Contra aka Probotector

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jistě si každý vzpomene, jak byly u nás v devadesátých letech oblíbené klony konzole Nintendo NES. Prakticky každý se s nimi setkal. Mohli jsme je vidět všude a to nejen na stáncích, ale i v kamenných obchodech, kde si tehdy nikdo s autorskými právy hlavu nelámal.

Jedna z nejznámějších her, která na těchto klonech velmi často byla, a kterou každý zná, je CONTRA. Dva nabušení chlapíci si to běží a kropí po čemkoli, co se pohne. Měl jsem tu hru velmi rád a mnohokrát jsem ji dohrál do konce. Bylo velmi náročné projít těch 8 úrovní, protože stačila jedna rána a bylo po vás.

Hra vznikla v dílnách KONAMI a v roce 1987 byla vydána na automaty, o rok později vyšla na NES, PC, MSX2 a pod jménem GRYZOR na ZX, C64 a Amstrad. Já bych se chtěl věnovat v tomto článku právě nám známé NES verzi.

Ti dva chlapíci se jmenují Bill Rizer a Lance Bean, vzorem pro ně byli Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone. Jejich jména vznikla spojením jmen herců z filmu Vetřelci, konkrétně spojením jmen BILL Paxton - Paul REISER a LANCE Henriksen – Michael BIEHN. Příběh se odehrává ve 27 století, planetě Zemi hrozí obsazení mimozemskou organizací RED FALCON. Dva hlavní hrdinové jsou dopraveni na ostrov, kde se nachází nepřátelská základna.

Contra aka Probotector

Velmi zajímavé jsou regionální rozdíly, EU(pal) verze vyšla v roce 1990 a nejmenuje Contra ale Probotector (spojení slov Robot a Protector) a místo nám známých postav jsou tam roboti RD-008 a RC-011. Do robotího hávu jsou oděni i nepřátelé. Tohle celé se stalo kvůli Německu, kde bylo zakázáno násilí ve hrách,vyřešili to tedy tímto šíleným způsobem a my můžeme být rádi za pirátskou US verzi. Ale i US verze je značně osekaná oproti té Japonské. JP verze byla opět nejlepší. Obsahovala totiž chip VRC2, díky kterému bylo možné přidat více animací, a tak máte už na úvodní obrazovce hořící nápis Contra + animaci před začátkem hry a před každou další úrovní. Dále pak je více animací i v úrovních - například v první úrovni se hýbou ve větru palmy a v páté úrovni sněží. I závěrečná animace je delší.

Na konci titulků na vás po zadání kódu čeká skrytá zakódovaná zpráva. Obsahuje po rozluštění asi tohle “Pošetilí pozemšťané, myslíte si že jste nás zničili? Převezmeme všechny základny na Zemi a v době, kdy si to uvědomíte, bude už pozdě. Red falcon bude žít věčně.“

Contra byla jedna z prvních, her kde byl použit tzv. KONAMI CODE, který vám po zadání na úvodní obrazovce hry připíše do začátku třicet životů místo tří. Tento kod zároveň slouží k vyvolání skryté zprávy, kterou jsem už popisoval. Dnes už asi Konami kód nikdo potřebovat nebude,ale pro jistotu ho sem napíšu – 2xnahoru, 2xdolu, doleva, doprava, doleva, doprava, B, A. Přikládám videa ve kterých si můžete projít celou JP verzi hry, dále video s ukázkou Probotectora a nakonec video se skrytou zprávou v JP verzi.

Hra Contra vycházela v mnoha variacích dlouhá léta, objevila se i na Playstationu. Na N64 byla přislíbena, následně byla bohužel zrušena. Tahle hra je pro mě symbol devadesátých let, doby, kdy jsme hrávali u kamaráda na Mega Drivu a mlsně obcházeli maringotky s arcade automaty.

Contra aka Probotector - Videa:

JP verze komple:

Probotector:

JP konec + skrytá zpráva:

Autor: Fruth

Komentáře k:
"Contra aka Probotector"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle