AMD K6-2/550MHz, Matrox G400, 3dfx Voodoo 2

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Opět se trochu vzdálím obecně uznávaným hranicím retra - Socket 7 a AMD K6 jsou pro mnohé v podstatě horká novinka, pro některé zase naprostý šrot a nic, nad čím by se měl kdokoliv pozastavovat.

Já se nicméně ve starých PC hrabu rád, jak už jste se mohli dovtípit, a rozhodl jsem se řádně vyšperkovat stroj osazený procesorem, na kterým jsem svého času nekontrolovatelně slinil. A pochopitelně se s vámi nemohu nepodělit.

k6-vnitrek

Proč právě K6ka, a ne nějaké Pentium 2, popř. Celeron? Inu, jsem v jádru skromný hoch, a když jsem kdysi snil o výkonném PC, držel jsem se i v představách výhodné koupě s vynikajícím poměrem cena / výkon. Pentia jsou sice výkonnější, Celerony snáze přetaktovatelné, ale K6ky prostě byly tak nějak férově poctivé. A Cyrix stál za houby.

Takže co se vlastně skrývá v útrobách nevzhledné PC skříně? V první řadě je to základní deska PC Chips M577. Na touto pseudoznačkou se pravděpodobně řada z vás ušklíbne, nicméně to zdaleka není taková tragédie, jak by se mohlo zdát. Deska je stabilní, oficiálně podporuje procesory kolem 500MHz, přičemž s trochou náhodného jumperování jí přesvědčíte i na rychlejší CPU, umožňuje nastavit VCORE po desetinách voltů, konfigurace jumperů má pěkně popsané přímo na sobě... co víc si přát.

Motherboard je osazený procesorem AMD K6-2/550MHz, což je nejvýkonnější dostupná K6-2ka. Pokud v budoucnu narazím na K6-3, zkusím procesory po stránce výkonu srovnat a vyberu si samozřejmě ten lepší. Při instalaci CPU jsem narazil na první drobný problém - počítač odmítal naskočit, popř. naskočil, ale nedostal se ani za post. Podtaktování na frekvence kolem 300MHz nepomohlo. Co nakonec zabralo bylo zvednutí voltáže o 0.1V nad výrobcem doporučenou hodnotu. Což není tolik, abych se o procesor musel bát.

Protože K6ky přece jen trochu topí, hledal jsem nějaký vhodný chladič, protože prcek sejmutý z Pentia na 100MHz by nejspíš shořel v plamenech pekelných. Tady mě trochu překvapil fakt, že Socket 7 a Socket A jsou rozměrově totožné patice. Takže Athlon XP chladič pasuje i na prastaré Pentium a naopak. Možná je to všeobecně známé, ale přiznám se, pro mě je to novinka. V každém případě teď K6ku chladí pořádní hliníkový blok, jen ventilátor ještě budu muset nahradit nějakým tišším.

ProTIP - zapomeňte na to, že K6ku uchladíte pasivně. Půl kila hliníku bez problémů ohřeje za minutu natolik, že na něm neudržíte prst.

S operační pamětí jsem se tentokrát příliš nerozšoupl, 256MB 100MHz SDRAM jsou taková rozumná klasika. Stejně jako pevný disk - 4GB CompactFlash karta připojená přes CF/IDE redukci. Zbytek výbavy je skoro až nudný - disketová mechanika, Mitsumi CD-ROM a ZIP drive. Zvuková karta taktéž nikoho ze židle nezvedne - jde o spolehlivý a notoricky známý Sound Blaster AWE32. Ale až já jednou seženu Gravise...

A nyní to nejzajímavější - grafické karty! Provedl jsem řadu odborných (ehm) testů, výsledkem kterých je zjištění, že je vlastně úplně jedno, jako 3D kartu do K6ky nainstalujete. Procesor samotný je totiž takovým úzkým hrdlem, že nedokáže dostatečně rychle krmit nic, co výkonem výrazněji převyšuje Voodoo 2 kartu. Chcete důkaz? Tady je!

3D Mark 99 3D Mark 2000 3D Mark 2001SE
3D Labs Permedia 2 924 232 nespustí
Riva TNT2 M64 2356 1035 387
Rage 128Pro Ultra SDR 2300 1089 432
Voodoo 3 2000 2486 1222 456
Voodoo 2 (w Rage 128) 2326 zamrznutí nespustí
Matrox G400 2793 1221 421

Voodoo 2 a Voodoo 3 podávají na stejně sestavě téměř shodný výkon. Škoda jen, že 3D Mark 2000 se při testu na Voodoo 2 vždy zasekne, výpovědní hodnota tabulky by pak byla ještě o chlup vyšší. Obecně jsou všechny karty velmi vyrovnané, až na zoufalou Permedii, takže závěr je jasný: chcete-li počítač, který z karet na úrovni Voodoo 3 či Riva TNT2 vyždíme to nejlepší, hledejte jinde. A nemusíte jít ani příliš daleko, už na sestavě s Pentiem II/450MHz budou čísla podstatně příznivější.

Já jsem nakonec zvolil Matrox G400 pro jeho notoricky známou kvalitu zobrazení. Matroxu zdatně sekunduje 3dfx Voodoo 2, protože Voodoo karta v herní sestavě tohoto typu prostě nesmí chybět. Mimochodem, Matrox mě trošičku potrápil - karta je totiž háklivější na své okolí, konkrétně na čipset, a neustále posílala Windows 98 do modré smrti. Nakonec to vyřešil ovladač pro AGP PRO chipset sehnaný kdesi v temných koutech internetu.

Pro zajímavost přikládám výsledky benchmarku SpeedSys 4.78. Zájemci mohou srovnat hodnoty naměřené na K6ce s hodnotami z 486ky, je to docela rozdíl :)

speedsys-k6-550

Mno a ještě nějaká ta laskomina na konec - test s Matroxem v programu 3DMark 99. Bude-li zájem, připravím ještě 3DMark 2000. Oblíbená verze 2001SE je v tomto případě zbytečná - plouží se jedním frejmem za vteřinu, takže není na co koukat.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"AMD K6-2/550MHz, Matrox G400, 3dfx Voodoo 2"

 • Sany napsal:

  Bezva článek ^^
  Btw takto profesionálně nasazenou a fungující PC-Chipsku, to jsem ještě neviděl :) Je celkem typické, že tyhle desky po stránce stability ledaskdy nezvládly ani standardní kancelářské použití, a některé specifické verze dokonce ani práci v DOSu (BIOS prostě nevykresloval spodní 2 řádky textu a hotovo :o).
  Jinak chladič jsi sehnal slušnej, za pozornost také určitě stojí i ten profesionálně vyvázaný kablík žlutozelenou izolačkou – to chci taky takhle jednou umět :)

  • Sledge napsal:

   No na ten kablík radši nekoukej, kdybys viděl, jak je to k sobě svázaný… beru to jako provizorní řešení, až seženu rozumnej ventilátor na chladič, půjde to pryč.

   Jinak deska se vážně tváří stabilně, mám problém jen se správným udání frekvence při postu – ukazuje 522, nicméně procesor skutečně jede na 550.

 • Neny napsal:

  a co na tom budeš pařit ? :-) Jinak pěkný youngtimer PC :-)

 • Neny napsal:

  Přivezl jsem nějaké karty pro Tebe, jsou to MX400 a MX440 AGP, kdyby jsi chtěl, jsou u mě :-)

 • lucky devil napsal:

  Ahoj, drive jsem touzil po K6-2 550 a „sen“ jsem si ted po letech splnil. Sestava: MB Ali GA-5AA, osazen AMD K6-2 550, RAM 384MB, grafická karta AGP 3dfx Voodoo3 3000, SoundBlaster 16, Hdd 4GB. Aktualizoval jsem ovladače Motherboardu-především agp. Bohužel musím konstatovat, že deska doslova nenávidí všechno od nvidie včetně TNT2, GF2MX, ale i ATI. Hlavně jsem chtěl plně! rozchodit Geforce2 MX. U ní některé hry jdou spustit jiné ne, ale i windows se projevují chyby-např.se nezobrazuje u parvého kliknutí myší nabídka. Zkozšel jsem kde co, netušíš co s tím SLEDGE? Přece jen MDK2 vypadá líp na GF2MX (a to mám 3dfx v oblibě víc než nějakou nvidii). Mimochodem ve 3Dmark 2000 jen 799 bodů.

 • lucky devil napsal:

  P.S. zájem je, jak ti dopadl 3DMark2000? Dost by mne to zajímalo.

 • Sledge napsal:

  S GF2MX bys měl z 3dMarku 2000 vyrazit určitě víc, jak 800 bodů. V čem je problém netuším, snad jen, že AGP sběrnice je na Socket 7 deskách implementována mnohdy dost svérázně, takže to chce experimentovat s ovladači jak pro čipset, tak pro grafickou kartu samotnou. Schválně zkus sehnat nějakou nějakou nVidia PCI kartu a pusť 3D Mark na ní. Nicméně pokud ti maká Voodoo, nechal bych tam Voodoo.

  • lucky devil napsal:

   tech 799 bodů s Voodoo 3 bylo, ale v rozlišení 1024×768.

  • lucky devil napsal:

   To jsem zkusil-ani TNT2 PCI se nerozjela a ofiko nvidia ovladačů nepočítaně a to samé s ati rage 128 pro-taky ani ťuk. S 3DFX kartami (zkusil jsem 3) není vůbec problém-mrzí mne to s Gf2mx kvůli výkonu, nu co počítač zůstane asi jen voodoočkem trojkou, jelikož pro Voodoo4 je procesor moc slabý(ve 3dmarku v 1024×768 ukázal test naprosto stejný výsledek jako V3).

   • Sledge napsal:

    Pro G2MX je to imho taky dost slabý a výkon bys nevyužil. Voodoo karta k tomu sedí dobře. Btw. ty máš Voodoo 4k? Docela závidim :)

    Ale jestli se nerozjela ani PCI karta, je fakt někde něco zle. Co to podtaktovat a vyházet nějaký RAMky? Jen tak na testo a pro sichr?

    • lucky devil napsal:

     jj, uvidim. Mimochodem 3dfx je moje jediná oblíbená značka grafik, nic jinýho už je nepřekonalo. Kouzlo voodoo :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Stojánek na Socket 7 procesorStojánek na Socket 7 procesor 24 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle