No permission to create posts
RSS

Jak mě chytla nostalgie (aneb oživování 486 a Pentia MMX)

13/12/2022 - 01:02
Avatar
LukesX

Ahoj,
před dvěma týdnama jsem chytil nostalgickou náladu, stáhnul dosbox a chtěl zkusit pár starejch her. Jenže to nějak nebylo ono, tak jsem se rozhodl že si pořídím retro hardware aby byl zážitek autentickej. Zatím jen googlim a zjišťuju informace, při googlení (jak nahradit AT zdroj zdrojem ATX) jsem narazil na tyhle stránky.

 

Od táty z půdy jsem si donesl pentium mmx 166mhz (+ jednu desku se socket7 ale poškozenými isa sloty). Navíc když se takhle nadchnu, často se nechám unést a nakonec jsem na aukru ulovil (myslím že ne uplně běžnou?) 486 DX4L 100Mhz. Možná trochu neuváženě... prodejce píše že bez periferií nemá možnost otestovat jednotlivé komponenty, ale že po zapnutí naběhne... no snad jsem nenaběhl já.

 

Zatim není čas, ale brzo bude dovolená a chtěl bych oba stroje pořádně rozběhat. Pravděpodobně ale budu potřebovat v lecčems poradit :D upřímně... nevím o tom nic, jsem "lopata" co maká rukama a amatersky jsem se začal hrabat v hardwaru až v dobách dual corů a výš a to ještě jen tim stylem, že jsem si připadal jako frajer když jsem si složil první PC místo koupě All in One. Tyhle stroje pamatuje z dob kdy jsem chodil na první stupeň ZŠ. A chtěl bych to tady zdokumentovat průběh znovupřivedení k životu (pokud se zadaří)... třeba se někdo pobaví nad starostma amatérama a třeba i nějaká dobrá duše poradí, když blbec nebude vědět co dál.

 

Asi to se mnou bude těžký protože potřebuju poradit, to jsem se na to ještě pořádně ani nepodíval.

  • Byl bych vděčnej pokud mě někdo nasměruje na někoho šikovného, kdo se zabývá opravami... dokázal desku prohlídnout, případně vyměnit cmos baterii nebo kondíky a přepastoval. Asi neumím googlit, ale nenarazil jsem na nikoho kdo by se tím zabýval profesionálně. Sám si na nic takovýho netroufnu a když už tomu věnuju čas, rád bych aby to pak nějakej čas vydrželo. (edit: jem z jižních čech, nemám problém ale dojet ani do středních, na západní nebo vysočinu)
  • Kde se dá "upirátit" starý software a hlavně drivery?
  • Co se týká DOSu. V paměti mi utkvělo jen pár základních příkazů. Doporučte prosím nějakou vhodnou literaturu.

Za jakýkoliv rady budu vděčnej. (já vím jsem ukecanej, kdyžtak mě umravnětě, budu stručnej pokud to otravuje)

13/12/2022 - 11:07
Avatar
RetroPhill

Pro bod 1 by bylo dobré napsat, odkud jsi - pokud by to bylo v dosahu někoho místního ochotného, určitě by ti poradil a pomohl. Jinak každá trochu slušná prodejna hw, kde sestavují a servisují PC.

Ovladače najdeš na Googlu po zadání konkrétního hardwaru nebo výrobce (pokud udržuje archiv), dobrý zdroj je i na Vogonech nebo Retrowebu něco najdeš i tady nebo tady. Klidně se poptej tady na fóru, pokud nenajdeš.

Starý software hledej v Googlu přes "abandonware", "old (dos) games, OSes" atd., jsou toho mraky.

Literaturu pro DOS? V balení u disket je příručka, jinak skvělý je třeba Černý a jeho "MS-DOS prakticky" (mám verzi 6.2, 6.22), ale jsou i další , hledej po bazarech.

13/12/2022 - 11:29
Avatar
LukesX

Jsem z jižních čech. Neměl bych problém s tím ale dojet i dál (Praha, střední čechy, vysočina, západní čechy).

Jinak zatím děkuju.

13/12/2022 - 12:02
Avatar

Nějakou vhodnou literaturu možná najdeš u mě v antikvariátu ;)

Počkej, až ti to přijde, a problémy budeme řešit tak, jak se budou objevovat :)

Základní knihovnu šikovných programů pro DOS najdeš tady: https://www.osdos.net/

14/12/2022 - 12:16
Avatar
LukesX

Díky, už čekám jen na myš a klávesnici.

Zatím to vypadá tak že 486 asi bude zábava... case bez plechů (možná seženu jiný časem), chladič na cpu nedrží. Celkově vypadá zanedbaně. Stav zdroje kondíků atd nedokážu posoudit. (můžu přes víkend případně nafotit). Ale zdá se že startuje, otestuje paměti a hodí keyboard error. Keyboard ještě neni :D 

Pentium MMX co jsem přinesl od táty vypadá solidně. Čistý, pěkně srovnaný kabely. Větráčky moc nehlučí. Jestli bude běhat dobře, mam tu ještě jednu socket 7 desku s MMX abysme si to zkomplikovali a byla trochu zábava :) Ta je ovšem poškozená, prý byla funkční, ale je tam dost velká oxidace na isa slotech (taky hodim foto o víkendu).

14/12/2022 - 15:06
Avatar
Olomouc

LukesX napsal(a)
Ahoj,
před dvěma týdnama jsem chytil nostalgickou náladu, stáhnul dosbox a chtěl zkusit pár starejch her. Jenže to nějak nebylo ono, tak jsem se rozhodl že si pořídím retro hardware aby byl zážitek autentickej. Zatím jen googlim a zjišťuju informace, při googlení (jak nahradit AT zdroj zdrojem ATX) jsem narazil na tyhle stránky.

 

Radil bych nenahrazuj, ale pořiď si AT zdroj. Budeš to mít určitě jednodušší a asi za podobnou cenu. Nebudou problémy se zapínáním, s konektory atd. 

14/12/2022 - 21:43
Avatar

Do začátku bych doporučil vzít to nejzachovalejší Pentium a stavět na něm. Ty 486ky jsou divoké, na jedné straně "skoro386ky", plně ISA a se starými chipsety, na straně druhé "skoroPentia" s PCI sloty, někde mezi tím problémové VL-BUS, je to džungle. Pentia jsou oproti tomu pohodová, tam zdaleka tolik pastí nečíhá :)

16/12/2022 - 12:47
Avatar
iarmanu

LukesX: na nostalgickou náladu pozor! je to svině svinutá, taky jsem si říkal že to chce jenom trošku histórie a skončil jsem o dosti zlaťáků lehčí (a o moc šťastnější). Teď už čekám jenom na ten MT-32, už je na cestě.IMG_20221216_124707_600_x_800_px-1.jpg

16/12/2022 - 15:22
Avatar

No ty dobový Roland repro jsou lahůdkózní! :)

A samozřejmě musím pochválit mimořádně vkusnou podložku pod myš ;)

16/12/2022 - 15:27
Avatar
iarmanu

A když už jsem byl u toho, vytvořil jsem si archiv +- všech dosovych her na 90-ti cd. No jo.Resizer_16712006265561.jpegResizer_16712007042841.jpeg

16/12/2022 - 15:30
Avatar
iarmanu

Jo ta podložka je hodně cool, ale už tak vypadala, když jsem jí našel u popelnic :). Ne. Dělám si srandu. Je parádní.

16/12/2022 - 15:47
Avatar
iarmanu

Jo copa Roland. Ty bedničky nejenom že krásně vypadají, ale i parádně hrajou.

16/12/2022 - 15:55
Avatar
iarmanu

Teď už jenom zbastlit Kulhánkovský dynamoped a můžu se odstěhovat na hory na chajdu ;)

30/12/2022 - 00:01
Avatar
LukesX

iarmanu napsal(a)
LukesX: na nostalgickou náladu pozor! je to svině svinutá, taky jsem si říkal že to chce jenom trošku histórie a skončil jsem o dosti zlaťáků lehčí (a o moc šťastnější). Teď už čekám jenom na ten MT-32, už je na cestě.  

hezký... no už mě to drží delší dobu :D ale snad se budu krotit. Krásnej retro build.

Jinak omlouvám se že dlouho nic... před vánocema to bylo trocu hektický a protože klávesnice a myš se ke mě dostala až po svátcích, stejně nebylo o čem.

Dnes sem se do toho chtěl pustit a trochu oživit 486 kterou jsem ulovil na aukru a hned jsem narazil na problém... plastíky co drželi cpu ke chladiči jsou rozlámaný. Už jsem našel do 3d tiskárny na netu jiný, snad to k něčemu bude. Tak sem to jen trochu očistil a vyfoukal... položil na bok, kápl trochu pasty že to zatím aspoň zkusim.

Deska naběhla hned, bios viděl všechny paměti, disk, mechaniky, všechno se zdá ok. Pak vyskočili chyby při čtení systémových souborů... bohužel teď nemám na čem otestovat ide disk. Ve sklepě mam nějakej starej athlon a celeron, tak zkusim jestli to ještě funguje. Mezitim se asi rovnou podívám po jinym HDD, větráčky (jsou docela slyšet) a CMOS baterku.

Sotva sem začal tak sem se zasekl :D

31/12/2022 - 11:27
Avatar
LukesX

Popravdě teď přesně nevím co z toho vyčíst :D krom toho že samotný sw o disku moc nezjistil. 

wd-caviar.png

 

Tipuju že disk pomalu odchází? Nicméně tváří se funkcně zatím. Než seženu jiný zkusím tenhle ještě zformátovat a rozchodit DOS 6.22. 

Nainstalovat a nakonfigurovat DOS pro mě asi bude těžká škola (sotva si pamatuju pár základních příkazů), jen si musím sehnat diskety - nebo najít jiný způsob jak to nainstalovat.

sp_PlupAttachments Attachments
31/12/2022 - 14:57
Avatar
Olomouc

Používám na testování HDD tenhle sw:

https://www.hdsentinel.com/download.php

05/01/2023 - 00:39
Avatar
LukesX

tak zas malej update...
diskety konečne dorazily, tak mam všechno abych to mohl vyzkoušet než přijde držák chladiče a dám to dokupy pořádně.
Disk na tom neni dobře, už koukám po jiným (a nebo redukce na CF sem koukal taky).

Sehnal sem asi dvacet disket - starších. Všechny sem musel zformátovat, stejně jich zbylo použitelnejch šest :D bylo to trápení, ale nakonec sem na ně dostal instalačku dosu a volkov.

šlape to :D

Zítra mrknu co v tom je přesně za hardware, seženu ovladače... ale z konfigurací budu potřebovat pravděpodobně poradit. Sotva jsem si vzpoměl na úpravu autoexec aby se mi volkov spouštěl hned po startu

05/01/2023 - 21:11
Avatar
Olomouc

LukesX napsal(a)
tak zas malej update...
diskety konečne dorazily, tak mam všechno abych to mohl vyzkoušet než přijde držák chladiče a dám to dokupy pořádně.
Disk na tom neni dobře, už koukám po jiným (a nebo redukce na CF sem koukal taky).
Sehnal sem asi dvacet disket - starších. Všechny sem musel zformátovat, stejně jich zbylo použitelnejch šest :D bylo to trápení, ale nakonec sem na ně dostal instalačku dosu a volkov.
šlape to :D
Zítra mrknu co v tom je přesně za hardware, seženu ovladače... ale z konfigurací budu potřebovat pravděpodobně poradit. Sotva jsem si vzpoměl na úpravu autoexec aby se mi volkov spouštěl hned po startu  

S těmi 3,5" disketami jsi na tom asi úspěšný. Měl jsem jich stovky, byly na tom závěrečné práce z jakési univerzity. Vytřídil jsem jich méně než 10 ze 100. Poznamenávám, že jsem je nejprve testoval na čtení i zápis a nakonec formátoval. Pokud diskety, tak snad 51/4" 1,2MB, ale to se blbě a draze shání vhodná plně funkční mechanika.

09/01/2023 - 01:05
Avatar
LukesX

železo je následující:
deska FIC 486-PIO2
AMD486DX4 100Mhz
7MB RAM 32 MB RAM
grafika: SIS 6215 1MB PT-5906 6215V2-01D+ 
zvuk: Avance Logic PRO16/32 PNP+ Rev:2 ALS100 Plus+
hdd: WDC11600 1624 MB, 5200rpm

Dostal jsem se k tomu až dnes. 

z disketama to byl boj, ale běhá cdromka takže ulehčila dost práce. Bohužel cd jsem měl u sebe jediný a zapoměl vypálit ovladače na zvuk. Ale krom toho je tam všechno, nějaký utilitky. Nesmí chybět Wokna3.11. Teď už jen sehnat disk v lepšim stavu, držáček na chladič a poladit case.

Ale důležitý je jediný: Can it run doom? Yes it can!

Jinak trochu mě zarazilo to číslo RAM paměti.. 7MB asi zkouknu pořádně co to je za moduly. A co ta grafika? Je to adekvátní k tomuhle? 

486.jpg

sp_PlupAttachments Attachments
09/01/2023 - 02:33
Avatar
LukesX

A protože mě začíná bavit i to šťourání se v tomto, tak teď mě bude čekat další výzva... pentium mmx 166MHz (chtěl jsem 200/233 ale co už). Mam tu jen cpu a desku, (v který bych rád prvně nechal vyměnit isa slot), možná nějaký paměti. 

A teď přemýšlím co k tomu? Nějaký S3 trio? Místo HDD mam objednaný převodník PATA - CompactFlash. Na zvuk až tak náročnej nejsem tam to řešit nebudu. Než to seženu tak to bude asi na delší dobu.

09/01/2023 - 11:33
Avatar
RetroPhill

LukesX napsal(a)

Jinak trochu mě zarazilo to číslo RAM paměti.. 7MB asi zkouknu pořádně co to je za moduly.

To není 7MB - zobrazuje se ti 7808 kB DOSTUPNÉ paměti (v tom je 640 kB základní, 7168 kB rozšířené). Chybějích 384 kB je horní paměť (UMA), vyhrazená pro rozšiřující karty - video ram apod. Celkem tedy 7808+384=8192:1024 a máš svých krásných kulatých 8MB.

09/01/2023 - 12:48
Avatar
LukesX

no, není to ani těch 8MB :D už tohlo včera na mě bylo moc v noci tak jsem psal hlouposti. Píše to 57 344K a já nevím proč, počítal jsem to jako bit... ne byte. Asi se mi tak pozdě v noci to číslo zdálo moc velký nebo co :D

Hlavně ale zjišťuju že jsem tupec, kterej ví prd o tam jak PC s RAM pamětí pracuje :D takže budu muset začít pořádně studovat...  např. jsem trochu zmaten z pojmů extended a expanded memory, zjišťuju že jsem si tyhle pojmy pletl. Já jsem v tomhle ohledu takovej samouk co si sám hledá informace, v okolí nemam nikoho od koho se učit.

IMG_20230109_115612.jpgIMG_20230109_120810.jpg

btw. není  tolik RAM paměti zbytečnej overkill na takovejhle stroj?

09/01/2023 - 13:14
Avatar
MilasPce
Pardubice

To jsou divná čísla jako by kus paměti ze 64M nefungovalo.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

09/01/2023 - 13:24
Avatar
LukesX

A nebo je tam 3x16MB + 8MB ? Jsou to 4 moduly.

Taky mě ty čísla přišli zvláštní... jdu zkusit všechny moduly zvlášť po jednom.

09/01/2023 - 14:34
Avatar
LukesX

MilasPce napsal(a)
To jsou divná čísla jako by kus paměti ze 64M nefungovalo.  

Máš pravdu... testoval jsem zvlášť 4x16 MB, sloty taky všechny v poho. Jedna ale z nějakýho důvodu nechce spolupracovat s ostatníma a vždycky to zkrouhne.

Asi nechám jen 32MB, to si myslim bude stačit bohatě.

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
76 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2160

Sany: 1498

MilasPce: 1494

Neny: 1136

Powerack: 965

Logout: 934

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 674

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1398

Příspěvky: 23755

Nejnovější uživatelé:

Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, Rocky, Jiří Hefler, vychu, TomMiga

Administrátoři: Sledge: 5639

Podpořit finančním příspěvkem »

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek porcelán ROGUE-HACKHrnek porcelán ROGUE-HACK 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle