FTL: Faster Than Light

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1216 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Dovolte mi na malý okamžik opustit poklidnou zátoku retra a vyplout do divokých vod současnosti. Věřte mi - stojí to za to!
FTL: Faster Than Light
 je nová hra od dvoumužného týmu jménem Subset Games. Peníze na vývoj chlapci nasbírali v nadmíru úspěšné Kickstarter kampani, kdy se z požadovaných 10.000$ jako mávnutím kouzelného proutku stalo celých 200.000$. Ale určitě to nejsou suchá a strohá čísla, co vás zajímá, že? Tedy ke hře...

Galaktická federace  je na pokraji zhroucení, sražena na kolena rebelským hnutím. Poslední šancí k dosažení vítězství ve vleklé intergalaktické válce je včasné předání kriticky důležitých dat zbytku hvězdné flotily. Bohužel, mezi vámi a flotilou se rozprostírá osm sektorů plných krvežíznivých banditů, proradných rebelů a smrtelných nástrah. Rebelové jsou vám navíc v patách a otálení znamená jistou smrt. Nezbývá než zatnout zuby, odříkat očtenáš a vydat se vstříc téměř jisté záhubě...

Do vašich schopných rukou bude vloženo ovládání kosmického korábu a vašim úkolem je probojovat se skrz vemírný prostor až k federační základně. Že to zatím zní jako tuctová střílečka dle šablony raketka vs zbytek vesmíru? Ale kdeže.  FTL: Faster Than Light je rogue-like simulace hvězdné lodi. Těžko si pod tímto popisem něco kloudného přeedstavit, pokusím se vám to tedy trochu přiblížit.

V rámci každého z osmi sektorů vás čeká zhruba dvacítka míst k prozkoumání. Mezi dvěma sousedními místy se lze přesouvat pomocí FTL (rychlejších než světlo) skoků. Cílem v každém z jednotlivých sektorů je přeskákat až k exitu do sektoru dalšího. Ultimátním cílem je samozřejmě federační základna v sektoru posledním. Zatím to zní jako selanka, že? Kosmický koráb, plná nádrž paliva a tajemný vesmír k prozkoumání. Stačí odhopkat do finiše a pak už jen srkat brandy nad závěrečnou děkovačkou. Ale chyba lávky...

FTL: Faster Than Light

V každém z míst, do kterého pomocí FTL skočíte, na vás něco čeká. Tu je to nepřátelská automatická sonda, tu loď v nesnázích volající o pomoc, tu roj asteroidů ukrývající pirátskou loď pasoucí po vašem nákladu. Nebezpečí číhá za každým kusem šutru a svou cestu k exitu si musíte poctivě probojovat. Naštěstí sem tam jsou setkání i přátelská: obchod vám prodá trochu paliva, spojenci doplní zásoby raket a obdarují vás novou palubní zbraní atd. Ale aby to zase nebylo tak sluníčkové, je tu ještě rebelská flotila neustále vám funící na záda. Jediným únikem je cesta vpřed, do neznáma, za kormidlem vašeho mezihvězdného škuneru...

A to je právě to hlavní. Loď a její ovládání. Zapomeňte na šipky a frenetické bušení do mezerníku, FTL: Faster Than Light nabízí  běco mnohem zajímavějšího. Místo ovládání lodě samoté ovládáte jak jednotlivé subsystémy, tak členy posádky. Loď obsahuje základní moduly - FTL pohon, generátor kyslíku, ovládání zbraní, generátor štítů, ošetřovnu. Jen plně funkční moduly zajišťují bezproblémové fungování lodi. Vypadl generátor kyslíku? Inu hodně štěstí posádce, má tak 15 vteřin, než se udusí! Nefunguje zbraňový systém? Skvěle, budeme na nepřítele házet kameny.

FTL: Faster Than Light

V boji je tak naprosto klíčové zajistit jak fungování všech základních systémů, tak zničení daných systémů protivníka. Ano, vaše zbraně míříte na konkrétní systémy nepřátelské lodi. Zničte soupeři ovládání zbraní a má smůlu, dřív nebo později ho ustřílíte. Zničte mu generátor kyslíku a s trochou štěstí se jeho posádka zadusí. Zničte mu generátor štítů a pár dobře mířených ran ho pošle na onen svět. Už máte představu? A to je jen základ!

Způsobil nepřátelský útok požár? Pošlete na místo člena posádky s hasičákem, nebo chytřeji, otevřete pomocí nastavitelných přepážek danou místnost kosmickému vakuu, za pár vteřin bude po všem. Obsadil vám loď nepřátelský výsadek? Pošlete vaši posádku bojovat, nebo se stejným způsobem, jako v případě požáru, pokuste nepřátele zadusit! Chcete střílet přesněji, krýt se efektivněji a létat rychleji? Obsaďte danou místnost členem posádky. Čím déle člen posádky na pozici zůstane, tím lepší bude v tom, co dělá. Nevyhovuje vám palebná síla lodi? Máte 4 zbraňové sloty, zkuste nakoupit mocnější hromové hole. A tak dále a tak dále.

Dalším zásadním prkem hry je management zdrojů. V první řadě jsou to palivo, rakety a sondy. Jejich zásoby nejsou nekonečné, pokud nestačíte spotřebu pokrýt z kořisti ze zničených lodí, je třeba nakupovat v obchodech. Hodně štěstí při jejich hledání. V řadě druhé je to distribuce energie. Každý ze systémů spotřebovává energii a pokud nemáte dost výkonný generátor, nelze zapnout vše. Navíc systémy můžete dále vylepšovat, ale opět za cenu zvýšené spotřeby energie.

FTL: Faster Than Light

Peněz je nedostatek a je třeba si každý nákup důkladně promyslet. Koupíte raději zásobu raket a paliva, když jste konečně narazili na obchod, nebo bude vhodnější vylepšit štíty a FTL pohon? Najmete dalšího člena posádky, nebo raději investujete do výkonějších zbraní? To jsou problémy, to jsou problémy... Zapomeňte na to, že hru dorazíte za první odpoledne. Jako v každé pořádné rogue-like hře vás smrt provází na každém kroku a i ve chvíli, kdy si vytrénujete posádku, vylepšíte loď a sebejistě skočíte do další lokace může přijít protivník, který vás rozstřílí na cucky.

Nestává se mi často, abych u nové hry vytuhnul na několik hodin a druhý den se, navíc s kocovinou (která mimochodem trvá, takže pardon za překlepy), zvedl z postele a rovnou zasedl k další partičce. Ale FTL: Faster Than Light je prostě božárna, po herní stránce nemůžu nejít výraznější chyby a navíc si bere inspiraci ze Star Treku, Star Wars a podobných základních stavebních kamenů mého lehce šíleného světa. Hru si za pár korun můžete zakoupit na GOG a Steamu, a já vám to důrazně doporučuji, nebudete litovat ani centíku. Je toho mnohem víc, co bych mohl o FTL napsat, ale nechci vám kazit překvapení a radost z objevování. Jednoduše kupujte, nebudou!

Pokud se něco nepokaňká hned na začátku, trvá jedna hra většinou kolem hodinky čistého času.  Po každé hře je spočteno dosažené skóre, můj rekord je 2820. Jaký je ten váš? :)

Btw. úplně jsem zapomněl na audiovizuální zpracování. Takže: jde to, je to docela fajn retro. Ale vlastně je to úplně fuk, FTL bych hrál i v textovém režimu, dvou barvách a pištěním PC speakeru. Nyní mne omluvte, jdu to rozjet znovu, třeba se konečně pochlapim a tu rebelskou vlajkovou loď v posledním sektoru udolám.

A víte co, udělám výjimku a hře dám dokonce hodnocení. Takže, tramtadadáááá: 9/10. Na desítky se nějak necejtim, desítku má jenom večer s pivem z Únětic a filmem od Johna Carpentera promítaným na dekolt Christiny Hendricks.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC  | Štítky:  

Komentáře k:
"FTL: Faster Than Light"

 • Brada napsal:

  vcera odpoledne jsem koupil, dnes ve tri rano vypinal :)

 • Sledge napsal:

  Sakra, tak už jsem jednou porazil bosse, abych vzápětí zjistil, že je v něm života více, než jsem myslel! :)

 • Adfdfa napsal:

  To me poser ten parchant me sejmul na tom ( myslim ze poslednim spotu kam zdrhnul na po 3) zustalo mu asi 2% hp !!!!!!! stacila chvilka a mel bych ho……na easy samozrejmne :D skoda ze sem se nehoh opravit pac do toho 3 souboje sem sel tak na cca 30% hp :D

  • Sledge napsal:

   Já měl ve vítězný hře kliku na zbraně: poměrně brzo jsem našel druhej Burst Laser II (měl jsem Kestrel) a 3 sektory před Last Stand jsem nakoupil Fire Bomb. Čtvrtou zbraní byl Ion Blast. Plus mi pomáhala jedna drona. S touhl kombinací byl finální boss vyloženě v klidu, vyřadil jsem mu zbraně a pak způsoboval požáry napříč lodí, takže zmateně přesouval posádku sem a tam :)

   • Adfdfa napsal:

    Hmm muj dalsi pokus byl zoufalej na flag ship sem sel s 5x a 3x laser + raketa do ktery sem nemel strely :)) a 4clenna posadka ….na druhym spotu mne roznes behem 20s :D Na normal nemam sanci jak na to tak koukam :D

    • Sledge napsal:

     Na normal si taky moc nevěřim :)

     S raketama to chce šetřit, první dva sektory je nepoužívám skoro vůbec a dál jen na vyřazení zbraní, pak to zkouším upižlat laserama. Ale někdy to holt nejde no :)

 • Adfdfa napsal:

  Tak je dole Skore 4246 :)

  Sel sem na ni 2x 3shot lasery + ten silnej beam za 4 energie. K tomu toho lepsiho obranyho drona a 2x bonus na rychlejsi reload ten 3 uz nvm :) Jako ta 2 pasaz je proste hard i kdyz clovek dusi tu jejich drone room :D

  Normal ceka!

 • Adfdfa napsal:

  Edit: Ono to taky bylo tim ze sem lod pojmenoval Revenge :D

 • D.N.A. napsal:

  Tohle je prostě pecička už dlouho jsem si takhle nezahrál koupil jsem ji včera kolem oběda a zkončil dnes ráno kolem 4 hodiny ranní :D a to jsem došel se svou Lodí Enterprise :D až do 8 sektoru několikrát a tak 4x se utkal s bosem na easy a stejně mě naklepal jako nedělní řízeček tahle hra je prostě pecka palec nahoru *9/10* doufám že bude pokračování VŠEM VESMÍRNEJM VLKŮM HODNĚ ZDARU BUDE TŘEBA ;)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 3DBLASTRetro podložka pod myš 3DBLAST 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle