Samsung 214T, vhodný monitor k DosBoxu a starému PC?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jak už jsem nespočetněkrát uváděl, k DosBoxu preferuji monitory s rozlišením 1600x1200, protože do něj se herně-DOSovských 320x200 přeškáluje celočíselně jako 5*320x6*200, čímž je dosaženo nejen dokonalé ostrosti obrazu, ale také správného poměru stran. V rámci omezených možností emulace asi ideál.

Samsung 214T, vhodný monitor k DosBoxu a starému PC?

Problém je, že monitory s tímto rozlišením se dávno nevyrábí, je tedy nutné vybírat mezi archivními kousky (*). A právě včera se mi díky nekonečné štědrosti KamilZm jeden takový archivní kousek dostal do ruky. Jde o 20" Samsung Syncmaster 214T s PVA obrazovkou a rozlišením oněch 1600x1200. Řekl jsem si tedy, že vás oblažím stručnými postřehy.

(* Další možnost je monitor s 1920x1200, ten se nový sehnat dá, ale ty ceny...)

Nejprve to dobré, a to jsou barvy. Jde sice o 16 let starý kus, ale barevně jakžtakž snese srovnání se zánovním IPSkem, co mám hned vedle (HP Z24i). Ba co víc, díky jiné technologii panelu je na tom v tmavých odstínech tenhle stařešina dokonce o chlup lépe. Sytost je samozřejmě nižší, ale to neberu jako mínus, barvy IPS panelů mi většinou přijdou až nepřirozeně ostré a křiklavé, ten PVA panel je takový umírněnější. Prostě je to naprosto ok a po téhle stránce nemám výhrad. Potěší přítomnost kompozitního vstupu a s-videa, DVI a VGA jsou samozřejmostí.

No a teď to horší. Je to Samsung vyrobený v roce 2005 na Slovensku, což znamená, že výměna kondenzátorů na napájecí desce je s největší pravděpodobností dříve či později nevyhnutelná. Ale s tím se poprat umím. S čím se budu prát bezvýsledně je lag, který mě vyloženě překvapil. Nejde o dobu odezvy pixelů, ale skutečně lag, kdy jakákoli akce, kterou vykonáte, má několik snímků zpoždění. Jde o desítky ms. Zvláště to vynikne při přejíždění kurzorem z primárního monitoru na tento sekundární. Je to jako když vjedete do medu :) Jak jsem googlil, PVA Samsungy z tohoto období jsou tímto chováním pověstné. Ve skutečném DOSu na skutečném retroPC to taky není velká hitparáda. Textový mód je pěkný, ale s přeškálováním 320x200 do 1600x1200 si monitor neporadí příliš schopně, je to rozmazané a je jen málo, co se s tím dá dělat. Takže touhle cestou vůbec.

Jako sekundární monitor mi tu bude Samsung 214T sloužit roky, o tom nepochybuji, oproti Samsungu 203B, který jsem tu měl doteď, jde o zásadní upgrade. A mé DOSové potřeby jsou ukojeny jinde. Pokud ale VY hledáte monitor k DosBoxu, neříkám tak ani tak. Není to zlé, barevně je to super, ale ten lag je otravný. Záleží na tom, jak moc s tím dokážete žít ;) Další TIP na vyzkoušení: Dell 2007fp.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Samsung 214T, vhodný monitor k DosBoxu a starému PC?"

 • HonzaP napsal:

  Další tip na vyzkoušení: HP LP2065

 • ehee napsal:

  Jo, tyhle starsi kousky maji sileny input lag. Docela by me zajimalo, jak je to s podsvicenim pri nizsim jasu (tehdejsi monitory castokrat pri snizenem jasu blikaly vic jak CRT).
  Jinak cena 5-6k za novy monitor se mi az tak silena nezda.

  • ehee napsal:

   Tak jsem se po tech monitorech kouknul …. to uz nejsou ani ty?

   • Sledge napsal:

    Myslíš 1920×1200? Ještě jo, ale za těch 120px na výšku si řádně připlatíš, viz Alza – nejlevnější je 23″ za 5000 (Eizo EV2360-BK), nejlevnější klasika s 1920×1080 za 2800.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Náušnice FLOPPY35 (3D tisk)Náušnice FLOPPY35 (3D tisk) 42 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle