RSS

Dell D600 reset hesla (password reset)

06/03/2014 - 12:32
Avatar

Dostal se mi před časem do ruky notebook Dell D600. Je to sice starší, leč docela pěkný kousek s ucházejícím dílenským zpracováním a vybaví-li se dostatečným množstvím RAMky, může ještě odvést dobrou službu.

S notebookem je ovšem jedna potíž - spousta kusů, na které narazíte třeba na aukru, je bytelně zaheslovaná. Heslo k disku se dá pomocí různých utilit a service tagu napsaného vespod notebooku zjistit (happy googling), ale BIOS heslo je u některých sérií neprůstřelné. Proklatý DELL! :) Pokud už jste prolezli internet křížem krážem a heslo pomocí žádného prográmku nezjistili, nabízím řešení.

Ještě než se pustím do popisu: nedávám to sem proto, aby se čórkaři mohli pustit do oživování nakradených notebooků. D600 je deset let starý notebook a prostě a jednoduše se dá snadno a levně pořídit z druhé ruky. Je to asi jako kdybych vám popisoval, jak drátem otevřít starou škodovku. Notebook může být dovezený bůhví odkud, popř. původní majitel heslo dávno zapomněl atd.  A pokud nový majitel bazarového skvostu zjistí, že má díky heslu po žížalkách, může stroj ještě zachránit.

Potřebujete: nástroje + nervy na rozebrání notebooku a, prosím fanfáru, kancelářskou sponku! ;)

V první řadě se potřebujete dostat k základní desce. Což znamená důkladnou demontáž notebooku. Odšroubovat spodní šrouby, sundat klávesnici, odšroubovat displej a konečně otevřít šasi. Vygooglete si "dell d600 disassembly". Dále na desce vystopujte PCMCIA šachtu a odšroubujte jí. Pod ní se totiž schovává malý švábík s 8 nožičkami. Nečastější označení švábíka je 24c02, 24u05 a 24c164. Umístění švába a 24ka na začátku by k identifikaci měli stačit (slabozrací a starší připravte si brýle, je to mrňous :). Právě tahle malá potvůrka obsahuje ono proklaté heslo.

A nyní přichází ke slovu kancelářská sponka. Identifikujte piny 3 a 6 - jednoduše tak, že si šváb natočíte nápisem k sobě a odpočítáte si piny odshora. Sponku si zohýbejte tak, abyste mohli piny snadno vyzkratovat. A nyní postupujte následovně:

  • Zapněte notebook.
  • Hned po zapnutí vyzkratujte piny na 2 vteřiny.
  • "Odzkratujte" a počkejte další dvě vteřiny.
  • Opět vyzkratujte piny na dvě vteřiny.
  • Pokud se postup podařil, zobrazí se vám na displeji "Maintenance Mode"
  • Nyní můžete vlézt do BIOS setupu, nastavit vše dle libosti, uložit a hotovo!

Pokud se nezadařilo, zkuste to znovu a znovu a znovu... dřív nebo později to švábík vzdá.

Upozornění! Postup má dvě nevýhody:

  • Pokud jste leví jak turecká šavle, můžete si notebook snadno oddělat. Vaše smůla!
  • Po tomto zásahu už nepůjde notebook zaheslovat! Což ale myslím nikomu nevadí.

dell-d600-pswd-reset-01.jpgdell-d600-pswd-reset-02.jpgdell-d600-pswd-reset-03.jpgdell-d600-pswd-reset-04.jpg

06/03/2014 - 15:52
Avatar
LubikCZ

Máš ale pěknou kancelářskou sponku, kde se prodává? :D No a nejsem sice úplně levej, ale do tohohle bych se teda fakt nepustil. To to nejde nějak softwarově? Asi tak jako já s tím IBMkem, kdy mě to nechtělo nabootovat z disku. Ale něco takového mě napadlo s tím mým BIOSem, viz https://www.high-voltage.cz/forum/pc/typ-eeprom, nemáš náhodou nějaký šikovný Google tip? Já zatím nic kloudnýho nenašel.

PS: Za chvíli budeme specialisti na absolutně nestandardní řešení původně neřešitelných problémů :D

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

06/03/2014 - 16:03
Avatar

Sponku jsem nenašel, tohle je můj speciální-ohnutý-drát-k-testování-atx-zdrojů :)

Ale kancelářská sponka je nepoměrně stylovější :)

A ne, u dané série těchle notebooků softwarová cesta prostě neexistuje. Dokázali by to jedině v autorizovanym servisu DELLu, ale tam ti to samozřejmě neprovedou. Protože "brý den, mám tu notebook, možná kradenej, a potřebuju ho odheslovat" :) Tenhle postup vypadá náročnější, než je, kdo už někdy otevíral notebook, tak to zvládne.

06/03/2014 - 16:58
Avatar
LubikCZ

Softwarově myslím v rámci DOSu s použitím "prográmku" debug.exe (nebo podobného). Přece to musí jít, když to dokáží už i v DELLu :D Jinak tady je taky pěkné řešení :)

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: Mizu
12 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2089

Sany: 1486

MilasPce: 1294

Neny: 1133

Logout: 896

Powerack: 860

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 506

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1211

Příspěvky: 20789

Nejnovější uživatelé:

Roman90, Petju von Strom, Appu, Mizu, Hanickaaa5, KlainnCZ, Wirtual, Dr.Watson, Iqtyq, Mira 7474, Roman, Limbo, Flashback, historik Archa, argus

Administrátoři: Sledge: 5158

high-voltage.cz
high-voltage.cz

Retroherní a retrovýpočetní magazín high-voltage.cz vám denně přináší články a novinky ze světa starých her a starého hardware.

Podpořit

1 202 Kč měsíčně

Již přispělo 12 patronů

Pěkně prosím, podpořte svůj (doufám) oblíbený retroherní web drobnou částkou. Každá koruna se počítá a za každou korunu díky! :) Více zde »