RSS

Hledá se 2MB ESS wavetable čip s označením ES982

17/11/2020 - 09:22
Paar

Jsem velkým fanouškem zvukových karet s čipem od ESS pro jejich vysokou kompatibilitu, často čistý zvuk, skvěle znějící ESFM a absenci HW bugů (ála SB16/AWE32). Byl jsem příjemně překvapený také kvalitou wavetable syntézy v kombinaci ES689/ES690 + 1MB ROM čip ES981P. Myslel jsem, že je to jediné General MIDI řešení od ESS.

Nedávno jsem zjistil, že existuje ještě jiný wavetable ROM čip od ESS, a to 2MB ES982. Bohužel, sehnat HW s tímto čipem je podstatně těžší, podle všeho se používal jen v některých noteboocích převážně od Compaqu, u řady Armada (s jistotou zatím vím, že byl použit v dokovací stanici s CD-ROM pro notebooky řady Armada 4100). Při troše šťourání se mi podařilo zjistit, že ES690F s nějakým ESS čipem je použitý také v notebooku Nixdorf Siements Scenic Mobile 710, bohužel je čip přelepený nálepkami a není tudíž jasné, jaká je skutečnost. Mám v merku jeden takový noťas s tím, že bych tomu rád přišel na kloub.

Proč to všechno? Patrně je velice jednoduché udělat na vybraných ESS kartách upgrade a chybějící čipy tam napájet (ESS dokonce zveřejnilo potřebná schématka zapojení), však už ke mně putují tři nové kusy ES690F. ROMku ES982 chci dumpnout a zkusit nahrát do klasické EEPROMky a použít právě na této kartě, kde bývá obyčejně ES981P. Dle všeho jsou tyto dva ROM čipy zaměnitelné. Vzhledem k tomu, že donedávna ani nikdo pořádně nevěděl, že 2MB wavateble od ESS existuje, si myslím, že je to zajímavý projekt a jde o odhalení něčeho nového. Pokud vše bude fungovat a wavetable bude dobře znít, mohl by tento projekt posloužit jako základ pro budoucí MIDI karty od Serdaco (co dělá Deamblastery). Osobně o projekt projevil zájem.

Byl bych moc rád, kdyby se zde našel někdo, kdo by mi pomohl specifikovat, které notebooky tento čip používají, případně jestli někdo z vás nemá třeba i poškozený kus, který by obětoval (prodal) v rámci vědy. Díky!

18/11/2020 - 09:54
Paar

Rád bych ještě doplnil, že se kýžený čip patrně schovává v noteboocích Compaq Armada řady 7300 a 7700. Nemáte nějaký nefunkční kus?

23/12/2020 - 15:31
Paar

Mise úspěšná, sehnal jsem dokinu s tímto čipem.

23/12/2020 - 17:09

Super, jsem zvědav na srovnání :) Jednu zvukovku s tím běžným čipem mám, ale nikdy jsem se nedostal k tomu si jí poslechnout.

24/12/2020 - 00:24
Srandista
Brno

Paar: tiez som zvedavy, co z toho vylezie, dufam ze tu potom s nami podelis o nejake nahravky na porovnanie.

24/12/2020 - 13:14
Paar

Určitě se podělím, už mám de facto vše, co potřebuji, teď si jen najít čas to dát do kupy a udělat nějaké nahrávky.

24/02/2021 - 20:20
MilasPce
Pardubice

Ještě jedno ESS wavetable řešení ES692S 1MB ROM uvnitř.

ESS-wavetable-692-v02s-1.jpg

sp_PlupAttachments Attachments

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

25/02/2021 - 08:44

Budou nahrávky? Co na to Paar?

Bylo by z toho pěkné celkové srovnání tři různých ROM setů :)

Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
20 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2088

Sany: 1486

MilasPce: 1282

Neny: 1133

Logout: 895

Powerack: 855

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 500

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1208

Nejnovější uživatelé:

Wirtual, Dr.Watson, Iqtyq, Mira 7474, Roman Vykouřil, Limbo, Flashback, historik Archa, argus, Hleiks, Gona, Bukus, w.x., OndrejMatousek1918, Jetr221

Administrátoři: Sledge: 5150

high-voltage.cz
high-voltage.cz

Retroherní a retrovýpočetní magazín high-voltage.cz vám denně přináší články a novinky ze světa starých her a starého hardware.

Podpořit

1 202 Kč měsíčně

Již přispělo 12 patronů

Pěkně prosím, podpořte svůj (doufám) oblíbený retroherní web drobnou částkou. Každá koruna se počítá a za každou korunu díky! :) Více zde »