Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit se
No permission to create posts
RSS

486SLX40 (SLX2)

26/11/2018 - 23:07
Avatar
Honzis

Sháním tenhle kousek do 386tkové patice. Nebyl by někde nějaký funkční? Trošku tuním Toshibu T5200 :-)

27/11/2018 - 12:27
Avatar
MilasPce
Pardubice

Zjistil jsem, že pokud je na základní desce cache větší než 8kB, má SXL úplně stejnou rychlost jako DLC. Vnitřní cache běží na stejné rychlosti 40MHz jako vnější. Takže tento vzácnější procesor má smysl jen pro desky bez cache, jinak nepřináší zrychlení.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

27/11/2018 - 22:37
Avatar
Honzis

To máš zřejmě pravdu. DLC tady mám, dokonce v několika kusech. To, o co mi jde, je možnost SLX (nebo SXL?) zapnout násobení kmitočtu. Moje deska jede natvrdo na 20MHz, zdá se, že nejde ani na 25(to byl ale možná nemocnej krystal), na 33MHz nejede určitě... je tam cache a právě její řadič 80385 to nedává. Takže SLX je jediná normální možnost, jak to dostat na 40-50MHz. Ještě zvažuju možnost násobení kmitočtu zkusit zaintegrovat do desky, jen fakt nemám tušení, jak by se to chovalo, kdyby procesor jel na dvojnásobku. Tedy jestli by to vůbec jelo. Což o to, když jsem extrahoval krystal, tak jsem se díval, že odpárat od něj jen procesor a vřadit násobičku by šlo snadno. Ale jestli to pojede..

28/11/2018 - 14:29
Avatar
MilasPce
Pardubice

Dej místo xtalu VF generátor a přidávej na kolik to půjde. Pak trošku uber kvůli stabilitě a dej podle toho xtal.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

28/11/2018 - 20:55
Avatar
Honzis

No, to je mi jasný..  Aji bych to udělal, ale doma to nemám, v práci na to není čas... ale vím, že se nedostanu ani na 30MHz, když procesor umí pochopit i 50. To tam možná raděj zkusím nacpat tu násobičku, mohlo by to být celkem beztrestný.. přece jen 2x20 nebo třeba 3x16 by mohlo celkem vyhovět :-) a procesor by měl prostě zůstat na wait stavech, dokud na něj nepřijde řada. Když má svou cache, moc o nemusí vadit. Bez externí cache to taky zvládá s 16MHz sběrnicí...

28/11/2018 - 22:01
Avatar
MilasPce
Pardubice

Jako myslíš že přerušíš přívod clk do procesoru a do cesty dáš násobičku ? to  chodit nebude, protože procesor bude posílat ovládací signály a data zvýšenou rychlostí a čipová sada nebude stíhat. Bude to stejný jako změna xtalu za vyšší.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

28/11/2018 - 22:05
Avatar
MilasPce
Pardubice

Navíc myslím, že původní kmitočet je 11MHz (krystal nebo oscilátor jsou většinou vždy na dvojnásobném kmitočtu) a RAM by jsi tím nezrychlil. 486SXL2 je jediná šance, ale RAM to budou brzdit hodně, protože zůstanou pověšený na čipové sadě. To nemá smysl.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

28/11/2018 - 22:40
Avatar
Honzis

Ono to není tak jednoduchý. Více méně by to fungovat mělo - protože veškerá komunikace je signalizovaná. Všechny ty RD, WR, ACK signály jsou právě na tohle, aby to na sebe umělo počkat. Protože jinak by to nefungovalo nikdy...

Smysl to má asi tak stejný, jak 486DX2 nebo DX4. Potažmo všechno od Pentia 75 výš. Pokud má procesor svoji cache, pomůže to dost, samo že né tak, jako kdyby to celý bylo na plným kmitočtu...

28/11/2018 - 22:43
Avatar
Honzis

a propos... dělaly se i upgrade kity, kdy se do 286!!!! desky dal dát regulérní 486 procesor a to i s násobeným kmitočtem. Nebylo to ono, protože zbytek byl fakt na ten procesor pomalej (a taky jen 16bit sběrnice, ale 486tka jde pořád přepnout na 16bit), ale fungovalo to a né zase tak zle...

29/11/2018 - 08:30
Avatar
MilasPce
Pardubice

To není stejné jako DX2 ….. výš.  Tyto procesory to řeší uvnitř navenek mají FSB a to jede pomalu. To nepůjde. Procesor bude všechno posílat ven rychle. Když Ti WR místo 90ns=11MHz pošle procesor signál trvající jen 25ns=40MHZ nic se nezapíše. Čipová sada to nestihne.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

29/11/2018 - 08:39
Avatar
MilasPce
Pardubice

Upgrade z 286 na 486 zrychlí už jen proto, že 486 dělá instrukce na míň taktů, tak je při i stejným kmitočtu násobně rychlejší. 286 taky jely na 25MHz stejně jako první 486 taková deska by zbytek, kromě 16bit nezpomalila.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

29/11/2018 - 23:25
Avatar
Honzis

DX2 je ten SXL procesor se zapnutým násobičem. To co tady vymýšlím je prostě paskvil :-). Jestli pojede procesor na násobeným kmitočtu asi od stolu nerozhodnem. Kdyby byl rozkres komunikace v čase, asi by se to dalo říct. Ten ale nemám (rozuměj nechce se mi to zrovna hledat a přemýšlet nad tím, to dělám v práci furt...), takže bude metoda pokus-omyl. Počítám s tím, že to nepojede... Zabere to pár minut, na desce jde sundat odpor, kterej je mezi krystalem a procesorem, násobička stojí 50Kč, osazený to je za 15 minut. To má cenu zkusit. Nedestruktivní, za hodinu jasno...

286tek na 25MHz zase tak moc nebylo. Spíš si pamatuju 12 a 16MHz, poměrně vyjímečně se objevil Harris na 20MHz. Jasně, že výkonnost instrukcí 486tky je někde jinde. Instrukční sada taky. Kdysi jsem tu redukci viděl v chodu, kámoš to někde vyhandloval za pár korun a strašně jsme se tomu tehdy smáli. Kdybych to tehdy sebral, mohlo být dost srandy i teď :) každopádně to z 16MHz 286tky vygenerovalo 486 DX2, jelo to na 64MHz a výkon to mělo asi jak DX na 40MHz. Vlastně celkem dobrej výkon, Doom se na tom dal hrát... Bylo to normálně zapíchnutý do patice pro SMD variantu 286tky.

30/11/2018 - 08:39
Avatar
MilasPce
Pardubice

DX2 atp.... si násobí hodiny uvnitř samy. Navenek jsou pomalý v tom je přeci ta výhoda. Kdyby se to řídilo vnějšíma hodinama tak by to ztrácelo smysl. Do DX2..  přeci taky pouštíš ten pomalejší kmitočet.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

30/11/2018 - 15:05
Avatar
Honzis

Jen si nerozumíme.... SXL je to samé...  

30/11/2018 - 15:36
Avatar
MilasPce
Pardubice

Já to chápu tak, že pouze SXL2 má násobení. Pak ale nemusíš nic bastlit, když to umí procesor.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

30/11/2018 - 23:36
Avatar
Honzis

SXL2 má zamčený násobič na 2x. SXL ho má zapínatelný ze SW za běhu - tedy startuje na 1x, při startu přepneš na 2x...  Nemusím bastlit, ale SXL zatím nemám :-)

01/12/2018 - 18:47
Avatar
MilasPce
Pardubice

Prosím, můžeš mi poslat nějaký odkaz na ten program, který to přepne ? Dnes mi to hledání nejde. Děkuji

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/12/2018 - 10:43
Avatar
Honzis

Člověče, snad to najdu. Mohl bych ti to poslat, mám k tomu pár jakože instalačních disket, vyšťoural jsem to někde na "vogonech" - http://www.vogons.org. Jinak mám pocit, že to je stejný prográmek, který zapíná cache, flush signály, A20 signál.. Jen ho musíš spustit s parametrem.. tedy cyrix -cd .. (jako clock doubling..)

No a funkci mám samo neověřenou, ale DLC na 20MHZ po pozapínání potřebného (za předpokladu, že tam ty signály jsou, tedy i po doplnění drátků na desku...) poskočí z cca 6300 dhrystones v checkitu na 7709.

02/12/2018 - 11:53
Avatar
MilasPce
Pardubice

Pro ovládání Cyryx sadu mám celkem 3 programky, ale nikdy jsem nic nepozoroval žeby dělaly. Cache mi naskočila, vždycky sama, asi novější základní desky a zařídil to bios.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/12/2018 - 14:11
Avatar
Honzis

pomerne hezka stranka je toto

https://www.philscomputerlab.com/cyrix-486dlc.html

ale jestli to funguje na SLX, to nevím...

02/12/2018 - 16:57
Avatar
Honzis

celkem zajímavé počtení je manuál k procesoru.

http://bitsavers.trailing-edge.com/components/ti/TI486/1994_TI486SXLC_and_TI486SXL_Microprocessors_Reference_Guide.pdf

strana 4-15 obsahuje to, co potřebuješ... jinými slovy když upravíš cache.cfg soubor, mělo by ti to naskočit na CLKx2...

No a tabulka toho, kterej procesor co umí, je na straně 1-3. Podle mě, ty co se povedly, že jednou na 80 nabo 66MHz jsou SXL2, ty horší jsou jen SXL.

02/12/2018 - 18:41
Avatar
Honzis

...když se zeptám opět k tématu. Pokud se SLX objeví, jaká by se dala čekat cenovka?

02/12/2018 - 19:24
Avatar
MilasPce
Pardubice

U nás jsem ho prodávat neviděl. Na ebay byla před měsícem TI486SXL2-50 za 1200,-kc měl jsem cukání ji koupit, ale bylo to USA a poštovné 650,- tak jsem do toho nesel. Vydržela tam asi týden, než ji někdo koupil.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

02/12/2018 - 21:25
Avatar
Honzis

No, já teď viděl na ebay SLX za cca 700, ale s poštou to taky bylo za litr. Každopádně ptám se, protože někdo v británii nabízí pár kusů za cca 1200.. Jsou to SLX2-50 a prý jsou NOVÉ... jen se bojím, že do socket3... Je to bez fotky, zkusím z nich fotku vymámit, ale bojím se, že se na to vyprdnou.

https://www.ebay.co.uk/itm/486SXL2-50-SemiConductor-MAKE-Generic/173533416982?hash=item286765ce16:g:9ZgAAOSw7bpbmpqh:rk:4:pf:0

03/12/2018 - 11:40
Avatar
MilasPce
Pardubice

Už tam dal fotky, podle mě je to socket3. takže smůla.

Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.

Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online:
42 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2160

Sany: 1498

MilasPce: 1494

Neny: 1136

Powerack: 965

Logout: 934

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 674

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1398

Příspěvky: 23755

Nejnovější uživatelé:

Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERY, klouda, Rocky, Jiří Hefler, vychu, TomMiga

Administrátoři: Sledge: 5639

Podpořit finančním příspěvkem »

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš VLAK - 233x196x4mmRetro podložka pod myš VLAK - 233x196x4mm 246 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle