No permission to create posts
RSS

Co kdyby... svět bez x86 procesorů

06/08/2014 - 11:53
Avatar
Sany

Ad disky - a pokud teda vezmu teoretickou situaci, kdy budu mít jeden Mac s kompletně využitým diskem, tím DiskCopy mohu provést zálohu do souboru na ten stejný disk, který chci zálohovat ? Nebo musíš mít (jako na PC) nějaký druhý fyzický disk nebo min. druhou volnou partition na tom prvním fyzickém disku, kam se to záloha bude ukládat ? To by se pak asi musela rozjet síť a ukládat to na jiný připojený MAC, případně ten stroj vybavit dvěma harddisky...

Jinak bootování z RAMdisku - to je pro mně pc-čkáře opravdu velmi zajímavá vychytávka, určitě to časem rád vyzkouším ^^

Ohledně obrazu jasan - ten původní klasický DB15 (na kterém jak jsem tak koukal jely starší Macy) je jak píšeš Apple klasika, ale celkem mně poděsil právě ten HDI-45 a myslel jsem, že bez té potřebné redukce na VGA model 7100 vůbec nerozjedu. Že jde použít ta AV karta je skvělé - určitě to také takto pořeším a tu redukci z HDI-45 pouze výhledově hodím na konec dlouhého seznamu s hlavičkou "nice to have". DB15 to VGA redukci už mám sehnanou, a je to zřejmě něco poměrně mocného, s asi 10 dip přepínači a celkem obsáhlou přiloženou tabulkou s mnoha různými grafickými režimy - tak snad tam najdu aspoň jeden použitelný režim :)

A co se týče Maců ve sbírce, máš mezi nimi i nějaký ten úplně první, s kterým jsi začínal ? A co to bylo zač ? :)

06/08/2014 - 15:05
Avatar
Prague

Image disku sám na sebe jsem nikdy nezkoušel, hned jak se dostanu k nějakému Macu ...eh blbost, mám s sebou vždy alespoň jeden funkční emulátor 68k i PowerPC Macintoshů, kouknu se tam: Lze udělat komprimovaný obraz diskového oddílu a uložit ho na jiný oddíl stejného disku. Logicky, na stejný oddíl to jít nemůže, nicméně je to komprimovaný image, takže zabírá jen tolik místa, kolik máš zabráno na disku, respektive o něco méně díky kompresi. Image lze kdykoliv připojit zpět do systému a pracovat s ním, vše jen pomocí originál applovského Disk Copy.

--

Můj první Mac bylo starý Macintosh LCII alias PizzaBox, někdy kolem roku 2002. Tenkrát to bylo za odnos i s 12" RGB monitorem, klávesnicí, myší a celkem vzácnou ethernet kartou, protože sběratelská mánie nebyla v ČR žádná a tyhle věci neměly reálnou ekonomickou hodnotu. Dneska jen ta karta stojí určitě alespoň tisícovku, monitor se na aukru občas objeví cca taky tak. Monitor a karta je ale jediné, co mi z LCII zůstalo, zbytek jsem po roce dal kolegovi od ZX Spectra, má ho dodnes a funguje. Redukci na monitor jsem si bastlil tak abych tam mohl dát svůj tehdejší 17" s 1024x768, gamesili jsme na tom hru Maelstrom, byl to skvělý stroj. Tenkrát jsem měl Athlon@1GHz a od chvíle kdy jsem donesl LCII domu jsem ho zapínal méně a méně. Ještě méně když jsem pak dal LCII zas za odnos dál a pořídil za 5000Kč právě PowerMacintosh 7100, po roce za 500Kč o tři třídy výkonější PowerMac G3 desktop (jako torzo, proto ta cena, ale chyběly jen paměti a disk) a po dalším roce za 36800Kč iBook G4 12" - to už Athlon byl pryč z domu (resp. z kolejního pokoje).

Tedy svůj první Mac nemám, pořídil jsem po letech ještě LCIII, tomu po roce odešel SCSI řadič, tak šel zas o dům dál a ethernet karta a hlavně Apple II compatibility card (celý osmibitový počítač Apple II jako karta do Maca!) čekají, až někde uvidím LCII/LCIII za normální cenu.

06/08/2014 - 16:06
Avatar
Sany

Ok, Diskcopy určitě testnu a ještě jednou díky za zajímavé info i za radu - je fajn, že minimálně o této problematice už budu mít po prvním zapnutí aspoň rámcově jasno.

Ad Macy, to je zajímavá historie - zejména jak píšeš, že i přes jistě velký výkonnostní náskok a modernost tvého dobového Athlona (ve srovnání s LCII a asi i s 7100) ho Macy stejně postupně vytěsnily - ta platforma asi fakt musí mít "něco" do sebe :) Já osobně sice na majoritním používání PC nějak zvlášť dogmaticky netrvám, ale zvyk je železná košile a čemu se člověk v mládí naučí... takže to by už muselo být velmi, velmi přesvědčivé, abych dobrovolně přesedlal z té sice staré, ale dobře zajeté kobyly - o které člověk ví už úplně všechno a nečekají ho tam nějaká velká (a mnohdy příliš nevítaná) překvapení :)

06/08/2014 - 16:25
Avatar
Prague

Já si na Windows nikdy moc nezvykl. Do roku 1996 jsem měl ZX Spectrum, do roku 1998 DOS a v roce 1999 jsem k Windows instaloval RedHat Linux 6.1, přičemž do Windows jsem pak bootoval jen opravdu zřídkavě až do roku 2005, než jsem poslal PC z domu.

Teď mám opačný problém, můj hardware nemládne, nikdo už ho nevyrábí a co budu dělat až jednou skončí jeho životnost? Přejít na běžné Windows PC mi nehrozí, to mám denně v práci a stačí mi to, aktuální Mac se mi taky moc nepozdává, navíc je to uvnitř opět už jen obyčejné PC, takže to budu mít těžké...

06/08/2014 - 16:31
Avatar
LubikCZ

Nic proti "nakousnutým jablíčkům", líbí se mi hodně a určitě souhlasím i s tím, že to je velmi kvalitní platforma, ale připadá mi to strašně složité a co jsem koukal na Logoutovi screeny, tak mi to příjde ještě složitější. Železná košile je mnohem mocnější než abych přešel na takovýto systém, i když má mé uznání.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

06/08/2014 - 16:36
Avatar

Logout: ARM jistým příslibem do budoucna může být, ne? :)

06/08/2014 - 16:56
Avatar
Prague

LubikCZ napsal(a)
Nic proti "nakousnutým jablíčkům", líbí se mi hodně a určitě souhlasím i s tím, že to je velmi kvalitní platforma, ale připadá mi to strašně složité a co jsem koukal na Logoutovi screeny, tak mi to příjde ještě složitější. Železná košile je mnohem mocnější než abych přešel na takovýto systém, i když má mé uznání.

Vzhledem k desítkám milionů lidí co od roku 2001 opustili PC a přešli na Mac, protože je jednodušší bych řekl, to s komplikovaností nebude až tak strašné. Mac je světově uznáván jako uživatelský nejpřívětivější platforma a četl jsem několik studií, kde bylo jasně na vzorcích uživatelů testováno, jak rychle se naučí konkrétní věc na Macu a na PC, vypadalo to tak, že na Macu stejný úkon zabere novému uživateli tak 1/3 času co na Windows. Čili celé je to jen o tom, chtít nebo nechtít překonat zažitý zvyk.

06/08/2014 - 16:57
Avatar
Prague

Sledge napsal(a)
Logout: ARM jistým příslibem do budoucna může být, ne? :)

Když on je ARM furt jen mobilní čip na steroidech a ten překotný vývoj mu spíš škodí. Stejné možnosti co má ARM teď mělo PowerPC v půli 90. let, jen nemělo takové frekvence a výrobní proces nebyl tak dokonalý jako je teď. Holt IT svět zahodil dobré CPU, přešel na designově horší aby zas objevoval ty hezčí cestou prznění mobilních procesorů. Jsem skeptik, ale třeba mě překvapí.

06/08/2014 - 17:06
Avatar
Prague

Ještě k té komplikovanosti:

  • která platforma měla už v 80. letech automatickou konfiguraci všeho hardware? zasunuli jste kartu do sběrnice, připojili disk, zapnuli a vše jelo; monitor sám věděl jaké má rozlišení a systém ho sám nastavil, atd.
  • která platforma měla po propojení dvou počítačů síťovým kabelem rovnou přístupné disky z jednoho počítače na druhém (utilita Chooser), daly se připojit, procházet, systém si rovnou zjistil jestli na druhé straně není software pro neznámé soubory a používal ho; síť se nenastavovala, prostě rovnou běžela
  • která platforma měla plně grafické rozhraní bez příkazového řádku, takže vše šlo udělat klikáním myši a zvládaly to i obyčejné sekretářky nebo školou povinné děti (videa z počátku 90. let, kde děti tak v páté třídě dělají videoprezentaci školního projektu, pálí ji na CD a předvádějí ve škole se dostala i do Apple reklam)

To všechno ten složitý Mac :-)

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: Ysera
12 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2124

Sany: 1498

MilasPce: 1362

Neny: 1133

Logout: 916

Powerack: 915

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 577

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1288

Příspěvky: 22193

Nejnovější uživatelé:

wwwvolfik83, CNC_Acolythe, Daniel Anthony, jack jiley, TlustejHajzl, johne wicks, alexfe, dim0n, ana john, Wolfi_Eisens, Alberto Jones, Blue, filozof, Elder Master

Administrátoři: Sledge: 5401

Podpořit na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1 202 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš XGLOBE - 4mmRetro podložka pod myš XGLOBE - 4mm 233 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle