Vzpomínáme: CRT monitory
Premyslam preco zatial nevznikol nejaky CRT remake project - hlavne v dobe ked Rusi uz robia aj remake Voodoo 5 6000 :-). Samozrejme vyroby skutocnych CRT sa uz podla mna nikdy nedockame, toho sa musime vzdat. Cely ten tooling na ich vyrobu uz neexistuje, museli by sa nastartovat cele fabriky a vyrobne procesy a okrem toho CRT su celkom velka ekologicka zataz, to uz by nikto neschvalil. Ale teoreticky si viem predstavit, ze by sa vyrobil novy case z nejakeho retro CRT (Sony Trinitron?), akurat ze vo vnutri by bol nejaky moderny 4:3 OLED (aj ked aj 4:3 OLED je asi problem najst) s tym, ze by tam bol nejaky HW/SW filter pre emulaciu CRT obrazu (take projekty uz existuju). Okrem toho by tam mohol byt nejaky prevodnik z VGA vstupu + HDMI / USB-C. Uplne najnovsie OLED / microLED su uz blizko ku kvalitam CRT. Mozno sa toho raz dockame. Zatial len tak snivam :-).
@Sledge: pane domácí, ke Tvému dnešnímu svátku hodně elánu a nápadů do dalších projektů, neřídnoucí mraky čtenářů Tvých webů a ať přibývá spoluautorů a tvůrců zajímavého obsahu - prostě ať se Ti daří, chlape!
@Killian: ale jedině to pravé, vakuové skleněné CRT je opravdové retro, pokud budeš chtít autentický feeling. Právě ty nedostatky, jaké měl a má jedině starý hw, ti umožňují vychutnat si ten někdejší skoro zapomenutý zážitek (a pořádně si zanadávat). Jasně, že dnes si můžu dopřát dokonalé vychytané repliky (když na to mám), ale právě že jen REPLIKY. Tu autenticitu já vidím jen v originálech, byť nedokonalých. BTW, tady se zdá, že pořád nějaké "sklo" dělají, ale asi to bude pro spešl účely, ne pro milovníky retra.
Protože jsem zestárnul :-) U těchto her už mě nezajímá jak to vypadá, zda vidím kostičku menší či větší anebo že je nápis rozmazanější :-) Spíš jak to hraje (zvuk), zda se to vůbec dá hrát a příběh třeba...
Navíc, já už tu Monu Lisu jednou autenticky viděl a kdo ví, čím mě nakazila, při tom její Low Radiation :-D
Z vlastní zkušenosti můžu říci, že co jsem hrál na CRT v minulosti a byla to zábava, tak je i dnes na LCD. Mluvím třeba o hrách, co jsem si prošel a dal na web. Ale kdysi jsem tu grafiku obdivoval, protože jsem nic jiného neznal.
Samozřejmě mluvím jen za sebe, vy si ten obličej klidně nechte rentgenovat dál :-D Jestli potom budete mít nádor v hlavě, budete aspoň vědět z čeho to máte :-D A čím jste starší, tím tělo hůř odolává!
Možná je to jen náhoda, ale znám dva lidi, co museli mít chirurgický zákrok na hlavě a jeden to bohužel nepřežil. Oba začali čumět do obrazovek v tom roce 1990. Takže možná vás to z toho potká, možná ne. Určitě záleží na genetických predispozicích, někdo jich může mít víc a někdo míň. Riskovat by neměl nikdo, když nemusí!
Ten co umřel byl můj kamarád. Jednou o něm napíšu na svém webu, protože mám jeden počítač co on sám osobně stavěl a polepil ho vlastním logem.
Myslím, že šlo spíš o shodu okolností. Jakkoliv CRT technologie není pro lidský organismus žádným přínosem, postupné zpřísňování norem pro škodlivé vyzařování udělalo monitory relativně bezpečné, přinejmenším při běžném použití. Vem si, před čím se sedělo kdysi u osmibitů - Merkur, Pluto, Junosť, Šilelis? Programátoři před jednadevadesátým, kdy byla přijatá první norma (MPRII), by museli být ugrilovaní.
Dnes u CRT nesedíš každodenně několik hodin v kuse, ale jednou za čas si vychutnáš nějakou starou pecku - na hardwaru, pro který byla vyvinutá. Pokud máš monitor s TCO95, 99 nebo 03, žádný rentgen to není - to už ale nebyly ani ty MPRII. Spíš tě mohla bolet hlava z nízké frekvence v DOSovkách, ale UniRefresh nebo UniVBE apod. to hravě napraví a můžeš frčet Blood klidně na 120 Hz. Jakkoliv se dají najít panely LCD, na kterých i staré DOSovky vypadají relativně slušně, škálování rozlišení, kontrast a barevné podání - v tom má CRT imho pořád navrch. Ale proti gustu..., znáš to - každému, co mu vyhovuje.
Jas i kontrast se dá zvýšit, zvýšením napětí G2 přímo pro CRT obrazovku. Bude tam u vysokonapěťového trafa trimr. Po seřízení ještě nějakou dobu bude fungovat. Pokud se do toho pustíš, tak bacha, je tam vysoké napětí (cca 25kV). Při seřizování použij kvalitní izolovaný šroubovák a ničeho v monitoru se nedotýkej druhou rukou.
Intel 486 DX2 66 MHz, 16 MB RAM, Sound Blaster AWE32, HDD WD Caviar 1,2 GB. Osmibitové ATARI 800 XL
Tady je o tom článek: http://www.electronicrepairguide.com/modify-monitor-screen-voltage.html
u tohoto monitoru nebyl trimr, ale pevný rezistor, změnu napětí pro G2 provedli přidáním dalšího rezistoru do série s původním. Podle fotek rozdíl v obraze obrovský.
Intel 486 DX2 66 MHz, 16 MB RAM, Sound Blaster AWE32, HDD WD Caviar 1,2 GB. Osmibitové ATARI 800 XL
Možná by stáli koupit tenhle 17" a pokusit se o opravu.
Nefunkční 17" CRT monitor Relisys TF785 | Aukro
nebo funkční CRT monitor Samsung SyncMaster 793df - funkční | Aukro
Souhlasím, potřebujeme monitory s jemným rozlišením, tzn. velké rozlišení na spíše menší úhlopříčce. A k tomu nějaký inteligentní upscaler, který to vezme celočíselně "vysoko" a pak zpět bilineárně zmenší do rozlišení finálního. A ideálně i nějaký ten freesync, který zvládne 70Hz, a taky BFI / MBR pro redukci pohybové neostrosti. Pořád to nebude jako na CRT, ale bude to tomu dost blízko na to, abych nemusel mít na stole 20kg škatuli :)
Mám na půdě přesně dva takové, sedí tam pod plachtou a čekají na svůj čas. Nevím kdy na ně dojde ale vyhodit je nedokážu, jsou barevně super. Pamatuji si jak jsem na něm hrál Guildwars a jaká nádhera to byla oproti tehdejším LCD.
DooM, Quake or UT, does not matter, let's get some Deathmatch action going on ;) Retro style.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online: MilasPce
28 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
2 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 679
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1402
Příspěvky: 23813
Nejnovější uživatelé:
pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERYAdministrátoři: Sledge: 5640