No permission to create posts
RSS

COMPAtibility and Quality (Deskpro EN SFF 6350 "Smolík")

06/09/2020 - 16:09
Avatar
RetroPhill

Chápu, že to bude znít jako rouhání - v době upgradů a honby za co nejvyšším výkonem tvrdit, že "potřebuju něco pomalejšího, o dost pomalejšího", ale je to tak.

Namlsán zdejší výkladní skříní dosových lahůdek, které jsem zatím neokusil, lákán Sledgovými statěmi o tenkých klientech (sorry, zas tak moc pomalýho nic nepotřebuju) a nakonec definitivně zlomen Killianovým zátiším s lampou a myší (hlasuju pro něj na nominaci na build roku 2020), rozhodl jsem se rozmnožit bordel u svého psacího stolu o další nepotřebnou, ale o to víc chtěnou x86 "obludu", jak láskyplně pojmenovává moje hardwarové vybavení má drahá polovička.

Místa v tom bordelu už opravdu nebylo nazbyt, každá píď prostoru beznadějně zaplněná něčím, co sice vůbec nepotřebuju a nepoužívám, ale báječně to lapá vrstvy prachu, překáží a zálibně poslouchá moje letité sliby "příští tejden už si tady udělám pořádek!". Příští tejden trvá zatím nějakých 10, 15 let co vím a vrstva prachu utěšeně narůstá...

Tenkouš (©Sledge) by byl rozměrově fajn, vešel by za monitor, kde je ještě poslední nezastavěná parcelka, ale hw je pevně dán, prd o tom vím a zachtělo se mi zavzpomínat si nostalgicky u první značky, která mi kdysi přišla pod ruku: Compaq - než jej sežral Hjulitpakrd.

Původní Deskpro 2000 ve full formátu by se mi na stůl pod monitor vešlo náramně - psaní na klávesnici, položené na kolenou je ale překvapivě nekomfortní, myší na opěradle se taky blbě roluje a tak tato možnost byla po zralé úvaze zavržena, dvouřadé klávesnice jsem totiž nikde neobjevil a širší by k Deskpru nevešla.

Naštěstí jsem evidentně nebyl sám, kdo kdy požadoval relativně výkonné, prostorově však nenáročné řešení: a tak se inženýři v Compaqu zadumali, dali hlavy dohromady a světlo světa spatřilo tehdy před 20 lety Deskpro EN SFF (small form format), ten pravý kandidát pro mě.

Nezastírám, že jsem na něj narazil náhodou v hromadě jiného balastu na jednom inzertním serveru - dvě rozmazané fotografie (zepředu a na nálepku W2000 z boku) spolu s lakonickým popiskem "neznámý stav, není kabel" nedávaly záminku k přílišnému optimismu, ale sympatická cenovka 300,- Kč a víra v kvalitní práci někdejšího amerického elektronického obra (jehož motto znělo COMPAtibility and Quality) nedávaly jinou možnost, než zachránit nebohý kus historie ze spárů sběrného dvora.

Poštovné se vyšplhalo na jednonásobek kupní ceny, tady se ještě kovem nešetřilo a tak ač formátem pizza box, váhou téměř 10 kg šampion těžké váhy. Deskpro EN SFF se vyrábělo několik let a v několika revizích - od Celeronů po Pentia III a v čipsetech 440BX, 810, 815 nebo 820. Na mne z losovacího osudí vypadlo Pentium II 350 MHz, 256 (zjevný upgrade) MB SDRAM, 6,4 GB WD a obligátní 3decelerátor ATI Rage Pro Turbo 4MB SGRAM (lze rozšířit o 4 MB paměti do slotu - ale kdo z vás na to má?:). Audio zajišťuje ESS AudioDrive (1869F), síťařinu Intel 10/100 Mbit. O přesun dat se stará standardní 3,5" disketa Citizen a 24x rychlostní CD-ROM slim Compaq (ta má samostatný nestandardní port na desce i kabel, pohledově zmenšený IDE ATA, asi by šla vyměnit za slimku DVD-ROM s ATA konektorem, ale na potvoru má vysouvací tlačítko na čele v nestandardní pozici). Rozšíření obstará riser s 1 PCI a 1 PCI/ISA (vyber si) sloty.I/O obstarávají 2xCOM, 1xLPT, 2xUSB, VGA, MIC, LINE OUT a 2x PS/2. CPU ve slotu 1 je chlazené pasivně - velký hliníkový ježek je ovíván proudem vzduchu, nasávaným ventilátorem na zdroji - ten je custom provedení, zapojení vodičů i konektor sám nejsou standardizované (nezapomínejte - COMPAtibility:) Zato je ventilátor ve zdroji teplotně řízený, tichý a ani po letech nevrčí.

BIOS už je celý ve flash ROM čipu a nikoliv na HDD, jak bývalo zvykem, ačkoliv speciální FAT12 partition na disku si pro uložení setupu a dignostických nástrojů vytvořit můžete - jeden ze softpaqů je na to určený, vytvoříte jím 3 diskety s nástroji.

Zpracování vůbec je silná stránka značky Compaq - až na 2 šroubky u pantu zdroje jde celý stroj rozebrat i složit bez použití nářadí. Důmyslný systém západek se ovládá pouze prsty, nic se nekroutí, nepraská a dokonce ani zohýbané dvacetileté datové kabely, o něž jsem měl obavy, nejeví známky poškození či polámání. Předimenzovaný VRM je osazený kvalitními kondenzátory Nichicon, FETy jsou na chladiči.

Půvabný je hw zámek na krytu case - v BIOSu si nastavíte zamknutí, na šasi se vysune kolík, zabraňující sejmutí krytu (ten nemá šrouby, pouze dvě plastové packy z boku u čela, ty je třeba zmáčknout a potáhnout kryt k sobě a nahoru, čemuž právě vysunutý kolík brání) a zlosyn, dělající si zálusk na vaše sdramky nebo CPU má utrum. Nesmíte ovšem zapomenout heslo do BIOSu, jinak jste v pytli taky - na odemknutí v případě selhání (vaší paměti nebo hardwaru) se v Compaqu dodával spešl "klíč".

Celý stroj jsem rozebral, vyfoukal vzduchem a poté otřel od prachu vlhkou prachovkou. Poté nechal pořádně vyschnout, vyfotil pro sebe i pro vás a poskládal. Pak přípojka k síti, zmáčknout tlačítko a "dobrý holub se vrátil" - jen krapet hubenější, pravda.
Vše perfektně funkční, všechna čest - po pár hodinách hrabání se na ftp compaqu, pardon - hp, jsem vyhrabal příslušné softpaqy pro svůj typ, abych mohl nahrát poslední BIOS, detekující HDD nad 64 GB. Ten původní má totiž pro moje bubínky po těch letech už přece jen poněkud iritující projev motorku, proto byl vystřídán větším a mladším bráškou s kultivovanějším projevem.
Zatím instalovány Win98SE, čekáme na klávesnici a myšku s kompačím logem, ať je rodinka zase pohromadě - viď, Sledgi?!
Foto z progresu budu přidávat postupně, v plánu je i nějaký ten upgrade pro náročnější software - ještě, že jsem tu 3dfx V3 2000 PCI nenacpal na Aukro. Ale moc se rozšoupávat nemůžu, 90W zdroj má svoje limity.
Smolda se vejde pod monitor, klávesnice zůstane na stole i s myší a prach získá další objekt, na který může utěšeně usedat:) A já? No, já si snad konečně zahraju něco z toho, o čem tu tak nadšeně už celé roky píšete:)

 

Smolda

CPU

Rozborka

board

RAM

CPU

CD_ROM

PSU

Custom connect

Sborka

Vymena strazi

zelena je dobra

BIOS

flash

detekce disku

Vytvareni diag partition

detekce disku

07/09/2020 - 15:55
Avatar

Zábavné čtení a mocná obrazová dokumentace - můžu to vzít, trochu učesat a zveřejnit to jako článek? Jen na fórum je toho škoda ;)

07/09/2020 - 17:06
Avatar
RetroPhill

Počkej s tím, prosím, až dorazí ta bižu kolem, už to je zaseknuté a míří na Hanou (teda, mimo Compaq CRT, vlastník je sveřepej a zatím odolává:) a Trinitron v 15" nikde v dohledu:D - dodělám ještě nějaké testy a fotky a pak to klidně kolportuj.

07/09/2020 - 18:50
Avatar

Okay, budu tedy netrpělivě vyhlížet pokračování ;)

12/09/2020 - 21:09
Avatar
Brno

@RetroPhill Sem se to taky hodí... 15" Trinitron v nedohlednu... tak tady jeden máš, zkus zavolat, třeba ještě je. Na mě je Plzeň daleko, jinak bych ho urval sám.trinitron.jpg

sp_PlupAttachments Attachments

Compaq LTE Elite 4/50CX, 4/75CX, LTE 5280 + Multibay Expansion Base

ThinkPads 365X, 370C, 570E, 600E, 701CS, 755C, 760XL, 770, X41T, R30, T23, několik T4X, T6X a pracovní T400 

Toshiba T3200SXC

13/09/2020 - 12:48
Avatar
RetroPhill

Jej, ten je pěknej, ten by se mně líbil! Jenže když je Plzeň daleko pro Brňáka, co teprve Olomoučáka... Nadto, ten Trinitron by byl pro pana domácího, který by se za to uvolil pustit mi Compaq, abych měl set kompletní - znáš tu pohádku O kohoutkovi a slepičce, ne?:) Ale děkuju moc za ochotu a snahu pomoct. Posílat to kurýrkou se mu asi chtít nebude, když tam má osobku.

Jinak nahazuju config: screen

13/09/2020 - 13:24
Avatar

Už zkoušim oslovit známý / plzeňáky, jestli by mi to nevyzvedli :)

13/09/2020 - 21:36
Avatar

Vypadá to dobře, monitor zdá se brzy bude můj :) Jestli bude ukazovat dobře, Compaq může putovat dále :)

14/09/2020 - 08:42
Avatar
Srandista
Brno

Sledge, vies ale ze po tomto Sony Trinitrone moze prist uz len jediny upgrade ;)

14/09/2020 - 08:59
Avatar

Myslíš The Forte VFX1?!

14/09/2020 - 12:46
Avatar
RetroPhill

Yeaaaaaah!!!! Držel jsem palce i pěsti až do krvava, aby to klaplo!:) Tak pak dej vědět, jak to vykoumáme - pošlu finance a komplet bude celej. Dnes dorazila klávesnice a myš, v pátek byly "old school" repra (Encore P-901, žlutý jak citron) a ten monitor by byl třešnička na Sachru:)

14/09/2020 - 12:50
Avatar
Brno

Tak to mám radost, máte zač :D.

Compaq LTE Elite 4/50CX, 4/75CX, LTE 5280 + Multibay Expansion Base

ThinkPads 365X, 370C, 570E, 600E, 701CS, 755C, 760XL, 770, X41T, R30, T23, několik T4X, T6X a pracovní T400 

Toshiba T3200SXC

14/09/2020 - 17:41
Avatar

Hlásím, že kurýr už má naloženo, předání prý proběhlo jak ve filmu, na benzínce pod rouškou denního světla! :) Tak teď už jen aby monitor fungoval. Podle manuálu by to mohl být o level lepší kousek než ten Samsung / Compaq. Už jen to, že umožňuje měnit teplotu barev je prima :) https://www.manualslib.com/manual/262550/Sony-Cpd-15sf2.html#manual

Btw. je to tedy Sony Multiscan 15 sfII / CPD-15SF2CPD.

14/09/2020 - 18:16
Avatar
Srandista
Brno

Kukám, že plánuješ hrať MS Flight Simulator alebo čo :D

14/09/2020 - 18:40
Avatar

No vidíš, mohl bych, tři 15" tu teď skutečně budu mít :) Plus ještě jednu 17" :)

15/09/2020 - 12:52
Avatar

Tak bohužel, ten monitor je v prdeli, barvy do zelena, neexistující kontrast :/ Škoda, geometrii má špičkovou.

15/09/2020 - 12:57
Avatar
Brno

Kua, to mě mrzí :/. Nemáme tu někoho, kdo by to zvládl opravit/seštelovat? Pokud to tedy jde... v monitorech jsem se nikdy nehrabal... vyměnit něco...

Compaq LTE Elite 4/50CX, 4/75CX, LTE 5280 + Multibay Expansion Base

ThinkPads 365X, 370C, 570E, 600E, 701CS, 755C, 760XL, 770, X41T, R30, T23, několik T4X, T6X a pracovní T400 

Toshiba T3200SXC

15/09/2020 - 13:08
Avatar

Imho ty barvy by nějak pořešit šly, ale kontrast nevim - na škále od 0 do 100 to cca od 60 výš nic nedělá, kontrast zůstává stejný. 

Takový je holt můj boj, extra rozladěný z toho nejsem, ale je mi líto toho pětikila (ani se nebudu pokoušet to z dotyčného lámat zpět, ostatně měl s tim taky práci).

15/09/2020 - 18:07
Avatar
RetroPhill

No tak to je pech, a pětikilo na ulici taky najdeš zřídka... Já jsem včera zajel celkem 200 km pod Opavu pro 17" Flatron od LG za 200,- , na takové to domácí dosování, šak víme:) Bylo to nejblíž, co jsem našel - pak ještě v Ústí n. Orlicí 17" AOC Klr, ale to jsem nechtěl. V Havl. Brodě je k mání Liteon a EIZO, oboje 17" - Eizo s trinitronem, ale staré a váha 25 kg.

eizo, liteon

17/09/2020 - 15:05
Avatar
RetroPhill

P3Začíná se to rýsovat, přišla novější revize boardu s P3 550 a periferie, zatím nečištěné (monitor je pěst na oko, ale než dorazí nějaký Compaq, musí posloužit tenhle).set

17/09/2020 - 15:22
Avatar

Ten Compaq monitor potřebuješ, to je vidět :)

17/09/2020 - 16:28
Avatar
RetroPhill

Ten bude "daily" k Unimaxu (K8), Compaq si budu šetřit, až ho splaším. A to jsem ještě zjistil, že existují i reprobedny, jedny mi letos, koukám, utekly 

18/09/2020 - 16:40
Avatar
RetroPhill

Tak zatímco (některé) klávesnice dělal Compaqu s pravděpodobností, téměř hraničící s jistotou, Chicony, u hlodavců to byl k mému překvapení Logitech:

myš

Mimochodem, zavzpomínat si na dobu, kdy myši měly pořádné koule a chyběl scroll wheel, to jednoho naučí vážit si laseru! :)

18/09/2020 - 17:30
Avatar
Srandista
Brno
21/09/2020 - 11:26
Avatar
RetroPhill

Tak kulička ještě v poho (v mezích možností a na podložce), ale ten ukazovák se furt podvědomě snaží našmátrat kolečko :) A jinak, hlodavec půjde do retrobrightu, spolu s repro a klávesama z keyboardu - má to každé jinej odstín, tak to risknu.

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: frca
26 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2160

Sany: 1498

MilasPce: 1494

Neny: 1136

Powerack: 965

Logout: 934

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 674

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1398

Příspěvky: 23755

Nejnovější uživatelé:

Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, Rocky, Jiří Hefler, vychu, TomMiga

Administrátoři: Sledge: 5639

Podpořit finančním příspěvkem »

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš AMIGA - 228x189x2mmRetro podložka pod myš AMIGA - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle