Retroherní koutek na MakerFaire – 100% sukces

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Navazuji na šortku o retroherním koutku, který jsme spolu s @tomasnesrsta rozestavěli v rámci Maker Faire Karlovy Vary. Mou největší obavou před akcí bylo, že ty staré střepy nebudou nikoho moc zajímat, a že tam budeme celý den jen zbytečně a opuštěni zabírat prostor. Ó, jak jsem se mýlil :) Výsledek předčil všechna očekávání.

Retroherní koutek na MakerFaire – 100% sukces

Poslední testy, za chvíli to začne...

Ihned od otevíračky začali místa před CRT obrazovkami obsazovat návštěvníci, a v podstatě celý den se u strojů tvořily fronty a chumly. Původní plán hry v průběhu dne rotovat vzal za své, bylo by to úplně zbytečné, ráno spuštěná čtveřice Vlak, Need for Speed 2 SE, Doom (vše PC) a Sonic the Hedgehog 2 (SEGA Mega Drive) se ukázala jako mimořádně šťastně zvolená. Až na Doom, kde bylo tu a tam nutné osvětlit taje ovládání (příště budou vysvětlivky), bylo vše v podstatě bezúdržbové, pokud tedy zrovna nějaké zvídavé dítko nezmizlo zpět do Volkov Commandera. Úspěch měla i skromná výstavka, v improvizované vitríně (box na 3D tiskárnu) jsem na odiv vystavil: ZX Spectrum, Game Boy, pár starých CPU, HP 200LX, Toshiba Libretto 50CT a nějaké herní big boxy. Víc se nevešlo, ale jako konverzační téma to fungovalo skvěle.

Retroherní koutek na MakerFaire – 100% sukces

Je to skromné, ale na nic víc nebylo místo.

Co mě vůbec nedošlo a na místě překvapilo je, že dítka, předpokládám pod vlivem aktuálních filmů, Sonica okamžitě poznala. Kde docházelo k omylům byl Doom, slovo "Minecraft" jsem v souvislosti s ním zaslechl toho dne několikrát :) Co mě naopak nepřekvapilo vůbec byly vědoucí pohledy fotrů, několik z nich vypadalo, že by si klidně sedli k síťovačce Starcrafta a Dooma :) A drobnou kuriozitou byla dáma, která se k zápolení s Vlakem vrátila dokonce několikrát.

Pro zajímavost, vystavená PC, vše s 15" CRT monitory.

  • XT turboklon (NEC V20 10MHz) - Vlak
  • 486DX2/66MHz - Doom
  • Pentium 200 MMX / 3dfx Voodoo - NfS2SE

Takže účast příští rok je myslím jasná! Vylepšení to bude chtít jen pár. Za prvé další TV, na které bude běžet SNES + Mario, po něm byla sháňka. Za druhé větší výstavka, asi to bude chtít nějak levně zaimprovizovat s plexi a dřevěnými hranoly, výška aspoň metr a půl. Za třetí popisky k ovládání daných her. A za čtvrté, pokud to půjde, počítače v desktop provedení pro úsporu místa.

Mimochodem - technické závady byly jen drobné. Jednu polofunkční klávesnici jsme identifikovali hned při raním testování, naštěstí jsem vzal zálohu, která sice nebyla stylově béžová, ale víc se dělat nedalo. Pak se nám jednou odlepil plakát :) A to, že jsme vyhodili jističe, mě upřímně řečeno nepřekvapilo, nicméně asi to nebylo tak úplně naší vinou, spíše nám k tomu pomohl někdo další "po cestě". Monitory, které posledních 20 let nebyly zapnuté v kuse víc jak pár desítek minut, to ustály s grácií.

Btw. nebyli jsme jediným herním místem, hnedle u vchodu měl spolek CZLAN rozbalený působivý stánek s Microsoft Flight Simulator, s baterií pokročilých ovládacích prvků, joysticků, hejblátek a udělátorů (omluva za odbornou terminologii). Trochu mě mrzí, že jsem si k letadélkům nestihl na chvilku sednout, ale frontu měli také masivní.

Retroherní koutek na MakerFaire – 100% sukces

Pár minut před zavíračkou, toho klučinu, co prohání NfS2:SE, jsem nakonec musel vyhánět :)

A ještě doplním veselou historku - ta část prostor hotelu Thermal, kde se akce pořádala, byla nedávno rekonstruována, což obnášelo i výměnu (nebo možná jen umytí) skleněných stěn. Skleněné panely jsou panenské a tak dokonale čiré, že jsem se jedním z nich pokusil projít, kterážto řacha nejspíše spustila v přilehlém bazénu malé tsunami :) Patrně jsem toho dne nebyl jediný, nakonec na skla do výše očí nějaká dobrá duše nalepila papírky, aby se dojem průchozího prostoru rozbil.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie:  

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle