Darovanému 3DFX Voodoo na obraz nekoukej

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Před několika dny jsem od šlechetného dárce obdržel balíčky plné velmi hodnotných překvapení, jako jsou např. procesory a desky pro Socket 7. V jednom z balíčků se schovával i níže vyobrazený 3D akcelerátor - 3dfx Voodoo od zvučného výrobce Diamond, tzn. Diamond Monster 3D.

Při otevření krabice jsem doslova výskl nadšením, o kartě jsem nevěděl, její nález mi vyrazil dech :)

Darovanému 3DFX Voodoo na obraz nekoukej

Fakt, že karta nefunguje, onu radost zkalil jen mírně, prošlo mi rukama dost Voodooček na to, abych věděl, že ty mrchy mají tendenci umírat samovolně. V případě téhle konkrétní karty visela ve vzduchu naděje, na největší čipu (FBI) byly ohnuté dvě nožičky, žel ani jejich srovnání nepomohlo. Nožky nevypadají, že by se utrhly, nebo něčeho dotýkaly, problém bude vězet asi v něčem jiném.

Možná znalci mezi vámi budou vědět více, přikládám obraz, který karta vyplivne pokaždé, pokusím-li se spustit hru přes Glide. Do Windows 98 se s kartou zapojenou v PCI slotu dokonce ani nedostanu, v průběhu načítání OS celý počítač zamrzne.

Darovanému 3DFX Voodoo na obraz nekoukej

V každém případě artefakt do poličky je to vkusný a obdivuhodný, a nefunkčnost na estetickou hodnotu nemá vliv. Tzn. dost možná si na 3D tiskárně zhotovím stojánek a kartu umístím na čestné místo do poličky :)

...a jak to píšu a zírám na fotku, vidím, že na místě označeném C115 chybí kondenzátor! Pánové, máme podezřelého!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Darovanému 3DFX Voodoo na obraz nekoukej"

 • tajtrlik1989 napsal:

  Zdravím, písal som sem len veľmi málo krát, lebo som nemal čo povedať k veci, ale teraz by som chcel napísať niečo k tejto karte. Kondenzátor C115 aj keď sa osadí, asi to nepomôže, vyzerá to len na blokovací kondenzátor, ktorý nie je bezpodmienečne nutný, naviac je k nemu paralelne pripojený tantalový kondenzátor (ten žltý kvádrík) a ten jeho funkciu zastane. Ale možno sú problém tie dve nožičky, ak sa náhodou odtrhli od plôšok na doske tak by možno pomohlo ich zapájkovať. Ale toto naozaj len strieľam naslepo, lebo nemám s týmto HW skúsenosti, možno je to čo som povedal o tých plôškach nezmysel, ale tak každá rada je dobrá. Ale v tom, že ten C115 nie je na funkčnosť bezpodmienečne nutný si som celkom istý, zvlášť keď tam je ten tantal.

  • tajtrlik1989 napsal:

   Teraz som si prečítal ten článok ešte raz a všimol som si, že si tam vlastne písal, že sa nožičky asi neutrhli, tak sorry za zmätený koment z mojej strany, musím sa lepšie sústrediť pri čítaní článkov

   • Bigo napsal:

    Když už tyhle teorie, tak co ten krystal tam? Nemůže po letech kmitat na jiné frekvenci? (Možná to píšu blbě)

    • tajtrlik1989 napsal:

     Priznám sa, neviem či sa to môže stať, ale to by sa dalo zmerať čítačom (digitálnym meračom frekvencie) alebo digitálnym osciloskopom, ktorý má meranie frekvencie v sebe už zabudované (zároveň by sa dal pozrieť priebeh signálu), neviem či niekto v Sledgeovom okolí sa tomuto venuje a má potrebný prístroj. Analógový osciloskop by sa dal použiť tiež, ale frekvencia (vlastne perióda, proste koľko trvá jeden kmit a frekvencia by sa vypočítala ako 1/perióda) by sa musela odsledovať na stupnici na obrazovke (raster) a nebolo by to veľmi presné.

 • Daro napsal:

  UPECT TO

 • Xspy napsal:

  Pixely s tebou :/

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle