Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit sesp_Registration Registrovat
No permission to create posts
RSS

Přiznání

10/12/2014 - 16:18
Avatar
Prague

Vidíš to, konečně se dobíráme k tomu, k čemu jsem chtěl: Ano, jednotlivé modely ZX Spectra se liší zhruba stejně jako se liší jednotlivá PC. Taky někde neříkám že omezovat se na sbírání modelů ZX Spectra je v něčem lepší než se omezovat na sbírání PC, představa že má někdo pět kusů gumáka, pět kusů 128k a pět kusů +2 je pro mě podobně absurdní jako když vidím že má doma někdo pět čtyři-osm-šestek, k tomu nějaké tři-osm-šestky, pentia a dvě XTčka.

Jenže zatím co se od sebe jen málo liší modely Spectra, liší se radikálně od počítačů značek Atari, Amstrad, Sinclair, Commodore, Apple, Sun, SGI, Sharp, Sord, Digital, Next a dalších. A liší se od sebe víc než se kdy budou lišit jakékoliv dva modely PC. Olivettky možná byly řešené trochu jinak, ale to co jsem o nich psal platí - pořád je to stejná platforma a program napsaný pro jiné XT bude s maximální pravděpodobností běžet i na Olivetti. A celkově vyhazovat kvůli tomu KPP800 je prostě  chyba :-)

10/12/2014 - 19:46
Avatar
Sany

Článek od Logouta je fajn téma k zamyšlení - třeba proč já za svoji maličkost  vůbec nepovažuji vlastnictví xx strojů řady PC za "hoarding" a nesmyslné hromadění, zatímco teoretické vlastnictví více než pěti různých a odlišných hw platforem (a to klidně v počtu jednoho kusu od každého) bych v mém případě již byl nucen v nynější době za hoarding považovat. Celkem paradoxní bez bližšího upřesnění, že ? Zatím pln dojmů si to ale jako částečně potrefená husa (byť je již majitelem prvního Apple a malého stádečka systémů DEC) musím myšlenkově učesat a pak to sem někdy dám k dobru :)  

Na samotném článku ale velmi oceňuji i vkusný a opravdu povedený autorův obrázek minimálního základu jakékoliv slušné PC sbírky - ano, tak to má pro začátek správně vypadat ! :D

10/12/2014 - 23:22
Avatar
Prague

Sledge napsal(a)
Proč se v mém komentáři stala z lapálie patálie?

Protože nesouhlasím s používáním slova lapálie tam, kde se zjevně jedná o patálii, malý editorský zásah...

 

...taky jsem odstranil jedno sprosté slovo, nechci mít rating 12+ :-)

11/12/2014 - 09:04
Avatar
Springy

Logout napsal(a)

Sledge napsal(a)
Proč se v mém komentáři stala z lapálie patálie?

Protože nesouhlasím s používáním slova lapálie tam, kde se zjevně jedná o patálii, malý editorský zásah...

 

...taky jsem odstranil jedno sprosté slovo, nechci mít rating 12+ :-)

Aha, co je pro jednoho lapálie, pro druhého může být už patálie... Každopádně,  kdyby si tu skutečnost nechal Lubik pro sebe, mohla z toho být jen ta lapálie,  zatímco teď tu máme pěknou patálii. :D

11/12/2014 - 10:59
Avatar
Prague

Springy napsal(a)

Aha, co je pro jednoho lapálie, pro druhého může být už patálie... Každopádně,  kdyby si tu skutečnost nechal Lubik pro sebe, mohla z toho být jen ta lapálie,  zatímco teď tu máme pěknou patálii. :D

Hezky řečeno, ale Sledge napsal "ano, to skutečně je trochu lapálie, sám nechápu, co se mu v tu chvíli honilo hlavou". Z kontextu té věty plyne, že lapálii (= bezvýznamná příhoda, která nestoji za řeč) nemyslel, proto jsem si dovolil zásah - patálie (potíž, trampota) tam sedne mnohem lépe.

Já chápu, že od doby co za socialismu vyšla kniha Boříkovy lapálie si lidi myslí, že lapálie a patálie jsou v podstatě synonyma, ale význam těch slov je původně opačný. Ale dost prawopisného křížáctví!

11/12/2014 - 11:10
Avatar

Já rozdíl mezi lapálií a patálií vnímám a vím o něm, jen mám asi lapálii posunutou k patálii blíž, než ty. Tzn. nikoliv bezvýznamná příhoda, ale řekněme drobný problém. Vida, kám nás debata o písíčkách nakonec zavedla! :)

11/12/2014 - 11:15
Avatar
Prague

Můj "posun" vychází z původních významů těch slov v jejich původních jazycích:

Patálie pochází z italského „bataglia“, což znamenalo „bitva“. Lapálie pochází naproti tomu zřejmě z německého Lappe (hadr), asi ve významu „něco, co nestojí za řeč“. Původní význam obou slov byl tedy značně odlišný, ne-li přímo protikladný: První znamenalo něco závažného, druhé naopak banalitu. Dnes se ovšem obě slova používají v podstatě jako synonyma, a to v obou významech (přičemž obvykle není ani úplně jasné, kterou z možností autor sdělení míní).

http://www.scienceworld.cz/clovek/tri-jazykove-perlicky-patalie-a-lapalie-2006/

Jelikož dost čtu věci psané před druhou světovou válkou a vlastně i tou první, vadilo mi, že se to dneska používá přesně opačně, než kdysi, pátral jsem a našel definici, která mi to potvrdila :-)

12/12/2014 - 08:32
Avatar
LubikCZ

Logout: Když už dost čteš, není ti hloupé číst pořád stejné knihy? Myslím, že kniha je prostě kniha, nějaké tvrdé desky a uvnitř dejme tomu 200 listů měkkého popsaného papíru. Kolik máš doma dost podobných knih? Nebo sběratelé aut, ty stavíš na stejnou úroveň Ford T (PC XT s i8088), Trabant (PC s P4) a Ferrari F12 Berlinetta (PC s i7) (pro rýpali - data výroby jednotlivých aut se samozřejmě liší od dat výroby jednotlivých procesorů, je to jen a pouze pro příklad). Všechna auta mají kola, volant, motor, dveře, atd., takže jsou prostě stejná? Je hloupé stavět všechny PC na stejnou úroveň. Ano, jsou si podobné, ale každý zvládne něco jiného. No ale asi už toho bylo dost, Logout nechápe nás, my Sběratelé kompatibilních PC zase jeho. Naštěstí žijeme v Čechách a ne v Severní Korei, takže nám nemůže nikdo diktovat co máme sbírat a já budu dál sbírat kompatibilní písíčka, ať se ostatní třeba staví na hlavu :)

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

12/12/2014 - 09:40
Avatar
Prague

Tak ještě jednou: Kdybych měl doma knížky, které by se vnitřním obsahem lišily o 10% vůči tomu jak se od sebe liší jiné knihy, nečetl bych je. Kdybych měl Trabanta a Ferrari, které by se od sebe lišily od 10% vzhledem k tomu, jak se od sebe liší jiná auta, nejezdil bych nimi. Miluju přirovnání, která mi mají můj názor vyvrátit a ona ho krásně potvrzují.

Ať máš v PC 8088 nebo Pentium 4 stále jsou to stejně kompatibilní procesory a liší se jen stářím a rychlostí. Na obou ale půjde vykonat například xor al, bl; cmp al, 37; jne exit

Já to nekritizuju, prostě je to tak. Neříkám ani nikomu co má sbírat ani dělat, sbírejte si PC, sami si tím zvedáte jejich cenu a alespoň si o to méně lidí všímá, toho co zajímá mě (a ceny tam rostou málo, nebo vůbec). Jen to komentuju tak, že sbírat kusy jedné platformy mezi stovkami dalších je úzký pohled na mnohem pestřejší a zajímavější svět. Podruhé žádám, nevkládej mi do klávesnice něco, co tam nebylo.

12/12/2014 - 12:04
Avatar
LubikCZ

Chtěl jsem tím říct, že jsi na tom úplně stejně jako my písíčkáři-sběratelé, jen je to ve formě třeba těch knih, ty se od sebe liší jen obsahem "harddisku" a vnějším vzhledem, ale furt to jsou ty knihy s tvrdými deskami a několika popsanými listy uvnitř. A rozhodně nejsem proti tobě nijak zaujatý, je to náhodou bezva takhle debatovat, už si vybavuju, jak vášnivý by to byl dialog na živo, samozřejmě se vší slušností a úctou ;)

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

12/12/2014 - 14:29
Avatar
Prague

Ok, zkusím přistoupit na to přirovnání s knihama, abys viděl že je nesprávné.

Když budu mít doma knihovnu, ve které bude 50 knížek vytištěných od roku 1981 do roku 1995 a všechny ty knížky budou mít na straně 27 na řádku 6 na třetí pozici zleva slovo "lodyha", bude to divné. Pravděpodobně se bude jednat z větší části o stejné knížky, protože je krajně nepravděpodobné, že by existovalo nějak zásadně mnoho různých knih psaných v češtině takovým fontem s takovým rozestupem písmen a řádků, že by zrovna na tu danou pozici vyšlo slovo "lodyha".

Naproti tomu, když vezmu PC-kompatibilní od roku 1981 do roku 1995 a nechám je vykonat tento kód: 

0x31 0xC9 0xB4 0x0E 0xB0 0x41 0xCD 0x10 0xB0 0x48 0xCD 0x10 0xB0 0x4F 0xCD 0x10 0xB0 0x4A 0xCD 0x10 0xC3

Tak ho bude umět vykonat 100% z nich a ty budeš na obrazovce koukat na nápis AHOJ. Když vezmu dalších 50 počítačů a nebudou PC-kompatibilní, tak klidně můžou vypadat stejně jako ty PC-kompatibilní, tj budou to stejné krabice a je také možné, že něco s tím kódem udělají, ale skoro určitě na nápis AHOJ koukat nebudeš.

Doufám, že se konečně v této debatě posuneme i jinam, než k nepřesným příměrům.

14/12/2014 - 06:27
Avatar
LubikCZ

Jen jak to mám já. Souhlasím s tebou, že na všech kompatibilních PC zobrazíš tak jednoduchou věc jako je nápis AHOJ, ale na XTčku už těžko spustíš např. DOOMa (když už se tu o něm tolik píše).

A už toho nechme. Prostě vidím "písíčka" jinak než ty.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

01/04/2015 - 12:07
Avatar
RomanOn

Asi pred 18 rokmi som vymenil svoje original IBM PC XT za nejaky hnusny klon, ktory mal rychlejsie CPU :( a asi pred 16 rokmi som vyhodil do zberu bednu od IBM 5170 pretoze som si konecne kupil nejaku tower. Takisto IBM klavesnicu model M som vyhodil, pretoze na nej uz blbo par klavesov... Co uz, kto mohol vtedy tusit ze to bude mat (pre mna) nejaku cenu...

26/01/2020 - 13:18
Avatar
doma na židli

Když přeskočim debatu o prospěšnosti sběru PC (mimochodem nedavno M. Rybka na PCT měl na tohle téma článek ve smyslu, že díky milionum kusů a typů PCček se do dneška skoro nic zajímavýho nedochovalo - lidi to vyhodili protože to bylo "obyčejný" PC) tak se taky přiznám.

Každý jaro a podzim je u nás na vsi sběr nadměrnýho a nebezpečnýho odpadu. Elektrokontejner trvale nemáme. Takže při týhle akci odvážim svůj odpad (většinou chemie a jiný bordely) a nazpátek si odvážim počítače co tam najdu. Během víkendu vyzkoušim, případně demontuju zajímavej HW a v neděli před ukončenim akce navezu nazpátek co se mi už nehodí. Tak minulý podzim jsem tam nechal všechno a domů jsem už ani nic netahal.

Krtek - milovník Amig a sběratel Macků

16/05/2020 - 00:28
Avatar
Doomtrooper

Ja jsem mel docela dlouho pristup do sberneho dvora kde mi rovnali PC do rady abych si z nich vybral co potrebuju.
Po roce takovehle cinnosti jsem musel notne omezit to co jsem bral, celou bednu jen hodne malo kdy. Mam s tim vsim svoje plany a az projekt zrealizuju tak zbytek daruju nebo osobne odvezu zase nekam do dvora.
Musim se priznat ze nejvetsi chyba kterou jsem zatim zaznamenal je ze jsem mel v kancelari ve statech vystavenou Voodoo 5 6000.
Jen tak jsem ji tam mel oprenou o zed na polici jako silenost se 4 ventilarory, vzpominka na to jak to kdysi vypadalo. Kdyz jsem se naposled vracel sbalil jsem vsechno mozny mraky bezcennyho HW ale tahle karta tam zustala. Muj kolega vsechno co tam po me zbylo vyhodil do kontejneru. Dneska bych si za to dal par facek... ne kvuli cene ty karty ale to ze moji nedbalosti skoncil vcelku vzacny exeplar rozdrcenej pod hromadou odpadu. Byl bych uplne v pohode ji nekomu dat kdyby si o ni tenkrat rekl, nakonec tam zustalo minimalne 20 Mac Pro a G5 toweru protoze to jsem uz nepobral a to jsem mel 40 ft kontejner. Tak slo vsechno do odpadu no...

DooM, Quake or UT, does not matter, let's get some Deathmatch action going on ;) Retro style.

16/05/2020 - 10:21
Avatar
Srandista
Brno

OMG, to si teda nafackuj, a sprav to pokazde, jak si na to spomenies...

16/05/2020 - 15:14
Avatar
Praha

No není to tak dávno, kdy jsme s přítelkyní vyklízeli sklep. U kontejneru byl položený otevřený PC, pravděpodobně nějaké Pentium 4, ale přítelkyně mi řekla, abych to nebral... Inu nevzal jsem to :-D Ale že bych si za to chtěl nafackovat, to ne...

Powerack ©1982 - 20??

Sestava pro testování ISA, PCI a AGP karet:
MB: ZIDA 2A6LFZ1A (Tomato) CPU: Intel Pentium III 550 MHz RAM: 512MB (2x 256MB SDRAM 133) 
HDD: 4 GB CF 133x Video: ATI Rage XL 8 MB Sound: SB VIBRA 16 Net: 3Com 3C905B-TX

Dědeček: PC XT s NEC V20 + XTIDE + 1GB CF + TVGA8900C 1MB + 8" B&W CRT.

16/05/2020 - 15:30
Avatar
Srandista
Brno

Porovnávať P4 s Voodoo 5 6000...

16/05/2020 - 16:28
Avatar
Praha

@Srandista: Téma není jen o VooDoo 5... Kdybych na něco reagoval, přidám reakci, jako činím v tvém případě.

Powerack ©1982 - 20??

Sestava pro testování ISA, PCI a AGP karet:
MB: ZIDA 2A6LFZ1A (Tomato) CPU: Intel Pentium III 550 MHz RAM: 512MB (2x 256MB SDRAM 133) 
HDD: 4 GB CF 133x Video: ATI Rage XL 8 MB Sound: SB VIBRA 16 Net: 3Com 3C905B-TX

Dědeček: PC XT s NEC V20 + XTIDE + 1GB CF + TVGA8900C 1MB + 8" B&W CRT.

17/05/2020 - 07:58
Avatar
Doomtrooper

Srandista napsal(a)
OMG, to si teda nafackuj, a sprav to pokazde, jak si na to spomenies...  

Vis ze na to schvalne nemyslim? Ale z mysli to vymazat nejde. Holt tenkrat jsem retro nesbiral jinak by me to samozrejme trklo.
To byla holt doba kdy se obmenovalo rychle a kazdy chtel to nejnovejsi a nejrychlejsi. To az zhruba 5-7 let pozdeji lidi zacali sbirat stary  CPU atd. Tenkrat se lidi zbavovali vseho co vyslo z trendu, zvlaste ve statech, i tenhle kousek s tim Voodoo 5 mi tam nekdo hodil jen tak...To je jako dneska kdo by si nechaval ojetou fabii s 200k na tachaci s vedomim ze za 25 let to bude veteran za ktery ti utrhnou ruce sberatele.... proste to nejdeeeee :D

DooM, Quake or UT, does not matter, let's get some Deathmatch action going on ;) Retro style.

17/05/2020 - 09:02
Avatar

Hele to neokecáš, vyhodil si Voodoo 5 6000, tak to prostě je. Dostaneš ban jen co dožvejkám snídani ;))

23/05/2020 - 08:17
Avatar
Doomtrooper

Neokecam no :( pri kazde vzpomince na to mam v mozkove pameti cernou skvrnu... Asi hned tak nevybledne dokud se mi nepodari sehnat jinou.

DooM, Quake or UT, does not matter, let's get some Deathmatch action going on ;) Retro style.

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: MilasPce
13 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2074

Sany: 1486

Neny: 1133

MilasPce: 1098

Logout: 821

Powerack: 770

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 450

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1117

Příspěvky: 18896

Nejnovější uživatelé:

Richmond, zed, P8j6, Killian, Turek124, vinton, virtual_nomad, laserdance, šmoula, JohnyCZ, PetrT, WizardSWidlema, jezevec_lesni, jvempire, pavelm

Administrátoři: Sledge: 4739

SINTECH-SHOP.CZ