Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit sesp_Registration Registrovat
No permission to create posts
RSS sp_TopicIcon
Co kdyby... svět bez x86 procesorů
05/08/2014 - 16:56
Avatar
Prague

U starších G5 je AGP, u poslední generace G5 je PCIe, u G4 je to komplikovanější - modely nad 500MHz mají speciálně upravený AGP slot, na kterém je vyvedeno tuším 28V, protože v té době se skrze grafiku LCD displeje u Apple i napájely, takže originál karta měla speciální konektor (ADC) kterým šla obrazová data, USB, FireWire i napájení., modely pod 500MHz mají zas buď normální AGP nebo jen PCI.

Do všech lze strčit přeflashovanou verzi PC karty podporované systémem (já mám např v AGP slotu Radeon 9800 Pro flashnutý na Mac), u těch strojů, které měly od výroby ADC konektor a mají tudíž na desce v konektoru 28V se musí odvrtat příšlušný pin na grafické kartě, jinak dojde k její likvidaci.

Model na Aukru je podle všeho poslední generace, tj. jeden dvoujádrový procesor. Má nejlepší grafiku která jde do PowerPC Maca nacpat, nejsou známy žádné hardwarové nedostatky od výroby, je to asi nejodladěnější Mac. Nicméně já od nátury radši 2x jednojádro než 1x dvoujádro, proto mám, co mám - Mac plný much (od výroby kazové zdroje, pazvuky v soundsystemu), ale to je programátorovi jedno :)

K PowerMacu 7100 - můj první PowerMac, před dvanácti lety mě stál v bazaru pět tisíc. Krásný stroj, viděl jsem ho na aukru s upgradem před nějakým časem, asi to majitel znovu vystavil. Já mám variantu se střihací kartou - s-video in/out, druhá grafika, takže teoreticky k tomu můžu plácnout dvakrát velký (na tu dobu) 19" monitor. A je to jeden z posledních desktopů od Apple, který je kovový a ne plastový. Už se těším na větší byt, tenhle půjde z půdy určitě hned na stůl :-)

05/08/2014 - 18:12
Avatar
Sany

Díky za fajn info - pokud mně Macy chytnou (a nepustí), určitě totiž dlouhodobě nezůstanu jen u jednoho modelu a pak se toto může velmi hodit.

Ten PowerMac 7100 jak píšeš vypadá velmi bytelně - taky jsem si při pohledu na tu skříň říkal, že to určitě nebude takový ten moderní case z plechu "papíráku" nebo plastu :) Jde o konkrétně tohoto Maca : http://aukro.cz/show_item.php?item=4434803091

Jinak tipuji, že s daným dobovým OS by to mohla být velmi svižná sestava, díky tomu CPU upgradu... aneb co byste mi chlapi jako místní znalci  a odborníci doporučili jako optimální systém pro tento upgradovaný 7100 ? Mám tam nechat ten dobový systém, s kterým se 7100 prodával ? Nebo to případně upgradovat na nějakou novější a případně mocnější verzi, vyplatí se to ?

05/08/2014 - 22:50
Avatar
Prague

Ani se mi nechce počítat, kolik Maců jsem to vlastně nahromadil v době, kdy jsem měl nový iBook a uživatelů v ČR bylo tak málo, že se dal udělat sraz, kde se sešli všichni aktivní :) Ale když vezmu i své pracovní stroje (protože jsem nezkýčkán rychlejším, tak fakt stříhám 1080p na té G5 a jsem spokojen) určitě to je přes deset kousků, letmý pohled na můj web říká patnáct, ale možná to není aktuální :) Ono tenkrát byla doba, kdy šplhaly na aukru ceny ZX Specter, PowerMacy se prodávaly za jejich reálnou tržní cenu a PCdla se hromadně vyhazovala, protože - "kdo by asi tak sbíral písíčka, že?"; většina mých sbírkových Maců byla do tisícovky + cesta MHD někam do odlehlých částí Prahy.

Třeba "nejrozšiřitelnější Mac v historii" - PowerMac 9600 (bigtower, hodně PCI, ještě více RAM slotů, už v roce 1997 do něj šlo dát reálně 1.5GB RAM a postupně se dal vyšperkovat z originál 200MHz CPU až na o tři generace novější na gigahertzu) - ten jsem získal za 500Kč z redakce tuším Blesku, a to už vylepšený na 500MHz "turbokartou".

Ale dost povídání, zpět k tvému dotazu. Zásadní rozdíly přinášely generace Mac OS označené velkými čísly, tak třeba 7 je první s kooperativním multitaskingem, 8 je první, která má multithreadový Finder (tj. můžeš kopírovat soubory a dělat ještě něco dalšího ve stejném programu). Pro tebe je to volba mezi Mac OS 7.5/7.6 nebo 8/8.1, protože - i když díky vylepšení jsi získal rychlejší procesor, paměti máš pořád někde na 40MHz a OS 9 už by byl tímhle dost mrtvý. Všechno mám, Macy jsem sbíral v době, kdy to tu dělalo pár lidí a nebyl problém cokoliv vyměnit, získat, takže se stačí soukromě ozvat a mám na to FTP.

No a kdyby ses náhodou do Maců nezakoukal a nepochopil, proč je mám radši než x86, tak bych si ten PM7100 klidně v budoucnu vzal :)

PS: PM7100 je jeden z posledních, které ještě měly v každé generaci trochu jiný startovací trylek a podle mě je nejhezčí, který jsem kdy slyšel, měl jsem ho pět let jako zvuk SMSky na mobilu. Za dva roky Mac přešel na jednotný zvuk a ten drží dodnes, ale fajnšmekři ví svoje :)

06/08/2014 - 09:31
Avatar
Sany

Super info a díky ! - až Mac dorazí, prozkoumám co na něm je nebo není nainstalováno a ozval bych se pak výhledově ohledně toho FTP přístupu. I když tam nějaký OS bude, stejně bych si časem rád zkusil celý disk nějak odzálohovat a nainstalovat si pokusně od začátku čistý systém v obou verzích ( ať se zas po čase něco nového přiučím :)

Ohledně operací s diskem bych se rád zeptal, existuje na Macy něco jako Acronis ? V případě, že tam teď bude nějaký orig. systém by bylo fajn si udělat komplet zálohu celé partition, a to samé časem až si tam sám vyladím nějaký nově instalovaný OS. A samozřejmě je to velmi praktické i v případě, že disk odejde do věčných lovišť. Pokud je tam klasické SCSI 50pin, tak mám jak interní, tak externí disky, které bych mohl připojit jako datovou jednotku pro vytvoření image - takže v tom by problém nebyl.

A ještě koukám, že ačkoliv jsem si už sehnal redukci DB15 to VGA, tak 7100 používá ještě zas nějaký jiný konektor HDI-45 ? Grr, tak s tímhle mně celkem štvou - když to nakonec stejně všechno dokáže bez problému fungovat i přes klasické VGA :/ Asi teda musím ještě sehnat toto ? http://www.welovemacs.com/adp-hdi45.html

Jinak ke tvé sbírce 15 nebo více Maců, to je krásný - máš je všechny funkční ? Jinak jsi jak píšeš s nima začal v pravý čas, po pětistovce bych se o Macy také začal zajímat podstatně dříve než až dnes :D Když teď vlastně vzpomínám, tak jsem se reálně s jakýmkoliv Applem vlastně v celém mém životě ani nesetkal - všude byly celé řady PC počínaje XT, ale Mac měli na našem maloměstě tuším jen v jednom grafickém studiu, a tam jsem to jen velmi letmo zahlédl z poměrně velké dálky :) Jo a kdybych s Macy náhodou seknul a něčím mně naštvaly, tak si tě určitě píšu :)

06/08/2014 - 10:12
Avatar
Prague

K disku: Macintosh má kompletně vlastní způsob dělení disků + vlastní filesystém, který v případě starých systémů (9 a starší) má dokonce více vrstev - takzvané dataforky a resourceforky a když překopíruješ cokoliv spustitelného, nebo asociovaného s nějakým programem na běžný PC disk s FAT16,  a zpět, tak to pak už nemusí být funkční, proto i když se speciálním doplňkem (tuším od 7.5 standard) umí Mac číst PC diskety a disky, mělo by to být jen pro export. Takže pokud cokoliv strčíš do Maca, naformátuj to v něm pro Maca a jinam to nestrkej, backupy si nechávej na něm, dokud se trochu nerozkoukáš a nepřijdeš na to, jak to na PC nezlikvidovat :)

Pracovat s obrazy disků a disket umí přímo MacOS pomocí DiskCopy, dokonce je umí připojovat jako skutečné disky a jde z takových obrazů uložených na serveru po nabootování z jedné jediné diskety nainstalovat celý systém a to už někdy od roku 1990. Holt Mac byl opravdu hodně napřed, v podstatě teď, kdy má největší popularitu už to zdaleka není takový náskok, jako v době, kdy o něm nikdo netušil. Nabootovat z RAMdisku neumí ostatní platformy dodnes a hlavně dnes už to neumí ani ten Mac :) Tady to máš vše na jednom obrázku:

Co kdyby... svět bez x86 procesorů | Strana 2 | Ostatní platformy, obecné retro | Forum

Jinak k obrazu. Tohle poslouchám už strašně dlouho a strašně nerad. Macovský konektor a VGA konektor vznikly ve stejné době (1986), ten na Macu přišel na trh dokonce o měsíc dříve, takže podiv nad tím, proč to není VGA je čistě PC-centrický pohled, já se ptám proč IBM nepoužilo již existující, když signály jsou stejné? Apple měl konektor první a jelikož už v 80. letech dělali velké a kvalitní monitory, tak nechtěli aby zákazníci museli měnit konektor. Ostatně právě ta řada 6100/7100/8100 měla konektor vlastní a hned od toho bylo upuštěno, kvůli nevoli zákazníků. Já redukci mám, jednu, sháněl jsem ji pět let, ale ještě jsem ji nepoužil, protože právě AV karta, kterou mám obsahuje druhou separátní grafickou kartu s běžným mackovským konektorem. Budeš na tom stejně, holt jednu grafiku nevyužiješ, protože zatímco redukce DA15-VGA se dají na koleně zbastlit za pár minut (sám jsem je kdysi stavěl na požádání), tak konektor na HDI-45 nikde nekoupíš. Mimochodem - macovské monitory díky vlastnímu konektoru nepotřebovaly nikdy konfiguraci, zapojíš a on jede v podporovaném rozlišení.

 

Z mých 15 Maců jsou tři nekompletní, ale zapnout jdou všechny. Já osobně nefunkční věci nesbírám, takže když pominu jeden naprostý hybrid, který se skládá z desky jednoho maca nacpané do vypilované bedne po jiném Macu, jeden PowerMac G3 bez předních plastů a jeden Macintoshácký klon od PowerComputingu, ve kterém není grafika, tak vše je OK.

06/08/2014 - 10:16
Avatar
Prague

Co kdyby... svět bez x86 procesorů | Strana 2 | Ostatní platformy, obecné retro | Forum

Ještě si dovolím screen z roku 2006, z doby, kdy jsem u rodičů o víkendech svůj PowerMac 7100 normálně používal. Krásná to doba.

06/08/2014 - 11:53
Avatar
Sany

Ad disky - a pokud teda vezmu teoretickou situaci, kdy budu mít jeden Mac s kompletně využitým diskem, tím DiskCopy mohu provést zálohu do souboru na ten stejný disk, který chci zálohovat ? Nebo musíš mít (jako na PC) nějaký druhý fyzický disk nebo min. druhou volnou partition na tom prvním fyzickém disku, kam se to záloha bude ukládat ? To by se pak asi musela rozjet síť a ukládat to na jiný připojený MAC, případně ten stroj vybavit dvěma harddisky...

Jinak bootování z RAMdisku - to je pro mně pc-čkáře opravdu velmi zajímavá vychytávka, určitě to časem rád vyzkouším ^^

Ohledně obrazu jasan - ten původní klasický DB15 (na kterém jak jsem tak koukal jely starší Macy) je jak píšeš Apple klasika, ale celkem mně poděsil právě ten HDI-45 a myslel jsem, že bez té potřebné redukce na VGA model 7100 vůbec nerozjedu. Že jde použít ta AV karta je skvělé - určitě to také takto pořeším a tu redukci z HDI-45 pouze výhledově hodím na konec dlouhého seznamu s hlavičkou "nice to have". DB15 to VGA redukci už mám sehnanou, a je to zřejmě něco poměrně mocného, s asi 10 dip přepínači a celkem obsáhlou přiloženou tabulkou s mnoha různými grafickými režimy - tak snad tam najdu aspoň jeden použitelný režim :)

A co se týče Maců ve sbírce, máš mezi nimi i nějaký ten úplně první, s kterým jsi začínal ? A co to bylo zač ? :)

06/08/2014 - 15:05
Avatar
Prague

Image disku sám na sebe jsem nikdy nezkoušel, hned jak se dostanu k nějakému Macu ...eh blbost, mám s sebou vždy alespoň jeden funkční emulátor 68k i PowerPC Macintoshů, kouknu se tam: Lze udělat komprimovaný obraz diskového oddílu a uložit ho na jiný oddíl stejného disku. Logicky, na stejný oddíl to jít nemůže, nicméně je to komprimovaný image, takže zabírá jen tolik místa, kolik máš zabráno na disku, respektive o něco méně díky kompresi. Image lze kdykoliv připojit zpět do systému a pracovat s ním, vše jen pomocí originál applovského Disk Copy.

--

Můj první Mac bylo starý Macintosh LCII alias PizzaBox, někdy kolem roku 2002. Tenkrát to bylo za odnos i s 12" RGB monitorem, klávesnicí, myší a celkem vzácnou ethernet kartou, protože sběratelská mánie nebyla v ČR žádná a tyhle věci neměly reálnou ekonomickou hodnotu. Dneska jen ta karta stojí určitě alespoň tisícovku, monitor se na aukru občas objeví cca taky tak. Monitor a karta je ale jediné, co mi z LCII zůstalo, zbytek jsem po roce dal kolegovi od ZX Spectra, má ho dodnes a funguje. Redukci na monitor jsem si bastlil tak abych tam mohl dát svůj tehdejší 17" s 1024x768, gamesili jsme na tom hru Maelstrom, byl to skvělý stroj. Tenkrát jsem měl Athlon@1GHz a od chvíle kdy jsem donesl LCII domu jsem ho zapínal méně a méně. Ještě méně když jsem pak dal LCII zas za odnos dál a pořídil za 5000Kč právě PowerMacintosh 7100, po roce za 500Kč o tři třídy výkonější PowerMac G3 desktop (jako torzo, proto ta cena, ale chyběly jen paměti a disk) a po dalším roce za 36800Kč iBook G4 12" - to už Athlon byl pryč z domu (resp. z kolejního pokoje).

Tedy svůj první Mac nemám, pořídil jsem po letech ještě LCIII, tomu po roce odešel SCSI řadič, tak šel zas o dům dál a ethernet karta a hlavně Apple II compatibility card (celý osmibitový počítač Apple II jako karta do Maca!) čekají, až někde uvidím LCII/LCIII za normální cenu.

06/08/2014 - 16:06
Avatar
Sany

Ok, Diskcopy určitě testnu a ještě jednou díky za zajímavé info i za radu - je fajn, že minimálně o této problematice už budu mít po prvním zapnutí aspoň rámcově jasno.

Ad Macy, to je zajímavá historie - zejména jak píšeš, že i přes jistě velký výkonnostní náskok a modernost tvého dobového Athlona (ve srovnání s LCII a asi i s 7100) ho Macy stejně postupně vytěsnily - ta platforma asi fakt musí mít "něco" do sebe :) Já osobně sice na majoritním používání PC nějak zvlášť dogmaticky netrvám, ale zvyk je železná košile a čemu se člověk v mládí naučí... takže to by už muselo být velmi, velmi přesvědčivé, abych dobrovolně přesedlal z té sice staré, ale dobře zajeté kobyly - o které člověk ví už úplně všechno a nečekají ho tam nějaká velká (a mnohdy příliš nevítaná) překvapení :)

06/08/2014 - 16:25
Avatar
Prague

Já si na Windows nikdy moc nezvykl. Do roku 1996 jsem měl ZX Spectrum, do roku 1998 DOS a v roce 1999 jsem k Windows instaloval RedHat Linux 6.1, přičemž do Windows jsem pak bootoval jen opravdu zřídkavě až do roku 2005, než jsem poslal PC z domu.

Teď mám opačný problém, můj hardware nemládne, nikdo už ho nevyrábí a co budu dělat až jednou skončí jeho životnost? Přejít na běžné Windows PC mi nehrozí, to mám denně v práci a stačí mi to, aktuální Mac se mi taky moc nepozdává, navíc je to uvnitř opět už jen obyčejné PC, takže to budu mít těžké...

06/08/2014 - 16:31
Avatar
LubikCZ

Nic proti "nakousnutým jablíčkům", líbí se mi hodně a určitě souhlasím i s tím, že to je velmi kvalitní platforma, ale připadá mi to strašně složité a co jsem koukal na Logoutovi screeny, tak mi to příjde ještě složitější. Železná košile je mnohem mocnější než abych přešel na takovýto systém, i když má mé uznání.

Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.

06/08/2014 - 16:36
Avatar

Logout: ARM jistým příslibem do budoucna může být, ne? :)

06/08/2014 - 16:56
Avatar
Prague

LubikCZ napsal(a)
Nic proti "nakousnutým jablíčkům", líbí se mi hodně a určitě souhlasím i s tím, že to je velmi kvalitní platforma, ale připadá mi to strašně složité a co jsem koukal na Logoutovi screeny, tak mi to příjde ještě složitější. Železná košile je mnohem mocnější než abych přešel na takovýto systém, i když má mé uznání.

Vzhledem k desítkám milionů lidí co od roku 2001 opustili PC a přešli na Mac, protože je jednodušší bych řekl, to s komplikovaností nebude až tak strašné. Mac je světově uznáván jako uživatelský nejpřívětivější platforma a četl jsem několik studií, kde bylo jasně na vzorcích uživatelů testováno, jak rychle se naučí konkrétní věc na Macu a na PC, vypadalo to tak, že na Macu stejný úkon zabere novému uživateli tak 1/3 času co na Windows. Čili celé je to jen o tom, chtít nebo nechtít překonat zažitý zvyk.

06/08/2014 - 16:57
Avatar
Prague

Sledge napsal(a)
Logout: ARM jistým příslibem do budoucna může být, ne? :)

Když on je ARM furt jen mobilní čip na steroidech a ten překotný vývoj mu spíš škodí. Stejné možnosti co má ARM teď mělo PowerPC v půli 90. let, jen nemělo takové frekvence a výrobní proces nebyl tak dokonalý jako je teď. Holt IT svět zahodil dobré CPU, přešel na designově horší aby zas objevoval ty hezčí cestou prznění mobilních procesorů. Jsem skeptik, ale třeba mě překvapí.

06/08/2014 - 17:06
Avatar
Prague

Ještě k té komplikovanosti:

  • která platforma měla už v 80. letech automatickou konfiguraci všeho hardware? zasunuli jste kartu do sběrnice, připojili disk, zapnuli a vše jelo; monitor sám věděl jaké má rozlišení a systém ho sám nastavil, atd.
  • která platforma měla po propojení dvou počítačů síťovým kabelem rovnou přístupné disky z jednoho počítače na druhém (utilita Chooser), daly se připojit, procházet, systém si rovnou zjistil jestli na druhé straně není software pro neznámé soubory a používal ho; síť se nenastavovala, prostě rovnou běžela
  • která platforma měla plně grafické rozhraní bez příkazového řádku, takže vše šlo udělat klikáním myši a zvládaly to i obyčejné sekretářky nebo školou povinné děti (videa z počátku 90. let, kde děti tak v páté třídě dělají videoprezentaci školního projektu, pálí ji na CD a předvádějí ve škole se dostala i do Apple reklam)

To všechno ten složitý Mac :-)

No permission to create posts
Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 262

Právě online:
16 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2061

Sany: 1486

Neny: 1133

MilasPce: 865

Logout: 698

Clous: 654

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 415

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1051

Příspěvky: 16825

Nejnovější uživatelé:

Krtek, LUKA, katoo, heruurak, mixal11, Sorrow1 CZ, sorrow1, Branko Jackie Chen Homjak, Walker, jirka_holub, OnlySoft, tommel, JIVA, Rocys, zetora

Administrátoři: Sledge: 4220