RSS

RETRO: Herní počítač před dvaceti lety? Klidně i za sto tisíc

14/04/2014 - 09:41
Avatar
Sany

Staré "dobré" časy :

http://bonusweb.idnes.cz/ceny-pocitacu-v-roce-1994-07d-/Magazin.aspx?c=A140411_191601_bw-magazin_anb

Celkem mazec je ten Falcon 030, za ty prachy to koupit a výrobce podporu už rok později zruší, bych do toho asi kopnul :) Dneska ale možná má slušnou sběratelskou hodnotu - díky tomuto faktu se jich tipuji asi moc nevyrobilo...

PS. Na tom šestém letáku Brave je ta suprová multimediální case s bedýnkama a zesilovačem, po které už léta všude možně a zatím neúspěšně házím očko  - kdybyste někdo našel hromadu takovýchto v nějakým skladě, dejte vědět :)

14/04/2014 - 11:19
Avatar

"Redakce Bonuswebu navštívila národní knihovnu, kde jsme prolistovali herní časopisy vydané před dvaceti lety."

Možná si to moc maluju, ale neměla by spíš mít redakce (popř. konkrétní redaktoři) Bonuswebu nějaké ty starší výtisky Excaliburu / Score / Levelu k dispozici přímo? Zájem o obor a tak vůbec?

Ale jak už jsme tu někde řešili, ceny byly opravdu zlé, dnes je to legrace. Když jsem kolem roku 1996 lačnil po počítači, tak neexistovalo, že by někdo pustil něco za pár stovek, popř. jen tak, za odvoz. I 8bity pořád stály pár tisíc (pominu, nakolik to byla cena reálná a prodeje schopná). A nové PC za 30 000 bylo samozřejmě z říše snů.

A teď? Bez problémů zadarmo seženu stroj, na kterém se nejen dají dát staré hry, ale dá se na něm i rozumně fungovat, popř. pracovat (PIII/P4, Athlony XP...). Nová relativně výkonná mašina do kanclu je za slabých 12k, mě osobně upgrady hlavního PC vyjdou max na 3k ročně (kontinuální obměna CPU / RAM / MB / GK / HDD). Držím se low-endu a kupodivu mi výkon nechybí.

14/04/2014 - 12:20
Avatar
Prague

Tak Falconů 030 moc není, ale znám lidi s dvěma či třema kusy :) Každopádně - pravá podpora Falconu 030 začala až poté, co to Atari vzdalo; Místo primitivního jednotaskového TOSu si totiž uživatelé portovali kvalitní multitaskový unixový systém MiNT s plnou kompatibilitou zpět na TOS a Falcon se díky DSP hodně dlouho možnostma vyrovnal o dost novějším strojům. Dokonce do toho vznikly i neoficiální turbokarty s mnohem rychlejšíma procesorama. A ten systém je prostě nádhera, až jednoho dne nebudu vědět co s penězma tak Falcon a Sinclair QL, jsou hodně vysoko na žebříčku toho nejzajímavějšího z 80 a 90 let :)

CT60_zBench3.gif

14/04/2014 - 20:26
Avatar
Sany

Logout : velmi zajímavé info, ten systém MiNT vypadá ve srovnání s originálním od výrobce opravdu skvěle ^^

Jinak ceny použitých a přitom velmi použitelných PC jsou dnes skutečně srandovní, a to i pro naprosté socky (kterou jsem např. byl na střední) - co bych byl za tuhle dnešní situaci kdysi jako chudý student dal !´ Jak píšeš Sledge, mašiny řady P4 dávaj i dnes s XP velmi slušně jak běžné použití, tak s nějakou dobovou 3D kartou za pár stovek i perfektní starý hry typu HL2, Diablo 2, Starcraft, BG2 atd atd... + komplet všechny MP3 i klasické DIVX non-HD filmy to taky snad stále stíhá... prostě za ty prachy to naprosto nemá chybu,  pro všechny kteří dnes chtějí začít s PC nemůže být lepší situace...

Na druhou stranu jsem ale velmi rád, že jsem na vlastní kůži zažil ty sice kur.... drahé, ale pionýrské a průkopnické doby od samotných počátků :)

Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: Sany, MilasPce
14 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2098

Sany: 1487

MilasPce: 1313

Neny: 1133

Logout: 899

Powerack: 864

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 521

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1225

Příspěvky: 20998

Nejnovější uživatelé:

Wolfus, Roxio, Dexx Narsil, Bujo, atreides, Kainum, DoMaS, Ragiowan, Ragiwan, Zabik, Eiric, sklb, CodEx, next_ghost

Administrátoři: Sledge: 5202

high-voltage.cz
high-voltage.cz

Retroherní a retrovýpočetní magazín high-voltage.cz vám denně přináší články a novinky ze světa starých her a starého hardware.

Podpořit

1 074 Kč měsíčně

Již přispělo 12 patronů

Pěkně prosím, podpořte svůj (doufám) oblíbený retroherní web drobnou částkou. Každá koruna se počítá a za každou korunu díky! :) Více zde »