…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Dne 21. ledna roku 2020 zemřel Terry Jones. Po Grahamu Chapmanovi již druhý "python", který se odebral tesknit po fjordech. Padl na krovky a už nevstal. Eksnul. Již ho není více. Ten Python není mezi živými. Vydechl a odebral se k předkům. Ten Python zesnul. Chcíp. Vypustiv duši, odpočívá v pokoji. Svěsil fangli a přešel do říše snů. Toto je ex-Python.

Leč nepropadejme splínu, naopak, v nejlepší tradici Monty Pythonů uctěme zesnulého pořádnou porcí (ne)vkusného humoru.

We interrupt this program to annoy you and make things generally more irritating.

Na to, že už v letech devadesátých šlo o skupinu postarších páprdů, je digitální otisk Monty Pythonů překvapivě silný. V roce 1990 vyšla patřičně ulítlá 2D hopsačka Monty Python's Flying Circus. Sama o sobě nijak skvělá, byla ovšem předzvěstí velkých řachand budoucích. Těmi byly multimediální interaktivní CD projekty pro PC a MacOS, které vyšly v rychlém sledu mezi roky 1994 až 1997 - Complete Waste of Time (1994), The Quest for the Holy Grail (1996) a The Meaning of Life (1997).

…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

Projekt Complete Waste of Time (1994), tedy Naprostá Ztráta času, je věrný svému názvu, a je z celé trojice jednoznačně nejslabší. Což znamená, že normální lid CDčko po pěti minutách znuděně vyjme z mechaniky, zatímco bystří fanoušci Pythonů, jako jsem např. já, nebudou hodnotit na absolutních 10/10, ale na střízlivě férových 9.9/10.

It's better than the original shows. - Terry Jones

…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

Complete Waste of Time nelze chápat jako hru, nedej bože jako adventuru, ač čtveřici poměrně nepříčetných miniher obsahuje. Jde především o kolekci naprostých a dokonalých full-frontal píčovin, které jsou ovšem umělecky velmi hodnotné!

V první řadě tu máme Pythonizer, velkolepou kolekci spořičů obrazovky, tapet na plochu, ikonek a zvukových souborů, to vše pro ozvláštnění vaší jinak nudné instalace Windows. Ukažte kolegům z korporátu, jaký jste rebel, a flákněte coby uvítací znělku hlášku "what have we been doing wasting our lives with all this nonsense?"

…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

V řadě druhé je tu Loonatorium, po intru první věc, kterou po spuštění uvidíte. Jde o bizarní interaktivní koláž, která odměňuje nalezení klikatelných prvků přehráním různorodých animací, zvuků a scének. Podobný duševní spam naleznete i v sekcích Exploding TV Room a Portrait Gallery, jen s ještě větší porcí video spamu. Nudge nudge, wink wink.

…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

A v řadě třetí nám zbývá sekce Test Your Skill s trojicí primitivních miniher - Bird Game, Gopher Game a Pig Game. Nemá smysl unavovat se popisem, u žádné z nich nelze strávit víc jak pár minut, jde o hříčky, které šikovný nadšenec s GameMakerem nakliká během odpoledne. V těsném závěsu se drží poslední sekce Corridor s několika vtípky a variací na pinball.

…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

A celým tímhle perfektním multimediálním šílenstvím prorůstá obsah z původního televizního Létajícího Cirkusu, včetně legendárních skečů, jako jsou The Dead Parrot a The Lumberjack Song, plus obsah nový, především ve formě animací od Terry Gilliama.

"A to je vše?" ptáte se? Na první pohled ano, prostě ztráta času, ale v celé té Pythonovské říši magorie dlí jeden zásadní a znamenitý fór, který jsem vám dosud tajil, a který jste nečekali, stejně jako nikdo nečeká Španělskou inkvizici! Je jím je hra The Secret to Intergalactic Success.

…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

Výše uvedené sekce, ač na první pohled nevinné, resp. vinné toliko humorem, který by bylo lepší zakázat, obsahují drobné nápovědy, které vás skrze sérii naprosto bizarních úkonů, bludišť, hádanek a kvízů nasměrují ke konečnému řešení. Ne tomu konečnému řešení, prostě k řešení. A podaří-li se vám tajemství intergalaktického sukcesu odhalit, můžete dokonce vyhrát zbrusu nové a Pentiem osazené multimediální PC! Tedy v případě, že vlastníte stroj času, který vás přenese zpět do roku 1994. Ale věřte mi, stroj času je pravděpodobnější, než dohrání Monty Python's Complete Waste of Time.

…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času

Nudit se ale nebudete v žádném případě, tady nejde o dohrání, ale o zkušenost jako takovou. Complete Waste of Time je v podstatě konfigurovatelný díl Létajícího Cirkusu, ve kterém můžete (a budete) trávit dlouhé hodiny zkoumáním a klikáním na všechno.

A na závěr osobní vzkaz pro všechny čtenáře:

Shut your festering gob, you tit! Your type really makes me puke you vacuous, toffy-nosed, malodorous pervert!


Technická: Produkt je určen pro Windows 3.11 (popř. Windows 9x) a běží v rozlišeních 640x480 a 800x600, přičemž do vyšších neškáluje. Na spuštění na moderních 64bitových Windows zapomeňte.

Now here's the meaning of life. It's nothing special. Try to be nice to people. Avoid eating fat. Read a good book now and then. Get some walking in.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"…a nyní něco úplně jiného! Monty Python a Naprostá Ztráta Času"

 • Pelikan napsal:

  …Padl na krovky a už nevstal. Eksnul. Již ho není více.
  Eště tam přihoď připažil. To je taky stylovy.

 • mop napsal:

  – Oh, have you been shopping?
  – No, I’ve been shopping.
  – Funny.
  – I’m worn out. I’ve been shopping for six hours.
  – What have you bought, then?
  – Nothing. Nothing at all. A complete waste of time.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle