Dojmy z Indiana Jones and the Dial of Destiny

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Hnedle po filmovém festivalu jsem se opět vydal do kina, těch 22 filmů by zjevně bylo málo :) Ale nebylo zbytí, klidně bych si odpočal a nechal Indy na jindy, ale tohle byla jediná varská projekce novinky Indiana Jones and the Dial of Destiny v originálním znění. Dojmy? Inu...

Dojmy z Indiana Jones and the Dial of Destiny

Možná už jste četli, jak si nový Indy vede. Tržby z kin jsou zklamáním a kritici jsou spíše rozpačití. Ale co fandové? Tam už není situace tak jednoznačná, někteří jsou též zklamáni, např. Fuka hodnotí na 50%, ale třeba @ashnobe odcházel z kina dojetím breče jak želva.

A já? Já jsem spokojen! Neměl jsem větší problém ani s přechozí Crystal Skull a stejně tak nemám problém s Dial of Destiny.

(Mimochodem - Fuka nás ve svém podcastu uvádí v omyl, když tvrdí, že Harrison Ford nemá postavu Indyho rád a natáčí jen pro peníze. To je samozřejmě hloupost, Ford nemá rád Star Wars / Hana Sola, ale postavu Indyho naopak chová v oblibě a nikdy se tím netajil.)

Oba filmy souží stejné nedostatky, které jdou na vrub modernímu pojetí akční filmařiny: a) těch nepřehledných honiček a naháněček je poněkud mnoho, což v tomto konkrétním případě navíc ostře kontrastuje s věkem hlavního hrdiny, ale co naděláte, detektivně-archeologická konverzačka by davy do kina nepřitáhla, b) bez počítačem generovaných efektů (CGI) bych se v případě Indyho dokonale obešel, navíc zde jsou místy opravdu nepovedené, ale opět - doba si bohužel žádá své. Rozpačitý jsem zejména z digitálního omlazování. V některých scénách, zvláště těch pomalejších, vypadá skvěle, ale v jiných případech jsem měl pocit, že se dívám na animačku z počítačové hry.

Na druhou stranu oba filmy obsahují chutnou porci onoho poctivého indiana-jonesovství v podobě hledání prastarých artefaktů, odkrývání tajemství dávných památek, cestování do exotických lokací, tedy celé té zábavné filmové pseudoarcheologie, kde "X marks the spot". A řekl bych, že Dial of Destiny v tomto ohledu dokonce nabízí více.

Příběhová linka je zábavná a film drží tempo, nevybavuju si jediné vlekoucí se místo, takže nezvykle štědrá stopáž o délce 154 minut byla bez obtíží snesitelná. Nové postavy jsou vesměs skvělé, a to i Helena (Phoebe Waller-Bridge), která mnohým nesedí, no a staré známé je radost potkat. A musím říct, že jsem Fordovi toho důchodce, co už vás asi nedoběhne, ale dostane-li vás pod ruku, seřeže vás bez problémů do kuličky, nadšeně věřil. Vzhledem k jeho věku fakt smekám :)

Jasně, nejde o další Raiders of the Lost Ark ani Last Crusade, ale v pentalogii o Indym může pětka bez uzardění zaujmout čestné místo. Je to skutečně někde na úrovni Crystal Skull, ovšem s nácky coby záporáky, což je jasný bod k dobru. A finále je opravdu slzotvorné, jak se na poslední film série a rozloučení s legendárním postavou sluší a patří. Tedy dobré a rozhodně film zkouknu znovu! :) 4/5

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Dojmy z Indiana Jones and the Dial of Destiny"

 • Ilfirin napsal:

  Nové postavy jsou vesměs skvělé, a to i Helena (Phoebe Waller-Bridge)

  HOW DARE YOU

 • mance napsal:

  Charizmaticka, egyptska, mumoidna, kompaktna, ftipna Mumia 1 je najlepsi Indiana Jones, bez UFO a cestovania v case.

 • Dejvis napsal:

  Mně se film celkově líbil a i když to už samozřejmě nikdy nebude jako původní trilogie, za mě byl lepší než čtyřka – a ta nostalgie a náckové k tomu, prostě paráda. Jediné, co mi na scénáři opravdu vadilo (SPOILER!) byl nelogický konec. Když proletěli do jiné doby a uvědomili si to, měli neprodleně zamířit zpět k trhlině a zkusit to znovu (racionálně), ale místo toho sestoupili na dostřel římských lodí a začali po nich střílet. Když už se to stalo, měli k tomu aspoň mít nějaký důvod (třeba poruchu na letadle), ale udělat to jen tak, to mi přijde na Vollerovu geniální mysl jako hodně velký přešlap tvůrců… ‍♂️

  • Sledge napsal:

   *SPOILER!!* Nevím, jestli si přesně vybavuju tempo scény, ale řekl bych, že Voller si po předchozí nejistotě oddechl, že jsou na správném místě, tak mu chvíli trvalo, než vstřebal situaci, a v tu chvíli už mu šíp proklál motor, takže únik zpět byl znemožněn :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Podtácek ATOM-FALLPodtácek ATOM-FALL 39 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle