
Emulátory FDD mechanik - GOTEK
http://www.compuny.cz/emulatory-fdd-mechanik.html
Byly by pro naše 286ky, 386ky a 486ky (a další) k něčemu? Fungovaly by pro tyhle stroje? Zatím to ještě moc nechápu, ale učím se! :D
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Tohle se teď sem tam objevuje i na aukru a za pár stovek.
Možná by nebylo od věci to napchat do XTčka, pak bych mohl data přenášet krásně pomocí flashky :)
O té amiga verzi si můžeš přečíst tady.
Stojí to prd, viz http://www.ebay.co.uk/itm/181404026599?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
A já mám kliku v tom, že moje XT si poradí s 720kB.
Je zvláštní, že 360KB formáty považují za nestandardní. Ale co to tak studuju, tak se mi to začíná líbit :) Už bych nemusel lítat 10 metrů s disketama :D Je tu ale ještě jeden problém, protože máme vícero historických PC, tak jeden emulátor nebude nestačit.
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
No právě, na rozdíl od jednoho společného balíčku disket bohužel jeden emulátor pro všechna domácí PC jaksi nestačí :)
Sice by mohl být putovní a přehazovací, ale když už bych musel lézt do kisny a něco tam štrachat a zapojovat, to už si tam v tu chvílí můžu rovnou připojit druhý datový hdd, s podstatně větším komfortem i kapacitou.
A vůbec nejpohodlnější je mít buď
a) všude ZIPku
nebo
b) sériový/paralelní kabel (teď o víkendu jsem si se sériovým přenosem fakt vyhrál, ať žije HyperTerminál)
nebo
c) všude síť
Emulátory floppy se hodí do nějakého produkčního stroje, kde třeba člověk testuje demotvorbu a nechce mezi PC a počítačem tahat disketu padesátkrát za den. Pokud má těch strojů víc, tak je lepší mít ten sériák, to běží snad všude a i když to není žádná rychlost, tak je to pohodlné, člověk to pošle, na druhé straně přijme a může si jít dát kafe.
Sany napsal(a)
Jj, starý dobrý sériák rulez ! Jinak externí LPT ZIPka by mohla pro tyto účely zafungovat velmi dobře - zkusím ji oživit (pokud teda není v provedení SCSI) :)
A fungují vůbec externí LPT ZIPky na starých paralelních portech, které nemají obousměrnou komunikaci? Protože LPT na XT a starších 16bit ISA měl nezřídka osm drátů pouze ven a zpět do PC vedlo jen pár řídících signálů. Býval to dost velký problém, mezi takovýma počítačema často nešel ani LPT laplink, jen ve speciálních softech, které uměly právě používat ty řídící signály pro datovou komunikaci.
Logout napsal(a)
A fungují vůbec externí LPT ZIPky na starých sériových portech, které nemají obousměrnou komunikaci? Protože LPT na XT a starších 16bit ISA měl nezřídka osm drátů pouze ven a zpět do PC vedlo jen pár řídících signálů. Býval to dost velký problém, mezi takovýma počítačema často nešel ani LPT laplink, jen ve speciálních softech, které uměly právě používat ty řídící signály pro datovou komunikaci.
To je fakt, asi to nebude fungovat - externí ZIP byla přece jen vyvinutá v poněkud modernější době, než je éra starých ISA řadičů bez jakéhokoliv EPP nebo ECP režimu. Pokud to nicméně někdy bude venku na stole, mohu to na nějaké 286ce experimentálně zkusit :)
Logout napsal(a)
Sany napsal(a)
Jj, starý dobrý sériák rulez ! Jinak externí LPT ZIPka by mohla pro tyto účely zafungovat velmi dobře - zkusím ji oživit (pokud teda není v provedení SCSI) :)A fungují vůbec externí LPT ZIPky na starých sériových portech, které nemají obousměrnou komunikaci? Protože LPT na XT a starších 16bit ISA měl nezřídka osm drátů pouze ven a zpět do PC vedlo jen pár řídících signálů. Býval to dost velký problém, mezi takovýma počítačema často nešel ani LPT laplink, jen ve speciálních softech, které uměly právě používat ty řídící signály pro datovou komunikaci.
LPT na sériovém portu, to jde?
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Chtěl bych se zeptat jak propojit mezi sebou vícero PC než jen dva? A mohou potom komunikovat spolu najednou? Myslím posílat něco z jednoho PC třeba na další dva. Kdysi jsem měl dva propojený přes LPT a pro přenos jsem používal M602ku, ale víc PC jsem nezkoušel.
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Něco jako Laplink pro více PC by technicky bylo v pohodě realizovatelné s příslušným přepínačem, kterým by sis proti jednomu svému "serveru" zvolil komunikační protistranu. Nevím ale zda se něco takového vůbec někdy vyrábělo, a na 100% by to stejně bylo dražší a pomalejší než bod C od Logouta - všude síť :)
Sany napsal(a)
Logout napsal(a)
A fungují vůbec externí LPT ZIPky na starých sériových portech, které nemají obousměrnou komunikaci? Protože LPT na XT a starších 16bit ISA měl nezřídka osm drátů pouze ven a zpět do PC vedlo jen pár řídících signálů. Býval to dost velký problém, mezi takovýma počítačema často nešel ani LPT laplink, jen ve speciálních softech, které uměly právě používat ty řídící signály pro datovou komunikaci.To je fakt, asi to nebude fungovat - externí ZIP byla přece jen vyvinutá v poněkud modernější době, než je éra starých ISA řadičů bez jakéhokoliv EPP nebo ECP režimu. Pokud to nicméně někdy bude venku na stole, mohu to na nějaké 286ce experimentálně zkusit :)
Ono záleží na tom, zda do té 286 někdo později neosadil lepší řadič - funkgování obousměrného LPT z nějaké 486 nic nebrání, u XT ale taková možnost většinou není.
LubikCZ napsal(a)
Hele, co tohle? Šlo by to s tím?
To je celkem originální myšlenka :) Teoreticky když bys do toho jako vstup zapojil jeden konec LPT laplink kabelu, tak tohle by ho mohlo skutečně přesměrovat dál na konkrétní zvolenou stanici. Podobné LPT switche jsem ale vždy viděl jen ve spojitosti se sdílením jedné společné jehličkové tiskárny, takže pak asi záleží na vnitřním prodrátování toho switche - zda-li pro potřeby sdílení tiskárny není např. vnitřní zapojení jen jednosměrné nebo nějak očesané o signály, které tiskárna nepotřebuje ale laplink je využívá...
Jinak nové je to celkem drahá sranda + ještě 2 propojovací kabely, ale sem tam jsou tyhle krabky k vidění na aukru, a to i od korunky, pokud bys chtěl zaexperimentovat...
Sany napsal(a)
LubikCZ napsal(a)
Hele, co tohle? Šlo by to s tím?To je celkem originální myšlenka :) Teoreticky když bys do toho jako vstup zapojil jeden konec LPT laplink kabelu, tak tohle by ho mohlo skutečně přesměrovat dál na konkrétní zvolenou stanici. Podobné LPT switche jsem ale vždy viděl jen ve spojitosti se sdílením jedné společné jehličkové tiskárny, takže pak asi záleží na vnitřním prodrátování toho switche - zda-li pro potřeby sdílení tiskárny není např. vnitřní zapojení jen jednosměrné nebo nějak očesané o signály, které tiskárna nepotřebuje ale laplink je využívá...
Jinak nové je to celkem drahá sranda + ještě 2 propojovací kabely, ale sem tam jsou tyhle krabky k vidění na aukru, a to i od korunky, pokud bys chtěl zaexperimentovat...
Co jsem koukal, tak všude píšou 4:1 nebo 1:4, což by mohlo znamenat 4x PC : 1x (třeba) tiskárna nabo 1x PC : 4x tiskárna. Další věc, kterou jsem se dočetl, je "Přepínač je možno použít s patřičným kabelem na přepínání 1 až 25 vodičů.", to si docela dobře nedovedu představit po technické stránce. To musí být jedině nějaký X patrový přepínač. No a jestli tam najdu ještě něco dalšího, co by se mohlo hodit, tak do toho půjdu, ale samotné to kupovat nebudu.
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online: Lutero
6 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 651
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1365
Příspěvky: 23408
Nejnovější uživatelé:
comatory, Hanes, Dunemaster, Achaesi, David Surovec, Czdav, Pacient, ruby miller, paskvild, aargh, depanda, Kniznica Komarno, pkv, WIFT, KrakenusAdministrátoři: Sledge: 5578