Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit se
No permission to create posts
RSS

Přenos souborů

08/09/2023 - 16:31
Avatar

Zdravím kolegové. Doufám že mně za můj nebetyčně stupidní dotaz neukamenujete, ale "síťovat" jsem začal až s nástupem Windows XP, takže mi jaksi chybějí jisté zkušenosti a znalosti.

 

Hledám nějakou jednoduchou cestu, pokud možno se step by step postupem, jak dostat do PC s Windows 95 soubory, když tento má jakousi nenahraditelnou floppy mechaniku se specifickým rozměrem a konektorem, kterážto velmi nevyzpytatelně stávkuje a v podstatě nečte.

Mám tu PCMCIA síťovku a pravděpodobně i port do kterého snad půjde zapojit a zprovoznit. Jak na to? UTPčka mám pouze nekroucené, krimpovací kleště a konektory nemaje.

 

Počítače které jsou k dispozici na tuto operaci jsou sestavy s : Win XP, Win 7, Ubuntu 22.04 a Win 2K. Nechám si poradit, co z toho bude nejvhodnější protikus na tuto veselou taškařici

08/09/2023 - 17:20
Avatar
marv

Zapoj kartu do notebooku, nainstaluj ovladače a tcpip protokol a buď nastav pevnou ip adresu, nebo si nech od tvýho routeru po připojení k sítí nějakou přiřadit.

Pak se můžeš buď začít drbat se sambou/windows sdílením složek, nebo na jednom z PC spusť FTP server a připoj se na něj z Windows 95 např. přes Total Commandera. FTP server např. Filezilla server. Ale uplně nejjednodušší je ftpdmin- anonymní ftp server kterej jako root složku použije tu ve který ho spouštíš. Nezapomenout nastavit firewall na PC s FTP serverem aby pustil komunikaci.

 

Jenkings napsal(a)
UTPčka mám pouze nekroucené

Předpokládám že myslíš nekřížené? V případě propojení s jiným PC napřímo je potom nutné, aby aspoň jedna síťovka podporovala auto mdi/x kde si to ty páry přepne na síťovce.

08/09/2023 - 18:17
Avatar

Jasně, myslel jsem křížený, kroucený asi bude každý :D

Vyskytl se ale ještě jeden problém. Ta karta DP toho notebooku nejde :O do všech ostatních pasuje, ale zrovna do tohoto nejde domáčknout. Z nějakého důvodu nejde přes ty "zámky" co jsou tam kvůli Tomu, aby nešlo otočit zapojení. Na té straně, kde je ta "drážka" uprostřed to sedí, ale na straně kde je ten "výkus" je v tomto ntb ten "zub" zapadající do "výkusu" asi 2x větší než v ostatních noteboocích, takže tam přes něj karta nevleze.  Čím to je? Je to nějaký nekompatibilní port? :O

 

Taky ohledně těch driverů bude trochu problém, vzhledem k tomu, že ho tam nemám jak dostat :/

 

P.S. jde o notebook  Toshiba Satellite T2130CT

08/09/2023 - 21:19
Avatar
Olomouc

Jaký je rozměr nebo typ té nefunkční flopppy?

08/09/2023 - 21:52
Avatar
WIFT
The 2nd Capital City of Beer

Jenkings napsal(a)
Vyskytl se ale ještě jeden problém. Ta karta DP toho notebooku nejde :O do všech ostatních pasuje, ale zrovna do tohoto nejde domáčknout. Z nějakého důvodu nejde přes ty "zámky" co jsou tam kvůli Tomu, aby nešlo otočit zapojení. Na té straně, kde je ta "drážka" uprostřed to sedí, ale na straně kde je ten "výkus" je v tomto ntb ten "zub" zapadající do "výkusu" asi 2x větší než v ostatních noteboocích, takže tam přes něj karta nevleze.  Čím to je? Je to nějaký nekompatibilní port? :O

V podstatě ano, mělo by se to lišit voltáží (3,3V vs. 5V). takže když to upiluješ, něco možná odejde - nedělal bych to :).

The original standard was defined for both 5 V and 3.3 V cards, with 3.3 V cards having a key on the side to prevent them from being inserted fully into a 5 V-only slot.

08/09/2023 - 22:00
Avatar
WIFT
The 2nd Capital City of Beer

jjilek napsal(a)
Jaký je rozměr nebo typ té nefunkční flopppy?  

Našel jsem to v nějakém manuálu k tomu noťasu. je v tom zjevně nějaká slim floppy drive propojená s boardem flat kabelem.

flat-fdd.png

sp_PlupAttachments Attachments

08/09/2023 - 22:08
Avatar

Sakra.. takže budu muset vymyslet nějaké alternativní řešení, jak tam cokoliv dostat..

 

Jinak @jjilek - je to presne tak jak píše WIFT, je tam nejaká tenčí mechanika, ale hlavní problém bude ten flex konektor, který bude nějaký přímo jejich asi.

09/09/2023 - 09:40
Avatar
RetroPhill

Pokud máš dost času a rychlost tě netrápí, vem to laplinkem přes serial port

09/09/2023 - 10:01
Avatar

Asi to tak nakonec dopadne. sériový momentálne nemám, ale až bude chvilka, tak vytrhnu z tiskárny paralelní a zkusím to přes něj, jak radil kolega v diskusi na discordu. Tak budu pak informovat jak se ne/zadařilo 

09/09/2023 - 10:02
Avatar
Olomouc

Fotka a rozměr by se asi sešly. Mám tady nějaké NB Toshiba Satelitte, třeba by flopina pasovala. Ale podbízet se nebo nutit někoho samozřejmě nebudu.

Tohle se možná bude hodit:

Toshiba T2130cs laptop floppy drive removal/repair - UK Vintage Radio Repair and Restoration Discussion Forum (vintage-radio.net)

09/09/2023 - 10:07
Avatar
RetroPhill

Pokud už máš kabel LPT, tak samozřejmě můžeš použít propojení přes LPT porty, je to i rychlejší oproti RS232.

 

Ta floppyna nejde zkusit vyčistit? Občas jsou zanesené hlavičky a po vyčištění jedou jak nové, ale je otázka, jak moc je ta tvoje rozebíratelná, aby ses k ní nedestruktivně dobral.

09/09/2023 - 10:54
Avatar

Floppynu jsem měl venku asi třikrát nebo čtyřikrát. Zkoušel jsem měnit řemínky, čistiť apod. Ale bohužel jsem se dostal jen k tomu, že některé diskety nechce číst vůbec, jako kdyby tam nebyly, některé diskety chce formátovat a stejně to pak nikam nevede a některé diskety načte tak že je vidět souborový systém, jednotlivé složky a soubory, ale jakékoliv kopírování končí errorem.

 

Jjilek. Máš nějaké foto toho flexu co vede z floppy? Určitě bych rád případně odkoupil nějaký funkční kousek, kdybys měl navíc, co bys mohl postrádat

09/09/2023 - 11:56
Avatar
Olomouc

Nemám a nebudu to zbytečně rozdělávat, snažit se fotit. Pokud to bude stejné jako poslaná fotka, tak Ti nabídnu celý stroj. Povede-li to k něčemu, tak se budu snažit jej vyzkoušet.

Také to můžou být staré diskety, sám s nimi mám rozdílné zkušenosti. Většina ze stovek kusů je již KO. 

09/09/2023 - 12:14
Avatar

Co se týče disket, tak jsou vyzkoušené a v jiných stojích jsem z nich ten stejný software použil bez problému.

Máš predstavu čo je za model, ten co nabízíš? Omrknul bych to rovnou podle datasheetu, aby bylo jisté, že to bude pasovat 

09/09/2023 - 12:31
Avatar
Olomouc

Satellite 110CS

Satellite 300CDS

09/09/2023 - 12:56
Avatar

Tak podle neověřených zdrojů by měla pasovat ta ze 110CS. Údajně tam byl stejný princip, že tam pásnula u některých šarží i CDromka místo floppy, tak jak je to u té mojí. Ted už zbývá jen otázka financí :)

09/09/2023 - 13:51
Avatar

Tak opět šach mat v prvním tahu. Paralelní kabel co jsem měl, má na tiskárně nějaký proprietární konektor od HP, takže jdu prohledávat internety..

09/09/2023 - 15:02
Avatar
Olomouc

Toshibu jsem poněkud rozkryl. Po zapnutí ze sítě (bez baterie), což se po po pár minutách  podaří, se rozsvítí displej s hláškou KBC ERROR.  Klávesnice byla kdysi politá a je zkorodovaná (což je na fotce vidět). Takže se ve zkoušení dál nedostanu. Také není v nb pevný disk. Dál jsem jej nerozebíral. Takže k floppy nic nevím, jen typ byl uvnitř na poznámce fixou:  Matsushita EME-279TC      Pokud jej snad chceš, dej nabídku. 

Při pátrání jsem narazil na nabídku náhradních řemínků do FDD: https://www.ebay.com/itm/323856142548

Fotky (mobilem) jsou tady: https://www.uschovna.cz/zasilka/MNJT6X826JJAXFG9-FH9/

10/09/2023 - 07:04
Avatar

KBC error je nějaký problém s klávesnicí. Často se to stává, když při bootu držíš nějakou klávesu. Jestli je prolitá, tak to pravděpodobně bude tím, že tam je nějaký kontakt sepnutý.

Podle těch fotek ten vnitřek notebooku vypadá skoro identicky, jako ten můj.

Co se týče řemínků, těch jsem už při pokusech o opravu té mé mechaniky nakoupil celou sadu všech možných i nemožných rozměrů, takže mám, řekl bych, doživotní zásobu.

Ještě jsem objednal laplink kabel, takže počkám až přijde a pokusím se do toho NTB dostat data touhle cestou. Pokud i tahle cesta selže, tak bych využil toho tvého ntb, ale zatím je mi líto zabíjet celý notebook kvůli jedné floppyně. Každopádně na to třeba ještě dojde.

10/09/2023 - 09:27
Avatar
Olomouc

Ta klávesnice je asi neopravitelně zkorodovaná. Dokonce ani není rozebíratelná. Sehnat jinou je asi nemožné. Takže ten NB může klidně sloužit jako zásobárna ND, určitě displej, paměti, zdroj. Disketovka po otestování taky. Není ale vyloučené, že by tam šla nějaká jiná. Já ji ale vytahovat pro porovnání nemíním. Snad když tu svoji příležitostně vytáhneš a ofotíš včetně přívodního kablíku, můžu v zásobách pohledat.

Určitě časem skončí, možná na Aukru.

10/09/2023 - 23:45
Avatar
CesareBorgia

Já používám sítový disk - v routeru je usb port. Pak SMB protokol u Win XP a výše, u W 98 zdá se jde jen FTP. Anebo využít CF karty...nebo jedno usb flash 8 GB s Fat32.

11/09/2023 - 20:21
Avatar

Tak jsem udělal pokrok tím, že dorazil sériový kabel a nainstaloval jsem Laplink 7.5 pro win 95. Na druhém stroji mam Windows XP. Nainstaloval jsem tedy Laplink 7.5 pro Win NT, ale po restartu systém naběhne jen do černé obrazovky s kurzorem. Takže jsem to přes nouzový režim zase odinstaloval a systém opět naběhl. Takže teď budu řešit, čím to je

 

CesareBorgia napsal(a)
Já používám sítový disk - v routeru je usb port. Pak SMB protokol u Win XP a výše, u W 98 zdá se jde jen FTP. Anebo využít CF karty...nebo jedno usb flash 8 GB s Fat32.  

Jak už jsem uvedl, síť se tam dostat bohužel nepodařilo, protože karta nepasuje a USB tento notebook nedisponuje,takže ani tudy cesta nevede :(

11/09/2023 - 23:16
Avatar
Olomouc

Jakou síťovou PCMCIA kartu používáš? Necpeš tam pokročilejší verzi Card Bus? Ta tam možná nejde.

https://en.wikipedia.org/wiki/PC_Card

12/09/2023 - 00:23
Avatar
marv

Na winworldpc jsou ještě laplink verze 8 a 9.

Jinak, pokud ti stačí posílání souborů po jednom, tak by to mělo jít i přes hyperterminal. Jen to bude pomalý, ale to i přes ten laplink program. Seriový spojení tak 10kB/s. Paralelní přes total commander pokud si dobře pamatuju jelo i 300kB/s.

No a windowsí síť podporuje i "přímě propojení kabelem", což znamená tcpip over serial/parallel. Jak XP tak 95, takže tím vlastně vytvoříš síť a můžeš použít klidně ftp. https://www.betaarchive.com/wiki/index.php?title=Microsoft_KB_Archive/142324

Pokud to selže, tak CF by přes něco takovýhodle fungovat měla https://www.compuny.cz/16-bit-pcmcia-cf-karet--compact-flash-/

12/09/2023 - 06:04
Avatar

jjilek napsal(a)
Jakou síťovou PCMCIA kartu používáš? Necpeš tam pokročilejší verzi Card Bus? Ta tam možná nejde.

https://en.wikipedia.org/wiki/PC_Card  

Je to něco od DELLu, ale teď to nemám u sebe, takže nedokážu přesně říct. Každopádně do všech ostatních notebooků mi pasuje, jen do tohoto ne. Problém je, že notebook má větší "zobáček" který má sednout do toho "výkusu" na kartě, než všechny ostatní. Jinak je port identický. Diskusí na redditu jsme došli k závěru, že byly mimo jiné i na původním PCMCIA různé standardy napájení (3V3 a 5V), takže by to mohlo souviset i s tím.

marv napsal(a)
Na winworldpc jsou ještě laplink verze 8 a 9.

Jinak, pokud ti stačí posílání souborů po jednom, tak by to mělo jít i přes hyperterminal. Jen to bude pomalý, ale to i přes ten laplink program. Seriový spojení tak 10kB/s. Paralelní přes total commander pokud si dobře pamatuju jelo i 300kB/s.

No a windowsí síť podporuje i "přímě propojení kabelem", což znamená tcpip over serial/parallel. Jak XP tak 95, takže tím vlastně vytvoříš síť a můžeš použít klidně ftp. https://www.betaarchive.com/wiki/index.php?title=Microsoft_KB_Archive/142324

Pokud to selže, tak CF by přes něco takovýhodle fungovat měla https://www.compuny.cz/16-bit-pcmcia-cf-karet--compact-flash-/  

Paralelní kabel bohužel nevlastním, a nový se už koupit nedá, takže budu čekat, jestli se podaří ho výhledově někde splašit. Zatím to budu zkoušet tím sériovým. 

V těch W95 bohužel není nainstalovaná síťová část, takže to je trochu oříšek. Vzhledem k tomu že Floppyna stávkuje, tak tam nemám jak vrazit instalační médium které vyžaduje ten program na doinstalování součástí, a na vnucení cesty z HDD se mi to bohužel nepodařilo přemluvit.

Zkusím ještě ty vyšší verze, jestli se někam posunu, nebo ještě zkusit ten 7.5 na notebooku s W2k, ale nejsem si jist, jestli má sériovou linku, takže zase až bude chvíle na bádání, tak prozkoumám další možnosti

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
10 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2154

Sany: 1498

MilasPce: 1481

Neny: 1133

Powerack: 947

Logout: 932

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 650

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1363

Příspěvky: 23395

Nejnovější uživatelé:

Hanes, Dunemaster, Achaesi, David Surovec, Czdav, Pacient, ruby miller, paskvild, aargh, depanda, Kniznica Komarno, pkv, WIFT, Krakenus

Administrátoři: Sledge: 5578

Podpořit finančním příspěvkem »

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš WOWMAP - 228x189x2mmRetro podložka pod myš WOWMAP - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle