Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit se
No permission to create posts
RSS

IBM Personal Computer 5160 (XT)

26/07/2018 - 23:07
Avatar
MilasPce
Pardubice

Taky koukám, že ty RAMky MK4564N-20 jsou dost pomalý. Mají cyklus 330ns což je asi 3MHz. Takže pokud XT běží na 4,77Mhz tak rozhodně muselo být nějak řešeno 1wait state, nebo byli overclock a stářím už to nedaj.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

27/07/2018 - 14:38
Avatar
Sany

Ahoj, pokud jde o orig IBM 64/256 zakladovku, plati tato tabulka a vadny chip bys mel byt schopen celkem presne lokalizovat... je ale nutne mit jiny nahradni prokazatelne funkcni na vymenu a odzkouseni, pr. jestli jsou na te vyndane RAM karte typove stejne si tam jeden "pujcit" :)

 

64/256K board
------------
00xx to 0Fxx = Bank 0 (the XX indicates which chip [or chips] have failed)
10xx to 1Fxx = Bank 1 (the XX indicates which chip [or chips] have failed)
20xx to 2Fxx = Bank 2 (the XX indicates which chip [or chips] have failed)
30xx to 3Fxx = Bank 3 (the XX indicates which chip [or chips] have failed)

XX is 00 indicates the parity chip
XX is 01 indicates the bit 0 chip
XX is 02 indicates the bit 1 chip
XX is 04 indicates the bit 2 chip
XX is 08 indicates the bit 3 chip
XX is 10 indicates the bit 4 chip
XX is 20 indicates the bit 5 chip
XX is 40 indicates the bit 6 chip
XX is 80 indicates the bit 7 chip

XX is something else indicates multiple chip failure, eg. 24 would indicate bit 5 and bit 2 failure.

02/08/2018 - 07:54
Avatar
tind

Zdravím a děkuji za odpovědi.

Sany napsal(a)
Ahoj, pokud jde o orig IBM 64/256 zakladovku, plati tato tabulka a vadny chip bys mel byt schopen celkem presne lokalizovat... je ale nutne mit jiny nahradni prokazatelne funkcni na vymenu a odzkouseni, pr. jestli jsou na te vyndane RAM karte typove stejne si tam jeden "pujcit" :)

Lokalizovat mi to nejde, píše to pouze parity check 1..., z čehož plyne, že by to mělo být v pamětech zákl. desky. 

MilasPce napsal(a)
Taky koukám, že ty RAMky MK4564N-20 jsou dost pomalý. Mají cyklus 330ns což je asi 3MHz. Takže pokud XT běží na 4,77Mhz tak rozhodně muselo být nějak řešeno 1wait state, nebo byli overclock a stářím už to nedaj.  

To znamená, že bude lepší vyměnit tento typ pamětí? Našel jsem na prodej paměti KM4164B-15, ty budou OK? A platí, že mají cyklus 150ns, tedy zhruba 5MHz nebo to počítám špatně? A jak může být řešeno 1 wait state nebo overclock.

A co ty ostatní paměti na zákl. desce ( TMS4164-12NLJ), ty by měly být teda dostatčně rychlý?

Taky se někde řeší 7 bitový a 8 bitový refresh pamětí. Kolik mají mít v XT a jak to poznám?

Paměti na přídavné kartě jsou typu  KM4164A-15, ale osazeno je pouze 256kB, chtěl bych ji doplnit a dalších 128kB a by celkově v PC bylo 640kB. Jak pak nastavit ten pravý modrý switch na kartě? Levý by se měl nastavit podle množství osazených pamětí, to je jasné.

Všem děkuji za odpovědi. Určitě se pak ozvu, jak jsem dopadl.

IMG_20180725_203845mm-2.jpg

02/08/2018 - 08:56
Avatar
MilasPce
Pardubice

Určitě ty paměti za rychlejší měnit nemusíš, jen najít tu špatnou. Na té desce co máš se stejně nedá nic nastavovat mají to časování nastavené obvodově z výroby.

S  těmi rychlostmi je to složitější. DRAM mají poloviční počet vývodů na adresy a musí se zadávat na dvakrát. K tomu slouží signály RAS a CAS.

Zjednodušeně: Nejdříve se pošle jedna polovina se signálem RAS a pak druhá se signálem CAS. Údaj rychlosti (např 150 ns) udává, za jak dlouho po signálu CAS je možné číst data. Tak že je to ve skutečnosti jen skoro polovina celého čtecího cyklu. Takže, když jsem hovořil o cyklu 330ns tak paměti mají údaj XXXXXX-20 tzn. 200ns.

Výrobci udávají tento údaj z obchodního hlediska to vypadá rychlejší  a když je výrobce HW opravdu důsledný může při čtení ze stejné oblasti signál RAS vynechat a zadávat jen dolní půlku adres a tak se přiblížit k této hodnotě. Nikdo to však nepoužívá proto, že by jsi musel porovnávat předchozí zadávanou adresu s právě potřebnou a výsledné obvodové řešení by bylo drahé.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/08/2018 - 09:33
Avatar
tind

Aha a nemůže ta skladba různých pametí s ruznymi rychlostmi v PC být příčinou problémů? Celé PC tedy pracuje podle nejpomalejších pameti?

02/08/2018 - 09:47
Avatar
MilasPce
Pardubice

Základní deska u takto starého XT neumí zjistit rychlost pamětí, jede to stejně rychle ať tam dáš co chceš. Některé modely XT mají přepínání 0/1 wait state, to znamená že se dá nastavit aby procesor na paměti 1 časový cykl počkal nebo nečekal. Tvoje deska to ale zřejmě neumí a tento wait state tam bude daný napevno, aby to chodilo i s pomalejšími RAM.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/08/2018 - 10:33
Avatar
tind

OK, moc díky za odpovedi. Koupím si z Ciny několik kusu pamětí do zásoby a budu zkoušet. Pak dám vědět, jak jsem dopadl.

02/08/2018 - 10:44
Avatar
MilasPce
Pardubice

Nejdřív bych zkoušel vyměňovat. Co když je vadná PCB deska.

Vyndej jednu řadu, vyzkoušej. Když to bude pořád zlobit (ve vyndaných to nebylo), vyndej další řadu a dej tam místo ní ty prvně vyndané.

Jen musíš vyndat tu horní řadu spodních 64k tam musí být vždy, spodních 64k můžeš jen vyměňovat nesmějí zůstat prázdné.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/08/2018 - 10:51
Avatar
MilasPce
Pardubice

Důležité je se taky zamyslet zda přídavná deska nekoliduje se základní RAM, jestli se prostory nepřekrývají. Možná na to, od jaké adresy začíná RAM na přídavné kartě je ten malej modrej DIP switch. Ale to by přestalo zlobit když kartu vyndáš.

Nikde jsem nenašel její konfiguraci. Není zezadu nějaký náznak výrobce?

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/08/2018 - 10:58
Avatar
MilasPce
Pardubice

Našel jsem teď toto výrobce MCA. Zřejmě konfigurace těmi DIPy bude složitější. Jestli se to nechová jako EMS, to bych musel mít na stole.

MCA 512K RAM CARD

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/08/2018 - 16:56
Avatar
tind

MilasPce napsal(a)
Nejdřív bych zkoušel vyměňovat. Co když je vadná PCB deska.

Vyndej jednu řadu, vyzkoušej. Když to bude pořád zlobit (ve vyndaných to nebylo), vyndej další řadu a dej tam místo ní ty prvně vyndané.

Jen musíš vyndat tu horní řadu spodních 64k tam musí být vždy, spodních 64k můžeš jen vyměňovat nesmějí zůstat prázdné.  

Rozumím tomu tak, že Bank 0 musí být vždy obsazená.

02/08/2018 - 17:00
Avatar
tind

MilasPce napsal(a)
Důležité je se taky zamyslet zda přídavná deska nekoliduje se základní RAM, jestli se prostory nepřekrývají. Možná na to, od jaké adresy začíná RAM na přídavné kartě je ten malej modrej DIP switch. Ale to by přestalo zlobit když kartu vyndáš.

Nikde jsem nenašel její konfiguraci. Není zezadu nějaký náznak výrobce?  

Není tam právě vůbec nic, jen 512K RAM CARD zřejmě nějaké sériové cislo Y/L: 000461.

02/08/2018 - 17:02
Avatar
tind

MilasPce napsal(a)
Našel jsem teď toto výrobce MCA. Zřejmě konfigurace těmi DIPy bude složitější. Jestli se to nechová jako EMS, to bych musel mít na stole.

MCA 512K RAM CARD  

Jo, to je asi ona. Nebo je to její klon od jiného výrobce.

23/08/2018 - 08:59
Avatar
tind

Zdravím po delší době. Před pár dny konečně z Číny dorazily nové paměti zn. SAMSUNG. Dnes jsem také našel chvíli času je zkusit. Vzhledem ke hláškám Parity Check 20000 příp 28000 a studiu dokumentace, jsem odhadoval, že chybná parita nastává u pamětí na základní desce v paměťové bance BANK 2. Vzhledem k velkému množství nakoupených pamětí a lenosti zkoušet jednu po druhé (už kvůli nutnosti vyndavání přídavných karet) jsem vyměnil všech 9 čipů v bance 2 a hle, chyba byla odstraněna. Vadné paměti byly značky Texas Instruments TMS4164-12NLJ. Poté jsem ještě doplnil paměti na přídavné kartě, kde se ani nemuselo šachovat s DIPy a systém má tak nyní stabilních a nepadajících 640 kB. Oceňuji tímto spolehlivost a blbuvzdornost počítače IBM i vzhledem k tomu, že nyní jsou v PC instalovány 4 druhy pamětí od 3 různých výrobců s různými rychlostmi. A samozřejmě děkuji za všechny informace především MilasPce.

Co bych ještě potřeboval vyřešit je disketová mechanika, příp. diskety. Nedaří se mi je zformátovat, ani jednu. Píše to invalid media or track 0 bad - disk unusable. Diskety jdou sice DS,HD, ale to by snad nemělo vadit. Jsou to sice staré, ale skoro nepoužívané znčkové diskety 3M. Byl bych nerad, kdyby to bylo mechanikou.

23/08/2018 - 14:51
Avatar
MilasPce
Pardubice

U IBM XT je samozřejmě disketa 720kB tedy DS DD.

HD jsou trochu jiné, proto, že se zaznamenává hustěji používá se vyšší záznamový proud do záznamové hlavy, proto to médium je trochu jiné a v 720 mechanikách to nemusí fungovat. Obráceně ano, mechanika pozná podle okénka o co se jedná.

Jinak 720 se dají hodně sehnat od příznivců počítače AMIGA a celkem levně.

Pokus číslo 1: Nevím jestli je to tento případ, ale když na disketě zalepíš to okénko co je na druhé straně než okénko pro blokování zápisu, mechanika si pak myslí že má 720 a někdy to funguje.

Pokus číslo 2: FORMAT A: /F:720    v jinem PC s 1.44 mechanikou

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

23/08/2018 - 21:29
Avatar
tind

Já tě jen opravím, XT má diskety velikosti 5,25´´, tudíž DS DD má kapacitu 360kB. Že má HD hustší zápis než DD z minulosti vím. Jen jsem si myslel, že když formátuju disketu "kvalitnější" tedy 1.2MB na nižší hustotu 360kB , že to jde i ve staré mechanice. Takže se to musí naformátovat v HD mechanice na 360kB. OK, díky za radu. Jinak kolega (schraňovatel) mi půjčil nějaké diskety 360kB a mechanika je v pohodě čte. Takže PC jede na 100%, což je skvělé. Vrtat se v něm už nebudu a nechám ho takto zachovalé příštím generacím :-)

K dokonalosti však ještě chybí originální softwarová výbava IBM XT, čímž s prosíkem mířím např. k uživateli RomanOn nebo komukoliv jinému, kdo má doma dodávaný orig. software. Určitě bychom se domluvili ať už na zkopírování nebo elektronické poslání přes nějaké úložiště třeba i za nějakou kačku. Nebo alespoň odkaz, kde by se dalo něco takového stáhnout. Předem moc díky.

24/08/2018 - 14:44
Avatar
MilasPce
Pardubice

Díky za opravu. Já mám u všech 8088 PC 3.5" diskety tak jsem si to neuvědomil, že tento model je starší a má v originále jen 5.25. Tak jak jsem to zkoušel a pořád přehazoval 3,5 diskety, ani mi to nenapadlo.

PS: Z pěti 5.25 360kB mechanik mi funguje jen jedna a tu mám v PC16NB.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

01/02/2019 - 20:25
Avatar
abeljozef

Len pre informáciu, existujú aj 5,25" mechaniky DS DD s kapacitou 720 kB. Oproti 360 kB ktoré majú 40 stôp 720 kB ich má 80. Dávali sa napr. do Robotronov 1715. Ak je v PC namontovaná takáto mechanika (a dá sa to a mám to odskúšané) záznam nie je z logických dôvodov (polovičná šírka stopy) kompatibilný s 360 kB. Čiže 360ka nevie prečítať 720kový záznam lebo širšia hlava číta dve stopy naraz a skape hneď na stope 0. Naopak 720ka prečíta po 360ke nultú stopu bez problémov ale po nakrokovaní na stopu 1 prečíta zas to isté lebo je v skutočnosti stále na stope 0 a skape na tom. Robotronacke 720 kB mechaniky sa dajú odstránením jedného rezistora prepnúť do "dual step" režimu čím sa degradujú na 40 stôp a vtedy sú kompatibilné s 360 kami. Čítajú bez problémov ale pri zápise je problém v tom že napriek dual stepu šírka stopy zostáva len polovičná a čím majú napr. staré tandon mechaniky ktoré sa montovali do 5150 a 5160 trocha problém.  

02/02/2019 - 09:25
Avatar
Olomouc

MilasPce napsal(a) 

V Tesle jsme měli speciální chladící sprej s trubičkou. Zmrazil jsi určité místo a ono to naskočilo, tak se postupně také hledalo kde to je.

Takové spreje lze koupit (Conrad, GES). Někde jsem viděl i nástavce, které nasměrovaly chladící medium na určité místo na desce.

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
89 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2160

Sany: 1498

MilasPce: 1494

Neny: 1136

Powerack: 965

Logout: 934

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 674

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1398

Příspěvky: 23755

Nejnovější uživatelé:

Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, Rocky, Jiří Hefler, vychu, TomMiga

Administrátoři: Sledge: 5639

Podpořit finančním příspěvkem »

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš BOOT - 228x189x2mmRetro podložka pod myš BOOT - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle