RSS

Androidí tablet coby dedikovaná DOS mašina

10/08/2014 - 12:38
Avatar

Dumám nad dalšími možnostmi rozumné mašiny specializované na hraní DOSovek, viz https://www.high-voltage.cz/2014/notebook-na-stare-dosovky/

Staré železo je pochopitelně nejlepší možnou volbou, na tom se shodneme. Hned za ním je DOSBox na stroji s dostatečným výkonem. Co ale takový laciný tablet? Na aukru se dá pořídit za 800Kč, klávesnice k němu za pár korun. Výhody jsou zjevné - je to skladné, je to levné, je to bezhlučné.

Jasně, pořád je to jen bídná emulace, nicméně provozování Dosboxu na nějakém sekundárním stroji má, aspoň pro mě osobně, jedno velké pro - když sedím třeba u toho starého notebooku, nejsou rozptylován internetem, filmy, seriály, prostě tím klasickým informačním šumem.

Je to celé asi blbost, ale jsem v pokušení (opět) nějaký laciný tablet zakoupit a vyzkoušet to s nějakým schopnějším androidím portem Dosboxu (Dosbox Turbo se jeví jako ideální). Zajímá mě, jestli takový čínský zázrak zvládne rozhýbat aspoň Dooma :) Můj telefon (Samsung Galaxy Nexus) to zvládl.

Tablet bych pak samozřejmě hodil do nějaké soutěže, pravděpodobně programátorské. Stejně, jako naposledy.

10/08/2014 - 13:37
Avatar

Tahle to vypadá na Nexusu 7 :) Ten je o notný kus výkonnější, než ty laciné tablety, i tak se na něm Doom nehýbe úplně perfektně, ale takových 20fps to bude. Takže z těch nevýkonných tabletů půjde pod Dosboxem vymáčknout odhadem tak slabší 486ka...

nexus-dosbox.jpg

sp_PlupAttachments Attachments
10/08/2014 - 13:39
Avatar
LubikCZ

Zkoušel jsem Androida na x86 platformě (Acer eMachines eM350), ale nic moc teda. Další věci jsem už nezkoušel, nebyl čas a kvůli (ne)funkčnosti ani nálada :/ Časem se k tomu třeba vrátím, verze x86 Androida třeba pokročila. Kvůli tomu jsem si taky pořídil SSD disk, tak by bylo dobré ho taky využívat.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

11/08/2014 - 12:27
Avatar
Prague

Tohle mi jen potvrzuje, jak strašný je Android :-)

Pro vysvětlení: Psion 5MX měl 36MHz ARM a zvládal emulovat XTčko na 100% rychlosti. Na Psionu netBook, který měl cca 150MHz jsem na tom XTčku gamesil Prince of Persia na použitelné rychlosti a ještě mi na pozadí hrály MP3ky. A dnešní telefény mají 10, spíš ale 20x rychlejší procesory, navíc dvěma či čtyřma jádry a nedávají ani nějakou solidní 486ku? Fujtajxl.

11/08/2014 - 12:45
Avatar

Otázka je, jestli je tohle problém Androidu, nebo Dosboxu (popř. konkrétního Dosbox portu).

Např. nedávno jsem hrál Dungeon Keepera ve verzi z GOG, tedy DOSová hra v balíku s Dosboxem, a mé (pravda, chabé) dual-core Pentium na 2.9GHz mělo chvílemi co dělat. A to jde o oficiální x86 verzi, ten androidí Dosbox Turbo port je nejspíš jednomužná show.

11/08/2014 - 14:11
Avatar
LubikCZ

Tím nic moc jsem měl na mysli třeba ne úplně funkční wifinu. Což je u mobilního zařízení docela podstatná věc. Někdy se člověk připojil, někdy ne. Ale doba skutečně pokročila. Ale zase jak v čem. Wifi už je v poho, připojím se po každé. Dokonce se aktualizují instalované aplikace. Ale zase nejde nabootovat z disku, což je dost závažný problém. Je ale fakt, že ho nemám na flashce, ale na cdčku. Je prostě možné, že na té flashce je vytvořeno další cosi, co se zkopíruje na disk a pak Android bootuje z disku. Byly k tomu ještě další dvě aplikace na vytvoření bootovací flashky, které jsem ale nepoužil, protože ten ISO obraz jsem vypálil na cdčko. Takže Androida musím pokaždé zkopírovat na disk, ale pak už to z něho běží v pohodě bez případného přístupu na cdčko. To se ale doufám ještě pořeší, přesněji já to pořeším. Co se týče rychlosti, tak zatím není problém, běží to svižně. Tedy kromě pohyblivých tapet, ale to je drobnost, protože takové tapety nepotřebuju používat. Takže x86 Android ještě není tak úplně vhodný pro nasazení na x86 platformu.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

11/08/2014 - 14:13
Avatar
Prague

Zajímavé, že přesně stejně to fungovalo-nefungovalo i před třema lety, když jsem to zkoušel já. Ono to totiž ani na běžné písíčko nechce nikdo moc portovat a udržovat. Přitom s x86 se prodávají telefony i tablety a běží to tam naprosto normálně.

Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: MilasPce
9 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2124

Sany: 1498

MilasPce: 1362

Neny: 1133

Logout: 916

Powerack: 915

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 577

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1288

Příspěvky: 22192

Nejnovější uživatelé:

wwwvolfik83, CNC_Acolythe, Daniel Anthony, jack jiley, TlustejHajzl, johne wicks, alexfe, dim0n, ana john, Wolfi_Eisens, Alberto Jones, Blue, filozof, Elder Master

Administrátoři: Sledge: 5401

Podpořit na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1 202 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš AMIGARetro podložka pod myš AMIGA 233 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle