Staré hry pro DOS v prohlížeči, tedy pokud máte Chrome

Magičtí programátoři z Google zkušeně praktikovali své kodérské voodoo, výsledkem čehož je NaCl. Pochopitelně nikoliv chlorid sodný, ale Native Client. Ptáte se, co že to je? Inu, nerad bych zabíhal do technických detailů, především proto, že to sám moc nechápu, ale je to taková kouzelná thingie, která umožňuje spoustu hokusů a pokusů (omlouvám se za odbornou terminologii).

Pro nás je ale zajímavé to, že NACl umožňuje prohánět DosBOX skrze webový prohlížeč. Schválně - nastartujte Chrome, do adresního řádku napište about:flags, aktivujte Native Client a restartujte prohlížeč. Následně odbruslete na domovskou stránku projektu NaClBox a ťukněte na jednu z nabízených her. A valte bulvy!

Nadpis článku pochopitelně trochu přehání, nelze spouštět jakékoliv DOSové hry, ale jen ty, které autor projektu zařadil do stránek. A jelikož je autor liška podšitá, vyhýbá se plným verzím a nabízí pouze dema. V této chvíli si můžete zahrát následující hry: Simon the Sorcerer, The Secret of Monkey Island, Falcon 3.0, Alone in the Dark, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Sam and Max Hit the Road a SimCity 2000.

Celý projekt je nutné chápat pouze jako technologickou předváděčku, která ovšem otevírá široké možnosti. Dokážete si představit integraci této technologie do GOG? Žádné stahování, žádná instalace, prostě zaplatíte směšných pár dolarů za starou hru a ta se vám spustí přímo v prohlížeči, bez ohledu na používanou platformu.

A co je nejlepší, NaCl je open source a zdarma. Pokud tedy máte potřebné technické znalosti, můžete si projekt podobný NaClBoxu spustit sami a klidně s plnými verzemi her. Já jsem žel bohu levý jako turecká šavle, nezbývá než čekat, než se toho ujme nějaký schopnější jedinec, co víc maká a míň kecá.

Mimochodem, pokud použit v Chrome OS, ukazuje NaCl, že operační systém stavěný kolem webového prohlížeče nemusí být zcela nepoužitelný...

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Staré hry pro DOS v prohlížeči, tedy pokud máte Chrome"

 • Tomáš napsal:

  Jen malé upřesnění, za projektem nestojí magičtí operátoři z Chrome, ale jistý dragmorp, viz http://www.reddit.com/r/gaming/comments/h7y7x/hey_reddit_i_spent_a_bunch_of_time_porting_dosbox/

  Ale jinak zcela souhlasím, technologie úžasná, potenciál obrovský.

  • Sledge napsal:

   Dragmorp má na svědomí NaClBox, ale za technologií, která ho umožňuje (tedy za NaCl) stojí Google.

   Ale je to samozřejmě frajer, moc se mi líbí tento komentář na jeho adresu: „I think that you are magnificently insane. I think you deserve some kind of award for this, but it should be soft with no sharp edges.“ :))

 • Doc. Morbid napsal:

  di do voe prdele, emile ty starej sráči!!!! My chceme nějakej pořádnej hokej, né? kde je odkaz na stažení NHL 98 kde bysme mohli vylepnout ty křupany švédský už dneska? nebo aspoň link na tytrubku a demo na NHL 99, 1. 1/2 jednoznačně nejlepší demo na sportovní hru co kdy videl svět.
  koukej se polepčit!

 • Doc. Morbid napsal:

  sry, ne demo ale intro!!!!! ať shořím v křemíkovém pekle za tuhle lamelu

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Hrnek plecháč LANPARTY'94Hrnek plecháč LANPARTY'94 286 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle