Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit sesp_Registration Registrovat
RSS

Jak jsem opravoval opravu

06/03/2018 - 22:23
Avatar
hasat

Zdravím, nedávno jsem měl doma jeden Dell notebook na reinstall, no nebylo to tak jednoduché jak jsem si myslel, tak mi to nedalo a sepsal jsem, co všechno jsem s tím prováděl, abych to dal do původního stavu, třeba se to bude někomu hodit. Je to takový skoro článek, ale jelikož to není moc retro, tak by se to asi na hlavní stránku high-voltage.cz moc nehodilo, co myslíš Sledge? Jinak přeji příjemné čtení.

Rozhodl jsem se s vámi podělit o mé nově nabité zkušenosti s Windows Recovery Environment (dále jen WinRE) v systému Windows 7 64bit a jeho úpravou od firmy Dell. Byl jsem požádán kamarádem o reinstalaci systému na notebooku který chtěl prodat. Jednalo se o Dell Inspiron N5030. Není to až tak moc retro, ale novinka už to také není.
Konfigurace je následující:
Intel Celeron 900 (2,2GHz), 3 GB RAM, GM45 chipset, 320 GB HDD.

Jelikož je to Dell a žádné instalační DVD k tomu nebylo, bylo mi jasné, že zde bude nějaká možnost obnovy do továrního nastavení přímo od Dell. Říkám si, to bude brnkačka, pár kliků a bude hotovo. Jak velice jsem se mýlil!

První co mě napadlo bylo podívat se do startovacího menu Windows (klávesa F8 při startu), zde je volba Opravit tento počítač. Zvolil jsem tedy tuto možnost, mělo by naběhnout menu s nástroji pro opravu a obnovu systému. To se však nestalo, nastartovali normálně Windows 7!

Aha, tak tady je něco špatně. Dobrá, další krok - podívat se po něčem přímo v běžícím systému; určitě zde bude nějaký prográmek od Dell, který má něco podobného na starosti. Tito velcí výrobci rádi přidávají do Windows plno většinou neužitečných programů. Našel jsem program Dell Data Safe Local Backup. A v něm je mimo jiné volba Obnovit počítač do továrního nastavení. Bylo zde psáno, že po výběru této možnosti se počítač restartuje a spustí se program obnovy systému z Recovery oddílu na disku. Tak jsem to tedy zkusil. No a výsledek stejný jako v prvním případě - nastartovali opět Windows!

Dalším zkoumáním programu jsem objevil možnost vytvořit disk pro opravu systému. Vytvořil jsem si tedy USB flashdisk nastartoval z něj a Windows už nenaběhli a zastavili se při načítání s chybou, kde si stěžovaly, že soubor winload.exe chybí nebo je poškozen.

Další co jsem zkusil bylo nabootovat z mého originálního instalačního DVD s Windows 7 a zde je pak také kromě instalace systému i možnost Opravit tento počítač. To se povedlo a dostal jsem se konečně do WinRE. Ale hned při startu to již hlásilo nějakou chybu v bootovacích záznamech a jestli to chci opravit. Zvolil jsem zatím možnost nic neopravovat a pustil se do průzkumu. samozřejmě jak jsem očekával, nikde žádná možnost obnovy pomocí Dell recovery, pouze standardní součásti Windows (bitová kopie, bod obnovení, atd...).

Dále jsem na internetu našel možnost, jak pomocí příkazové řádky spustit WinRE při dalším startu systému. Spustil jsem tedy příkazový řádek s administrátorskými právy a zadal reagentc /boottore . Dal jsem restart a Windows nenaběhli a skončilo to opět chybou se souborem winload.exe.

Takže tu máme poněkud kuriózní situaci: mám funkční Windows, ale nefunkční možnosti obnovy. Většinou to bývá opačně.

Řekl jsem si tedy, že dál už s tím asi nepohnu a je na čase povolat do služby Google. Po pár hodinách hledání na internetu, jak že vlastně to WinRE funguje jsem zjistil následující:
WinRE je samostatný mini systém a při zvolení možnosti Opravit tento počítač při startu (klávesa F8) se načte a rozbalí soubor winre.wim, který je uložený v recovery oddílu disku.

Nastartoval jsem tedy opět systém, ve správci disků přiřadil recovery oddílu písmeno a pustil se do zkoumání. Našel jsem následující: Ve složce dell\image jsou dva soubory - factory1.wim a factory2.wim. Jeden o velikosti 4 GB, druhý asi 1,5 GB. Toto je tovární obraz systému, rozdělený na dvě části kvůli limitu velikosti souboru ve FAT32. Dále je zde ve složce Recovery\WindowsRE soubor winre.wim o velikosti 8 MB, což je právě ten soubor, kvůli kterému to celé nefunguje.
Dobrá tedy, obraz systému máme, WinRE také, takže co s tím dál. Napadlo mě, že by třeba ten soubor winre.wim mohl být nějaký poškozený, tak bych ho mohl zkusit nahradit. No jo, jenže kde ho vzít. Pustil jsem se tedy opět do hledání na internetu a narazil jsem na aktualizaci prostředí WinRE pro systém Windows 7 přímo od Microsoftu, kde je mimo jiné popsán i postup, jak získat soubor winre.wim z instalačního DVD, pokud se v počítači nenachází.

To je přesně to co potřebuji! Nebudu to dál prodlužovat, postup je následující:

  1.  Vytvořit si na disku tyto složky: C:\OS_Image , C:\OS_Image\Mount , C:\Winre
  2.  Do složky C:\OS_Image zkopírovat soubor install.wim ze složky Sources na DVD
  3.  Zadat následující příkaz: DISM /mount-wim /wimfile:C:\OS_Image\Install.wim /index:1 /MountDir:C:\OS_Image\mount Tím se rozbalí obraz systému do složky Mount. Dalším příkazem si již zkopírujeme potřebný soubor, tedy:
  4.  Copy C:\OS_image\mount\windows\system32\Recovery\WinRE.wim C:\winre\

A hned bylo vidět, v čem je problém: tento nový a správný soubor winre.wim má velikost 170 MB, kdežto původní, který byl na disku měl jenom 8 MB. Takže jsem ho zkopíroval na správné místo do recovery oddílu, restartoval počítač, při startu dal F8 a možnost Opravit tento počítač a... Hurá, funguje to, WinRE správně nastartoval z HDD!!!

Ale úspěch je to zatím poloviční, protože zde není volba pro použití továrního nastavení pomocí souborů factory.wim od Dell. Takže další hledání na internetu a podařilo se: našel jsem příspěvek v jednom fóru, kde si tazatel stěžoval na stejné problémy - tedy funkční systém, ale nefunkční obnova. A jelikož se mu to povedlo vyřešit, tak zde napsal i postup, jak manuálně spustit obnovu systému.

!!!POZOR!!!
Když nastartujete WinRE, tak se změní písmena disků. U mě bylo C:\ Recovery oddíl a D:\ oddíl se systémem. Je třeba si to vždy ověřit, který disk má které písmeno, třeba pomocí příkazové řádky (je přístupná z WinRE).
Je vhodné udělat formát systémového oddílu před spuštěním obnovy, aby bylo zaručeno, že se vše obnoví do původního stavu (hlavně program Dell Data Safe Local Backup, pomocí kterého se pak upraví WinRE, aby tam přibyla možnost obnovy od Dell).
Dále je třeba si sehnat program imagex ve správné verzi (32 nebo 64bit podle instalovaného systému). U mě se sice nacházel v recovery oddílu, ale byla to zrovna ta verze, kterou jsem nepotřeboval. Dá se stáhnout od Microsoftu nebo i jinde, určitě se také nachází na instalačním DVD s Windows, já jsem ho tam však nenašel.
Nyní tedy jak spustit obnovu:
Otevřít příkazový řádek ve WinRE a zadat:
imagex /ref c:\dell\image\factory*.wim /apply c:\dell\image\factory.wim 1 D:
Po dokončení restartujeme a už startují nová Windows 7 jako při prvním spuštění po zakoupení notebooku.

Nyní je třeba ještě udělat poslední věc, a to aktualizovat program Dell Data Safe Local Backup. Po jeho spuštění je vpravo nahoře modrá ikona s otazníkem, kliknutím na ní se otevře menu a je zde položka kontrola aktualizací. Program se aktualizuje, aktualizuje se i WinRE a doplní se chybějící možnost obnovy systému pomocí Dell Data Safe Local Backup. Nyní se po restartu, stisknutí klávesy F8 a výběru možnosti Opravit tento počítač rovnou spustí program od Dell místo standardního WinRE.

Takže tímto skončil můj souboj s notebookem Dell a jeho nemožností obnovy. Samozřejmě by se nabízela možnost tam nainstalovat Windows z DVD, když jsem ho měl po ruce. Ale tím by zanikly ty originální Windows, které byly s notebookem koupené a instalační DVD od Dell se již stáhnout nedá, protože už ukončili podporu (dříve to šlo, mají na to program, který jsem také zkoušel, ale žádné obrazy ke stažení mi to už nenašlo).

No byla to zajímavá zkušenost a zase jsem se něco nového naučil.

Zde odkazy, z kterých jsem čerpal:

Příspěvek z fóra

Microsoft support

Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: MilasPce
15 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2074

Sany: 1486

Neny: 1133

MilasPce: 1098

Logout: 821

Powerack: 770

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 450

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1117

Příspěvky: 18896

Nejnovější uživatelé:

Richmond, zed, P8j6, Killian, Turek124, vinton, virtual_nomad, laserdance, šmoula, JohnyCZ, PetrT, WizardSWidlema, jezevec_lesni, jvempire, pavelm

Administrátoři: Sledge: 4739

SINTECH-SHOP.CZ