Retro United :) - RETROPOLIS
Takže přátelé, fórum otestováno, zjevně snese příspěvky libovolné délky. Děkuji za pozornost! ;))
Uff, je to toho tolik, že ve stávajícím stavu nemám šanci okomentovat byť desetinu, ale něco snad. Předně bych doporučil text vzít a publikovat u tebe na blogu, tady to strašně zapadne a to by byla škoda, je tam přehršel věcí k zamyšlení.
Schopně vedený agregátor retra by podle mě zbytečný nebo duplicitní nebyl. Je tu spousta blogerů, kteří retro naťuknou jen občas, sám si toho zářným příkladem, a ne každý má čas a sílu sledovat je všechny a vyzobávat to zajímavé. A u čistě retro blogů naopak sem tam vyjde offtopic výkřik do tmy, který s tématem nesouvisí. Kdybychom nalezli moudrého a laskavého editora, který by si na svá bedra to břímě probírání se balastem vzal, mohlo by to být ku prospěchu věci. Pokud vezmu jen čtenáře HV, nemyslím si, že většina má rssku nacpanou herními blogy se záměrem vyzobávat retro. My to děláme, ale my se tématu přeci jen věnujeme dlouhodobě a se zapálením, obsah sami navíc tvoříme a zdroje tedy potřebujeme.
Problém je, že tohle imho chce editora, který ale zároveň nebude blogerem. Protože, přiznejme si, jsme ješitní až běda, a kdyby to začal dělat někdo z nás, začne dřív nebo později protěžovat vlastní články (a rozdmýchávat vášně). Z toho naopak vyplývá, že schopný editor by pomáhal brousit kvalitu a hodnotu materiálů jednotlivých autorů.
No a v ideálním případě by existence takového fan retro portálu mohla vykrystalizovat v cosi, co jsi nastínil v dalších odstavcích. Abych navázal na tvých "deset úrovní" - radši drobný krůček o půl úrovně víš, než Armstrongův skok pro lidstvo a následný pád na tvrdý beton reality :) Ono to takhle napsané zní skvěle, ale obávám se pro to tu v první řadě není dostatek čtenářů, v řadě druhé dostatek kvalitních autorů. Nebo je a jen o nich nevím / nevíme?
Bohužel, nalezení onoho báječného editora bude pravděpodobně podobně nemožné, jako výběr přísného, leč spravedlivého monarchy :)
...
Tak, a teď kafe dovnitř a kocovino ven!
Sledge napsal(a)
Schopně vedený agregátor retra by podle mě zbytečný nebo duplicitní nebyl. Je tu spousta blogerů, kteří retro naťuknou jen občas, sám si toho zářným příkladem, a ne každý má čas a sílu sledovat je všechny a vyzobávat to zajímavé.
No, agregátor má jednu zásadní výhodu. Jeho realizace je zdaleka nejjednodušší, takže můžeme experiment začít s nízkými náklady. Co potřebujeme je jenom doména a nějaký ten skript, který bude co hodinu scanovat naše příspěvky na sociálních sítích. Pořád se mi zamlouvají ty hashtagy a hned vysvětlím proč.
Kdokoli cokoli někam zajímavého napíše a někoho z redakce to zaujme, stačí dát repost, dodat komentář a hlavně hashtag a je to! A může jít o článek, obrázek, odkaz, video, cokoli. Agregátor pak jednou za hodinu třeba prošmejdí veřejné účty redaktorů na všech sítích (tj. bude tam můj Twitter, moje G+, tvůj Twitter a tvůj Facebook + KDOKOLI, kdo se s námi pustí do díla) a najde-li náš hashtag, tak ten post vezme, uloží do databáze a zobrazí na hlavní stránce. Je to prosté, rychlé, intuitivní a řekl bych i bezpečné (až do okamžiku, než se někdo z redakce zblázní a začně hashtagovat koprofilní porno).
Předem hlásím, že takovou věc naprogramovat neumím, ale zároveň si umím představit, že to bude velice jednoduché. Do projektu, tedy do redakce, bychom pak zapojili současnou komunitu a můžeme to nechat chvíli bobtnat. Takže tam nebudou zdaleka jen naše články z blogů, ale tak nějak všechno, co nás na netu zaujalo.
Sledge napsal(a)
Problém je, že tohle imho chce editora, který ale zároveň nebude blogerem. Protože, přiznejme si, jsme ješitní až běda, a kdyby to začal dělat někdo z nás, začne dřív nebo později protěžovat vlastní články (a rozdmýchávat vášně). Z toho naopak vyplývá, že schopný editor by pomáhal brousit kvalitu a hodnotu materiálů jednotlivých autorů.
No a v ideálním případě by existence takového fan retro portálu mohla vykrystalizovat v cosi, co jsi nastínil v dalších odstavcích. Abych navázal na tvých "deset úrovní" - radši drobný krůček o půl úrovně víš, než Armstrongův skok pro lidstvo a následný pád na tvrdý beton reality :) Ono to takhle napsané zní skvěle, ale obávám se pro to tu v první řadě není dostatek čtenářů, v řadě druhé dostatek kvalitních autorů. Nebo je a jen o nich nevím / nevíme?
No, nemyslím si, že by tohle byl problém. Zodpovědnost ze relevantnost článků můžeme nést sami, aniž by to jakkoliv ovlinilo naši soukromou blogerskou činnost - viz Kultura Kriplů. Reálný problém je stanovit cíl projektu, cílovou skupinu, formu, úroveň kvality, témata, rubriky a tak dále. A rozdělit úkoly. A to mimo jiné znamená také poněkud větší investici do začátku, protože by šlo o dlouhodobější a závažnější závazek, než psaní blogu.
Já jenom zopakuji, aby nedošlo k mýlce - na takovém webu by mohly být klidně i naše články z blogů, byl bych nerad, aby vznikl dojem, že chci udělat suchopárný web plný analýz. Až prozkoumáš třeba Killscreen nebo si osvěžíš paměť nad Retrogamerem, podle mne ti docvakne, proč mantricky opakuji a dávám takový důraz na pevně stanovené hodnoty nově vzniknuvšího magazínu. My bychom si ho prostě udělali na míru, v čem jsme dobří a jenom bychom dbali na dodržování pravidel, která si ale sami stanovíme.
Jenže pořád to chce odhodlání, píli, hodně času a více než jen pár lidí, nadšenců. Potřebujeme seriózní magory, které to bude bavit ;).
Ticho neni, alespoň u mě, tak nějak to válím po šedé kůře mozkové a dumám. Problém je, že v aktuálních vedrech funguju tak na polovinu výkonu (a ten je i naplno dost neslavnej ;)
Osobně bych to viděl někde u toho agregátoru. Nechat každýho bojovat na vlastnim písečku a vyzobávat z toho pro nás relevantní obsah. To je projekt, který se ze začátku dá ukočírovat a případně dál rozšiřovat. I v případě agregátoru tu ale je několik možností, jak obstarávat obsah. Např:
- Plná automatika - do systému vložíme důvěryhodné zdroje obsahu (jak si je popsal - twitter feedy, rss, fb stránky...) a cokoliv, co bude mít příslušný hastag, bude přebráno a zobrazeno.
- Plný manuál - jednoduchý formulář s několika prvky, jako nadpis, úryvek, URL původního příspěvku, URL obrázku... Redaktor to ručně vyplní a vloží do systému. V obsahu se tak může objevit v zásadě cokoliv, záleží na redaktorech (nebo lépe - moderátorech).
No, a pak je tu cokoliv mezi tim :)
Plná automatika by byla náročná na domluvu - je třeba dát dokupy autory, domluvit se s nimi na poctivém označování patřičným hashtagem a důvěřovat jim, že to nebudou zneužívat. Technicky by to možná taky nebyla legrace - cokoliv, co má RSS/XML výstup, je sranda, ale třeba FB stránky a twitter už budou trochu problém.
Plný manuál je legrace po všech stránkách, formulář se dá spatlat hned, ale zase si to žádá zapálenější redakci, popř. ochotu autorů se s nějakým vyplňováním obtěžovat. Jasně, můžeme u toho sedět ve dvou, skenovat českej internet a vkládat jeden článek po druhym, ale to trochu ztrácí drajv :)
A samozřejmě je možná i kombinace obého, tzn. automatické přebírání z jedněch zdrojů a ruční doplňování jiných.
Když jsme u toho, pojďme zkusit dát dohromady seznam blogů, magazínů atp, na kterých se retro články objevují. Založil jsme pro to nové téma, ať se nám to neplete sem - https://www.high-voltage.cz/forum/bordel/retro-blogy-magaziny-youtube-kanaly-twitter-ucty-facebook-stranky-atd-ceske/
A opět vyvstává otázka ohledně tematického zaměření. Kormidlovat vyloženě směrem ke hrám? Nebo řešit i techničtější věci, viz blogy hračičků typu http://blog.i-logout.cz/, http://hexadoupe.blogspot.cz/, http://www.8bity.cz/ a další?
Samé ocásky! ;)
Ftl napsal(a)
No vyjadřovat by se měli hlavně "budoucí" tvůrci :)
Vyjadřovat by se měli všichni, ať to získá nějakou podobu. Mimochodem, už jsme u toho - akce ještě ani nezačala a už se to dělí na tvůrce vs. čtenáře. Co k tomu přistoupit trochu tvořivěji a akčněji a ne jen takhle pohodlně pasivně? ;)
Nó, já se pustil do článku, ale oproti vám ostatním to zní tak nějak infatilně a po čase přemýšlení a povinných korekcí jsem uznal, že takhle to teda nepůjde a odložil jsem to na neurčito. Původně jsem totiž chtěl psát o vzniku mého gamepadu na Didaktik M (skromě podotýkám jediného na světě :D, vlastně jsou dva, ale oba jsou moje práce) a aby to mělo příběh, tak to začalo tím, jak jsem začal s pařením a pak už jsem pomalu začal ztrácet souvislosti, začal jsem se v tom motat a aby mi nic neuniklo, tak jsem to četl pořád dokola až mě to přestalo bavit, tak jsem to uložil a možná se k tomu někdy vrátím %)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Dave: No, však už se do toho taky tim dumáním nad technickou stránkou věci sám montuju, zdá se :) Doména je za pár kaček, hosting mám, po stránce nákladů by to byla sranda.
Jak jsem psal, přebírání obsahu z blogů s RSS/XML by určitě nebyl problém, to ani nemusim psát, na to vyčmuchám nějaký pluginy, pokud to postavim na Wordpressu / Drupalu (*). Ostatně, nějaký agregátory cizího obsahu už jsem kdysi řešil. Nakonec i na ten Twitter asi něco najdu. Doplnim to o formulář pro ruční vkládání (vkládat můžou třeba všichni, ale ne-redaktoři by podléhali schvalování některého z redaktorů) a máme zdravý základ hotov :)
* Může se to zdát trochu jak kanonem na vrabce, ale výhoda takovýho řešení je, že bude připravený i na vlastní obsah, a ne jen ten přebíranej.
Ale zrovna ty už tak nějak tušíš, jak jsem na tom s dodacíma lhůtama ;)
A zatímco vše "pod kapotou" jsem asi schopen obstarat, "ksicht" by musel někdo dodat. Když už se do toho pouštíme, přijde mi nevhodný prostě někde splašit nějakou free šablonu, kterou používá milión a jeden web. Nějaký tu nějaký nevytížený grafik? :)
Sledge: Já jenom zopakuju, že pro mne jako pseudoredaktora by bylo nejjednodušší, abych dával posty na Twitter a G+ "jako obvykle" a jen dodáním hashe se to objeví na webu. Abych se někam logoval do nějakého dalšího systému, nemluvě o pohodlnosti při používání mobilu - na to nemám, to hlásím předem.
Tak jsem se pustil do nějakýho toho testování. Jak jsem předpokládal, se správnou kombinací pluginů se to dá relativně snadno vystavět na Wordpressu.
techdemo (opakuji, jen a pouze techdemo! ;) - http://retro-united.1701.cz/
Umíme:
Twitter - pomocí dotazů si můžu navolit v podstatě cokoliv. Např. teď se přebere:
- vše s hashtagem #starehry
- vše od @davesade s hastagem #retro
- vše od @StareHry s hastagem #retro.
(můžou oba zmínění příležitostně otestovat?)
Blogpost - přebírá se:
- články z vlci-doupe.blogspot.com v kategorii Retro
- články z mickthemage.blogspot.com v kategorii Retro
- články z gurujoe.sk v kategorii Retro
- články z poklady-z-popelnice.blogspot.cz v kategorii Retro
- články z angryplayer.blogspot.cz v kategorii Amiga
Dále:
- Wordpress blogy problém nebudou.
- Google+ nejspíš nepůjde, leda bych si na to vážně růčo napsal parser.
- Má cenu řešit FB?
Obsah se nepřebírá real-time, ale jednou za 5 minut (Twitter) či 15 minut (blogy) se spustí cron a zjistí akualizace. Pokud najde něco nového, přebere si to a uloží do databáze, v tu chvíli je to přístupné na webu. Výhoda je, že Retro United pak může fungovat i jako archiv, což se v případě Twitteru může hodit...
Dave: no, bylo by pohodlnější, kdybysme se dohodli na jednom štítku, kterej budeš pro retro články používat.
Abych to vysvětlil: články se štítkem "Amiga" dostanu z http://www.blogger.com/feeds/853468846608461399/posts/default?category=Amiga - ale jestli existuje syntaxe, jak si podobně vyfiltrovat kategorií víc, tak mě zůstává utajena :) Takže vidim jediný řešení - vytvořim si pro tebe +- 5 feedů, každej s jinym parametrem. Což je trochu chaos a navíc by to muselo 5x šáhnout pro feed a 5x si ho rozebrat. Ale šlo by to :)
Dodatek: způsob, jak si jednim dotazem vyfiltrovat víc kategorií, sice je popsán v dokumentaci - https://developers.google.com/gdata/docs/2.0/reference#Queries - reálně ovšem nefunguje. A co jsem tak pročítal fóra, lidi po tom volaj snad od roku 2007 :) Google Google...
A s Google+ - zdá se, že jsem našel skript, kterej je schopnej na požádání z G+ streamu udělat RSS feed. Což by řešilo náš problém, protože RSS feed si dál můžu přebrat stejně, jako si teď přebírám ten blogpost. Jednoduché, elegantní :) Neumí to sice hashtagy, ale to by šlo asi nějak obejít.
Wordpress zase vede! :)
Pokud si na blogu, který běží na Wordpressu, nechám vypsat konkrétní kategorii / štítek, tak prostým přidáním /feed za URL dostanu feed pro konkrétní termín. Takže např. https://www.high-voltage.cz/rubrika/8bit/feed/ mi vytáhne vše z kategorie 8bit.
Je to poznámka spíš pro mě, abych to nezapomněl :)
Sledge napsal(a)
Dave: no, bylo by pohodlnější, kdybysme se dohodli na jednom štítku, kterej budeš pro retro články používat.Abych to vysvětlil: články se štítkem "Amiga" dostanu z http://www.blogger.com/feeds/853468846608461399/posts/default?category=Amiga - ale jestli existuje syntaxe, jak si podobně vyfiltrovat kategorií víc, tak mě zůstává utajena :) Takže vidim jediný řešení - vytvořim si pro tebe +- 5 feedů, každej s jinym parametrem. Což je trochu chaos a navíc by to muselo 5x šáhnout pro feed a 5x si ho rozebrat. Ale šlo by to :)
To ti teď nemůžu slíbit, ale na druhou stranu - veškeré své články dávám obvykle na G+, takže by to šlo parsovat z něj. Nebo z Twitteru, samozřejmě. Zkusím se na to zaměřit, že bych ho zase používal více.
Dave: přímo z toho RSS se to přebírá lépe, můžu z toho vytáhnout dvě/tři věty, popř. obrázek, pokud je. Mohl bych to udělat tak, jak jsem naznačil předtím, ale koukám, že relevantních štítků máš cca 10 a ani ty určitě nepokrejou všechno - nikde nevidím DOS třeba :) Máš tam takovej hezkej, leč poslední dobou nepříliš často používanej štítek - nostalgie. Nešlo by ho oživit? Nemusel bys zakládat nic novýho a bořit si strukturu webu... Pak by to bylo dost dobrý! ;)
Jinak, dumám nad názvem, ranní autopilot (čištění zubů, příprava snídaně, tělo se hejbe, mozek nepracuje...) mi předhodil flashback. Jak moc je to blbý na stupnici od 1 do 10, kde 10 je Albert Einstein a 1 průměrný hokejista?
Sledge napsal(a)
Dave: přímo z toho RSS se to přebírá lépe, můžu z toho vytáhnout dvě/tři věty, popř. obrázek, pokud je. Mohl bych to udělat tak, jak jsem naznačil předtím, ale koukám, že relevantních štítků máš cca 10 a ani ty určitě nepokrejou všechno - nikde nevidím DOS třeba :) Máš tam takovej hezkej, leč poslední dobou nepříliš často používanej štítek - nostalgie. Nešlo by ho oživit? Nemusel bys zakládat nic novýho a bořit si strukturu webu... Pak by to bylo dost dobrý! ;)Jinak, dumám nad názvem, ranní autopilot (čištění zubů, příprava snídaně, tělo se hejbe, mozek nepracuje...) mi předhodil flashback. Jak moc je to blbý na stupnici od 1 do 10, kde 10 je Albert Einstein a 1 průměrný hokejista?
Štítek nostalgie jsem postupem času přestal používat, protože skoro všechno je nostalgie ;). Ale oukej, mohl bych ho začít znova používat a označovat tím všechny relevantní články (přičemž zpětně to asi dělat nebudu, klikat 1000 článků ručně se mi fakt nechce.
Respektive bych mohl začít používat nový tag, který by přímo říkal, že jde o článek určený pro RetroUnited. To bude asi vůbec nejlepší.
Čímž se dostávám k tvému druhému tématu - název. RU se mi fakt nelíbí, sorry. Flashback bych nedělal. Jednak asociace na slavnou hru, za druhé jde o jméno jednoho amigisty, který kdysi měl (na svou dobu velký a slavný) web se stejným názvem (makal na tom s Offlerem a časem se do toho nějak zapojil Prober, aby časem vznikl Amigaportál). A hlavně to nějak moc nevypovídá o tom, že jde o staré hry a hardware...
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online:
21 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 682
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1410
Příspěvky: 23855
Nejnovější uživatelé:
Riya Sharma, Snnsnsnn, Franta, pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBobAdministrátoři: Sledge: 5640