Seriálové zpracování zeměplošské Hlídky vejde do dějin

...ale rozhodně ne tak, jak by si v BBC / BBC America přáli.

Pozor, budou padat sprostá slova.

Zeměplocha je pro mě naprosto zásadní literární poklad, a podsérie s Městskou hlídkou je onoho pokladu ozdobou. Seriálové zpracování Hlídky jsem tedy vítal s otevřenou náručí a beze strachu, protože předchozí filmová zpracování různých zeměplošských děl dopadla docela slušně. Ne skvěle, ale slušně.

Trochu jsem znejistěl ve chvíli, kdy na povrch začaly probublávat informace o obsazení. Řada zásadních postav, Patricijem počínaje, prošla změnou pohlaví. Z Lorda Vetinariho je najednou Lady Vetinari a není na světě síly, která by to dokázala rozumně zdůvodnit. A jako by nám nestačil "gender swap", zamícháme i s vykreslením postav. Lady Sibyla coby statná a spíše usedlá ženština středního věku? Zapomeňte, je z ní akční bojovník proti zločinu!

Ale pořád jsem si zachovával optimismus. A pak přišla upoutávka. Dámy a pánové, to je prostě neštěstí. Ze Zeměplochy je jakási fantasy-steam-cyber-punková slátanina, která materiál, z něhož čerpá inspiraci, připomíná snad jen jmény postav, z nichž žádná nevypadá a ani se nechová tak, jak bylo napsáno. Nevím, o co se v BBC pokoušeli, ale nejen, že tohle není adaptace, to už není skoro ani "volně inspirováno". Celé je to jen nechutná Kolíkova uzenka.

To jsme kurvafix chtěli tak moc? Rozumnou adaptaci geniální Zeměplochy? To je to hergot tak těžké? Jsem zvědav, co s tímhle nasrávačem fanoušků bude BBC dál dělat. Kromě obligátního fňukání, že jsme všichni sexisti a rasisti, ergo se nám jejich geniální dílo nelíbí.

Samuel Elánius má oční stíny! Ty vole!

A co je největší legrace - kdyby k tomu nebylo přilepené jméno "Zeměplocha", tak by mě to i zaujalo! Úplně bez koulí to není, být to původní materiál, určitě tomu dám šanci. Ale jako adaptace je The Watch z produkce BBC buď čistý trolling, nebo pyramidální selhání.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Neutíkejte! Líbil se vám článek? Tak jej podpořte sdílením :)
Případně zvažte finanční podporu webu - přestane vás obtěžovat reklama ;)

Komentáře k:
"Seriálové zpracování zeměplošské Hlídky vejde do dějin"

 • King_Marty napsal:

  Po shlédnutí traileru mám přesně stejný pocity. “Co to ty vole jako má bejt? Elánius? Wat? Vetinari? Wat? Hmm ale nevypadá to věru zle, ale jako Zeměplocha nee, to teda nee.” Vracím se ke “Going Postal” :-D

 • King_Marty napsal:

  Ještě můžou z kapitána Karotky Rudykopalssona udělat ženu-feministku, z Řitky Pleskot obtloustlého homosexuálního černocha a budou to mít komplet…fuj

 • filozof napsal:

  Ani jsem nevěděl že má BBC americkou pobočku, proč to nedělali Britové? :D Nicméně Zeměplocha je průměrné fantasy, u nás přeceňované kvůli tom
  u, že vycházelo v devadesátkách a je tam humor.

  • Sledge napsal:

   Jsem ochoten uznat, že:
   – první dva díly jsou skutečně jen “průměrné fantasy s humorem”
   – poslední knihy byly vinou zhoršujícího se zdravotního stavu autora slabší
   – u nás sérii na popularitě skutečně přidal vynikající Kantůrkův překlad

   Ale označit to jako celek jen za průměrné fantasy je skutečně mimo, nic ve zlém ;)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

SINTECH-SHOP.CZ