Jak jsem instaloval DOS na Lenovo Legion Y540-15IRH Black

Na všech svých počítačích, které jsem kdy měl, jsem měl nainstalovaný DOS. Pradávno to byl jediný operační systém, pak od 486 výše jsem většinou používal nějakou formu multibootu.

Jak jsem instaloval DOS na Lenovo Legion Y540-15IRH Black

Postupně je ale větší a větší problém DOS na počítač dostat. Samozřejmě – je otázka, proč to vlastně dělat. Na to je těžké hledat odpověď. Ale takhle je to s řadou věcí, že jsou vlastně zbytečné. A kdybychom z našich životů odstraňovali všechny zbytečné věci, tak co by pak zbylo? Dá se říct, že je to pro mě hobby a také výzva.

Každopádně - vloni mi exnul můj notebook Hewlet Packard, a tak jsem hledal náhradu. Chtěl jsem nějaký stroj, který zvládne i nějaké ty novější hry, tak jsem se rozhodl pro Lenovo Legion Y540-15IRH Black. Leták hrdě hlásil 16GB RAM, 6 jader, grafárnu NVidia RTX 2060 a 1TB SSD disk. Předinstalované Windows 10 v 64-bitové verzi. Prima sestava pro 64-bitová Windows, ale co DOS?

To nás budou zajímat úplně jiné technické detaily. BIOS je UEFI, ale naštěstí jde přepnout na Legacy. Disk je rozdělen pomocí GPT tabulky - velký oddíl s NTFS a menší oddíl pro obnovu Windows. CD-ROM není, ale umí bootovat přes USB zařízení včetně externí DVD mechaniky. Z uvedeného vyplývá, že v prvé řadě je potřeba přepnout na Legacy BIOS a pak provést kompletně nové rozdělení disku. A pak tam nějak dostat DOS a přeci jen, i nějaké ty 64-bitové Windows se mohou hodit.

Napřed je třeba postahovat potřebné součásti a pak se pustit do akce. Z operace předělání diskových oddílů a především ze switche UEFI - Legacy jsem měl obavy. Říkal jsem si, že to Windows nepřežijí, respektive nenabootují, a že je bude potřeba reinstalovat. Na zapadlých fórech se tvrdilo, že je možná reinstalace z jakéhokoliv instalačního disku, a že aktivace se provede automaticky pomocí klíče vypáleného do firmware. Počítal jsem ale i s rizikem, že budu muset aktivovat pirátsky.

Takže odněkud z internetu jsem stáhl instalační DVD Windows 10 x64 a externí vypalovačkou vypálil na disk. To bychom měli přichystanou windowsovou část. Ohledně DOSu jsem měl jasno, protože už odedávna mám přichystanou bootovací flešku s FreeDOSem a předinstalovanou utilitkou BOOTMGR (http://www.bttr-software.de/products/bootmgr/) To je bootovací manažer. Na jednu stranu je hodně spartánský, ale na druhé straně má obrovskou výhodu, že se vejde do jednoho 512 diskového sektoru a tedy je schopen kompletně nahradit standardní MBR bootovací kód. Není tedy závislý na žádném souborovém systému.

Jakmile jsem měl přichystaná bootovací média s windows a s FreeDOSem, tak jsem dostáhl ještě EaseUS Partition Master a pustil se do diskových operací. V prvé řadě bylo potřeba převést tabulku rozdělení disku z GPT na MBR. Velikost disku nepřekračuje 2TB, tudíž to nebyl nejmenší problém.

Další krok bylo předělání diskových oddílů. Opět pomocí EaseUS. Zrušil jsem recovery partition a terabajtový disk rozdělil na 880GB NTFS, dále 62GB NTFS (sem mám v plánu jednou nainstalovat Windows XP) a konečně 12GB FAT32. Bohužel, pořád platí, že žádná varianta DOSu nedokáže nabootovat z NTFS.

EaseUS zvládne předělat tabulku oddílů nedestruktivně a za běhu. Zkušebně jsem pak Windows restartoval a naběhly úplně normálně. To byl ale jejich poslední boot a moje poslední rozloučení s předinstalovaným systémem. Protože pak jsem provedl další restart, naběhl do BIOSových nastavení a tam změnil BIOS z UEFI na Legacy. Pro zajímavost jsem zkusil znovu nabootovat předinstalovaná Windows, ale teď už, podle mého očekávání, nenaběhly.

Takže bylo potřeba změnit bootovací zařízení z disku na USB zařízení a připojit a externí USB DVD mechaniku s vypáleným instalačním diskem Windows. Naštěstí se nic nepomršilo, z disku naběhl instalační program a stačilo jsem následovat instrukce. Jako cílový diskový oddíl jsem samozřejmě zadal tu větší NTFS oblast. Jelikož už nyní v době instalace byl nastavený Legacy BIOS, tak při následném bootu nebyl problém a naběhla právě nainstalovaná Windows. Potěšilo mě, že internetová fóra měla pravdu a systém se zaktivoval pomocí klíče ve firmware.

Teď byl čas na doinstalování různých windowsích programů, mimo jiné jsem znovu nainstalovat EaseUS partition master a pár dalších utilit. Pak znovu restart, znovu v BIOSu zadat bootování z USB, ale tentokrát jsem zapojil tu bootovací flešku s FreeDOSem.

Bezva, první boot DOSu na novém notebooku, nabíhá CONFIG.SYS a zátuh. To zamrzí, takže CTRL-ALT-DEL, jenže nic se neděje. Takže bylo potřeba notebook vypnout dlouhým podržením startovacího tlačítka a pak znovu zapnout. Při dalším bootu jsem si dal pozor, včas zmáčknul F5 a naběhl naprosto holý systém. Aspoň, že tak. Další dobrá zpráva byla, že systém kromě bootovací flešky viděl i FAT32 oblast na vestavěném disku jako disk D. Jupí!

Jak jsem instaloval DOS na Lenovo Legion Y540-15IRH Black

Takže jsem normálně zadal příkaz "sys d:" a úspěšně se překopírovaly systémové soubory. Pak jsem ručně zkopíroval zbytek souborů DOSu a několik dalších utilit. DOS jsem tedy úspěšně dostal na 12GB diskový oddíl, ale ještě bylo potřeba vyřešit bootování.

Pro tento účel jsem spustil BOOTMGR a nastavil bootovací menu. Jako první bootovací možnost jsem založil položku "Windows" a jako bootovací oblast zadal 880GB oddíl vestavěného disku. Pak jsem založil položku "FreeDOS" s bootovací oblastí 12GB FAT32 oddílu. Menší NTFS záznam jsem zatím nikam nezadával. V tomto okamžiku jsem vytáhl bootovací flešku a pomocí CTRL-ALT-DEL se pokusil restartovat počítač. Tentokrát to zafungovalo korektně a počítač se řádně restartoval. Znovu to naštěstí dopadlo dobře a naběhla nikoliv Windows, ale bootovací menu s položkami Windows a FreeDOS. Z menu jsem vybral FreeDOS a systém se v pořádku spustil!

Jelikož jsem měl prázdné soubory CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT, tak šlo minimální systém. Konfiguraci DOSu jsem pak dlouho řešil dodatečně. Později se ukázalo, že v reálném módu funguje restart normálně, ale ve V86, tedy pod zavedeným JEMM386, systém tuhne. To jsem vyřešil až mnohem později. Každopádně jsem získal počítač s duálním systémem Windows / FreeDOS a s možností instalace třetího systému.

Bohužel – nějaké nedostatky to má. Je vidět, že DOS na takovémto stroji prostě není doma. Samozřejmě nefunguje zvuk. Ani v MPXplayeru jsem ho nerozchodil. Zadruhé se potvrdilo, že karta GeForce RTX 2060 má zmršený VESA BIOS, konkrétně implementaci funkce pro přepínání stránek videopaměti. To se ve výsledku projevuje tak, že všechny hry, které používají stránkování videopaměti jsou strašlivě pomalé (FPS odhadem 10) a obraz divně poblikává. To lze řešit TSR utilitou, která zamlčí existenci paměti pro stránkování a herní enginy tento mechanismus pak nepoužijí. Pak už je snímková frekvence v pohodě.

Taky mě zklamalo, že v DOSu je obraz zásadně na obrazovce notebooku a že neznám způsob, jak přesměrovat videovýstup na externí monitor. Do notebooku mám totiž standardně zapojenou externí klávesnici, externí myš a externí monitor. Můj předchozí HP Pavilion měl takovou super funkci, že pokud byl zapojen externí monitor, tak to BIOS poznal a automaticky na něj přesměroval výstup.

No ale přesto, DOS mi na Legionu funguje a svojí zvyklost instalace DOSu jsem neporušil.

Autor: Laaca
  • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Jak jsem instaloval DOS na Lenovo Legion Y540-15IRH Black"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1 552 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 2PANELRetro podložka pod myš 2PANEL 230 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle