Notebook na staré DOSovky

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Na fóru se nějaký ten pátek zpět objevil dotaz, zda by na staré DOSové klasiky nebyl ideální dobový notebook. Nějaká rozumná 486ka s dostatečným množstvím operační paměti, která nezabere tolik místa jako desktop a dá se rychle připravit k akci. Sice jsme nakonec společnými silami došli k závěru, že staré notebooky jsou na hraní nevhodné, ale znáte to, červík hlodá.

msdos

Po krátkém zamyšlení a lehkém průzkumu mám na otázku Jaký notebook je vhodný na staré hry pro DOS dvě možné odpovědi. Jak už to tak bývá, jedna je ultra stručná, druhá podstatně delší.

Stručně...

Takový, který zvládne rozumně provozovat DOSBox. Ano, tohle jste asi nechtěli slyšet, ale pokud vám nejde o nějaký dobový feel, bude nejlepší splašit starší notebook aspoň s Pentiem M a 512MB paměti, prásknout na něj Linux a nainstalovat DOSBox. Je to téměř bezbolestné a funguje to...

...nebo dlouze:

..ale vy moc dobře víte, že emulace je sice dobrý slouha, ale zlý pán, a že opravdové železo se ničím nahradit nedá. Takže DOSBox sice vítáte, protože vám díky němu i v práci na firemní mašině běží Master of Orion nebo dosaď-svojí-oblíbenou-dosovku, ale doma prostě chcete real stuff. A protože vám manželka zakázala neskladný desktop, je notebook jediná možná volba. Pojďme si tedy ty pasti, které na vás čekají, rozebrat.

Procesor, paměť, velikost disku... tak tohle všechno je v případě shánění notebooku na DOSovky naprosto irelevantní. Protože žít se dá se vším od 386ky s 1MB operační paměti výš. Jsou tu mnohem důležitější parametry.

Displej

Protože si chceme staré hry užít v celé jejich rozpixelované kráse, je nutné vybírat notebooky s kvalitním displejem. Na stroje černobílé pochopitelně zapomeneme rovnou, ale ani barva není zárukou kvalitního zobrazení. V dávných dobách, tedy v devadesátých letech, byly obecně notebooky vybavovány dvěma typy barevných displejů - pasivními a aktivními. Nemá smysl zabíhat do technických detailů, ve kterých sám dost plavu, ale důležité je vědět, že pasivní displej sice umí barvy, ale nevalně a s dlouhatánskou odezvou. Na hraní je tedy vyloženě nevhodný. Aktivní displej je nutnost.

Druhým důležitým parametrem je rozlišení. Naprosto ideální je 640x480. Proč? Protože staré DOSovky s rozlišením 320x200 se do něj aspoň na šířku "vejdou" bez interpolace, jeden pixel hry se jednoduše zobrazí jako dva pixely na displeji. Co se bude dít na výšku záleží na konkrétním notebooku. Některé stroje nebudou interpolovat a nechají nahoře i dole černé pruhy, jiné obraz na výšku roztáhnou. I tak je ale deformace obrazu akceptovatelná. U notebooků s rozlišením 800x600 (nebo dokonce 1024x768) už je situace horší - obraz bude buď 1:1 neinterpolovaně zobrazen uprostřed, nebo bude masivní interpolací rozpatlán domrtva. Dobré není ani jedno.

Zvuková karta

Nerad bych naštval členy Hnutí za věčnou slávu PC speakeru, ale zvukovka kompatibilní s kartami AdLib / Sound Blaster je k DOSovému hraní dle mého názoru nezbytná. Nutno říci bohužel, protože i když se nám podaří najít notebook, který disponuje slušným displejem, neznamená to, že tento bude mít i použitelnou zvukovou kartu. Starší kusy dokonce nemusí mít zvukovou kartu žádnou.

Další skupina notebooků sice zvukovkou vybavena je, ale často jde o specifická řešení, jejichž SB kompatibilitu, je-li s ní vůbec počítáno, zajišťuje dodaný software. Což znamená mizernou funkčnost a desítky kilobajtů promrhané konvenční paměti k tomu. To nechcete. Co potřebujete je buď originální Sound Blaster, nebo nějaký schopný klon, jako jsou např. zvukovky výrobce ESS (ESS688, ESS1688, ESS1868 apod.) Z vlastní zkušenosti vím, že jejich provoz je naprosto bezproblémový a k instalaci pod DOSem postačí SET BLASTER s patřičnými parametry.

Popř., a to je specialita, na kterou asi jen tak nenarazíte, existují notebooky / laptopy s klasickým ISA slotem. Kdysi jsem jeden takový měl, 486ka drobných rozměrů, leč s rozlámanými panty. Nevzpomenu si, co to bylo za značku (Cardstar?), ale vzadu pod kusem plastu měla běžný ISA slot, do kterého se pohodlně vešla libovolná ISA zvuková karta standardních rozměrů.

Konektivita

Tohle je spíš doporučení. Pro pohodlný přenos dat je dobré zajistit notebooku síťovou konektivitu. Počítejte tedy s nákupem PCMCIA síťové karty, protože postarší notebook nejspíš síťovkou vybaven nebude. Popř. je možné použít CF/PCMCIA adaptéry a data přenášet pomocí CompactFlash karty.

Výsledek?

Pokud vše výše uvedené nasypete do kotlíku a povaříte, s trochou štěstí vám z toho vyleze notebook z půlky devadesátých let vybavený 486kou, nebo dokonce Pentiem. Modernější stroje budou mít nevhodné displeje, starší zase nebudou disponovat zvukovou kartou. Počítejte s tím, že takový typický 20 let starý noťas bude mít polámané plasty, zvlášť u pantů, plus mu sem tam bude chybět nějaký ten méně důležitý kousek. Drobné opravy vás čekají téměř určitě. A s provozem na baterii nepočítejte vůbec.

TIP ke koupi

Aby článek nebyl jen prázdným tlacháním, připojím i tip na konkrétní notebook. Je jím Siemens Nixdorf PCD-4ND, který jsem nedávno zakoupil na aukru a kvůli kterému jsem sepsal tento článek. Notebook je vybavený solidním aktivním displejem, uvnitř bije 486DX2 / 50MHz a 20MB RAM, zvukový výstup zajišťuje Sound Blaster kompatibilní ESS1688. Zamrzí jen nedotažená implementace PCMCIA - při pokusu o použití CF/PCMCIA adaptéru se notebook zasekne. Ale jinak jde v zásadě o perfektní retro-stroj, na kterém se klasické hry pro DOS mohou cítit jako doma ;)

siemens-486-notebook

V komentářích samozřejmě uvítám TIPy na další podobné notebooky vhodné pro hraní pod DOSem.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Notebook na staré DOSovky"

 • LubikCZ napsal:

  Opět skvělý článek, který je zaroveň návodem :) K té zvukovce, to fakt stačí mít v autoexecu jen „set blaster=a220 i5 d1 p330“ a žádný jiný ovladač (ani v cofigu) a zvuk poběží? Jinak, máš tam pěknou disketovku. Škoda, že by mi byla už k ničemu. Jo a co takový Heretic, jak ten na tom poběží? Na té mé 486ce nic moc 486DX2/66MHz, 16MB RAM), ale už asi vím, největší brzdou tam bude klasický IDE disk s nevalnou přístupovou dobou nebo to není v disku?

  • Sledge (admin) napsal:

   Zvukovka: jop, a takhle se imho pozná skutečně dobře naemulovanej SB :) Drtivá většina her kartu prostě vidí jako běžnej Sound Blaster Pro, z dlouhých let používání ESS1868 si nepamatuju na hru, která by nefungovala. Ano, FM systéza zní občas jinak, než na originálním OPL-3 čipu, ale to se dá přenést přes srdce.

   Heretica můžu zkusit. A v disku bych chybu neviděl, ale zkus pustit smartdrv.

   • LubikCZ napsal:

    Teď mě ještě napadla 0.5megová grafika, tady by to chtělo o něco výkonější nebo se i v tomhle mýlím? Ještě k té zvukovce, mám tam „anonimní“ Crystal s ovladačema jak v autoexecu, tak v cofigu, takže to zkusím z nich vyhodit a uvidím, co se stane. A dík za tip s tím smartdrv, hned to jdu zkusit :)

    • Sany napsal:

     0.5megová grafika bude velmi pravděpodobně ISA grafika, a pokud je tento odhad správný, to je na 100% ten problém :)

     • LubikCZ napsal:

      Jinou než ISA tam nenacpu :/ Existuje nějaká vícemegová ISA? Nebo, když je to ISA, tak je to v podstatě šumák?

      • Sany napsal:

       Za jedno z nejvýkonnějších ISA řešení je obecně považován chips Tseng Labs ET4000 – takže by ses musel zkusit porozhlédnout po nějaké grafice, která ho používá. Cena tam ale může skočit výš, než je u jiných „normálních“ grafik obvyklé, po těchto kartách je nejen v ISA provedení celkem sháňka :)

  • Mamut napsal:

   ESS … pamatuji se jak jsem si koupil ESS 1688 zvukovku a očekával, že bude třeba nějakých driverů. Přijel i technik co dával rok předtím počítač do kupy a byl z toho jelen. Říkal, že to není možný, že k tomu nejsou žádné drivery :-D.
   Pak jsem někde zjistil (dneska bych hledal na netu, ale kde hledat něco o celkem neznámém HW před lety), že je třeba použít SET BLASTER. Když jsem mluvil pak s tím technikem, tak stále nechtěl uvěřit.
   Pohodový zvuk na tu dobu a cenu 2tis a krásně čisto v konvenční paměti. Sloužila léta než ji nahradil SB AWE64 :-).

 • Sany napsal:

  Díky za fajn článek, je to hezky a přehledně sepsáno ^^ :)

 • Springy napsal:

  Tenhle notebook byl můj první…škoda, že v roce 2000 nadobro odešel spolu se zbytkem zpeněžitelných věcí po návštěvě zlodějů. Teď mám nějakou Toshibu s Pentiem 133, ale ke zprovoznění jsem se ještě nedostal.

 • Logout napsal:

  Notebook je opravdu dobrá volba, je to PC-booková klasika a spolehlivý držák. Já měl na tyhle věci toshibu, která ovšem odešla do lovišť poté, co ve sklepech mého tehdejšího bydliště rupla vodovodní trubka ve zdi a přišlo se na to za týden, oxidaci už nic nemohlo zastavit.

  PS: nechtěl bych žít ve světě „manželka zakázala“ – asi by taková mojí manželkou dlouho nebyla…

 • hellhouse napsal:

  jop, taky mám už nějaký pátek „herní“ notebook a spokojenost s retro Toshibou je obrovská. To cvrlikání harddisku na pozadí Windows 98, tomu se nic nevyrovná!

  • Springy napsal:

   Já do Toshiby zatím stihl dát IDE/CF redukci s 4GB microdrivem. Točí se to jako harddisk, ale v porovnání s tím původním to dělá jen micro-hluk :).

 • SgtFury napsal:

  Prosím Ťa ako na tom beží napríklad Tomb Raider 1?:D Je to hrateľné aspoň na zmenšenej obrazovke?

 • Doomtrooper napsal:

  Tohle je opravdu dobre napsany. Me to isnpirovalo, a poridil jsem par zajimavosti az zvrhlosti. Tak to rozjizdim. Ne az tak retro jako spis jiny pristup ke specializovanemu notebook hardwaru, Vsak vite jak si rad hraju s ruznejma proste jinejma PC hrackama. Tentokrat tu mam na stole dva armadou testovane notebooky co maji vydrzet i apokalypsu. A zatim super teda…

 • Marek napsal:

  Já jen nevím v čem všem je to vlastně lepší než třeba 2 roky starý notebook s 1920×1080 displejem a dosboxem. Jde mi hlavně o vzhled a kvalitu zvuku. Jak je důležité rozlišení displeje? Nerozumím počítačům. A proč kupovat starý stroj když jsem dosové hry na něm hrál naposledy před víc jak 20 lety a už si to zas tak moc nepamatuji? Děkuji. Prosím odpovězte nevědoucímu. Moc děkuji.

  • Sledge (admin) napsal:

   „v čem všem je to vlastně lepší než třeba 2 roky starý notebook“ – Vlastně v ničem :) Ano, moderní výkonný notebook s DosBoxem / PCem tu práci zastane taky, a většinou lépe :) Nicméně! Někteří z nás prostě preferují reálný hardware před emulací, pro jiné může být výhoda přítomnost disketové mechaniky kvůli různým „servisním operacím“, to samé platí o paralelním a sériovém portu.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle