(a)
Hmm, tak to je vskutku zajímavě pořešeno - ty L-ka se nicméně dnes budou asi fakt dost blbě shánět... 
Ohledně 5160 máš pravdu - vzpomněl jsem si, že z jednoho vždy krajního boku je mechanika i disk přišroubován k bočnici té diskové kolébky - ale ty dvě prostřední strany (co koukají k sobě) mám přišroubovány zespodu... si pamatuji jak jsem lezl pod stůl, 5160 pomalu přetáhl přes hranu stolu, šrouboval a zároveň se modlil, aby mi to celé nespadlo na bednu :)

No zaujimavo si to riesil :D 

Ano L-ka sa blbo zhanaju tak som si ich vyrobil, nebola ina moznost, inak by mi to ani nedrzalo ale tie prepazky by som rad zohnal len tak pre vlastne potesenie ;)

21/05/2015 - 09:13
Avatar

Asi se na mě sesypete, ale já s tím prostě musím ven - pár let zpět, kdy jsem ještě stará PC tak úplně neřešil, se ke mě dostala nějaká 386ka nalezená na sběrném dvoře. Zdroj byl kaput, deska taky, vzal jsem z toho tehdy RAMky a grafiku a zbytek vyhodil...

...a proč to píšu - ta 386ka byla zjevně upgrade z něčeho mnohem staršího, šlo o desktop, který se, pokud si dobře vzpomínám, vevnitř velmi podobal zde probíranému IBM PC 5170 - měl na chlup stejné mimózní uchycení disku a mechanik. Dále si pamatuju velký červený switch u zdroje, kterým se stroj zapínal, a fakt, že klasická AT deska do toho tak úplně neseděla - pokud byla deska přišroubovaná, karty ve slotu byly tak 1cm vzdálené od zadní stěny.

Bůhví, co to bylo zač, ale dost mě mrzí, že jsem to hodil do kontejneru :(

21/05/2015 - 16:19
Avatar
RomanOn

 Ziadna tragedia, kazdemu sa to stalo, ja som mal pred 20 rokmi aj IBM XT aj AT, a proste som to zahodil, vymenil a podobne, nemalo to vtedy ziadnu cenu, len strary neprakticky a velky srot...

21/05/2015 - 19:14
Avatar
Sany

len strary neprakticky a velky srot... a za mne jeste k tomu i nehezky - krase techto starych PC jsem prisel na chut az po mnoha letech pozdeji, kdyz uz take "bylo po vsem"...

21/05/2015 - 22:36
Avatar
LubikCZ

Já jsem v jejich době ani nevěděl o jejich existenci, ale když se mi dostal někdy před rokem 2010 (přesně si to už nepamatuji) do rukou IBM PS/2 model 55SX, tak jsem si ho okamžitě zamiloval a to i přes to, že nefungoval, nebyla v něm žádná RAMka, takže jsem se po zapnutí dál než na chybu 201 nedostal. Melu to tu furt dokola, ale se zprovozněním mi pomohly tyhle Sledgeho stránky a kluci tady, především pak sám velký admin Sledge a Sany :) Takže jsem se k likvidaci těchto strojů naštěstí nikdy ani nepřiblížil.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

22/05/2015 - 00:34
Avatar
Sany

Jj, PS/2 55SX uz je designove velmi cool, ve srovnani s klasickym IBM PC - a je super ze aspon u tebe nenastala ta nemila kontejnerova zalezitost. Kdyz to tak spocitam, tak z neznalosti jsem se kdysi v telecich letech pripravil min. o :

- PS/2 model 50 - se spatnym diskem, ktery pak znamy nejspis vyhodil (kdyz jsem se ho doma neujal)

- PS/2 model 70 486 - jel kdysi v Tesle a byl ok, na 99.99% byl pak jiste casem vyhozen jako zastaraly srot

- orig case IBM 5160, v ktere byl muj prvni PC v zivote (upgradovana deska 386SX)

- monitor 5153 - jako srot mnou osobne vyhozen, pritom jako novy a funkcni, uff...

- klavesnice model M - taktez ok, do kontejneru...

- a ciste teoreticky asi byl  mezi tehdy vyhazovanymi pocitaci i IBM 5170, ke kteremu byl ten monitor s klaveskou.

Njn, co se da delat, je to pryc... tak hlavne se z toho dnes poucit a nikdy uz nic takoveho nezopakovat !

 

Btw. jak je to tedy v 5170 s formatem desky - je tam klasicka AT deska s normalnim odstupem ISA slotu od kraje, nebo mel Sledge tehdy doma skutecne 5170ku, kde je nejaka specialni deska (viz. citace - klasická AT deska do toho tak úplně neseděla - pokud byla deska přišroubovaná, karty ve slotu byly tak 1cm vzdálené od zadní stěny) ?

22/05/2015 - 03:57
Avatar
LubikCZ

Nó tedy, teď si vem, pokud bys to všechno chtěl dneska zpátky, kolik bys do toho musel vrazi prachů :O

Dneska než vyhodit, tak se o to radši s váma podělit :)

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

22/05/2015 - 09:08
Avatar
RomanOn

5170 ma dost specificke rozmery dosky. Mam type 1 aj type 3, type 1 je asi najvacsia zakladovka aku som kedy videl, je to fakt obor, rozmery su 13.8" x 12". type 2 a type 3 maju rovnaku velkost 13.8" x 9.4"

23/05/2015 - 19:46
Avatar
Sany

LubikCZ napsal(a)
Nó tedy, teď si vem, pokud bys to všechno chtěl dneska zpátky, kolik bys do toho musel vrazi prachů :O

Dneska než vyhodit, tak se o to radši s váma podělit :)

O dnešních cenách toho co jsme povyhazovali radši ani nepřemýšlet - když vidím ceny dnes dražených 5170ek, je mi v tu chvíli vždy tak nějak slabo.... a to samé (jen o něco málo v lepším) platí o celém zbytku (min. mého) seznamu :)

Ad RomanOn : mít doma oba typy, tak to je paráda, tomu říkám správný fandovský přístup k IBM PC ! :)

24/05/2015 - 10:02
Avatar
RomanOn

Sany napsal(a)

LubikCZ napsal(a)
Nó tedy, teď si vem, pokud bys to všechno chtěl dneska zpátky, kolik bys do toho musel vrazi prachů :O

Dneska než vyhodit, tak se o to radši s váma podělit :)

O dnešních cenách toho co jsme povyhazovali radši ani nepřemýšlet - když vidím ceny dnes dražených 5170ek, je mi v tu chvíli vždy tak nějak slabo.... a to samé (jen o něco málo v lepším) platí o celém zbytku (min. mého) seznamu :)

Ad RomanOn : mít doma oba typy, tak to je paráda, tomu říkám správný fandovský přístup k IBM PC ! :)

Fandovsky pristup nechyba, len keby to nebolo tak drahe vsetko :D

25/05/2015 - 18:21
Avatar
Sany

To mně povídej :) A ještě navíc jak to tak sleduju, jsou některé zákonitosti i docela zvláštní - třeba proč se novější 5170ka velmi často vydraží a prodá za podstatně větší peníze než starší modely 5150 a 5160...

25/05/2015 - 20:31
Avatar
RomanOn

Sany napsal(a)
To mně povídej :) A ještě navíc jak to tak sleduju, jsou některé zákonitosti i docela zvláštní - třeba proč se novější 5170ka velmi často vydraží a prodá za podstatně větší peníze než starší modely 5150 a 5160...

Uplne normalny zakon trhu, ako som uz pisal IBM PC 5150 sa vyrobilo cez 3.2M, 5160 nieco okolo 2.6M a 5170 iba cez 900k. 

Coho je menej, to je vzacnejsie, bez ohladu na vek ;)

Takisto IBM AT model F klavesnica je raz tak drahsia ako model XT klavesnica aj ked je mladsia. To iste plati o monitori 5153 a 5154. Bolo ich jednoducho vyrobenych ovela menej

Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
41 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2160

Sany: 1498

MilasPce: 1494

Neny: 1136

Powerack: 965

Logout: 934

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 674

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1398

Příspěvky: 23755

Nejnovější uživatelé:

Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, Rocky, Jiří Hefler, vychu, TomMiga

Administrátoři: Sledge: 5639

Podpořit finančním příspěvkem »

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Vánoční ozdoba 3dfxVánoční ozdoba 3dfx 32 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle