„Why I’m So Great“, written by Duke Nukem

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1216 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Duke Nukem 3DStudio 3D Realms zavřelo krám. Událost, o které informovaly všechny důležité herní weby ;). Narozdíl od jiných jsem dalek nářků a truchlení. Firma, která maká na jednom produktu téměř 15 let s minimem reálných výsledků, si pád na hubu prostě zaslouží.

"Damn, those alien bastards are gonna pay for shooting up my ride!", mohl by Duke procedit skrz zuby na adresu aktuální situace. A tu pomstu bych Atomovému Vévodovi přál. Chce to hodně talentu, zabít značku, která si vybudovala takové renomé.

Duke Nukem 3D. Po dlouhé šňůře sraček, čest budiž výjimkám, první hra, ze které nebyl DOOM cítit na sto honů a dva sáhy. Ani DOOM-klon, ještě míň však DOOM-killer. Věčným snahám přiřknout jednomu z titulů auru dokonalosti a druhý zašlapat do země, jsem nerozuměl nikdy.

It's time to kick ass and chew bubble gum. And I'm all out of gum.

DOOM je horor. Můžete se tomu po zkušenostech s audiovizuální stránkou moderních titulů potutelně posmívat, ale je to tak. DN3D je akční béčko se vším, co k němu patří. Macho hrdina, nablblé hlášky, emzáci, tuny olova. A stejně jako filmy uvedených žánrů, i obě hry vyžadují specifický přístup. Pokud se Vám při pohledu na jakýkoliv film Arnolda Schwarzeneggera zhnusením rolují fusekle, ruce pryč od Duke Nukem série!

This really pisses me off!

And why is he so great?

Duke Nukem sám je kombinací všeho, u čeho co my, příslušníci sekty "nedělní požírači chipsů konzumující béčkovej odpad z let osmdesátých až devadesátých", blahem učůráváme. Je kombinací svalů Arnolda Schwarzeneggera, ksichtu Dolpha Lundgrena, hlášek Ashley J. "Ash" Williamse, hlasu Clint Eastwooda a politické korektnosti Snake Plisskena. Je to přesně ten typ polodementního vagabunda, se kterým vy chcete jít na pivo, bohužel vaše přítelkyně ho nenávidí. Je to přesně ten styl humoru, u kterého zmoženi alkoholem smíchy brečíte, zatímco vaše přítelkyně hlásí cosi o dobytcích.

Guess again, freakshow. I'm coming back to town, and the last thing that's gonna go through your mind before you die... is my size- 13 boot!

Duke Nukem 3D

"Klasická" série obsahuje 3 tituly. Duke Nukem (kvůli nejasnostem ohledně autorských práv záhy přejmenovaný na Duke Nukum a následně zpět na Duke Nukem), Duke Nukem 2 a Duke Nukem 3D. V prvním díle Duke bojuje proti šílenému Dr. Protonovi, strůjci šíleného plánu na ovládnutí světa. Šíleně originální.

V díle druhém prchá ze zajetí, do něhož ho uvrhli Rigelatinové, zlí emzáci, toužící, jak jinak, zotročit Zemi. Duke Nukem zrovna v televizním studiu představoval svou novou knihu, "Why I'm So Great", když tu náhle, vcuc přímo do emzácké vesmírné lodi.

I'm gonna get medieval on your asses!

A díl třetí? Emzáci obsadili svět a sestřelili Dukeovu raketu. To první by jim možná prošlo, to druhé už ne.... A přesně takovou dávku originality potřebuji pro své nedělní odpoledne! To jsou ty pravé potoky krve na můj mlýn!

Nuke 'em 'till they glow, then shoot 'em in the dark!

A soudě fanouškovské základny, nejsem sám. Sice se Duke v počtu modifikací a celkovém objemu dění nemůže rovnat se zmíněným DOOMem, ale zdroje tu jsou! Např. si můžete díky xDuke zahrát hru pod Windows, bez nutnosti sr...ehm, prát se s DOSBOXem. Nebo je tu jfDuke3D i s 3D objekty! Popř. rovnou odklikejte na Duke Nukem 3D High Resolution Pack! Jen se na ty screenshoty podívejte! Duke Nukem Forever nechte hnít v propadlišti dějin, Duke3D má pořád co nabídnout!

Your face, your ass, what's the difference?

A na závěr, Duke Nukem z druhé strany barikády, protože ne každý dokáže žrát trash a tvářit se u toho spokojeně, jako já :) http://angryplayer.blogspot.com/2008/10/duke-nukem-forever.html

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"„Why I’m So Great“, written by Duke Nukem"

 • Gajdoch napsal:

  dobrej článek, jdu zkusit ty linky :)

 • Palu Nádor napsal:

  Já sice s mnoha věcma nesouhlasim, od názoru na krach 3d realms přes sraní se s dosboxem po definování duka jako béčkový mainstreamový sračky :-) … ale jinak gut článek … a musim souhlasit s odkazovaným blogem, že by bylo hezký mít Duka3d jako freeware, ideálně jako opensource, to by se teprv objevily pořádný forky :-) … Úplně se oblizuju, když si představim kam až by to šlo hnát :-) … Každopádně ty forky (nebo hacky spíš asi), který odkazuješ, jsem ještě nehrál a docela se těšim, až je vyzkoušim :-)

 • Palu Nádor napsal:

  proč se nezobrazil můj komentář? :-)

 • Sledgehewer napsal:

  @Palu Nádor
  Ten DOSBOX neměl vyznít nějak hanlivě. Spíš jde o to, že na rozběhání 3D hry pod DOSBOXem potřebuješ kurva silnou mašinu.

  A já nebojim definovat něco jako akční béčko a ZÁROVEŇ to označit za kvalitu. To jen mezi intelektuály se to moc nenosí :))

 • Sledgehewer napsal:

  @Palu Nádor
  Bůhví proč tě to vyhodnotilo jako spam :)

 • Palu Nádor napsal:

  DosBox: tak to ju, to máš recht, přecejenom spouští DosBox celej byť relativně jednoduchej operační systém, to holt ňáký to procento CPU spotřebuje no :-) … ale dneska s tim můžou mít problém naštěstí už jenom starší mašiny nebo možná některý netbooky, takže relativně pohoda :-)

  Béčko: co mi nadáváš :-D … Já jsem pochopil, žes to zároveň označil za kvalitu, i jak to myslíš s tím béčkem, ale stejně se mi nezdá, že to je úplně pravda. Myslim, že je to podobný, jako když řekneš že Pulp fiction je akční béčko :-) … prostě to cejtim jinak no :-)

  Spam: to se nejni čemu divit, pár dní před volbama, že tu máš cenzuru na levičáky :-D … ale já tady politiku rozjíždět nebudu, tak to klidně můžeš zase vypnout :-D

 • Liso1 napsal:

  @Sledgehewer
  „o které informovaly všechny důležité herní weby“ tak to sa ti podarilo :)

  a v DOSBoxe treba nastaviť cycles na MAX (nepridávať na nejakých 10 000 – nepomôže) a 3D hry rozbeháte aj na slabších mašinách

 • Raziel_cz napsal:

  Duke je klasika a článek je povedený. A s tím, že je to béčko jak vyšité souhlasím, ale takové věci prostě mám rád. Vemte si třeba film Komando s Arnoldem v hlavní roli. Každý říká, že je to blbost, ale když to jede v TV tak na to kouká. Nebo takový Útěk z New Yorku a z Útěk z L.A. s Kurtem Russelem… To je prostě něco co já zbožňuju.

 • Sledgehewer napsal:

  @Raziel_cz
  Útěk z N.Y. vyšel na levnejch DVD, jen pro info. Už se pochopitelně povaluje v poličce :) “You going to kill me now, Snake?” Snake: “I’m too tired. Maybe later.”

 • nut napsal:

  Ve světle pozdějších informací je uzavření 3D Reals s ohledem na svět Duke Nukem 3D jen takovou malou epizodkou.

  A jak už jsem psal u ostatních komentářů několkrát – Doom je král, Duke je jen vévoda …

 • Neny napsal:

  ale škoda, že u DOOMa nebyly mluvené komentáře jako u Duke, byly by samozřejmě víc „drsné“ a víc „hell“ aby se to hodilo k ponuré a temné atmosféře Dooma … :-)

 • simon napsal:

  Na Alcatraz si velmi dobre pametám, to bolo hodín strávenych po škole, len preto aby som mohol hrat Alcatraz na starej 286(alebo 386?) ešte s CB monitorom.

 • Neny napsal:

  já Alcatraz hrál doma ,ale ve škole to frčelo taky na starejch PC co jsme tam měli na chodbě jako aby jsme se nenudili o přestávku, měli jsme na střední prostě takovou svoji malou PC hernu :-) A tam to frčelo – Lotus, Alcatraz, atd atd. :-)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 486DX2Retro podložka pod myš 486DX2 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle