486ky nabyly nevídané popularity, viz Aukro
To byl můj prodej. Byl jsem překvapený, za kolik se karta nakonec vydražila, dal jsem počáteční cenu 99 Kč. Peníze jsem obdržel, takže potvrzuji úspěšně dokončený obchod. Obecně mi přijde, že se sběratelé na Aukru nějak pomátli, poslední dobou ty ceny nějak vystřelily nahoru.
Někdy i stačí, když se tomuto koníčku začne věnovat naplno někdo, koho peníze nepálí. Ten to pak kazí ostatním :).
Sběratelé se nepomátli, ale zatímco "legendárních" Voodooček v nabídkách najdeš skoro pokaždé pár, kolik jsi zahlédl Radeonek (9500, 9700 nebo 9800) za poslední dobu? Tvoje byla navíc v provedení Hercules se vší tou bižů á la Cu-like chladiče a hezké modré PCB. Hercules jel i GF řadu a Kyra, ale zabalili to a stáhli se z trhu grafik a dnes je celkem málo vidět kousky od nich. Sám jsem měl R 8500LE, ještě mi zbyly samolepky z krabice.
A peníze nejsou problém pro mnoho lidí - části se vyplatila investice do -coinů, část sběratelů rozprodala přebytky a duplikáty ze sbírek, když se vlna retrocomputingu rozjela...
Ad kvalita obrazu od Matroxu - ano, oni si na tom zakládali, ale stačí si pořídit TNT2 od Diamondu (nebo jiného kvalitního výrobce) a moc rozdílu nepoznáte. To platí i pro následující Geforce karty. Ty dva výstupy jsou cool, ale druhý výstup má velice půrměrný RAMDAC a zvládné jen relativně malé rozlišení o malé obnovovací frekvenci. Takže spíš dobré tak na Excel apod.
Jo, 486ka má nějaké své neodolatelné kouzlo, DX2 nebo DX4 je to nejlepší, co můžete do Socket 3 dát. Deska ale musí mít VLB grafiku, jinak je to nuda :D. Ty rychlé alternativy o 133MHz od AMD už o to kouzlo nějak přicházejí. Nejenže je problém najít dostatečně rychlou VLB grafiku (to je problém už u DX4), ale jsou z doby, kdy už byly Pentium 75/90 procesory relativně dostupné. Raději bych sáhl po Pentiu.
Jde jen o osobní preferenci. Já původně začal s deskou s VIA čipsetem a PCI sloty, ale nějak mě neoslovila. Tak jsem si sehnal VLB desku a jsem spokojený. Ony ty sloty jsou úzce propojené s architekturou 486ky a na jiných CPU nemají smysl. Jde o zážitek, dát to do kupy. Člověk se s tím více pomazlí, vypadá to i více retro. Vždy, když PC otevřu, se nemůžu na jeho útroby vynadívat. PCI sloty jsou nuda.
Jedinou nevýhodou VLB systému je nedostupnost opravdu rychlých VLB grafických karet. Co vím, je jen málo modelů, které nebudou brzdit procesory DX4 a výče - ARK, S3 Vision a výše, Tseng 4000 a možná nějaká ATi Mach. Tyhle karty se ale shánějí hodně blbě a když už se objeví, vystřelí cena do astronomických výšin. Takže je praktičtější dělat VLB systém s DX2, tam víceméně vystačí jakákoli karta (porovnával jsem s tímto CPU pomalou Ali a rychlou ARK a nebyl tam téměř žádný rozdíl).
Pokud nemáš rychlou grafiku, asi je ospravedlnitelné a dost praktické stavět PCI 486ku (v případě DX4 nebo 586). Ale je to nuda.
A co DX2/80 nebo DX4/120 je znát sběrnice na 40MHz u VLB karty?
CPU Cyrix 5x86 100GP by snad měl umět i 2x 50MHz to už by VLB šlapalo pěkně.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
RetroPhill napsal(a)
Sběratelé se nepomátli, ale zatímco "legendárních" Voodooček v nabídkách najdeš skoro pokaždé pár, kolik jsi zahlédl Radeonek (9500, 9700 nebo 9800) za poslední dobu?
Tie 9500 vidim praveze dost casto, tie neviem ci maju nejaku zvysenu hodnotu. Mne sa podarila 9550 128 mb ziskat v podstate za euro. 9700 a 9800 som ale velmi casto nevidel, to je pravda.
MilanPce - tie 486tky s VLB maju fakt len zberatelsku zvysenu cenu, lebo je to take viac "cool". VLB je specialitka a trvala velmi kratko. Kvoli rovnakej veci ma Geforce 256 tiez zvysenu cenu, trvala velmi kratko, a ma kopec nevyhod oproti Geforce 2, ale aj tak ma vyssiu cenu, a ludia po nej idu viac. Tak nieco podobnej VLB. Inak po technickej stranke je PCI vyhoda po vsetkych strankach, karty su este o nieco rychlejsie, mozes pouzit dokonca Voodoo 1 a 2, a usetris na cene, kedze PCI karty su lacnejsie. Su ale nudne. PCI slot je proste ako Pentium 4... nuda. Technicky vyspelejsie oproti predchodcom, ale proste nuda. :) Inak, co sa tyka mna, urcite by som radsej zobral PCI 486tku nez VLB. Uz len preto, o kolko menej stoji zohnat zbierku PCI kariet do nej, na testy. U VLB by to stalo majland. Nastastie sa mi podarilo ziskat kombinovanu PCI/VLB/ISA dosku, ale je pravda, ze VLB kartu do nej este nemam a ani ma to prilis nelaka, pokial sa nejakou nahodou nepostasti za nizku cenu, mozno ked bude sucast "haraburd",ktorych sa niekto zbavuje. Tie astronomicke ceny za nu ale urcite nebudem platit a prestrelovat sa s majetnejsimi zberatelmi, co na VLB zbernici maju svoj crush. :) Ja k VLB zbernici tu vec necitim, staci mi , ze mi 486tka slape co najrychlejsie, takze u mna osobne vyhrava PCI nad VLB.
w.x. napsal(a) Tie 9500 vidim praveze dost casto, tie neviem ci maju nejaku zvysenu hodnotu. Mne sa podarila 9550 128 mb ziskat v podstate za euro. 9700 a 9800 som ale velmi casto nevidel, to je pravda.
On je v tom docela bordel, nejvetsi hodnotu maji karty s chipem R300/R350/R360 a 256bit pametovou sirkou. Schovana je v tomhle zakladni 9500 ktera ma 256bit pamet, zamcenej R300 kterymu jdou odemcit jednotky a po pretaktovani se dostanes na 9700Pro. Kartu poznas tak ze vypada stejne jako 9700Pro.
9500Pro uz ma jen 128bit pamet a 9550 ma i jinej chip (je to zpomalena 9600).
Z opacny strany, tady je napr. orezana 9800 Atlantis se 128bit pameti a vysokou cenou - tedy pozor :) https://aukro.cz/retro-hw-graficka-karta-ati-radeon-9800-atlantis-256mb-agp-6994368478
MilasPce napsal(a)
A co DX2/80 nebo DX4/120 je znát sběrnice na 40MHz u VLB karty?CPU Cyrix 5x86 100GP by snad měl umět i 2x 50MHz to už by VLB šlapalo pěkně.
40 MHz FSB je maximum, do kterého bych se s VLB kartou pouštěl, cokoli nad způsobuje nestabilitu, zvláště, pokud máš VLB karet více. Někde jsem četl, že s 33 MHz si můžeš dovolit tři karty, s 40 MHz dvě a s 50 MHz jen jednu. Nemám to osobně ověřené, ale dává to smysl. A samozřejmě se musí brát v potaz i to, že každá karta snáší jiné FSB různě.
Já 486ky netaktuji, nemá to podle mě smysl. Už DX4 při 33 MHz FSB je dost rychlá na to, co to má umět. Pokud bych potřeboval rychlejší PC, šel bych do Pentia.
w.x. napsal(a)
PCI slot je proste ako Pentium 4... nuda.
Já ti nevím, Socket 478 s Northwoodem je docela zajímavá platforma. Mám jednu takovou sestavu s mATX Asus deskou, Geforce 5950 Ultra a Northwoodem 3,2 GHz a baví mě. Ono sehnat dobrého Northwooda od 3 GHz výše taky není zrovna sranda. Můj CPU jsem importoval z Itálie. Prescott peče a je k ničemu, Cedar Mill to samé, jen peče o něco méně (i když by sis na něm pořád mohl smažit vajíčka). Northwood je myslím taky poslední čistě 32bitový procesor od Intelu.
Jinak jak jsem psal dříve, 486 s PCI je určitě praktičtější. Ale pokud člověk vyloženě nechce dělat VLB benchmarky, kterých je už stejně na Vogonsech dost, stačí sehnat jednu dobrou kartu a je hotovo. A pokud se zaměříš na DX2, můžeš víceméně použít jakýkoli Cirrus Logic, které se objevují docela často.
w.x. napsal(a)
Tie 9500 vidim praveze dost casto, tie neviem ci maju nejaku zvysenu hodnotu. Mne sa podarila 9550 128 mb ziskat v podstate za euro. 9700 a 9800 som ale velmi casto nevidel, to je pravda
Pozor na to, Radeon 9500(PRO) nemá nic společného s 9550, i když k tomu číselné značení svádí. Jak už napsal marv - ty zajímavé a drahé modely mají GPU R300, plnohodnotné jádro s 8 pipkami a dražší PCB s 256b paměťovým rozhraním. Plná verze byla prodávána jako flagship Radeon 9700 a levnější mainstream měla být ořezaná 4 pipková Radeon 9500. ATI plánovalo využít vadná GPU, u kterých plná konfigurace nesplňovala stanovená kritéria, ale buď byla ta kritéria příliš volná nebo nebylo dost vadných GPU, zkrátka u spousty 9500 karet šly pipky odemknout a získat plnohodnotnou Radeon 9700. Možná i proto byly později 9500 osekané v paměťové sběrnici na 128b u modelu Radeon 9500PRO.
Podobná situace nastala později s GPU R350 a modely Radeon 9800 a Radeon 9800SE.
Naproti tomu všechny Radeon 9550/9600/SE/XT/PRO/GE a nevím jak ještě je značili, jsou postavené na odlehčených jádrech RV350/360, nativně 4pipkových a těch je opravdu všude plná zádel, anžto šlo o levné a dostupné karty.
Clous napsal(a)
Abych se já vyjádřil k ATI 9800 - 9700 a 9500. Tak je jich málo, protože to byly kazový šmejdi. Viděl jsem jich v PC několik, ale vždy čárky v obraze anebo potom artefakty v 3D. Šlo to rovnou do šrotu. Za to nVidia FX5800 jsem neviděl nikdy žádnou, ale FX5900 pár jo a vždycky karty fungovaly.
Jedna teorie praví, že lepidlo, jímž je přilepený na substrát ochranný shim (kovový rámeček) časem nabobtná a shim je tak vytlačený vzhůru - spolu s chladičem GPU. Vznikne tak mezera mezi jádrem a chladičem a tepelné přetížení (díky chybějícímu throttlingu nebo jiné ochraně GPU v té době) grafiku nezvratně odrovná.
Nakolik pravdivá je, to si ovšem netroufnu posoudit. Moje 9800SE AIW, úspěšně odemknutá na 9800, změnila majitele před drahnou dobou v plně funkčním stavu.
RetroPhill napsal(a)
Jedna teorie praví, že lepidlo, jímž je přilepený na substrát ochranný shim (kovový rámeček) časem nabobtná a shim je tak vytlačený vzhůru - spolu s chladičem GPU. Vznikne tak mezera mezi jádrem a chladičem a tepelné přetížení (díky chybějícímu throttlingu nebo jiné ochraně GPU v té době) grafiku nezvratně odrovná.
Ja bych spis rekl ze ten shim je vyssi nez chip, a mezi chipem a chladicem je prostor vyplnenej termalni podlozkou. Ty podlozce se casem zhorsi vodivost ....a zbytek uz je stejnej :)
Add R9500,9600... Diky za poucenie RetroPhill a Marv. V Ati kartach sa prilis nevyznam, lakaju ma len prve modely po Rage 128 pro. Povodne som ani ziadne dalsie nechcel, ale nakoniec, ked sa mi zbierka ostatnych trochu rozrastla, povedal som si, ze aspon tie zakladne a popularne modely od Ati si predsalen pozhanam, keby bolo treba nejake benchmarky. Tak dobre vediet, naco sa mam zamerat... teda uprednostnit jadro R300 a 256bit zbernicu.
Dostaly se mi do rukou tři Radeony 9700 (z toho jeden byl ve verzi Pro) a všechny byly defektní. Je to škoda, jsou to pěkné a historicky významné karty. Měl jsem i jeden Radeon 9500, který měl jít "odemknout", ale po odemknutí všech pajp se na obrazovce objevily artefakty. Takže jsem měl skutečně nedokonalý kus a ne jen umělě omezený pro pokrytí poptávky levnějších modelů.
Určitě tam i vadné byly, sám jsem kupoval na CZC 2 AIW 9800SE - první přišla rozbalená, vrácené zboží a po odemknutí artefaktila. Vrátil jsem ji CZC se žádostí o výměnu za nerozbalené zboží (které jsem si zaplatil), omluvili se a zaslali nerozbalenou, se kterou už jsem měl štěstí a všech 8 pipek fungovalo bez viditelných kazů.
Co viem, tak dnes to zberatelia vacsinou riesia prave tym, ze ten shim okolo jadra jednoducho daju dole a vyhodia ho. ATI si svoju chybu uvedomilo a s 9800 seriou zacali robit chladice, ktore mali vystuplu plosku v oblasti samotneho GPU core. No a kariet s RV cipmi (9550, 9600) sa toto nikdy netykalo, nakolko tie ten shim nemali.
Velmi pekne je to vidiet na tomto videu (Aaron z Cutting-Edge Retro):
Tak padla dalsia Radeon 9800 ale tentoraz "len" za 800KC. Ale i tak, akoto ze takovy cenovy rozdiel? Retrophill, co na to hovoris?
https://aukro.cz/ati-radeon-medion-9800-xxl-rev-1-0-funkcni-otestovany-128mb-6995025887
Predsalen, je to 4x menej, nez za tu minulu, na 3dfx taky cenovy rozptyl nebyva, a vzdy padnu za podobnu cenu.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online:
10 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 677
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1400
Příspěvky: 23807
Nejnovější uživatelé:
Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, RockyAdministrátoři: Sledge: 5640