Roland MT-32 a spol.
Sledge napsal(a)
Ten Roland zní skvěle, navíc i dobře vypadá... ach jo, další položka do "to-do" :))
Vše se dá zařídit, jen na to mít chechtáky (což je u mně momentálně problém :)
http://www.ebay.de/itm/ROLAND-SOUND-CANVAS-/151388701025?pt=Equalizers&hash=item233f784161
Sany napsal(a)
Sledge napsal(a)
Ten Roland zní skvěle, navíc i dobře vypadá... ach jo, další položka do "to-do" :))Vše se dá zařídit, jen na to mít chechtáky (což je u mně momentálně problém :)
http://www.ebay.de/itm/ROLAND-SOUND-CANVAS-/151388701025?pt=Equalizers&hash=item233f784161
Jak moc takový midi generátor (viz popis nabídky) zlepší prožitek z hry? Je pak takový zvuk ještě autentický vzhledem k době, kdy byly hry vyrobeny?
Ja nekde cetl, ze prave na Rolandu SC-55 vyrobci her skladali hudbu do her jako Descent, Doom1-2,Hexen, Blood, Duke 3D a spol.
JAk pise: Roland SC-55 byl standard v 90. letech pro počítačové hry soundtracky. Byl to vrchol. Absolutně nejlepší, co mohl koupit. Téměř každá hra je podporována a dává přednost jeho mnoha vylepšení oproti jednoduchému standardu General MIDI. Nejenže ho podporovala, ale většina herní soundtracky byly složeny na něm.
Nejsem zadny hudebnik, ale myslim si ze Roland SC-55 je zvukuvy generator. Ma v sobe ulozenych 317 nastroju, 9 bubnu, 24 hlasu a 16 nejakych part :). Pripojuje se to pres GamePort, co maji zvukovky a na druhem konci je petikolik MIDI. Nebo jsou i kable USB a na druhem konci petikolik s MIDI. Pokud pouzijes USB MIDI, muzes potom hrat treba hry v DOSboxu a poslouchat hudbu starych her pres nej. Jinak Roland na vystup OUT a ten zapojis do zesilovace a potom to hraje.
Tady bych se taky rád zeptal - pokud je ten externí Roland pouze velmi kvalitní MIDI jednotka, tak pak na pařby starých DOSovek teda zřejmě potřebuješ dvoje "bedýnky" ? Jedny budou klasicky zapojené do výstupu PC zvukovky, a na těch se přehrávají výstřely, zvuky a skřeky chcípajících příšer... a do druhých bedýnek pak vede výstup z Rolanda a na nich pak hraje ta fantastická doprovodná hudba ?
Ja to mam udelany tak, ze Roland SC-55 mam na MIDI kabelu zapojeny jako prvni, pouzivam ho vic, mam postahovanych mraku midi souboru a ty posloucham :) a z SC-55 mne vede kabel MIDI do MT-32. Pokud chci pouzivat MT-32, musim mit zaplej i SC-55 a dam mu MUTE, jinak by hraly oba zaras :) Pokud pouzivam jen SC-55, je MT-32 vyplej a z obou dvou Rolandu mne vede vystup do zdirky IN u zvukovky.
Dokud sem mel jen jednoho rolanda, vystup z nej sem dal do zdirky IN u zvukovky a bylo. Na MT-32 sem zkousel dost her, pokud ho hra podporuje, vetsinou uz neni vyuziti pro zvukovku, clovek vybere MT-32 a vsechny zvuky dela on, ale najdou se i vyjimky.
No ja mam AWE32 s 8MB, kdyz sem hral stary hry co podporujou MT-32, zkousel sem to emulovat. Hudba byla docela v pohode, ale zvuky efektu ne. Tam kde na MT-32 je zvuk kapani vody, mne AWE32 delalo zvuky piana a tak podobne. Kombinace AWE32 + MT-32 je uz docela v pohode. AWE32 hraje trochu vic plasticteji, oproti SC-55, samozrejme musis mit v AWE32 aspon tech 8MB a nahrat tam solidnejsi banku se zvuky.
Podle manualu se da nastavit na tom SC-55 simulaci MT-32, ja to zkousel, ale zase, hudba OK, ale zvuky efektu, zase blbe. Mozna sem delal neco blbe, moc sem to neresil, kdyz MT-32 mam. Vsak zkus vyhledat na youtube Kyrandia SC-55, nic tam nenajdes a kdyz, tak jen hudbu, ale kdyz zadas Kyrandia MT-32, uz tam toho bude hodne. Takze zaklad je MT-32 jako takovy, ale novejsi hry si na to nazahrajes.
Vim jsou to stary veci, cloveku se za to prachy moc vyhazvat nechce, ale ja za poslednim zachvevem zabavy sem par tisic obetoval.
Jo je to zajimavej kus HW. Pokud je clovek milovnikem MS-DOS her, mel by ho vyzkouset a pohrat si snim. Je to preci high-end zvuku te doby.
Ja ten MT-32 zkousel zapojit i do XT, ale nejede mne to.Kdyz nastavim MT-32, bud se hra kousne a kdyz ne, tak to hraje pres speaker i kdyz mam nastaveno MT-32. Ve 286tce uz jede vse v pohode.
Téma s mnoha velmi zajímavými a doplňujícími informacemi ke starým Rolandům a obecně MIDI na PC, mrkněte :
Vytahl sem starou Yamahu SW60XG (1996) a napadlo me porovnat to s Rolandama SC-55 (1991), SD-35 (1993) a SB AWE32 (1994). Jeste by to chtelo sehnat Gravis UltraSound a nejakou Turtle beach.
Sorry za necroposting, budiz mi odpusteno...
Kedze je vidiet, ze zaujem o MT-32 tu je (alebo aspon leta pane 2014 bol), ale ceny za posledne roky vyleteli do nehoraznych vysok, prinasam dostupnejsiu alternativu, a to hlavne v pripade, ze uz doma susite Raspberry Pi (kukam na teba, Sledge ;).
Ako uz mozno poniektori viete, na PC existuje stale udrziavany excelentny MT-32 emulator, munt. Niektore verzie DOSBoxu, ako napr. vynikajuci fork DOSBox-ECE ho maju dokonca aj integrovany, takze staci nahrat do DOSBoxieho adresara MT-32 ROM, v configu zmenit jednu polozku, a uz ficite. Co ale ked chcete hrat na vasich zaprasenych DOS masinach s blikajucim CRT monitorom, ktorym si nechavate dobrovolne vypalovat sietnicu? V takom pripade moze prist vhod prave spominane Raspberry Pi. Co totiz mozno neviete je, ze munt dokaze bezat aj pod Linuxom, a pokial mate aspon minimalne skusenosti s Terminalom pod Linuxom, bez problemov si munt skompilujete podla nasledovneho navodu:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=29&t=46899
Mozno sa teraz pytate, ako ale ten zapraseny PC s tym RPi prepojim? Nuz, tuto bohuzial prichadzame ku casti, kedy bude treba vytiahnut penazenku. RPi sa totiz uz u niektorych z vas sice doma nachadza, ale nasledovny MIDI prevodnik na 99% nie:
https://www.roland.com/global/products/um-one_mk2/
Tento MIDI prevodnik nie je z najlacnejsich, ale ma overenu funkcnost. Na eBay-i a podobnych portaloch samozrejme existuju aj lacnejsie cinske kopie, ale u nich vam funkcnost nikto (a uz vonkoncom nie ja) nezaruci.
No dobre, mam teda kabel, na ktorom zastrcim USB do RPi a na druhom konci cuha 5-kolikovy DIN konektor, co s tym? Nuz, tunak treba zohnat dalsi kabel (ktory tu uz nejaku dobu dozadu ukazoval Clous), a to konkretne Game port-to-MIDI. Existuju 2 verzie, jedna ktora umozni z Game portu vytlacit len MIDI muziku, a potom druha, ktora vyvedie cez pass-trough dalsi Game port, takze mozete k super muzike pouzivat aj vas joystick.
No a nakoniec, kedze oba spominane kable koncia samcom, potrebujeme aj MIDI coupler na ich prepojenie. Konecny vysledok vyzera asi takto (na fotke mozete vidiet ako aj MIDI prevodnik, tak aj MIDI coupler a Game port-to-MIDI kabel):
Takze po tom, co sme zohnali vsetky kable a na RPi sme si skompilovali munt, uz staci len PC s RPi prepojit, touto cestou vam potecu MIDI data do RPi, ktore vam ich v munt spracuje, po com ich nasledovne RPi cez sluchatkovy port posle naspat do Line-in na vasej zvukovke. V mixery zvukovky Line-in povolite a ta uz sa postara o tom, aby bolo pocut zmixovane zvuky zo samotnej zvukovky aj hudbu z MT-32.
A ak by vam bolo luto, ze je to hodne roboty pre par rokov hier, ktore MT-32 pouzivali, nezufajte. Toto combo totiz u MT-32 nemusi skoncit. V hrach po MT-32 prislo General MIDI, a aj toto vie RPi s potrebnym SW emulovat. Uplne rovnaky zvuk, ako vyludil SC-55 z neho sice nedostanete, ale zasa mozete si vybrat lubovolny SF2 sound font podla vasej chuti. Umozni vam to program FluidSynth, ktory mozete do RPi dostat pomocou nasledovneho navodu (tento krat to mate aj s krasnymi obrazkami ;), a nepotrebujete dokonca ani nic kompilovat:
Ak by ste sa do tohoto pustili, rad uvidim vas finalny setup.
P.S. Pre vsetkych neveriacich Tomasov, ktori si myslia, ze MT-32 je zbytocnost, odporucam vypocut nasledovne video z Quest for Glory 1. Ked som ho prvy krat pocul ja, nemohol som uverit vlastnym usiam, ze je to jedna a ta ista skladba z rovnakej hry. A myslim, ze podobne na tom budete aj vy:
Necro vůbec nevadí, na to já nehraju ;)
Dík za obsáhlý návod. Raspberry Pi v tuhle chvíli nemám (4ku výhledově plánuju), ale jestli budu chtít v budoucnu MT-32 ke 486ce, tohle je asi jasná cesta.
Jinak hry od Sierry jsou skvělý příklad toho, jak dobře MT-32 může znít, a zároveň toho, jak strašně může znít FM syntéza, když se na to sere :)
Sledge napsal(a)
Jinak hry od Sierry jsou skvělý příklad toho, jak dobře MT-32 může znít, a zároveň toho, jak strašně může znít FM syntéza, když se na to sere :)
No lenze to stale nic nemeni na tom, ze ta hudba z MT-32 v Sierra hrach znie kurevsky dobre! :) A uprimne, myslim, ze hudbu takeho typu by FM synteza tak dobre vyludit nedokazala. To samozrejme neznamena, ze bych chcel FM zhadzovat. Bo ako uz som spominal vo vedlajsej teme, OST ako Lotus 3 alebo Tyrian jasne dokazuju, ze v spravnych rukach a so spravnym typom hudby znie FM absolutne neprekonatelne.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online:
5 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 679
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1402
Příspěvky: 23813
Nejnovější uživatelé:
pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, Stanos, zbynek, BuziBob, NEILik, fmatejic, SLOVACKOVA VERYAdministrátoři: Sledge: 5640