Sparkster 2 – v hlavní roli rytíř a vačice

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Dnes bych se zase rád podíval na jednu plošinovku pro Mega Drive AKA Genesis. Tentokrát to je Sparkster. Sparkster je taková poněkud méně známá herní série, přičemž nejdříve přišel první díl s názvem The Rocket Knight Adventures a následně ten, který chci dnes recenzovat - celým jménem Sparkster: Rocket Knight Adventures 2.

Inu, málokdy se setkávám s tím, že někdo Sparkstera zná. Nicméně i přesto musím říct, že mě osobně tahle série docela zaujala a mám ji celkem rád, takže proč ji nezrecenzovat?

A proč začínám druhým dílem? Protože mám druhý díl ze všech nejraději, ačkoliv jdu trochu proti proudu, protože se zdá, že spoustu lidí preferuje spíše díl první. Ale co už...

Sparkster 2 – v hlavní roli rytíř a vačice

A o co se jedná? Hlavním hrdinou je rytíř Sparkster, avšak ne obyčejný, nýbrž moderní rytíř s jetpackem. A to není všechno... Sparkster je vačice. Tak jako je Sonic ježek nebo Tails lišák, tak Sparkster je prostě vačice.

Nutno podotknout, že Sparkster je opravdu velice podobný Sonicovi v mnoha ohledech, ačkoliv je trochu víc steampunkový a neumí rychle běhat. Zato se umí ohánět svým mečem.

Příběh hry je zasazen do království Zephyrus, kde vládne král Gedol. Bohužel jeho dceru - princeznu Cherry - unese zlý Axel Gear. A celé tohle království přepadne armáda zelených mužíků, kteří trochu připomínají žáby. A tak Sparkster jakožto čestný rytíř musí Axela porazit, princeznu zachránit a pobít všechny zelené mužíky.

Úkolem je projít šest map, dostat se přes hromadu překážek a porazit hromadu bossů. Prostě se to nese v tomhle stylu. Plošinovka se v tom nezapře.

Sparkster 2 – v hlavní roli rytíř a vačice

Jako každá hra pro Mega Drive má čudlíky A, B, C, i tady tomu není jinak. Jedním se pochopitelně skáče, druhým se oháníte mečem a poslední spouští jetpack. Sparkster se může vystřelit libovolným směrem, přičemž v horní části obrazovky je ukazatel toho, nakolik je jetpack nabitý. Nabíjí se na dvakrát - poprvé se nabije obecně možnost jetpack používat a podruhé se nabije silnější a rychlejší režim.

Jetpack se nabíjí téměř okamžitě a v praxi nabíjení znamená jen třeba dvě, tři vteřiny čekání, což je dost na to, abyste nemohli jetpack používat neomezeně a utlouct vše kolem k smrti. To by potom byl Sparkster až příliš overpowered. Navíc je nebezpečné ho používat, neboť dost odráží, čili jsou místa a situace, kde je taktičtější útočit mečem.

Ve výsledku se každopádně jedná o docela zajímavý nápad. Zatímco ostatní plošinovky se snaží zabránit tomu, abyste mohli doskočit, kam se vám zachce, a omezují váš pohyb, jak to jen jde, Sparkster si může lítat téměř neomezeně. Pochopitelně je tomu přizpůsoben level design, čili není nutno se bát, že by to byla procházka růžovým sadem. Obtížnost je ve skutečnosti docela dobře vybalancovaná a celkově se to hraje velice příjemně.

Sparkster 2 – v hlavní roli rytíř a vačice

Za největší slabinu považuji snad jen čtvrtý level, kdy Sparkster ovládá obřího robota s vystřelující pěstí a vaším úkolem je takto projít městem až do jednoho hradu. V porovnání se zbytkem hry je to extrémně nezáživná úroveň.

Za zmínku stojí hudba, která je trochu zvláštní, ale ve výsledku fakt skvělá a rozhodně dosahuje podobných kvalit chytlavých tracků jako třeba soundtrack ze Sonica či Maria.

Sparkstera můžu s klidem doporučit. Hlavně ho chci doporučit zvědavým hráčům, co stále objevují různé zapomenuté klenoty mezi starými videohrami pro Mega Drive a (S)NES. Myslím, že tahle rozhodně patří k těm lepším, a je škoda, že je tahle série zapomenutá, protože dle mého názoru se rozhodně nejedná o špatné dílko.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle