Vlak – š š š hůůů

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Vlak je logická hra, kterou v roce 1993 vytvořil Miroslav Němeček. Asi nemá moc cenu tohle dílo dlouze představovat, protože ho zná každý, každý ho hrál a v devadesátkách snad neexistoval počítač, na kterém by nebylo nainstalované. Každá domácnost vybavená PC a každá školní počítačová učebna měla Vlak. Prostě... Vlak byl všude.

Jedná se o docela jednoduchou varianci na hru Snake z roku 1976, akorát to není had, ale vlak.

Vlak – š š š hůůů

Vlak!

Úkolem vlaku je projet levelem a posbírat všechny předměty. Jakmile je všechny posbíráte, odemkne se zlatá brána, která představuje konec levelu. Problémem je, že každý předmět, který vlak sebere, mu přidá jeden vagónek. Vlak se pochopitelně nesmí se svými vlastními vagónky srazit. (Vlastně se nesmí srazit vůbec s ničím.) Vy tedy musíte přijít na to, jak posbírat všechny předměty a vyhnout se vlastním vagónkům. To je ze začátku docela jednoduché, ale postupně se to začne trochu komplikovat a některé pozdější levely malinko potrápí.


TIP: kdo má VLAK rád, může jej mít na slušivé podložce pod myš! ;)

Vlak – š š š hůůů


Vlak obsahuje celkem 50 různých levelů a každý má svůj password. Některé si určitě pamatujete dodnes. :) Co je trochu nepříjemné je fakt, že se vlak nepohybuje tak úplně real-time, ale po malých krocích, které trvají zhruba půl vteřiny. Každý krok navíc doprovází dost nepříjemný cvakavý zvuk ze speakeru. Cvak cvak cvak! Tuhle hru bych možná doporučil hrát bez zvuku, pokud by vám to vadilo.

Vlak – š š š hůůů

Jedna věc, která mi připadala super, je čistě vizuální stránka hry, protože cokoliv vláček sebere se promění ve velice ekvivalentně vypadající vagónek. Sebere-li třeba nějaké ovoce, dostanete vagón plný ovoce. Sebere-li kravičku, dostanete vagónek s cisternou plnou mléka. A tak dále. A tak dále. Malý roztomilý detail, ale potěší.

Vlak – š š š hůůů


Mobilní verze VLAKu

Zajímavé je také to, že hra existuje pro Android a iOS. Android verze má bohužel reklamy nacpané na začátku i na konci každé mise a také pokaždé, když zemřete, což je docela voprus.

iOS verze se jmenuje Train Snake a obsahuje až 74 levelů (čili má nějaké nové navíc), ale pouze prvních 20 je zadarmo a další jsou placené. Všiml jsem si, že v Apple Store v reviews si někdo stěžuje na to, že je hra placená, protože původní Vlak byl freeware. Prý je to od autora sprosté, že chce hráče podojit! Dovolím si trochu nesouhlasit, protože za a) autor za to chce pouze 25 kč a za b) myslím, že přepsat celou hru do Unity engine a předělat ovládání pro mobily/tablety dalo dost práce. Za mě osobně je to cajk.

(Dodatek Sledge: Jen pro jistotu, autorem verzí pro iOS a Android není sám Miroslav Němeček, který se ovšem portování na další platformy nijak nebrání, viz popis VLAKu na archivované stránce panda38.sweb.cz.)

Každopádně obě mobilní verze mají bohužel hrozné ovládání, což je u dotykových obrazovek docela pochopitelné. Jasně, obě verze se snaží být hratelné, jak je to jen možné. Ta iOS verze má dokonce na výběr hned z několika druhů ovládání. Přesto to pořád není tak příjemné, jako když máte fyzická tlačítka.


A tím se dostávám na konec. No, co dodat? Vlak je prostě super.
Š š š hůůů!

Vlak – š š š hůůů

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

  • | Kategorie: PC  | Štítky:  

Komentáře k:
"Vlak – š š š hůůů"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš XGLOBE - 2mmRetro podložka pod myš XGLOBE - 2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle