No permission to create posts
RSS

Počítače IBM PS/2 (a jiné) s RTC Dallas DS1287 - problémy a řešení

22/09/2014 - 13:17
Avatar
Springy

Sany napsal(a)

Springy napsal(a)

Sany napsal(a)
Ono "napájet tam krystal" když nevíme jaký a kam.... s mými nepříliš mocnými znalostmi elektroniky to až takto nebudu dráždit a radši provedu 100% jistou baterkovou lobotomii DS1287 :)

Z článku o RTC z Wikipedie:"Most RTCs use a crystal oscillator,[7][8] but some use the power line frequency.[9] In many cases the oscillator's frequency is 32.768 kHz.[7] This is the same frequency used in quartz clocks and watches, and for the same reasons, namely that the frequency is exactly 215 cycles per second, which is a convenient rate to use with simple binary counter circuits."

Takže teď už víme jaký, zbývá dořešit kam :D.

On celý ten Dallas čip je dle zapojení dost komplexní - obávám se že možnost jej nějak snadno nahradit nebude nijak jednoduchá - viz např. schéma zde : http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/58476/DALLAS/DS12B887.html

Ale je fakt, že jde všechno, při větší či menší snaze a úsilí - tož to musíš zvážit  :)

Ale ty to teď přeci zkusíš tím upgradeovaným způsobem, pak to celé sepíšeš, nafotíš a zdokumentuješ, Sledge to pak upraví a hodí na blog, já to podle toho udělám,  celé to pokazím a s prosíkem pošlu Dallas k tobě na úpravu :).

22/09/2014 - 23:14
Avatar
Sany

Tak tady je modulek po "upgradu" v podobě odpojení interní baterie (vlevo odbroušený originál z netu, vpravo v podobném měřítku moje úprava) :

Počítače IBM PS/2 (a jiné) s RTC Dallas DS1287 - problémy a řešení | Strana 3 | PC: Hardware obecně | Forum

Díru jsem ze studijních důvodů vysekl poněkud větší, ostrým hodinovým šroubovákem do tvaru V (úder zespodu a zvrchu pod úhlem 45 stupnů v polovině šířky čipu dovnitř) a je celkem dobře vidět, že ten vývod uvnitř je velmi pravděpodobně na druhou stranu ohnutý vývod pouzdra, který je svým koncem šikmo dovnitř v plastu připojen na interní patici. Obvod samotný touto úpravou zasažen není, všude i na dně vrypu (nad pouzdrem Dallas čipu) je tentýž šedý plast jako okolo, a s identickou úpravou jsem již odzkoušel i druhý, již hotový obvod Dallas z PS/2ky SX55 a vše bez problému jede. Na stříbrném vývodu ze samotného čipu šlo předtím naměřit již zmíněných 0,4 V a teď je to již jedna pěkná kulatá nula - takže postup je funkční a zdá se, že příště by mohl stačit jeden větší úder přesně v polovině šířky čipu na tím kontaktem hlouběji dovnitř, a tím by se měl přetnout potřebný vývod bez zbytečného dlabání. Tož se pardi můžete inspirovat, předem se ovšem vzdávám jakékoliv odpovědnosti za způsobené škody :)

22/09/2014 - 23:20
Avatar
Springy

Výborně! Další skvělý návod v češtině, dotažený do dokonalosti. Děkuju! 

23/09/2014 - 00:00
Avatar
Sany

Jj, rádo se stalo a já také děkuji za podporu i za technické tipy - společně to určitě vyladíme k aspoň teoretické dokonalosti :)

Povedla se mi ještě zajímavá fotka, kde jsou celkem přesně vidět ohraničené proporce vývodu z pouzdra a jeho malého kulatého pokračování dovnitř k baterce v podstatě přesně v polovině šířky modulku (viz šipka). Takže z tohoto již lze celkem slušně usoudit, kde vést vhodný úder nebo dlabání, aby bylo dosaženo požadovaného efektu přerušení vodiče. Tož vám přeji příjemné dallasování :)

Počítače IBM PS/2 (a jiné) s RTC Dallas DS1287 - problémy a řešení | Strana 3 | PC: Hardware obecně | Forum

24/10/2014 - 11:10
Avatar
Prague

Zrovna jsem to sem chtěl hodit, jsi o 9 minut rychlejší. Martin to opět pojal s precizností sobě vlastní.

24/10/2014 - 15:47
Avatar
LubikCZ

Tak to je luxusní kucííí, díky ;) O něčem takovém psali kluci na OldComp.cz, když jsem se jich ptal na přebytečné Dallasy, kterých by se mohli zbavit, ale nechtěli se pustit do realizace :)

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

25/10/2014 - 12:44
Avatar
Sany

Sledge napsal(a)
http://www.8bity.cz/2014/bateriova-nahrada-rtc-a-nvram-obvodu-ds12887-mk48t87/

Fakt profi řešení, vypadá to opravdu skvěle ! A je také fajn, že existuje alternativa pro případy, kde klasické vykuchání s paticí nahoře z prostorových důvodů nejde použít (což se u klasických PC naštěstí nestává příliš často).

To Sledge - mám teď prodloužený víkend, tak zkusím dát lehce dokupy ty příspěvky o home-made úpravě Dallasů :)

26/10/2014 - 03:21
Avatar
LubikCZ

Ještě by chtělo sehnat někoho, kdo by to vyrobil (ve větším množství).

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

07/08/2021 - 08:52
Avatar

Potřeboval bych pro pěkný 486 motherboard pořešit Dallas / Odin, původní čip je samozřejmě mrtvý.

Nepotkal někdy někdo něco jako GW-12887-1, ovšem v rámci EU? A ano, tahle deska si zaslouží nějaký podobný luxus, cena plus mínus 20 dolarů je akceptovatelná ;)

07/08/2021 - 21:55
Avatar
Paar

Brzy budu dělat podobné adaptéry, tak bych ti jeden mohl pustit. Objednal jsem origo Dallas čipy od věrohodného dodavatele, jelikož jsem s čínskými kopiemi neměl dobré zkušenosti. Ozval bych se, až to budu mít hotové.

08/08/2021 - 07:35
Avatar

Super, díky! :)

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
14 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2158

Sany: 1498

MilasPce: 1492

Neny: 1136

Powerack: 959

Logout: 933

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 668

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1387

Příspěvky: 23662

Nejnovější uživatelé:

Anne Tyler, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, Rocky, Jiří Hefler, vychu, TomMiga, Sp., Jooe, stepansvach, MrMichal

Administrátoři: Sledge: 5621

Podpořit finančním příspěvkem »

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Krytka pro Game Boy SP (3D tisk)Krytka pro Game Boy SP (3D tisk) 32 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle