Dead Space – novější, hezčí, lepší

V poslední době se objevilo několik zajímavých titulů, které stojí za zmínku. Kromě Calisto Protcol se jedná o remake prvního Dead Space, jedné z mých vůbec nejoblíbenějších her, o které s radostí tvrdím, že se jedná o nejlepší hororovou hru na PC vůbec.

Můžete souhlasit a nemusíte, přesto je jisté, že se Dead Space zapsal do historie a nyní se setkáváme s remakem, který již podle prvních recenzí z tuzemska a zahraničí vypadá jako parádní hit, který zdokonaluje zážitek z již 15 let staré hry. No, je to tak, první Dead Space vyšel v roce 2008 a pamatuji si velmi jasně, že se jednalo o opravdovou lahůdku.

Dead Space – novější, hezčí, lepší

Pravda je taková, že zasazení hry do temného vesmírného prostředí, ve kterém jste vystaveni neznámému nepříteli, je prostě moje. Hned jsem si vybavil film Horizont událostí se skvělým Samem Neilem (Jurský Park) a Laurencem Fishburnem (Morpheus z Matrixu), kdo neviděl, hned to napravte. Dead Space vaří hutnou atmosféru plnou nepříjemných a velmi ohavně vypadajících monster, které vám jdou prakticky po celou hru po krku. Vesmírné horory mám fakt rád, a je skvělé, že Dead Space spojuje nepříjemnou atmosféru a parádní akci s povedeným příběhem o smolaři, který se ocitl ve špatný den na špatném místě.

USG Ishimura prostě není místo, kde byste chtěli trávit dovolenou ve vesmíru. Super je fakt, že nehrajete za nějakého macho vojáka, ale obyčejného (i když velmi schopného) inženýra jménem Isaac Clarke, který je nucen vzít zbraň a společně s několika přeživšími bojovat o holý život všemi dostupnými prostředky.

Dead Space – novější, hezčí, lepší

Dead Space – novější, hezčí, lepší

Dead Space je vlastně akční hororovou adventurou, ve které se snažíte přežít, hledat souvislosti a zjistit, co se to vlastně děje. Objevujete nové zbraně, nové možnosti, jak se postarat o své nepřátele, a pomalu se ujišťujete o tom, že celá situace je vlastně jeden velký průser. Celé herní universum je doplněné velkým počtem komiksů, krátkých filmů a dalších médií, které dokreslují celý svět, celé dění, a z některých velmi povedených běhá opravdu mráz po zádech. Některá jsou správně akční, některá mají až filozofický podtext. I proto je Dead Space u mne tak vysoko. Navíc monstra jsou opravdu ohavná, body horor funguje skvěle.

Tento pocit doplňuje i systém boje, kdy je nutné bojovat s nepřáteli poměrně originálním způsobem. Jediné, co na ně platí, je totiž ustřelení jejich končetin (nebo něčeho podobného, zmutovaného, co končetiny z velkou dávkou představivosti připomíná). Velmi rychle si tuto skutečnost zapamatujete, jelikož je to opravdu nejrychlejší způsob, jak se zbavit nebezpečí, zejména na vyšší obtížnost je přesnost střelby klíčová.

Dead Space – novější, hezčí, lepší

Dead Space – novější, hezčí, lepší

Remake vypadá vážně výtečně, prý se velmi dobře hraje, autoři ze studia Motive Studio přidali celou řadu nepovinných úkolů, jež poodhalí další skutečnosti, které se odehráli na zamořené těžařské lodi, a poodkryjí střípky z velmi zajímavě postaveného příběhu. Pokud máte zájem zahrát si parádní akční hru, není na co čekat. Jádro hry zůstalo stejné, jen je hozeno do sakra pěkného kabátku. Pokud se rádi brodíte zmutovanými neřády, zbožňujete vesmírné sci-fi dobrodružství a toužíte po dobrém a mrazovém příběhovém kolotoči, není dál na co čekat.

Dead Space – novější, hezčí, lepší

Autor: Popy

Hráč, fanoušek starých her, zejména pro první Playstation.

Komentáře k:
"Dead Space – novější, hezčí, lepší"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš BOOTRetro podložka pod myš BOOT 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle